O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
ANY75

Re: O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Mesajde ANY75 » Vin Aug 17, 2012 10:10 am

SOS Infertilitatea scrie:Asociatia SOS Infertilitatea este pe cale de a depune oficial la registratura Ministerului Sanatatii un memoriu prin care protestam in privinta neincluderii FIV in lista procedurilor compensate. Multumim tutror celor care au oferit feedback, multumiri speciale Irinei! @};-

Vom reveni cu amanunte!

mii de multumiri SOSI, tot respectul....
37 ani, trompa dr extirpata in urma unei sarcini extrauterine, trompa st. infundata, efectuate:hsg, histeroscopie, analize, tratamente din 2001 pana in prezent, amh 1.19, fiv prin subprogram(mai-iunie 2013), protocol scurt, stimulare cu gonal 350, pergoveris, trei ovocite bune injectate ICSI, nu s-a fecundat niciunul

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Aug 18, 2012 9:20 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 20, 2012 9:27 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 20, 2012 9:49 am

Documentul adresat Ministerului Sanatatii este amplu, 14 pagini de informatii relevante. Il puteti rasfoi aici:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 20, 2012 9:50 am

Este greu de facut o sinteza, tot ce am scris in cele 14 pagini este relevant si se afla intr-o structura logica de justificare a solicitarilor noastre, dar in esenta este vorba despre asta:

În urma analizării Proiectului de Lege propus pentru dezbatere de către Ministerul Sănătății, considerăm că actuala formulare a articolelor 145 și 148 aduce o lezare gravă a intereselor pacienților reprezentați de către Asociația noastră și a drepturilor acestora în calitatea lor de asigurați/coasigurați în cadrul sistemului de asigurări obligatorii de sănătate din România. Ca urmare, considerăm vitală modificarea acestora conform sugestiilor prezentate în continuare.

În esență, propunerile noastre vizează următoarele:
• Includerea în pachetul de servicii de sănătate de bază acordate a serviciilor de reproducere umană asistată medical (prin adăugarea unui noi litere în lista serviciilor de la art. 145 din Proiectul de Lege);
• Excluderea fertilizării in vitro din lista serviciilor de sănătate ce nu vor fi decontate din fond (eliminarea literei h) de la articolul 148, paragraful 1);

De asemenea, dorim extinderea Subprogramului de fertilizare in vitro si embriotransfer pentru a permite decontarea din Fondul Național Unic al Asigurărilor Sociale de Sănătate („Fondul”) sau din bugetul Ministerului Sănătății a trei tentative de inseminare artificială, precum și a cel puțin două cicluri de fertilizare in vitro la nivelul fiecărui cuplu hipofertil (cu condiția ca cel puțin un membru al cuplului să fie asigurat în cadrul sistemului de asigurări obligatorii de sănătate din România).

În plus, vă rugăm să aveți în vedere actualizarea Listelor medicamentelor gratuite și compensate pentru a include denumirile comune internaționale ale medicamentelor utilizate în mod uzual în tratarea afecțiunilor medicale specifice infertilității și în vederea efectuării procedurilor de reproducere umană asistată medical. De asemenea, vă rugăm să aveți în vedere modificarea categoriilor de pacienți cărora le este permisă compensarea/gratuitatea, astfel încât să includă pacienții afectați de infertilitate , precum și eliminarea limitărilor privind o anumită cauză a infertilității care să ofere dreptul la compensare.

Menționăm că sugestiile noastre sunt fundamente în principal plecând de la studii recente efectuate la nivel regional și mondial de către organisme autorizate, de la date statistice oferite de Institutul Național de Statistică din România, de la rezoluții ale Parlamentului European, de la prevederile unor Convenții Internaționale la care România este parte, precum și ținând cont de experiența practică în domeniul sănătății a numeroase state din Europa.

Puteti citi memoriul „desfasurat” in topicul dedicat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Swanheart

Mesajde Swanheart » Lun Aug 20, 2012 12:14 pm

Va multumim din suflet pentru munca depusa!
Am lecturat memoriul, si doar cine nu vrea nu pricepe importanta subventionarii procedurilor si a medicatiei. Sper ca acest demers sa aiba rezultatele scontate si bine-meritate!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

claudia

Mesajde claudia » Lun Aug 20, 2012 4:47 pm

Ce memoriu! Cata munca! Felicitari fetelor!

Sper ca ministrul sanatatii sa-l citeasca macar si sa-i dea importanta cuvenita.

