O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
SOS Infertilitatea
Administrator

O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 18, 2012 7:01 am

Din pacate, principiul "un pas inainte, doi inapoi" continua sa se aplice in Romania!

Iata ce scrie in noul proiect privind organizarea şi funcţionarea sistemului sanitar, referitor la revizuirea pachetului de servicii de bază acordat asiguraţilor. [jale!]

Art. 148

(1) Următoarele servicii de sănătate nu sunt decontate din fond, contravaloarea acestora fiind suportată de asigurat, de unităţile care le solicită, după caz:

a) asistenţă medicală la locul de muncă, asistenţă medicală a sportivilor;

b) unele servicii medicale de înaltă performanţă, în corformitate cu prevederile acordului cadru;

c) unele servicii de asistenţă stomatologică, în corformitate cu prevederile acordului cadru;

d) serviciile hoteliere cu grad înalt de confort;

e) corecţiile estetice efectuate persoanelor cu vârsta de peste 18 ani;

f) unele medicamente, materiale sanitare şi tipuri de transport, în corformitate cu prevederile acordului cadru;

g) eliberarea actelor medicale solicitate de autorităţile care prin activitatea lor au dreptul să cunoască starea de sănătate a asiguraţilor;

h) fertilizarea in vitro;

i) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului şi auzului, în corformitate cu prevederile acordului cadru;

j) contribuţia personală din preţul medicamentelor, a unor servicii medicale şi a dispozitivelor medicale, în corformitate cu prevederile acordului cadru;

k) serviciile de sănătate solicitate de asigurat, cu excepţia prezentării la medicul de familie;

l) unele proceduri de recuperare şi de fizioterapie, în conformitate cu prevederile acordului cadru;

m) serviciile acordate în cadrul secţiilor/clinicilor de boli profesionale şi al cabinetelor de medicină a muncii;

(2) Serviciile de sănătate acordate unei persoane care a suferit vătămări corporale în urma unui accident de circulaţie nu sunt decontate din fond.

(3) Cheltuielile efective ocazionate de asistenţa medicală acordată pentru serviciile de la alin.(2) se suportă din asigurarea de răspundere civilă auto a făptaşului, prin asiguratorul din sistemul de asigurări obligatorii de sănătate.

(4) Pentru serviciile de la alin.(1) pot exista forme facultative de asigurări de sănătate.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 18, 2012 8:20 am

Asociatia SOS Infertilitatea a luat deja atitudine, via Alianta pentru Sanatate, in care suntem membri fondatori, transmitand urmatoarele revendicari / modificari in cadrul procesului de consultare initiat de catre Ministerul Sanatatii:

Imagine
Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 18, 2012 8:22 am

Va rugam sa va exprimati opiniile, in calitate de pacienti / asigurati, privind intentia MS de a exclude procedurile de reproducere umana asistata medical din randul procedurilor pentru care asiguratii au dreptul la sprijin!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 18, 2012 8:39 am

Ceea ce trebuie subliniat este ca acest text este inca intr-un proiect de lege, proiect ce este supus dezbaterii publice in lunile iulie si august, urmand ca in septembrie sa fie inaintat catre cele doua Camere ale Parlamentului. Ca urmare, in cazul in care acest proiect nu reprezinta interesele noastre ca asigurati, ca si contribuabili la sistemul public de asigurari de sanatate, este cazul sa ne spunem public aceasta opinie.

Cel putin teoretic, inca se mai poate schimba ceva, iar Asociatia SOS Infertilitatea va prezenta o pozitie oficiala in acest sens, trimitand adrese catre factorii de decizie si propuneri concrete de modificare a proiectului de lege. Insa, pentru a putea prezenta un punct de vedere demn de luat in seama, acesta ar trebui sustinut de dorinta voastra, a tuturor celor de pe acest forum. Ca urmare, e important ca in urmatoarea saptamana, daca simtiti ca ceea ce ati citit mai sus nu este ceea ce va doriti pentru voi si pentru altii care trec sau vor trece prin experienta infertilitatii in viitor, este cazul sa spuneti. E suficient un mesaj de unul-doua randuri, dar e important sa se vada ce ganditi.

