Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 2 iunie - Ziua Naţională a Adopţiei

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 01, 2012 9:54 am

Multumim pentru incurajari. [floare]

Sustinerea SOS Infertilitatea pentru initiativa ORA de a declara ziua de 2 iunie ca zi Nationala a Adoptiei in romania continua sa fie mediatizata.

MamicaMea.ro

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 01, 2012 9:55 am

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 01, 2012 10:21 am

Alianta pentru Sanatate, in care SOS Infertilitatea este membru fondator, ne sustine si ne mediatizeaza actiunea:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Jun 01, 2012 1:13 pm

alif wrote:Da, foarte frumos, 2 iunie ziua copiilor adoptati si a familiilor adoptatoare.

Dar cum stam cu adoptia in RO, a intrat in vigoare noua lege de 1 luna si jumatate, si... care este rezultatul?
Deocamdata, trist.
Da, stiu, trebuie sa avem rabdare, dar cand esti la al doilea atestat, rabdarea este un cuvant prea mare, prea greu.

As vrea sa sarbatorim 2 iunie si sa spunem asa, uite: 100 de copii, dupa prima luna de la aplicarea a noi legii, au gasit caldura unui camin mult asteptat si unde sunt doriti.

2 iunie trebuie sa fie un semnal de schimbare in bine in adoptie.

Ne bazam pe voi, aveti credibilitate, sa mai miscam putin lucrurile in Romania.

Succes SOSI!
Alif, complet de acord!

Speram ca pana la anul aceasta zi sa fie efectiv declarata Ziua Nationala a Adoptiei si o vom integra ca o data notabila in campania noastra de advocacy "Vrem SA PUTEM adopta copii".
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Jun 01, 2012 1:14 pm

Fara foarte mult festivism, caci deocamdata nu prea avem ce sarbatori, nu sunt prea multe motive de bucurie. In viziunea noastra, aceasta zi ar trebui sa aiba rolul de a atrage atentia asupra situatiei dramatice din sistem. Cu responsabilitate, fara festivisme indoielnice.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jun 02, 2012 9:40 am

Nu ne ramane decat sa speram ca la anul pe vremea asta, cand probabil va fi fost declarata oficial ziua de 2 iunie ca Zi Nationala a Adoptiei, vom avea motive sa fim mai optimisti.

Sa speram ca la anul pe vremea asta cele aproape 2000 de cupluri care au deja atestat in prezent sau sunt pe cale sa il obtina isi vor tine copiii in brate.

Ca un numar cat mai mare de copii abandonati vor fi rapid declarati adoptabili si vor avea astfel sansa unei familii care sa ii doreasca si sa ii iubeasca.

Ca se va respecta interesul superior al copilului, dar ca si parintii adoptatori vor fi tratati cu respect si nu vor mai fi "pusi la colt" pentru ca indraznesc sa isi doreasca copii sanatosi: extrem de multi copii nascuti sanatosi sunt imbolnaviti de sistem, de abandonul perpetuu in care sunt lasati sa zaca!

Ca parintii care adopta copii cu varsta mai mare de doi ani vor avea dreptul la cel putin un semestru de concediu de ingrijire a copilului, in care sa se poata crea legaturile afective necesare echilibrului familiei.

Ca adoptia va deveni si in Romania o optiune inclusiv pentru familiile care au deja copii biologici, iar pentru asta este nevoie de campanii de incurajare a adoptiei si de o procedura juridic-administrativa care sa nu fie descurajant de complicata si de cronofaga.

Ca se vor face campanii de prevenire a abandonului si ca se va acorda sprijin mamelor singure pentru ca acestea sa nu fie nevoite sa abandoneze copiii.

Ca adoptia va deveni un subiect constant pe agenda publica, ca se va realiza gravitatea fenomenului si ca autoritatile vor lua in considerare vocea societatii civile, vor tine cont de sugestiile si de doleantele acesteia si vor coopera sincer pentru ameliorarea situatiei.

Ca cetatenii romani cu domiciliul in straintate care doresc sa adopte sa nu mai fie discriminati in accesul la adoptie, asa cum se intampla chiar si in contextul modificarilor recente aduse legii.

Speram sa putem constata concret ca noua lege fluidifica procesul adoptiilor, caci deocamdata am citit doar prin ziare ca ar fi asa, experienta directa ne dovedeste ca in prezent efectele pozitive concrete intarzie sa apara.