Mi-as dori sa intram si noi in randul tarilor civilizate si sa putem beneficia atunci cand avem nevoie de contributiile virate in bugetul sanatatii luna de luna atatia ani.

Multumim pentru tot efortul depus.

blue eyes

Mesajde blue eyes » Lun Aug 20, 2012 8:14 pm

multumim inca o data pt tot! sa va ajute Dumnezeu! [floare]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Aug 22, 2012 7:58 am

Felicitari, SOSI! Acum am avut timp sa citesc documentul si pot spune ca e foarte bine structurat si argumentat. Multumim pentru efortul titanic (sunt sigura ca nu a fost singura activitate in aceasta perioada, cu toate avem familie, casa, job, etc.) si sa speram ca nu va ramane fara ecou de la MS.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Rib

Mesajde Rib » Mie Aug 29, 2012 9:54 am

Felicitari SOSI. Sa speram intr-un miracol de la MS si Doamne ajuta la toata lumea si noua.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Aug 29, 2012 10:50 am

Parerea mea este ca acest proiect de lege a Sanatatii nu va mai pleca la Parlament, desi troneaza in continuare pe pagina de start a www.ms.ro

FMI a dat semnalul ca nu tine sa se modifice Legea Sanatatii si cred ca va ramane cum a picat.

Ceea ce nu inseamna ca miza noastra nu ramane extrem de importanta, caci Subprogramul a avut buget alocat pentru 2011 si 2012, atat, iar deocamdata nu avem semnale privind continuarea acestuia.

Deci vom insista sa primim raspuns la memoriu si vom incerca sa facem actiuni mediatice pentru a reliefa reusitele Subprogramului, respectiv familiile implinite parental gratie acestui sprijin.

Multa munca in toamna asta, deci!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Sep 14, 2012 11:05 am

De saptamana viitoare putem incepe timid cu ceva telefoane la MS ca sa ne spuna si noua pozitia lor pe aceasta tema :)... ca aproape s-a scurs termenul legal in care ar trebui sa ne raspunda in scris la adresa. Nu ca m-as astepta sa fie respectat, din experientele anterioare cu alte institutii ale statului. Si ca sa ne expunem dorinta de a ne sustine pozitia in cadrul unor intalniri, daca e cazul...

Oricum, eu sunt tare curioasa referitor la reactiile pe care le vom avea. In primul rand, sper sa existe :D

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Sep 14, 2012 5:32 pm

Oh, eu sunt convinsa ca nu exista inca un raspuns la memoriul nostru. Iar sarmanul functionar in sarcina caruia va pica redactarea acestuia (dupa ce vom insista noi de doua - trei ori, amintind nr. de inregistrare si prevederile legale prinvind obligativitatea raspunsului in 30 de zile) ne va uri sincer. Caci ii va fi cam greu sa expedieze cu doua paragrafe un memoriu atat de amplu si de documentat.

...Deci da, va fi interesant.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Sep 14, 2012 5:59 pm

Si eu cred ca nu ni se va raspunde atat de repede, de aceea poate fi oportuna solicitarea unor intalniri cu decidentii, pana la primirea unei pozitii oficiale.

AliaS

Mesajde AliaS » Lun Oct 01, 2012 9:42 pm

Eu sunt scarbita de politica romaneasca, dar in seara asta m-am bucurat ca s-a schimbat ministrul sanatatii. Acum sa vedem cine vine. Mai aveti ceva vesti de la minister? [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Oct 05, 2012 1:43 pm

Dr. Raed Arafat, cel care a preluat atributiile ministrului Sanatatii desi interimar la ministerul de resort este premierul Victor Ponta, va fi nevoit sa pregateasca finantarea sistemului de sanatate pentru anul 2013, anunta Agerpres. In afara de partea de finantare, Arafat trebuie sa continue proiectele incepute.

"Domnul Arafat, discutand evident si cu domnul ministru Vasile Cepoi (fostul ministru al Sanatatii - n.r.), are de continuat proiectele incepute si de pregatit finantarea pentru 2013 a sistemului de sanatate. Anul trecut, guvernul trecut ne-a finantat sistemul de sanatate pana la 1 septembrie. Practic, de la 1 septembrie trebuia sa inchidem toate spitalele si toate clinicile de stat din Romania. Cu niste eforturi extraordinare sper sa reusim sa trecem aceste patru luni neacoperite de vechiul guvern, dar anul viitor avem obligatia sa asiguram o finantare rationala si corecta", a afirmat Ponta", a declarat Victor Ponta.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie