O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
gabryelad

Re: O surpriza in proiectul Legii Sanatatii! :( :(

Post by gabryelad » Mon Jul 23, 2012 11:21 am

Irina, sincer ca e Ponta, Basescu sau oricare altul, oricine va fi vinovat il voi arata cu degetul.
Nici eu nu sunt pasionata de politica, asa ca imi asum greselile de a indrepta degetul catre o persoana nevinovata.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Post by Irina_ » Mon Jul 23, 2012 11:28 am

Marea suparare va fi daca observatiile noastre vor fi ignorate. Insa ce putem face pana atunci este sa pregatim o argumentatie buna, solida, in asa fel incat sa incurajam parcurgerea unui proces democratic. Mai mult decat atat oricum nu se poate. De aceea avem nevoie de sustinere din partea asiguratilor, adica A VOASTRA.

mada81lina

Post by mada81lina » Mon Jul 23, 2012 11:42 am

"Dragi nostri conducatori de tara",

Va scriu voua, dupa ce am citit noua propunere de lege. Este revoltator. Natalitatea scade, DA, este un fenomen pe care singuri l-ati observat. Dar observ ca in acelasi ritm scade si interesul vostru pt a ajuta acest sector. S-au taiat din banii pt mamici (trecem si peste asta, vom munci mai mult sa ne putem creste puii), se introduce si Asigurare de Sanatate pt copil, se scade din salariul parintilor, trecem si peste asta, muncim mai mult. DAR, sa taiati DREPTUL LA VIATA a miilor de sufletele care asteapta sa se nasca in familiile afectate de infertilitate (a caror numar este in continua crestere) este ceva ce eu nu pot accepta. Acele familii au cheltuit TOT, TOT ce au avut si ce n-au avut (multi s-au indatorat si la banci) pt a face analize, proceduri etc. Subprogramul FIV, asa cum a fost el, cu toate problemele (caci deh, cum sa mearga ceva struna in tara asta!) a dat o sansa la viata unor suflete care, fara acest Program, nu ar fi avut nici o sansa. Roadele acestui program, "dragii nostri conducatori" acum le puteti culege, cand vedeti cum incep sa apara pe lume primii bebelusi, si mai urmeaza multi pe drum. Si-ar mai tot urma, daca VOI, nu ati taia cu rea credinta dreptul lor la viata.
Cum puteti intrerupe o finantare care aduce vieti pe lume?!!!!!!!!!!!! CUM ?????!!!!!!!!!!!!!!
Taiati de oriunde, dar nu taiati de aici, sau de la medicatia gravidelor, atat de vitale (caci si la lista de compesate ati umblat!)

Va rugam mult, nu opriti Programul, nu taiati si ultima speranta a atator cupluri care isi doresc un copil. Nu va ganditi ca acesti copii atat de doriti si de asteptati, vor trai in niste familii unde vor primi TOTUL, educatie, copilarie fericita, si vor fi peste ani mandria tarii!
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot ; 2010 laparo - hidrosalpinx dr; dosar aprobat programul national februarie 2012
sarcina obtinuta natural cu 2 sapt inainte de aprobare dosar :)
Tratament: Clexane 0.4, Femibion 1, MagneB6, CETEBE
Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)