Incercam deci sa fim optimisti pentru anul viitor. Astazi, 2 iunie, in anul de gratie 2012, chiar si aceia dintre noi care am reusit deja sa adoptam nu avem motive sa fim veseli, nu avem mare lucru de celebrat. Nu ne limitam la propriile cazuri, care au avut finalmente, dupa multa zbatere, un happy-end, ci privim ansamblul situatiei din Romania, in ceea ce priveste copiii abandonati si accesul la adoptie. Situatia este dramatica, trista, apasatoare. SI TREBUIE SA SE SCHIMBE!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jun 05, 2012 9:27 am

Foarte numeroase share-uiri pe retelele sociale pentru punctul de vedere al Asociatiei SOS Infertilitatea referitor la Ziua Nationala a Adoptiei. Multumim tuturor! @};-

Doar o captura, dar au fost mai multe surse de share, contorizate separat:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Vrem SA PUTEM adopta copii!

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 15, 2012 10:46 pm

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jun 19, 2012 3:02 pm

ORA se autofelicita:

București. 15 iunie 2012
În data de 12 iunie 1997, intrau în vigoare Ordonanţele de Urgenţă nr. 25 cu privire la adopţie şi O.U.G. 26 privind protecţia copilului aflat în dificultate, care reprezintă piatra de temelie a sistemului de protecţie specială european pe care îl avem astăzi.
Odată cu adoptarea acestor două acte normative, Strategia Guvernamentală în domeniul protecţiei drepturilor copilului a abordat noi principii, care au determinat schimbări de structură şi funcţionare, centrate pe nevoile copilului aflat în dificultate, rezultând astfel înfiinţarea Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.
Anul 1997 a însemnat practic formalizarea acţiunilor şi a mijloacelor statului, astfel încât fiecărui copil să îi fie garantată ocrotirea şi dezvoltarea care să îi asigure integrarea în familie şi în societate.
Implementarea efectivă a noului sistem a presupus antrenarea responsabilă, conştientă şi motivantă a tuturor factorilor de decizie implicaţi precum şi a personalului aflat în contact direct cu copilul.
Astăzi, 15 ani mai târziu, statul român, prin structurile sale specializate, continuă munca începută în 1997, dezvoltând şi armonizând permanent strategiile şi legislaţia astfel încât să asigure respectarea drepturilor copilului aşa cum sunt ele enunţate în convenţiile internaţionale la care România este parte. Respectarea interesului superior al copilului a parcurs un drum lung şi anevoios, de la deziderat la realitatea de zi cu zi.
Dorim pe această cale să felicităm implicarea tuturor acelora care, de-a lungul acestor ani, au avut şi au o contribuţie la sistemul de protecţie specială modern, european, centrat pe drepturi şi nevoi, de care astăzi copiii pot beneficia.
secretariat@adoptiiromania.ro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jun 19, 2012 3:04 pm

Parintii adoptatori au alta parere:
S-a lacrimat pe bune in sala cand Anemari a povestit despre copilul ei adoptat cu fisa de "perfect sanatos", pentru a constata ulterior ca nu vede cu un ochi iar la celalalt are miopie avansata, ca nu aude bine, ca era suspectat de autism, ca fusese maltratat fizic, dar acum recupereaza exceptional. A povestit cum sotul sau a clacat postadoptie, cum i-a cerut sa aleaga intre el si copil, cum au fost la un pas de divort, si din cauza infertilitatii, initial, si din cauza adoptiei cu probleme ulterior, dar cum acum copilul este intr-o scoala normala si familia implinita. Emotionant, va spun. Am simtit sala cum vibra!
Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

sdmdi

Post by sdmdi » Tue Jun 19, 2012 3:54 pm

SOS Infertilitatea wrote:ORA se autofelicita:

București. 15 iunie 2012
În data de 12 iunie 1997, intrau în vigoare Ordonanţele de Urgenţă nr. 25 cu privire la adopţie şi O.U.G. 26 privind protecţia copilului aflat în dificultate, care reprezintă piatra de temelie a sistemului de protecţie specială european pe care îl avem astăzi.
Odată cu adoptarea acestor două acte normative, Strategia Guvernamentală în domeniul protecţiei drepturilor copilului a abordat noi principii, care au determinat schimbări de structură şi funcţionare, centrate pe nevoile copilului aflat în dificultate, rezultând astfel înfiinţarea Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.
Anul 1997 a însemnat practic formalizarea acţiunilor şi a mijloacelor statului, astfel încât fiecărui copil să îi fie garantată ocrotirea şi dezvoltarea care să îi asigure integrarea în familie şi în societate.
Implementarea efectivă a noului sistem a presupus antrenarea responsabilă, conştientă şi motivantă a tuturor factorilor de decizie implicaţi precum şi a personalului aflat în contact direct cu copilul.
Astăzi, 15 ani mai târziu, statul român, prin structurile sale specializate, continuă munca începută în 1997, dezvoltând şi armonizând permanent strategiile şi legislaţia astfel încât să asigure respectarea drepturilor copilului aşa cum sunt ele enunţate în convenţiile internaţionale la care România este parte. Respectarea interesului superior al copilului a parcurs un drum lung şi anevoios, de la deziderat la realitatea de zi cu zi.
Dorim pe această cale să felicităm implicarea tuturor acelora care, de-a lungul acestor ani, au avut şi au o contribuţie la sistemul de protecţie specială modern, european, centrat pe drepturi şi nevoi, de care astăzi copiii pot beneficia.
secretariat@adoptiiromania.ro
Ha! Chiar m-am enervat cand am citit asta... Cum se aplica oare sistemul asta "modern, european, centrat pe drepturi..." pentru copilasii aia "uitati" prin spitale... Aia nu au drepturi/nevoie sau cumva sistemul functioneaza doar teoretic pe hartie iar in realitate e cu totul altceva?

