Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
Mademoiselle PasDeChance

Re: Despre adoptie

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Mar 15, 2011 2:18 pm

elena11 scrie:Locuiesc în Franta si sunt si eu f hotarâta sa adopt în România iar barajul imposibil de crezut al incompetentei legislative din românia nu ma dezarmeaza complet (înca!) si am întentia de a face ceva EFICACE ! înainte sa îmbatrânesc de tot si sa “depasesc vârsta” daca o fi vreo vârsta limita, pâna se catadicsesc sa se miste … mai trist e ca acesti copii PRIZONIERI ai sistemului incompetent si corupt devin adulti si sunt privati total de familie ascendenta pe toata viata lor !!!!
Comunitatea europeana a pus presiune pentru deschiderea adoptiilor internationale … fara reusita
Ce ziceti de o Petitie la Guvern sau de dare în judecata caci ca si români ! ne priveaza de dreptul constitutional al oricarui român si anume de a adopta ca orice alt român de oriunde ar fi!
Sau o sesizare a CE ?
Nu am forst preveniti ca alegând sa locuim în afara Ro ne pierdem dreptul de adoptie!
Ce ziceti ? Ati avea curajul sa facem o miscare de genul asta???
Elena

Elena, sois la bienvenue! @};- Si eu tot in Franta locuiesc si ma aflu in exact aceeasi situatie, dupa cum probabil ai citit mai sus.

Sunt de acord ca trebuie actionat - si repede.

Iata ca au afisat proiectul de lege: http://www.adoptiiromania.ro/images/cus ... i%20nr.pdf - eu inca nu am avut timp sa il citesc, sper sa o fac zilele astea.

Trebuie cercetat in amanunt si formulate modificarile pe care le dorim, iar Asociatia SOS Infertilitatea le va inainta oficial.

Trebuie actionat rapid, proiectul de lege are procedura de urgenta.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

pogonici1977

Mesajde pogonici1977 » Dum Mar 27, 2011 11:00 am

eeeeee fetelor s-a facut 27 martie si tot nu s-a publicat noua lege a adoptiilor modificata!

poate la anul pe vremea asta! ....mai asteptammmm

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mar 28, 2011 10:18 am

Asociatia SOS Infertilitatea s-a adresat Oficiului Roman pentru Adoptii, in vederea implicarii in dezbaterea publica pe marginea acestui proiect de lege. Speram sa putem reveni curand cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Apr 05, 2011 8:40 am

Din pacate...
http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 29214.html

Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a declarat la emisiunea "După 20 de ani" difuzată de ProTV, că poziţia Guvernului de a nu permite reluarea adopţiilor internaţionale rămâne fermă deşi există încă "un lobby" din partea mai multor state europene şi din partea SUA.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 05, 2011 2:19 pm

SOS Infertilitatea scrie:Asociatia SOS Infertilitatea s-a adresat Oficiului Roman pentru Adoptii, in vederea implicarii in dezbaterea publica pe marginea acestui proiect de lege. Speram sa putem reveni curand cu amanunte.

NU ni s-a raspuns, am relansat solicitarea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Apr 05, 2011 5:08 pm

Chocolate scrie:Din pacate...
http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 29214.html

Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a declarat la emisiunea "După 20 de ani" difuzată de ProTV, că poziţia Guvernului de a nu permite reluarea adopţiilor internaţionale rămâne fermă deşi există încă "un lobby" din partea mai multor state europene şi din partea SUA.

Adoptiile internationale ca adoptiile internationale. E optiunea suverana a statului roman sa tina acesti copii in orfelinate, cad acestia ar putea avea familii peste hotare. E drept ca s-au facut excese la inceputul anilor '90, au fost sute/mii de copii luati cu o simpla semnatura, carora li s-a pierdut urma, insa lucrurile s-au mai schimbat - acum exista alte mijloace, inclusiv informatice, de evidenta si de monitorizare.

Problema este ca prin propunerile actuale, cetatenii romani care isi exercita dreptul de libera stabilire pe teritoriul Uniunii Europene sunt discriminati in raport cu cetatenii romani din Romania, primilor suprimandu-li-se dreptul de a adopta. Adica sunt mai putin cetateni romani, ca sa zic asa.