Eu una, sunt de parere ca nevoia de a construi o familie si de a avea un copil biologic este o nevoie de baza a oricarei persoane. Si atat timp cat la originea diagnosticului de infertilitate stau afectiuni medicale, ce nu sunt mai mult sau mai putin importante decat alte afectiuni bine-cunoscute (e.g. ulcer, diabet, boli de inima, boli de ficat etc), mi se pare firesc sa nu existe o discriminare in permiterea accesului la tratarea acestora din punct de vedere al asiguratilor.

Nu cred ca cineva poate invoca faptul ca infertilitatea nu reprezinta un pericol pentru starea de sanatate a unei persoane, pentru ca o astfel de afirmatie poate fi oricand combatuta in prezent cu argumente solide. Pe langa impactul emotional ce poate avea grave urmari asupra sanatatii psihice a celor afectati, sunt afectiuni medicale ce cauzeaza infertilitatea, dar in acelasi timp pot avea multe alte urmari grave in cazul in care nu sunt depistate si tratate. Si dau doar doua exemple, ce imi sunt la indemana, insa cu siguranta puteti gasi si altele:
- studii recente arata ca endometrioza cauzeaza o suferinta extrema celor afectati, existand dovezi clare despre felul in care productivitatea acestora este afectata; netratata si in stadiu avansat, ea poate conduce la afectarea serioasa a functionarii altor organe, spre exemplu prin afectarea directa a aparatului digestiv sau in unele cazuri, chiar a inimii si a creierului.
- infectia cu Chlamydia trachomatis, responsabila in multe cazuri pentru boala inflamatorie pelvina, este printre cauzele ce pot conduce la declansarea miocarditei, o afectiune ce reprezinta un pericol serios si imediat pentru viata unui om.
Si lista poate continua, iar eu nici macar nu am studii medicale. Un medic poate scrie probabil 100 de pagini cu argumente similare.

Ca argument suplimentar, tinand cont de costul ridicat al procedurilor de reproducere umana asistata medical, nedecontarea acestora din fondul asigurarilor de sanatate va restrictiona practic accesul la aceste proceduri al celor care au nevoie de ele. Asigurarea facultativa nu mi se pare o optiune tocmai din acest motiv (nici asiguratul si nici asiguratorul nu vor avea o motivatie de a apela la sistem, la un risc ridicat corespunzand o prima de asigurare substantiala).

Voi ce credeti? Am dreptate? Avem nevoie de decontarea procedurilor de RUAM din fond sau e mai bine sa ii lasam sa legifereze cum vor ei si sa platim ulterior din buzunar tot, de parca nu am fi contribuabili? Va fi mai rau ca pana acum.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Iul 18, 2012 8:41 am

Cei care alcatuiesc legile sunt interesati, ca de obicei, doar de reducerea costurilor. Indiferent ce ar insemna asta, indiferent de faptul ca procentul de persoane diagnosticate cu infertilitate creste de la o zi la alta, indiferent de efectele la nivel psihic ale acestei afectiuni care nu este, totusi, o taietura la deget care trece. :( Foarte urat din partea lor si sper sa se poata scoata aceasta prevedere inainte de adoptarea legii si stiu ca SOSI va face eforturi uriase pentru asta, ca de obicei.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 18, 2012 8:49 am

Da, trebuie sa generam sa luam atitudine ferma in timpul acestei perioade de consultare, sa se afle ca existam si ca luptam pentru drepturile noastre. Pe site-ul MS exista un forum http://reformainsanatate.ms.ro/, va trebui sa ne exprimam in grup si acolo, imediat ce vom formula argumentele la revendicarea noastra.

Va invitam pana atunci sa va exprimati punctul de vedere in acest topic, vom folosi opiniile si argumentele voastre in demersurile SOSI in asa fel incat aceasta prevedere sa nu se regaseasca in varianta finala a proiectului de lege, cea care va intra in toamna in procesul de aprobare legislativa.

Nu e vorba doar de noi, ci si de generatiile viitoare, o astfel de prevedere in Legea Sanatatii ar taia practic pe termen lung drepturile persoanelor ce au nevoie de reproducere umana asistata medical!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