cris8

Post by cris8 » Mon Jul 23, 2012 12:18 pm

Offf...nu pot sa cred ca dupa ce ne-am bucurat atat de mult de a avea dreptul chiar si doar la o singura procedura fiv, chiar si cu costuri suplimentare care oricum nu sunt deloc de neglijat...acum se doreste anularea acestui Program.
Domnilor politicieni, ca sa puteti lua cea mai buna decizie, eu v-as ruga sa inchideti ochii pentru o clipa si sa va imaginati ca nu aveti copii inca, ca sotia nu reuseste sa ramana insarcinata dupa ani de zile de incercari in care ati sperat luna de luna ca veti primi vestea cea minunata, ca dupa toti anii astia aflati ca singura sansa de a avea un copil este FIV, insa nu aveti banii necesari pentru aceasta procedura...credeti-ma, un sentiment de neputinta mai mare nu exista. Imaginati-va ca va intalniti cu prieteni, rude, cunostinte, persoane care se bucura de copiii lor, si in timp ce ii strang la piept va intreaba: voi de ce nu faceti un copil? si ar trebui sa raspundeti: pentru ca avem o problema de sanatate (pentru ca DA, INFERTILITATEA ESTE O BOALA) insa nu avem banii necesari sa o rezolvam iar sistemul medical din Romania nu ne da nicio sansa. Este greu de imaginat, nu-i asa? Intr-adevar daca nu esti afectat de infertilitate nu poti sti ce este in sufletul cuplurilor care se confrunta cu aceasta problema, cata suferinta poate sa existe, cat de grava este depresia in care aproape toate aceste cupluri cad...insa eu va rog totusi sa incercati sa analizati mult aceste aspecte si in final sa ajungeti la concluzia ca infertilitatea este o boala foarte grava, pentru rezolvarea careia trebuie sa fim ajutati.
si este cu atat mai trist ca dupa ce luna de luna cotizam la Bugetul Asigurarilor de Sanatate, atunci cand avem o problema atat de grava sa ni se intoarca spatele...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

flo.flo

Post by flo.flo » Mon Jul 23, 2012 5:41 pm

Vreau de mult sa scriu aici dar nici nu stiu cu ce sa incep mai intai. Am depus dosarul, sunt in asteptarea raspunsului, si pot sa spun ca practic este ultima mea speranta dupa ani multi de chin, si bani cheltuiti. Am ajuns la fundul sacului, si emotional, si financiar, si cum vreti. Daca incep sa insir aici toate analizele si procedurile, tratamentele, operatiile, pe care le-am indurat ani de zile, m-as intinde toata ziua. De aproape 7 ani am inceput lupta cu infertilitatea, am trecut pri 3 histerosalpingiografii, instilatii, 3 laparascopii, 3 sarcini extrauterine, 2 inseminari, 2 fertilizari, am schimbat mai multi doctori, mai multe spitale.... rezultatul? ZERO. Dupa ani si ani de munca, timp in care am cotizat din greu la stat, atat eu cat si sotul meu, atat astept de la stat, macar subventionarea unei singure proceduri.
Poate pentru Ei suna cerseala, dar nu este, este dreptul nostru castigat.
Sunt convinsa ca cei care se ocupa cu astfel de legi, nu stiu ce inseamna sa treci prin asa ceva, sau cineva drag lor sa aiba nevoie de FIV si sa nu aiba fondurile necesare (si nici nu le doresc sa afle vreodata!), pentru ca daca ar cunoaste astfel de durere, sigur ar subventiona 5 fiv-uri cu tot cu tratament si analize.
Nu mai am putere sa continui, sunt epuizata emotional, sper doar ca intr-o zi, cineva acolo sus (ma refer la cei care intiaza astfel de legi), sa ia in serios aceasta problema, si sa faca ceva in acest sens.

Multumim SOS Infertilitatea pentru tot ceea ce faceti. Sunt convinsa ca sunteti niste persoane deosebite si ca munca voastra va fi rasplatita.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jul 24, 2012 6:47 am

Reactii si pe retelele sociale:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Lormi

Post by Lormi » Tue Jul 24, 2012 2:39 pm

Este inadmisibil ce se intampla in aceasta tara !Un drept castigat cu greu e pe cale de a se pierde.Chiar asa gaura in buget s-a facut cu acest subprogram care a ajutat atatea cupluri sa-si indeplineasca cea mai de pret dorinta a lor.Domnilor de la conducere ar trebui sa va uitati in alte locuri pe unde se scurg banii si bani grei nu la acest subprogram care nu v-a adus la faliment dar a fost un ajutor pretios pentru persoanele afectate de infertilitate.Noi,persoanele afectate de infertilitate, nu cerem nimic GRATIS ne cerem drepturile care ni se cuvin in urma cotizatiilor pe care le facem luna de luna la CAS, de ce vreti sa ne stingeti si aceasta luminita pe care o vedem la capatul tunelului ?Speranta ne-a mai ramas.......
Sper ca Bunul Dumnezeu sa va dea intelepciunea necesara e a lua decizia corecta !
Multumim SOSI pentru toate demersurile si sprijinul acordat,fara ei.......cred ca stiti toti unde am fi !
eu 33 ani,sotul 36 ani,infertilitate masculina-oligoastenoteratozoospermie,dosar depus prin Subprogram la finele lunii Iunie 2012 la Polisano Sibiu-aprobat dar...lipsa fonduri..asteptam...AJUTA-NE DOAMNE ! Good things come to those who wait!