Eu nu sunt jurist, dar, la prima strigare, pare a fi anticonstitutional. Iar daca este, vom actiona pe cai juridice.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Apr 06, 2011 7:35 am

Raluca, daca voi ati hotarat sa va implicati in legatura cu acest subiect, adica al adoptiei, eu nu pot decat sa ma bucur pentru acesti copii, copiii abandonati din orfelinatele romanesti. Sunt sigura ca veti reusi sa le schimbati viata, asa cum ati reusit sa schimbati viata atator familii de romani care au acum posibilitatea de a face FIV, totul multumita voua.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 02, 2011 12:29 pm

Intr-o discutie directa avuta astazi (dupa trei e-mailuri oficiale anterioare, ramase fara raspuns), am solicitat Oficiului Roman pentru Adoptii sa ne raspunda cum ne putem implica in dezbaterea publica pe marginea modificiarii legislatiei in domeniul adoptiilor.

Vom reveni cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 09, 2011 4:23 pm

Cuplurile cu domiciliul in strainatate care doresc sa adopte un copil din Romania ar putea primi acceptul din partea autoritatilor de la Bucuresti, daca indeplinesc mai multe conditii, printre care si aceea ca unul dintre soti sa fie cetatean roman.

Senatorii din Comisia juridica si Comisia pentru munca au propus, marti, anumite amendamente la proiectul privind modificarea si completarea Legii 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei, initiat de Guvern.

Printre conditiile in plus, introduse de senatorii din comisii, este si aceea ca adoptia ar fi posibila in termen de doi ani de la data la care copilul a fost declarat adoptabil, daca nu a fost identificat niciun adoptator in Romania, informeaza Mediafax.

"E vorba de copii care provin din medii mai putin favorizate si carora vrem sa le dam o sansa sa poata fi adoptati, in primul rand de catre familie in sens mai larg, pana la rude de gradul IV, adica pana la verisori primari.

De asemenea, sotul care s-a recasatorit sa poata sa adopte copilul provenit dintr-o alta casatorie si, in sfarsit, s-a dorit ca si cetatenii romani care si-au stabilit resedinta in strainatate sa aiba aceasta posibilitate", a declarat presedintele Comisiei Juridice, Toni Grebla.

Senatorii din cele doua comisii parlamentare au eliminat din proiectul legislativ care modifica legea adoptiilor obligativitatea instituita parintelui adoptator de a-l informa pe copil ca a fost adoptat precum si testele ADN obligatorii pentru barbatii care recunosc un copil din afara casatoriei, in cazul in care acesta este adoptat de sotie.

Senatul este prima camera sesizata, forul decizional fiind Camera Deputatilor.

Sursa: http://www.ziare.com/politica/senat/cup ... le-1092184
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 12, 2011 9:05 pm

Câţi orfani pot fi adoptaţi în România şi câte familii pot deveni părinţii lor

Aproximativ 960 de familii sau persoane atestate ca apte să adopte aşteaptă să înfieze un copil din cei 1.049 de orfani, pentru care instanţele au încuviinţat deschiderea procedurii de adopţie.
Păstrarea în țară a orfanilor ar putea aduce sancțiuni României, susţin oficialii italieni

Atât posibilii părinţi cât şi copiii din plasamente stau ani buni pe lista de aşteptare. Motivul: procedura de adopţie este greoaie.

Deşi, oficial, procedura durează, în medie, un an şi jumătate, cei care doresc să înfiieze aşteaptă 2-3 ani decizia statului.

În opinia secretarului de stat la Oficiul Român pentru Adopţii, Bogdan Panait, pentru ca procesele să se desfăşoare mai repede, autorităţile ar trebui să înfiinţeze tribunale pentru copii sau secţii speciale în cadrul tribunalelor existente.

Executivul s-a angajat, încă din 2005, să înfiinţeze aceste instituţii şi chiar a fixat şi un termen limită-până în anul 2008 fiecare judeţ trebuie să aibă câte un tribunal pentru copii.

"Există un singur asemenea tribunal- la Braşov, unde funcţionează complet de judecată. Este foarte eficent", a explicat Panait.

Până una alta, în Registrul Naţional de Adopţii erau înregistraţi la 1 aprilie 2011 960 de familii/persoane atestate ca apte să adopte şi care nu aveau copil în încredinţare şi 1.049 de copii adoptabili, pentru care instanţele competente au încuviinţat deschiderea procedurii adopţiei interne în anul 2010.