FloareDeColt

Mesajde FloareDeColt » Mie Iul 18, 2012 8:55 am

Cred ca nu s-au gandit prea mult ca sa puna FIV-ul pe lista serviciilor nedecontate.
Daca cumva o sa fie votat, nici Dumnezeu nu mai scoate de acolo punctul "h".
Asa ceva nu putem sa acceptam si eu sunt total impotriva!
Oligozoospermie severa, endometrioza la ovar, uter dublu.
FIV1- Gynatal, nereusit.
FIV2- Kaali Szeged, punctia 05.11.2013

carla_cluj

Mesajde carla_cluj » Mie Iul 18, 2012 8:56 am

O asemenea precizare in lege e strigatoare la cer. Pe mine personal aceasta lege ma impinge spre urmatoare chestie: cad la o intelegere cu angajatorul si gasesc cea mai buna cale astfel incat sa nu mai contribui nimic la sistemul public de sanatate. De ce? Pentru a nu beneficiez de nici un sprijin cand am nevoie. E mare contributia mea? Da, este. Impreuna cu angajatorul contribuim pentru mine cu 200 euro LUNAR la sanatate. Poate nu conteaza o singura persoana, dar cand mai multe persoane o sa ia atitudinea asta o sa se simta la buget.
Apoi inca un aspect important: sa afirmi ca nu o sa dai nici un sprijin persoanelor care se confrunta cu infertiliatea e dovada de totala necivilizatie. Suntem totusi un stat in Uniunea Europeana, ar trebui sa sprijinim oamenii care incearca sa faca lucruri bune, de exemplu aducerea pe lume a unui copil. Ne plangem apoi in comunicate pompoase de sporul populatiei si ii indemnam pe oameni sa faca copii. Dragi politicieni, noi am face, dar credeti-ne, NU PUTEM :(
Ajutati-ne sa facem acest minunat lucru: sa dam nastere la copii sanatosi care sa ne faca cinste, sa faca lucruri frumoase si de ce nu, sa ne plateasca pensiile.
Nu ne intoarceti spatele, ca o sa vi se intoarca si voua!
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

ovidiuACO

Mesajde ovidiuACO » Mie Iul 18, 2012 9:21 am

Ce accent se punea inainte pe natalitate, incat era interzis avortul, actualii nu dau doi bani pe noi, pe contributia noastra si pe problemele noastre . Daca vreunul din cei care au conceput proiectul suferea de infertilitate, nu mai exista pct. "h". Nu avem decat sa ne rugam sa sufere si ei de ceea ce suferim si noi , poate este SINGURUL mod de a le schimba HALUL in care gandesc !!! :-Q :-Q :-Q
Oligoastenospermie severa

FloareDeColt

Mesajde FloareDeColt » Mie Iul 18, 2012 9:55 am

Probabil ca sufera unii dintre ei, pentru ca infertilitatea nu alege, dar ei isi permit sa mearga in strainatate sa faca IA, FIV. Noi nu ne permitem pentru ca avem salarii mici, dar platim in fiecare luna CAS si avem dreptul sa primim finantare pentru ca suntem bolnavi.
Oligozoospermie severa, endometrioza la ovar, uter dublu.
FIV1- Gynatal, nereusit.
FIV2- Kaali Szeged, punctia 05.11.2013

karina

Mesajde karina » Mie Iul 18, 2012 10:49 am

Practic, daca nu se deconteaza o parte din cheltuielile necesare investigarii infertilitatii si din cele ptr reproducerea asistata o mare parte dintre cuplurile cu probleme de concepere nu mai au nicio sansa. Decat sa se roage. Doar cei cu venituri peste medie mai au sansa sa beneficieze de variantele medicinii moderne. Iar eu consider asta discriminare, lipsa de egalitate.

Noua, celor din categoria sociala de mijloc, ne e ingradit, indirect, dreptul la sanatate. Constitutia Romaniei prevede "dreptul la ocrotirea sanatatii". Dar se pare ca in Romania nu se pune inca semnul egal intre infertilitate si boala :(

MonBibi

Mesajde MonBibi » Mie Iul 18, 2012 11:04 am

E strigator la cer, la halul in care scade natalitatea, sa ne ia si sansa asta. Intai mi se refuza sansa la FIV, ca nu am 2 ani de la casatorie....astept sa treaca 2 ani, si intre timp vor sa anuleze Subprogramul :(
Vrem si noi copiii nostri!
noiembrie 2001- salpingectomie dreapta, in urma unei SEU rupte+complicatii
decembrie 2008: avort spontan S6
decembrie 2011: SEU stanga, ,,tratata'' cu metotrexat
mai 2012: avort spontan S5; Mutatii trombo MTHFR C677T,A1298C
iunie 2012: inca un SEU...renunt si la trompa stanga :(
februarie 2013: FIV, Gynatal, protocol scurt- Intrerup tratamentul in Z6: 5 foliculi pe stangul, nimic pe dreptul, progesteron 8.9'
aprilie 2013, FIV Gynatal, protocol ,,semi-lung'' cu antagonisti. 14.04- Punctia; 19.04-transferat 2 blasto; 25.04.13 Beta 41.5; 27.04.2013 Beta 2: 117.9
Acolo SUS cineva ne iubeste....33+