moni

Post by moni » Wed Jul 25, 2012 10:17 am

Romania!...Asta e Romania!!!...Se intampla ceva bun si frumos si in tara asta , fapt pentru care trebuia sa intample repede ceva si acel lucru bun sa inceteze . Pacat!!....Pe zi ce trece devenim din ce in ce mai frustrati in aceasta tara.....TRIST! Ar fi foarte bine ,daca s-ar strange semnaturi printr-o petitie on-line , impotriva acelei propuneri legislative. Dumnezeu sa ne ajute!
Image
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

enchi

Post by enchi » Wed Jul 25, 2012 5:03 pm

este regretabil ca politicienii nostri nu sunt constienti de necesitatea derularii acestui program, poate chiar imbunatatirea lui. poate empatia este rar intalnita in zilele noastre, dar macar comparatia cu alte tari ar trebui sa ii puna pe ganduri! oare chiar nu este nevoie de perpetuarea natiei noastre, nu vom avea nevoie de ajutor la batranete?
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jul 26, 2012 7:17 am

Continua reactiile si pe retelele sociale:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

bbcc

Post by bbcc » Wed Aug 01, 2012 1:07 am

SOSI, acum e momentul pentru cea mai mare expunere media de care puteti beneficia! Si acum e momentul sa iesiti cat mai vehement cu un punct de vedere STRONG, bazat pe cifre si statistica. Stiu, suna pompieristic, dar am sa argumentez, din pacate si cu ceva referiri la politica, ca deh, vorbim de un proiect de lege.
1. Situatia politica e tulbure. Se schimba oameni, se suspenda proiecte, se propun altele, se ancheteaza nereguli, se platesc polite. Pe cale de consecinta, mare parte din bugete stau latente, nimeni nu mai cheltuie nimic pana nu se linistesc apele. Consecinta colaterala este ca , acum e momentul pentru toate rectificarile bugetare din lume. Daca vorbim doar de suspendarea platilor catre sali de sport sau patinoare de pe nu stiu ce camp, si sunt bani. Da, acum, sunt bani pentru proiecte noi, Acum se da reset , cum ziceam , si vin oameni noi pe bugete noi. Daca lobby-ul functioneaza ca principiu, n-a fost niciodata un moment mai bun pentru el, acum, in urmatoarele luni.
2. Criza demografica. Peste tot se vorbeste mai abitir ca niciodata, despre jalea sporului natural al populatiei, mai ales in lumina scandalurilor legate de cati oameni reali mai sunt in Romania.
3. Vin alegeri. Si cu asta am spus tot. Fiecare va incerca sa promita cat mai multe si sa-si atraga cat mai multe categorii sociale. ORICE politician VREA sa aiba in lista lui de promisiuni, CRESTEREA NATALITITATII ! Si asta , pe langa sprijin pentru familie, trebuie sa includa obligatoriu sprijin pentru reproducere asistata!

Stiind cat va zbateti si cat insistati pe la toate institutiile, stiu ca nu va zic nimic nou, asa ca nu pot decat sa va doresc multa forta si noroc in a va face auziti si nu numai atat, ci chiar parteneri de dialog permanenti in legislativ.
Succes!
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 01, 2012 7:29 am

Buna BBCC, iti multumim pentru sugestii. As vrea sa fac cateva comentarii la ce ai scris tu.

Tu spui:

- "acum e momentul sa iesiti cat mai vehement cu un punct de vedere STRONG, bazat pe cifre si statistica". Imi doresc ca acel verb sa nu mai fie la persoana a doua plural, ci la persoana intai plural. Cu totii ne putem implica, inclusiv tu. Sigur, vom incerca sa avem un punct de vedere cat mai bine argumentat, plecand de la statistici, studii si experienta altor state.

