Intalniri la Palatul Cotroceni si Ministerul Sanatatii

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Intalniri la Palatul Cotroceni si Ministerul Sanatatii

Mesajde N.C.B. » Joi Noi 26, 2015 5:51 pm

In data de 3 decembrie 2015 vom participa la forumul asociatiilor de pacienti ce se va desfasura la Palatul Cotroceni. La eveniment vor fi prezenti numerosi stakeholders, printre care presedintele Romaniei si noul ministru al sanatatii.

Vom reveni cu amanunte.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Intalnire la Palatul Cotroceni

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 26, 2015 6:53 pm

Va reamintim ca, cu ocazia Saptamanii Natonale de Constientizare de anul trecut (2014), am adresat mai multe scrisori deschise factorilor politici.

Iata textul scrisorii adresate de noi dlui presedinte Klaus Iohannis:

SOS Infertilitatea scrie:Scrisoarea integrala, inclusiv anexa, poate fi consultata aici:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 26, 2015 6:54 pm

Administratia Prezidentiala a fost anul trecut singura institutie care a raspuns la scrisoarea adresata de catre Asociatia SOS Infertilitatea.

Iata raspunsul:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Carla_

Mesajde Carla_ » Dum Noi 29, 2015 8:29 pm

Succes, sper sa va faceti auzite !
27 de ani eu, 36 de ani sotul, incercam de aproape trei ani, infertilitate inexplicabila. Analize hormonale, histerosalpingografie, spermograme in norme.

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Dec 03, 2015 4:12 pm

Am fost astazi la Palatul Cotroceni, la Conferinta intitulata sugestiv "Pacientul - Centrul Sistemului de sanatate".

A fost un eveniment cu fast, relativ formal, care s-a bucurat de participarea, printre altele, a noului Ministru al Sanatatii, dl. Patriciu Achimas-Cadariu, dar si de speech-ul si prezenta, timp de jumatate de ora, a Presedintelui Romaniei, Dl. Klaus Iohannis. Organizatori au fost Alianta pentru Sanatate din Romania si Alianta Pacientilor Cronici din Romania, cu sprijinul Administratiei Prezidentiale.

Printre temele de baza abordate au fost, desigur, bine-cunoscutele probleme fundamentale ale sistemului de sanatate romanesc (ex. exodul personalului medical, subfinantarea cronica, centrarea pe furnizorii de servicii etc.) si nevoia de reforma substantiala. S-a solicitat expres finantarea Sanatatii cu minim 6% din PIB, un deziderat pe care nu stiu daca il vom vedea pus in practica.

Ca sa il citez pe dl. Iohannis, problemele ne sunt tuturor cunoscute si suntem in punctul in care nu mai avem nevoie de discutii teoretice, ci de "o conectare cu realitatea" si implementarea efectiva a unor masuri de reforma coerente. O alta idee esentiala a fost aceea de a regandi sistemul avand in centru nevoile pacientilor si pozitia lor ca decidenti in ceea ce priveste solutiile terapeutice disponibile in fiecare caz, cu regandirea abordarii, dintr-o perspectiva integrata (cu accent, spre exemplu, si pe oferirea de suport emotional).

S-a vorbit si despre implicatiile demografice grave ale scaderii natalitatii - pentru sustenabilitatea sistemului. Infertilitatea, desigur, chiar si in acest context, nu a parut sa intre pe agenda "prioritatilor". S-a discutat despre nevoia de preventie in numeroase subdomenii ale sanatatii si despre tratamentul pe termen lung, in afara cadrului spitalicesc.

In contrast cu cele enuntate, conferinta a continuat intr-o nota centrata pe probleme si nu pe solutii si pasi concreti, cu un monolog succesiv al celor desemnati in primul panel. Am auzit multe cifre si reiterarea unor aspecte deja recunoascute, desi pertinente. S-au preluat foarte putine observatii si intrebari din public, iar pozitia noului ministru parea sa fie inca relativ neconturata in multe dintre subiectele aduse in discutie. La finalul primului panel, ministrul a plecat catre o sedinta de Guvern.

Am reusit sa il abordez in drumul de iesire (si credeti-ma ca batalia a fost acerba), insa la fel cu toti ceilalti, ceea ce am putut obtine a fost promisiunea unei audiente in care sa putem discuta mai pe larg doleantele noastre, in calitate de pacienti afectati de infertilitate. Ca urmare, esenta va fi in actiunile de follow-up in numele asociatiei, atat scris cat si prin solicitarea unei intrevederi, pentru a continua dialogul. Mi-as fi dorit o alta abordare a organizatorilor, care sa profite mai mult de prezenta unui ministru in sala, prin dialog si concluzii privind pasii urmatori pentru o schimbare efectiva.