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Iul 18, 2012 11:10 am

Apropo de scrisoarea de multumire pe care ati primit-o de la domnul prim ministru al Romaniei, Victor Ponta.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 18, 2012 11:25 am

Arcip Andreea scrie:Apropo de scrisoarea de multumire pe care ati primit-o de la domnul prim ministru al Romaniei, Victor Ponta.

Da, bine zis, Andreea, poate ca ar trebui sa si raspundem la aceste scrisori pur formale, si sa le multumim si noi despre cum ne incurajeaza reprezentantii Guvernului prin masuri concrete. Ca degeaba scriu una si fac alta.

L-as incuraja si pe domnul ministru Vasile Cepoi, aparent principalul promotor al acestei variante de proiect, sa ia nota de dorinta asiguratilor pe care ii reprezinta inainte de a mai face astfel de propuneri de legislatie. Nu cred ca pozitia personala a celor neafectati ar trebui sa fie relevanta in acest caz.

Pe de-o parte ne vorbeste foarte frumos despre copiii dumnealui intr-unul din interviuri, dar nu isi pune niciodata problema cum ar fi fost daca din cauza unor motive medicale nu i-ar fi putut avea. Poate ca atunci cand era tanar nu avea resursele financiare de care dispune in prezent si poate nici macar nici nu ar fi avut oportunitatea de a apela la aceste proceduri moderne de RUAM. Dar e greu sa manifesti empatie cand viata a fost blanda cu tine... Il invit sa faca un efort de imaginatie si sa realizeze cum ar fi fost sa traiasca fara familia pe care o are. Mai ales ca si casatoriile mai sufera uneori cand nu poti avea un copil. Lupta cu infertilitatea din pacate nu cruta cuplul si exista studii serioase despre incidenta mult mai mare a divorturilor in cazul cuplurilor hipofertile.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Iul 18, 2012 11:27 am

In rest, concret ce as putea sa spun decat ca sunt scarbita. Inainte se plec din Romania pentru a munci in strainatate eu am avut salariu brut, trecut pe cartea de munca, de 5700 de Ron. Cam cat mergea, deci, la sanatate in fiecare an? Destul. Ce am primit in schimb? Multumiri, nu?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 18, 2012 11:53 am

Arcip Andreea scrie:In rest, concret ce as putea sa spun decat ca sunt scarbita. Inainte se plec din Romania pentru a munci in strainatate eu am avut salariu brut, trecut pe cartea de munca, de 5700 de Ron. Cam cat mergea, deci, la sanatate in fiecare an? Destul. Ce am primit in schimb? Multumiri, nu?

Da, Andreea, subscriu. Hai sa mai dam exemple concrete, ca poate intelege lumea ca nu suntem o adunatura de cersetori.

Eu, inainte de a-mi suspenda contractul de munca pentru a avea timp sa fac aceste proceduri (ca de, desi se platea FNUASS, pentru neajunsurile cauzate de tratamentele de fertilitate nu se prea da concediu medical si atunci fiecare se descurca cum poate), plateam (minim) in fiecare luna asa la fondul de asigurari de sanatate: 565 RON (contributie asigurari sanatate angajat 5,5%), 530 RON (contributie asigurari sanatate angajator 5,2%), 90 RON (contributie FNUASS 0,85%), 40 RON (contributia pentru asigurarea de accidente de munca 0,4%). In total 1225 RON/luna, adica 14.700 RON pe an. La asta se adaugau contributiile aferente primei valutare, daca era cazul. Ce am primit de banii astia? Pana acum, nimic concret. Aaa, si in plus sotul meu plateste si el cam tot atat.

Deci impreuna, contribuiam cu circa 30,000 RON pe an la bugetul asigurarilor de stat. Bani munciti pe branci, in medie cate 12-14 ore pe zi. Ca de, salarii mari in mediul privat, pretentii pe masura. Nici noua nu ne dadea nimeni de pomana.

Eu nu ma supar sa nu primesc, dar atunci sa nu mi se mai ceara sa contribui. Asa e cinstit.