Comitetul ONU recomandă înfiinţarea tribunalelor copiilor

Şi Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale susţine înfiinţarea tribunalelor copiilor în toate oraşele şi recunoaşte că acestă măsură este "o prioritate", potrivit unui răspuns al Ministerului dat unei interpelări formulate de deputatul Daniel Buda.

"Ministerul susţine oportunitatea acestui demers, cu atât mai mult cu cât una dintre recomandările formulate în anul 2009 la adresa României de Comitetul ONU cu privire la drepturile copilui, cu ocazia analizării ultimului raport periodic de ţară a vizat acest aspect. Pe de altă parte, luarea unei decizii efective cu privire la acest fapt revine Ministrului Justiţiei, în baza atribuţiilor şi competenţelor ce revin acestuia", se precizează în răspuns.

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/cati-or ... i-lor.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 30, 2011 9:37 pm

Comunicat de presa de pe site-ul ORA:

Oficiul Român pentru Adopţii organizează în data de 1 Iunie 2011, în colaborare cu Băneasa Shopping City, un eveniment dedicat Zilei Internaţionale a Copilului.

Cu acest prilej, alături de Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, vom celebra copilăria, prin activităţi menite să le ofere celor mici o bucurie.

Programul dedicat acestei zile se va desfăşura în incinta Mall-ului Baneasa Shopping City, în intervalul orar 13,30 – 16,00.

La acest eveniment sunt aşteptaţi să participe copii din cadrul sistemului de protecţie, familii adoptive, copii adoptaţi precum şi toţi cei care doresc să sărbătorească împreună cu noi această zi deosebită.

Cei prezenţi vor pătrunde în atmosfera copilăriei cu ajutorul unei expoziţii de desene realizate de diferiţi copii din cadrul Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi vor fi încântaţi de momentele artistice oferite de cei mici.

1 Iunie este o zi specială în care copiii trebuie să aibă parte de multă atenţie şi de aceea organizatorii îi vor răsfăţa pe toţi micuţii care vor participa la acest eveniment cu jocuri, surprize şi concursuri.

De asemenea, Oficiul Român pentru Adopţii va pune la dispoziţia celor interesaţi un ”punct de informare”, unde familiile şi persoanele care doresc să adopte un copil pot primi informaţii utile şi pliante cu privire la procedura adopţiei.

“Copii trebuie să fie importanţi şi în centrul atenţiei în fiecare zi, nu numai cu ocazia celei de 1 Iunie. Trebuie să le oferim tuturor copiilor, clipă de clipă, dragoste, grijă şi căldura unei familii”. (Bogdan Panait – Secretar de Stat, Oficiul Român pentru Adopţii)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iun 01, 2011 9:49 pm

La ProTV incepe o campanie pe tema copiilor abandonati: "Vreau si eu parintii mei!"

http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-s ... sului.html

E in 1 iunie. O zi in care toti cei mici ar trebui sa primeasca daruri si sa fie rasfatati. Unii dintre ei, insa, plang si ofteaza. Aceasta pentru ca Romania ocupa primul loc in Europa ca numar de copii abandonati.

Citeste despre:
Vreau si eu parintii mei
copii abandonati

40.000 de copii sunt acum in grija statului. Cei mai multi cresc in centre de plasament, unde ajung dupa ce au fost mutati ca niste bagaje de la un asistent maternal la altul. Traiesc adevarate drame, iar atunci cand ajung la varsta majoratului sunt aruncati in drum. Se trezesc singuri, intr-o lume prea mare.

Pentru ei, Stirile ProTv incep o noua campanie, intitutala "Vreau si eu parintii mei!". Prin acest demers, Stirile ProTv isi doresc ca autoritatile sa gaseasca solutii pentru ca totii copiii parasiti sa creasca intr-o familie adevarata.

Denisa e copilul care a supravietuit unei tentative de omor. Parasita pe malul raului Somes de mama ei intr-o zi rece de octombrie, micuta a fost gasita de un trecator sub o gramada de crengi. Plangea de frig si de foame.

Cineva o lasase acolo singura, invelita doar cu o patura.
La spital, asistentele i-au spus Crenguta Somesan, dupa locul in care fusese gasita. Avea numai cinci zile.