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jul 17, 2012 1:13 pm

O delegatie a Asociatiei SOS Infertilitatea a participat ieri la Palatul Victoria la o Intalnire de lucru privind regimul juridic al adoptiei.

La intalnire au luat parte dl. Dan Mihalache, secretar general adjunct al guvernului, dl. Bogdan Panait, presedintele Oficiului Roman pentru Adoptii, secretar de stat, dna Daniela Nicolaescu, de la Compartimentul Înaltului reprezentant pentru protecţia şi îngrijirea copilului - Secretariatul General al Guvernului, alti reprezentanti ORA, reprezentanti ai Ministerului de Interne, ai Ministerului Muncii si Protectiei Sociale, precum si toate ONG-urile romanesti cu activitate in domeniul adoptiei.

Cele mai multe dintre ONG-urile prezente si-au prezentat punctele de vedere privind legislatia actuala, in cautarea unei solutii de ameliorare a situatiei.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jul 26, 2012 9:15 am

De pe site-ul ORA, despre un proiect pentru imbunatatirea managementului documentelor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Post by Irina_ » Thu Jul 26, 2012 9:59 am

SOS Infertilitatea wrote:De pe site-ul ORA, despre un proiect pentru imbunatatirea managementului documentelor.

Da, cica proiectul se desfasoara deja incepand din februarie 2012 si va dura pana in august 2013. Dupa primele rezultate vizibile, preliminare, as spune ca sunt bani europeni cheltuiti ineficient, aproape risipiti de pomana. Voua vi se pare ca s-a atins vreun obiectiv de genul celui mentionat (imbunatatirea calitatii si eficientei furnizarii serviciilor) pana acum? Ma intreb ce au mentionat ca si obiectiv specific, cuantificabil!

Si mai curioasa sunt ce vor spune rapoartele de audit si evaluare aferente acestui proiect. Si mi-as dori sa fie intrebati si beneficiarii ce parere au.

sdmdi

Post by sdmdi » Thu Jul 26, 2012 10:25 am

Adica s-a pus in practica ceva?

Cand am citit documentul, eu imi imaginam ca se va mai taia cumva din birocratia asta ingrozitoare. Doar un exemplu, din momentul in care esti ales de ORA ca fiind candidat pentru un copil, se anunta directia pe raza careia este copilul care trimite o adresa catre directia pe raza careia e familia adoptatoare. Pe mine ma suna directia si imi spun ca au un copil, varsta, cum il cheama ... si cam atat si ma intreaba daca vreau sa merg mai departe :D. Nu se poate sa primesti mai multe detalii, cele 2 directii schimba vreo 2 adrese (cel putin, din cate am inteles eu de la asistentul social) si de abia dupa aceea te suna si pe tine directia de unde e copilul. Si asta dureaza vreo 2 saptamani. Dupa aia mai au tupeul sa-mi dea termene foarte scurte in luarea deciziilor deoarece timpul trece in defavoarea copilului... Asta speram eu sa se imbunatateasca...iar solutia e o blestemata de baza de date si folosirea documentelor electronice.

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot

Irina_

Post by Irina_ » Thu Jul 26, 2012 10:39 am

Pai, Diana, e simplu, asta spune documentul. E un proiect in derulare din februarie 2012, dar acum, prin aceasta conferinta, ii fac lansarea publica. Adica la 6 luni dupa ce a inceput. Nu am spus ca e logic. Deci pana cum s-a derulat 1/3 din proiect si acum intra in faza publica.

Stim tragedia din practica...si ma indoiesc ca se va schimba daca niste oficiali dau din gura cateva ore ca sa ii creada un pumn de fraieri. Eu in locul tau aproape ca m-as duce la conferinta si as pune cateva intrebari din realitatea de zi cu zi a celor implicati in proces. Sa ii pui macar un pic sa-si exerseze raspunsurile diplomatice, daca or avea ce sa zica.