Si credeti-ma, sunt consultant fiscal, daca eu, ca si contribuabil, chiar imi propun sa nu mai platesc aceste contributii pentru ca nu este eficient din punctul meu de vedere, se gasesc solutii legale (cu alte neajunsuri, dar totusi posibil). Poate ar trebui sa ne bage totusi si pe noi in seama cineva. Pe noi, cei cativa fraieri care tinem inca in viata un sistem semi-falimentar, muribund.

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Iul 18, 2012 1:31 pm

Intr-adevar incredibila atitudinea politicienilor... ma lasa fara cuvinte acest proiect de lege. M-am apucat si eu sa calculez cat cotizam pe an la asigurarile de sanatate, si m-am luat cu mainile de cap: eu pe luna cam 550RON, sotul undeva la 1200RON. Avem destul de multi ani de cand tot cotizam, adica eu de vreo 14 ani, iar sotul de 20. Avem abonament facut la clinica particulara, deci nici macar nu m-am bazat pe sistemul nostru minunat cand am avut nevoie de consultatii si tratamente, si atunci chiar ma apuca furia cand imi este luat si ultimul lucru pe care mi-l "oferea" statul nostru minunat.
Si in definitiv, nici nu conteaza cat din salariu se duce pe luna la asigurarile de sanatate, conteaza ca se duce, si ca rasplata ei isi bat joc de noi.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 18, 2012 1:53 pm

Eliza_Maria, ba da, sa stii ca in acest caz conteaza si ce sume se platesc din salariile noastre la fondul de asigurari de sanatate si o sa explic de ce.

Acest fond al asigurarilor de sanatate este in prezent sustinut in principal din contributiile oamenilor tineri, intre 24 - 40 de ani (in plina varsta reproductiva), multi dintre ei muncind ani buni ca sa obtina un salariu decent si ca sa isi construiasca o cariera pentru a avea ce oferi unui copil. Multi chiar amana din aceasta perspectiva decizia de a deveni parinte. Este exact segmentul de contribuabili in care se regasesc cuplurile hipofertile atunci cand isi doreasc initial un copil.

In aceste conditii, cu atat mai mult, nu este deloc echitabil din punct de vedere social ca tocmai acest segment sa fie discriminat in raport cu alte categorii de beneficiari. Sa nu uitam ca, desi parintii nostri au contribuit si ei o viata intreaga, datorita unei proaste gestiuni a fondului, valoarea acestuia a fost grav afectata de hiperinflatia din anii '90. Ca urmare, in prezent, tot acest sistem este pe umerii nostri. Noi platim si pentru noi, si pentru ei.

In consecinta, de ce sa fie trecute cu vederea nevoile noastre?

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Iul 18, 2012 2:12 pm

Da Irina, am inteles de ce ai pus accent pe sumele platite. Dar ma gandeam ca sunt si cupluri care au salarii mult mai mici, si care trebuie sa aiba aceleasi drepturi si sa beneficieze de aceste proceduri care altfel ar fi total inaccesibile pentru ei.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 18, 2012 2:20 pm

eliza_maria scrie:Da Irina, am inteles de ce ai pus accent pe sumele platite. Dar ma gandeam ca sunt si cupluri care au salarii mult mai mici, si care trebuie sa aiba aceleasi drepturi si sa beneficieze de aceste proceduri care altfel ar fi total inaccesibile pentru ei.

Intru-totul de acord cu tine. Observatia pe care o faceam mai sus se referea la perspectiva la nivel macro-economic. Aceea este perspectiva de care trebuie sa tina cont decidentii politici. Pe scurt, din totalul contribuabililor la fond, cuplurile hipofertile se regasesc in segmentul celor mai importanti contributori. Asta era ideea. Normal ca si cei care contribuie cu sume mai mici au aceleasi drepturi, acesta e un principiu de baza al asigurarilor publice de sanatate, un principiu social.

Pe de alta parte, atentie, ca pe noi vor sa ne puna sa ne asiguram facultativ, posibil in sistem privat, unde daca vrei sa ti se acopere proceduri costisitoare, cum sunt cele de RUAM, va trebui sa scoti din nou bani din buzunar pe masura, fara sa mai conteze ca ai contribuit deja intr-o proportie mai mare decat alti beneficiari la asigurarile pentru pachetul de servicii de sanatate de baza. Sper ca am reusit sa clarific.

Înapoi la “Advocacy”