- Situatia politica: "acum sunt bani pentru proiecte noi", "acum e momentul pentru toate rectificarile bugetare din lume". Din pacate situatia nu e chiar asa plina de oportunitati, din mai multe motive. Acum nimanui din politica nu-i mai pasa de problemele reale, toata lumea face campanie electorala non-stop si toate deciziile sunt blocate. Mai mult, cine ia o hotarare azi maine s-ar putea sa nu mai fie, iar decizia/solutiile gasite sa fie ignorata/(e) de cei care vin in loc. Sigur, vom profita pe cat se poate de faptul ca, adunate, cuplurile hipofertile reprezinta un capital electoral neneglijabil, dar prima conditie este sa fim considerati un segment reprezentativ. Din pacate "infertilitatea" este o boala muta, si atunci, in ciuda cifrelor, constientizarea in Romania ramane minima. Daca nu ma crezi, numara si tu persoanele care au comentat in acest topic!

- Criza demografica: cred ca ai ratat discursul d-lui ministru Vasile Cepoi (care cel mai probabil va ramane in functie indiferent de coloratura celor aflati la putere). Dumnealui afirma public, raspicat, ca nu crede ca subventionarea procedurilor de RUAM ajuta in vreun fel sporul demografic... Vom incerca, desigur, sa argumentam ca acest lucru nu e valabil (chiar in lipsa statisticilor), dar ma indoiesc ca isi va schimba viziunile.

- Vin alegeri: Da, de acord si vom folosi presa cu o acoperire cat mai mare ca sa ne facem auziti. Aici, pericolul, asa cum il vad eu, este ca electoratul majoritar format din cuplurile fertile nu prea intelege de ce s-ar irosi bani publici pentru "asa o cauza neinsemnata cum este infertilitatea". Din punctul lor de vedere, de multe ori nedocumentat, noi nu avem o problema reala, pentru ca uite ce de copii abandonati care stau pe banii contribuabilului sunt!! Noi suntem vazuti in general ca o adunatura de egoisti care tinem musai sa avem copilul nostru biologic cand am putea foarte bine sa adoptam. Intelegi?? Majoritatea sunt insa socati atunci cand afla realitatea din sistemul de adoptii, dar asta din pacate nu schimba perceptia generala.

Altfel, parteneri de dialog permanenti in legislativ ne-am dori si noi, dar cred ca va ramane doar un deziderat.

blue eyes

Post by blue eyes » Wed Aug 01, 2012 9:39 am

da,cuplurile fertile,care sunt majoritare intr-adevar,ne sugereaza sa adoptam.dar ei ar adopta?nu cred...habar n-au cele care au aflat in luna a 5a ca sunt gravide si care dau sfaturi cum sa stau eu cu picioarele in sus,cum sa fac sex in nu stiu ce pozitie si nu stiu ce picaturi sa ii dau la barbat,ce inseamna durerea de a nu avea propriul tau copil.si lista poate continua.am prea multe sentimente amestecate care nu ma lasa sa traiesc normal....da ce mai conteaza,nu?suntem priviti ca ciudatii care vor bani pt ce?sa faca un copil?nu ne straduim indeajuns!asta este una dintre replici.care pe mine ma enerveaza cel mai mult.putin spus ma enerveaza.dar...desi cuplurile infertile sunt din ce in ce mai multe...oamenii fac usor copii,nu?....
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 01, 2012 12:03 pm

Blue eyes, da, e exact cum scrii si tu. Ba chiar exista si o zicala ca sa sumarizeze. Citez din intelepciunea populara (o replica pe care din pacate am auzit-o eu insami de mult prea multe ori): "Pai daca iti plac copiii, ce mai astepti? Stii cum se zice: usor de facut, greu de crescut!"

Si totusi 15% din populatie nu se regaseste in aceasta categorie, a celor care au luxul sa poata planifica venirea pe lume a copiilor lor. Insa prin multe campanii de informare si educare aceasta perceptie se poate schimba, la fel cum s-a schimbat de-a lungul timpului si in cazul altor boli, considerate initial a fi "rusinoase". Ma gandesc spre exemplu la cancerul de san. Pana acum 10-15 ani inca era un tabu. Acum toata lumea stie ce inseamna fundita roz. Trebuie insa sa muncim permanent ca sa putem ajunge acolo candva.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Aug 01, 2012 12:18 pm

Hello BBCC, ma bucur mult ca ai scris! Ce face [its a girl] , cresteti-cresteti? Cand va veni pe lume? Sa ne mai povestesti la FIV in Romania sau pe „experiente din timpul sarcinii”. [floare]

As vrea sa fie cum scrii tu acolo, in absolut ceea ce spui nu e gresit, pe hartie asa ar trebui sa fie, dar in realitatea carpato-danubiano-pontica e cam cum spune Irina.