Andre86

Post by Andre86 » Fri Aug 17, 2012 8:27 am

Buna, eu sunt Andreea...sunt din Cluj si impreuna cu sotul am dori sa adoptam un copil.
Stie cineva sa imi spuna sigur daca putem obtine atestatul in cazul in care nu avem locuinta proprie ci stam cu parintii?Am citit undeva ca se poate pune la dosar o declaratie notariala a parintilor ca sunt de acord ca noi impreuna cu copilul sa locuim in acel imobil. Oare mai e valabil acest lucru? Ne dorim foarte mult un copil, sotul e steril, am incercat inseminare, dar nu a reusit si nu stiu cand vom reusi sa mai strangem bani pt asta.
Stiti cumva cam care ar fi costurile implicate in procesul asta de adoptie?
Va multumesc mult
eu 26-el 27 dupa 3 repetari ale spermogramei mai multi medici ne-au spus ca are o problema din nastere si nu se produc spermatozoizi.
ne-am gandit la adoptie.....
dar apoi un medic ne-a sugerat inseminare cu donator...se va face la cluj...
inseminare nereusita in 28 iulie
dorim sa incercam sa adoptam un copil

sdmdi

Post by sdmdi » Fri Aug 17, 2012 10:01 am

Andre86 wrote:Buna, eu sunt Andreea...sunt din Cluj si impreuna cu sotul am dori sa adoptam un copil.
Stie cineva sa imi spuna sigur daca putem obtine atestatul in cazul in care nu avem locuinta proprie ci stam cu parintii?Am citit undeva ca se poate pune la dosar o declaratie notariala a parintilor ca sunt de acord ca noi impreuna cu copilul sa locuim in acel imobil. Oare mai e valabil acest lucru? Ne dorim foarte mult un copil, sotul e steril, am incercat inseminare, dar nu a reusit si nu stiu cand vom reusi sa mai strangem bani pt asta.
Stiti cumva cam care ar fi costurile implicate in procesul asta de adoptie?
Va multumesc mult
Andreea, nu cred ca ar avea vreun motiv sa nu-ti dea atestatul daca locuiesti cu parintii. Nu am fost foarte atenta la acest aspect cand am citit legea/normele, dar nu mi-a sarit in ochi. Singurul lucru sigur este ca birocratia este un pic mai mare, adica va trebui sa duci mai multe documente:

l)certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuieste solicitantul;
m)certificat/adeverinta medicala eliberat/eliberata de medicul de familie privind starea de sanatate a celorlalte persoane cu care locuieste solicitantul, cu mentionarea eventualelor boli cronice, însotit/însotita de rezultatul evaluarii psihiatrice.

Cred ca cel mai bine este sa te adresezi directiei pentru protectia copilului din orasul tau si sa ai o discutie cu ei. Iti vor explica toti pasii necesari si ce trebuie facut in cazul tau particular.

Costurile implicate sunt pentru legalizarea unor documente si obtinerea unor declaratii pe proprie raspundere de la notar.

Mult succes!

Diana
34 ani (si eu si sotul)

pupacila

Post by pupacila » Wed Aug 29, 2012 8:36 am

http://legestart.ro/?p=17846" onclick="window.open(this.href);return false; a aparut azi , despre adoptie.
Am 35 ani, infertilitate tubara, dar acum trompa dreapta e ok. La ultima spermograma :azospermie usoara.Am facut 8 fiv: primul fiv: nu am avut embrion din lipsa de ovocite
al 2 lea fiv: a fost cel cu congelarea ovocitelor timp de 6 luni cu stimulare normala de fiv, in urma careia a rezultat 4 embrioni , dar cu sarcina extrauterina
al 3 lea pana la al 7 lea fiv rezultat 3 embrioni, dar fara sarcina
al 8 lea fiv facut la giulesti , pe fiv scurt, mi-a rezultat 5 ovocite, 3 embrioni, si la final nimic
al 9 lea fiv , giulesti, protocol scurt, 2 ovocite, 1 embrion, NIMIC
pornim pe al 10 lea fiv si ne oprim : 3 ovocite, 2 embrioni ( unu calitate a si unu calitate b), beta 0.9. Pentru noi a luat sfarsit stresul cu tratamentul.

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Aug 29, 2012 11:36 am

Un articol in Evenimentul zilei de astazi: http://www.evz.ro/detalii/stiri/Discrim ... 98397.html

Articolul a aparut si pe print, de aceea e destul de sumar, reda doar o mica parte din ceea ce am zis eu (iar dezacordul nu-mi apartine :D):

Image

Image

Image

In fotografia de mai sus, unele dintre voi il veti recunoaste, caci e permanent special guest la Intalnirile VREM COPII, e copilasul uneia din fondatoarele SOSI. [great]

* * *

Post Reply