Politistii au cautat toate mamele care nascusera in acele zile si asa au ajuns la cea care i-a dat viata. Motivul pentru care o abandonase? Saracia si boala. In plus, femeia mai avea un copil de un an si jumatate si nu are cum creste mai multi copii.

Nu simte nimic. Nici mila, nici teama ca ar putea plati pentru ca si-a pus copilul in pericol. Legea n-o pedepseste, ci mai degraba o incurajeaza sa-si ia copilul acasa.

Mama regreta faptul ca a abandonat copilul, ceea ce e foarte des intalnit, si acum doreste sa o recapate. Asa spunea mama anul trecut. Ca nu vrea s-o dea spre adoptie, ca vrea s-o ia acasa, ca-i pare rau, ca tine la fetita ei. Le-a spus asistentilor sociali ce-au vrut sa auda si dusa a fost. A plecat din tara.

Tatal tinerei e constient ca fiica lui nu-si va lua niciodata copilul acasa. O cunoaste prea bine ca sa-si dea seama ca fetita nu va creste cu mama ei. Conform legii, ei sunt primii intrebati daca vor sa ia copilul, pentru ca se pune accent pe reintegrarea in familia naturala si de cele mai multe ori raspunsul e ca nu vor sa-l dea spre adoptie.

Astfel de raspunsuri fac ca 75% dintre copiii adoptabili din Romania sa fie mai mari de cinci ani. Copiii tinuti in centre sau la asistenti maternali pana la varste la care nu-i mai vrea nimeni. Micuti cu destine condamnate de o lege care da drepturi familiei naturale complet dezinteresata.

Echipa Stirilor Protv s-a dus si la bunicii din partea tatalui. Stiau de existenta copilului, dar nu fusesera s-o vada vreodata. Si totusi, sunt rugati sa-i decida viitorul. Nici nu vor sa auda de adoptie. Dar nici nu vor s-o ia acasa.

Bunicii au totusi drepturi depline asupra Crengutei. Ii decid viitorul si-l imbraca in lipsuri, saracie si nepasare. Nu-i stiu nici macar numele adevarat.

In realitatea, fetita se numeste Denisa. Prima data, echipa Stirilor ProTV a intalnit-o in ziua in care a fost abandonata de mama ei. Plangea singura intr-un patut de spital. Dupa patru luni a fost gasita in casa unui asistent maternal. Mama angajata credea atunci ca fetitei i se va gasi repede o familie. Ca Denisa va creste cu parinti, ca fetita perfecta din casa ei va avea noroc.

Echipa Stirilor ProTv s-a intors peste un an la ea. Denisa era tot acolo. A invatat sa faca primii pasi si spune deja cateva cuvinte.

Denisa a crescut, si curand va implini doi ani. Varsta la care pentru cei mai multi romani, copiii aboptibili nu mai prezinta interes. In 80% dintre cererile de adoptie, romanii scriu ca vor copii mici si sanatosi. Si sa nu fie romi. Crenguta ar putea fi unul dintre acei copiii la care viseaza multi parinti, daca tribunalul ar declara-o adoptabila.

Instanta n-a decis inca asta, pentru ca o astepta pe mama sa-si dea acordul. Cea care i-a pus viata in pericol are dreptul sa-i decida viitorul. Asa spune legea. O lege care da drepturi depline rudelor si care ii tine pe copii in sistem. Sufera trauma dupa trauma in drumul lor catre maturitate. Mutati de la un asistent maternal la altul, ajung in centre de plasament din care ies traumatizati pe viata. Campania demarata de Stirile ProTv isi propune sa atraga atentia asupra acestui fenomen si sa determine autoritatile sa schimbe legea, sa-i scoata in institutii si sa le gaseasca o familie. Sunt 40.000. 40.000 de copii care vor si ei parintii lor.

Intr-un interviu acordat Stirilor ProTv, Paula Herlo a vorbit pe larg despre aceasta campanie:

Ce-si propune aceasta campanie?

Paula Herlo: Ne dorim sa atragem atentia asupra celor 40.000 de copii abandonati si sa cerem autoritatilor sa le gaseasca familii. Sunt mii de romani care vor sa adopte si care asteapta ani de zile un copil, in conditiile in care sunt atat de multi copii parasiti. Legea pune accent pe reintegrarea in familie naturala, insa exista situatii in care familia pur si simplu nu doreste copilul. Cum e si cazul Crengutei. E clar ca familia nu o vrea, si totusi ea e tot in sistemul de protectie, pentru ca pur si simplu mama nu se prezinta in fata instantei sa-si dea acordul pentru adoptie. In situatia ei sunt mii de copii carora parintii le decid soarta.