Ma gandeam azi, uitandu-ma la calendar, ca e 1 august, proiectul de lege e in dezbatere publica doar pana la sfarsitul lunii, in septembrie intra in dezbatere la Parlament - si NIMENI NU A FACUT NIMIC.

Doctorii ne cearta pe Facebook ca nu a aparut numele clinicii lor in nush ce articol de presa, la a carui origine nu ne aflam, nu stim cine e jurnalistul autor al articolului si nici nu se pomeneste de SOSI, dar, desigur, e o tragedie ca nu a aparut numele unei clinici in acel articol, doctorii se enerveaza si reactioneaza. Ca suntem la mai putin de o luna distanta de momentul in care ar putea scrie negru pe alb, probabil pentru decenii de acum inainte (daca vor reusi sa treaca Legea Sanatatii n-o mai modifica nici cucu_curand!), ca RUAM nu poate fi sustinuta de la asigurarile de sanatate - asta nu pare a ii preocupa pe doctori si pe alti factori din nișă, nu se enerveaza si nu reactioneaza NIMENI.

Sunt chiar stupefiata, adica daca eu plec in august asta in vacanta, ca orice om normal, sau daca lesin maine pe strada (se intampla, din pacate! am constatat-o de curand!) si apoi stau o luna prin spitale, chiar ramane situatia asa??? Adica doctorii, care au vreo patru asociatii medicale, nu fac nimic? Adica pharma, care da jde mii de euro pe diverse chestii, nu poate coaliza factorii din domeniu, ca sa se reactioneze?
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Aug 01, 2012 12:32 pm

Irina_ wrote:Insa prin multe campanii de informare si educare aceasta perceptie se poate schimba, la fel cum s-a schimbat de-a lungul timpului si in cazul altor boli, considerate initial a fi "rusinoase". Ma gandesc spre exemplu la cancerul de san. Pana acum 10-15 ani inca era un tabu. Acum toata lumea stie ce inseamna fundita roz. Trebuie insa sa muncim permanent ca sa putem ajunge acolo candva.
Da, sa speram ca intr-o zi va fi usor de recunoscut, chiar si in Romania, fundita pentru constientizarea fenomenului infertilitatii. Cea propusa in USA este verde cu galben, ceea ce eu consider a fi un semn, poate fi asimilata in Ro chiar cu culorile SOSI:

Image
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

lazar-veronica

Post by lazar-veronica » Wed Aug 01, 2012 12:55 pm

este inadmisibil ceea ce se intampla! ar trebui scuturati bine de tot politicenii astia! ce mare gaura in bugetul statului a facut programul acesta? nu-i intereseaza ca din ce in ce mai multe cupluri sunt hipofertile si se lupta cu probleme financiare pentru a face un copil!! ei chiar nu cunosc in familiile sau printre prietenii lor un cuplu cu probleme de fertilitate? chiar nu-i intereseaza? rusine!!!!
ar trebui facuta o petitie cu semnaturi on-line. ce ziceti?
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 01, 2012 1:13 pm

Veronica, sigur, e posibil, dar trebuie sa fim realisti. Doua intrebari: ai distribui link-ul la petitie tuturor prietenilor tai pe FB si daca da, cati crezi ca ar vota? In plus, cati dintre ei crezi ca ar distribui mai departe prietenilor lor acel link? Aici nu ne-am putea baza doar pe cei afectati de infertilitate din cercul nostru restrans. Ar trebui sa adunam macar peste 1.000 de semnaturi ca sa insemne ceva. Si sa nu uitam ca vorbim de un subiect tabu...

In plus, si topicul asta ar putea foarte bine sa serveasca aceluasi scop, cred eu. Crezi ca sa semnezi o petitie ia mai putin timp decat sa scrii aici doua randuri? Eu zic ca nu...

Post Reply