Stim ca inca mai exista centre de plasament in care traiesc chiar si 100 de copii...

PH: E adevarat. Sunt 23.000 care traiesc in institutii, iar 11.000 sunt in centre de tip vechi, adica fostele case de copii. Unii ajung acolo dupa ce s-au plimbat pe la mai multi asistenti maternali, debusolati si traumatizati. Cumva, copil abandonat suna ca un diagnostic, ca o boala, pentru ca in aceste centre ei asa traiesc... de parca ar fi internati. Nu sunt pregatiti pentru viata, nu stiu ce-i asteapta cand ies pe poarta centrului de plasament.

Si cum traiesc in aceste centre de plasament?

PH: Traiesc dupa propriile reguli. Cei mari ii traumatizeaza pe cei mici si scapa cine poate. Am vorbit cu cativa tineri iesiti din astfel de centre care povestesc cum erau batuti de ingrijitori si cei mai mari. Cum erau umiliti. Sunt sigura ca si acum se intampla asta. Statul trebuie sa-i scoata din aceste centre, sa contruiasca case de tip familial unde sa fie integrati cei care nu mai poti fi adoptati. Copiii astia nu invata o meserie, si majoritatea, la 18 ani, se trezesc in strada. Statul isi ia mana de pe ei si ajung oamenii strazii. O sa vedeti un reportaj despre 25 de tineri care astazi traiesc intr-un adapost de noapte pentru ca n-au reusit sa-si gaseasca drumul. E foarte important in dezvoltarea unui copil sa creasca intr-o familie.

Care sunt riscurile in ceea ce priveste dezvoltarea lor?

PH: O sa va dau un exemplu. Andrei. L-am intalnit anul trecut intr-un salon de spital si era diagnosticat cu retard psihomotor. Pentru ca nu reactiona la oamenii din jur, nu-si tinea capul, nu zambea si statea aproape nemiscat. Aproape o jumatate de an a stat pe patul de spital inert. Dupa ce a fost luat de o asistenta maternala, copilul si-a revenit miraculos. Acum vorbeste, merge si este perfect normal. Lipsa de afectivitate ii mutileaza pe acesti copii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Despre adoptie - SEMNATI PETITIA!

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 9:58 am

Vrem o lege corecta si eficienta a adoptiilor in Romania!
Vrem ca un copil, odata ce este evident parasit de parinti, sa poate fi adoptat urgent de catre cei care si-l doresc si il pot creste, indiferent ca sunt romani sau straini.

Vrem ca un Tribunal dedicat problemelor copilului sa existe in fiecare judet al tarii.

Vrem ca institutiile care se ocupa de problemele copiilor parasiti de parinti, indiferent ca sunt de stat sau private, sa puna in prim plan copilul, dezvoltarea sa armonioasa, echilibrul sau emotional si psihologic.

Vrem transparenta in procesul de adoptie si simplificarea sa la maxim, in beneficiul copilului de adoptat si al parintilor adoptatori.

Vrem ca niciun copil ce poate sta intr-o familie adevarata sa nu mai stea in centrele de plasament!

Semnati aici: http://vreausieuparintiimei.stirileprot ... p?pageID=2
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 4:43 pm

Avem o sustinere extrem de puternica via Facebook:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 4:44 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 4:48 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 4:50 pm

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 5:02 pm

Persoanele care au intampinat dificultati in cursul procesului de adoptie si care doresc sa vorbeasca despre asta in cadrul campaniei "Vreau si eu parintii mei!" sunt rugate sa ne scrie la contact@infertilitate.com

Stim ca nu este foarte usor sa vorbesti despre asta, dar TREBUIE sa o facem, altfel situatia nu se va schimba!!

Le datoram asta micutilor care asteapta, neadoptabili, in maternitati!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

GIANINA

Mesajde GIANINA » Joi Iun 02, 2011 5:51 pm

Sunt atat de mandra de voi SOSI, eram sigura ca va veti implica imediat in acest proiect, dupa cel cu FIV. Bravo.

Atat cat putem, va ajutam.
05.2008 laparoscopie-aderente multiple, 03.2009 IA1-sarcina oprita in evolutie,09.2009 IA2-nereusita, 06.2010 IA3-SEU, 08.2011 inceput protocol lung FIV-SEU natural, 11-12.2011 FIV 1- punctie 9.12.2011,13ovocite,ET14.12.2011 cu blastocisti, test 23.12.2011 - hiperstimulare ovariană gravă

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 02, 2011 10:05 pm

Campania "Vreau si eu parintii mei!" a continuat si in aceasta seara. Video aici: http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-s ... easca.html

Trei sferturi dintre copiii care ar putea fi adoptati de o familie din Romania, au mai mult de 5 ani. Si asta numai din vina parintilor naturali, care au refuzat cu insistenta sa ii lase in grija altor oameni dar nici nu i-au luat acasa.

A abandonat 3 copii pana acum, si totusi asistentii sociali nu pot sa treaca peste cuvantul acestei asa zise mame, atunci cand vine vorba despre adoptie.

Femeia nu i-a luat niciodata acasa si merge rar sa-i viziteze. Astfel din vina ei, bietii copii cresc in familii de asistenti maternali, iar sansele lor sa se mute intr-o familie adevarata, sunt aproape nule.

Cel mare are 10 ani. Dupa ce l-a nascut l-a lasat in spital de unde a fost luat de o asistenta maternala.

Asistentele maternale au iesit din sistem, iar copilul a simtit mutarea intr-o alta familie ca pe un nou abandon. Fiecare schimbare, fiecare parinte nou, fiecare casa in care a ajuns a insemnat pentru el o noua trauma. N-are sentimentul apartenentei la o familie, iar pentru mama adevarata nu simte nimic.

In mintea lui termenul de parinte nu prea are semnificatie. A spus mama si tata prea multor oameni ca sa mai inteleaga sensul acestor cuvinte. Introvertit si poate prea serios pentru cei zece ani ai lui, Iulian n-are pera multe bucurii.

De fapt ultima data s-a bucurat cand si-a intalnit fratii mai mici. Cel mijlociu este crescut de o fosta asistenta maternala care dupa ce s-a pensionat a decis sa-l ia in plasament.
ambianta

Mama natura n-a fost de acord, asa ca desi s-a pensionat femeia a decis sa-l creasca fara sa primeasca ajutor de la stat. E copilul ei de suflet pentru ca in acte e al celei care isi aroga toate drepturile de mama. Doar ca in viata lor ea e aproape inexistenta. Pe ultimul nascut, Alex, l-a vizitat de cateva ori cand era in spital. Acolo l-a lasat in grija asistentelor si a plecat. Intr-un salon amenajat pentru copiii abandonati l-am intalnit si noi anul trecut.

Era acolo de 11 luni desi legea spune ca in cinci zile de la abandon ar trebui dus in casa unui asistent maternal. Nu s-a intamplat asta pentru ca in judet erau prea putini parinti angajati. Pentru Alex cele 11 luni de stat in spital au trecut fara sa lase mare lucru in dezvoltarea lui mentala. Lipsa de afectiune si atentie poate mutila un copil.

La doi ani abia spune cateva cuvinte pe care le-a invatat de asistenta maternala care l-a luat din spital dupa ce a implinit un an.

Alexandru va creste probabil in casa noii mame pana cand va fi suficient de mare ca sa fie mutat intr-un centru de plasament. In fostele case de copii cosmetizate, numite centre de plasament in care copiii cresc fara sa fie pregatiti pentru viata. Si asta pentru ca legea da drepturi totale mamei naturale fara sa-I ceara nimic in schimb. N-au nici o responsabilitate si nu primesc termene pana la care sa-si rezolve situatia pentru a-si luat copiii acasa.

Trei frati sunt despartiti de propria mama. Traiesc departe unul de altul, Legea le da dreptul parintilor sa-si tina copii prizonieri in sistem fara sa le ceara nimic in schimb. De altfel majoritatea copiilor adoptabili sunt trecuti de cinci ani pentru ca parintii au refuzat sa-I dea in adoptie si cu timpul au uitat de ei. Legea trebuie schimbata. parintii naturali trebuie sa primeasca termene si sa doveasca interesul fata de copii lor. De aceea astazi suntem tara cu cei mai multi copii abandonati din europa. Copiii carora li se ia drepturi de a avea si ei parintii lor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Adoptie.”