Mai jos, cateva imagini de la eveniment.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 04, 2015 6:02 am

Multumim mult pentru participare si reprezentare, Irina.

Imi pare rau pentru partea asta:

In contrast cu cele enuntate, conferinta a continuat intr-o nota centrata pe probleme si nu pe solutii si pasi concreti, cu un monolog succesiv al celor desemnati in primul panel. Am auzit multe cifre si reiterarea unor aspecte deja recunoscute, desi pertinente. S-au preluat foarte putine observatii si intrebari din public, iar pozitia noului ministru parea sa fie inca relativ neconturata in multe dintre subiectele aduse in discutie. [...]

Mi-as fi dorit o alta abordare a organizatorilor, care sa profite mai mult de prezenta unui ministru in sala, prin dialog si concluzii privind pasii urmatori pentru o schimbare efectiva.

„vad” mental despre ce vorbesti, am participat si eu in alte contexte la experinte similare, pacat ca se irosesc ocazii in care chiar s-ar putea interactiona real...

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 04, 2015 6:04 am

Am reusit sa il abordez in drumul de iesire (si credeti-ma ca batalia a fost acerba), insa la fel cu toti ceilalti, ceea ce am putut obtine a fost promisiunea unei audiente in care sa putem discuta mai pe larg doleantele noastre, in calitate de pacienti afectati de infertilitate. Ca urmare, esenta va fi in actiunile de follow-up in numele asociatiei, atat scris cat si prin solicitarea unei intrevederi, pentru a continua dialogul.

Pai sa ne straduim in acest sens, zic.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 13, 2015 9:32 am

Fotografii de la eveniment.

Multumim Irinei pentru reprezentarea cauzei luptei cu infertilitatea.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 13, 2015 9:33 am

Imagine

Primul panel. Il puteti remarca pe domnul ministru in dreapta.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 13, 2015 9:34 am

Noul Ministru al Sanatatii, dl. Patriciu Achimas-Cadariu:

Imagine

P.S. Fotografierea Dl. Klaus Iohannis, presedintele Romaniei, prezent la intalnire, nu a fost permisa de organizatori, iar noi ne-am conformat regulilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 13, 2015 9:35 am

Vom continua actiunea de advocacy pe toate palierele politice - Presedintie, Guvern, Ministerul Sanatatii, Parlament.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 29, 2016 3:07 pm

N.C.B. scrie:
Am reusit sa il abordez in drumul de iesire (si credeti-ma ca batalia a fost acerba), insa la fel cu toti ceilalti, ceea ce am putut obtine a fost promisiunea unei audiente in care sa putem discuta mai pe larg doleantele noastre, in calitate de pacienti afectati de infertilitate. Ca urmare, esenta va fi in actiunile de follow-up in numele asociatiei, atat scris cat si prin solicitarea unei intrevederi, pentru a continua dialogul.

Pai sa ne straduim in acest sens, zic.

Zis si facut.

Continuam actiunea de advocacy.

Miercuri, 2 martie 2016, cu începere de la ora 16h, Asociatia SOS Infertilitatea participa la o intâlnire cu ministrul sănătății, dl. Patriciu Achimas-Cadariu.

Vom reveni cu amanunte.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 29, 2016 3:29 pm

Subiectele/propunerile pe care dorim sa le abordam in dicutia cu dl. ministru:

- despre Subprogramul FIV al Ministerului Sanatatii - reusite, buget, perspective;

- campanie de preventie a infertilitatii - campanie in licee si universitati, desfasurata de Ministerul Sanatatii cu implicarea Asociatiei SOS Infertilitatea, avand ca idee centrala faptul ca fertilitatea este o etapa a evolutiei organismului femeii, care se incheie mai devreme decat cred cei mai multi dintre oameni; fertilitatea femeii incepe sa scada la varsta de doar 27 de ani, scaderea accentuandu-se dramatic dupa 35 de ani; tinerele trebuie sa constientizeze ca sarcina trebuie obtinuta in perioada optima, dupa 40 de ani inclusiv recurgerea de tehnici de reproducere umana asistata medical nu mai este de foarte mult ajutor;

- campanie de informare a medicilor generalisti pe subiectele: 1) infertilitatea masculina (cca. 1/2 din cazuri, nici macar unii medici ginecologi nu incep prin a prescrie o spermograma, se pierd astfel ani pretiosi cu investigatii pe partea feminina, cauza fiind in alta parte) si 2) endometrioza (zeci de mii de tinere femei din Romania se lupta cu dureri cumplite, iar generalistul sau ginecologul le spun „e normal sa aveti dureri la menstruatie”, si trec anii fara sa primeasca un diagnostic si fara sa li se spuna care sunt consecintele pe planul fertilitatii / cat de mare este urgenta pentru a face un copil);

- despre prezervarea fertilitatii la tinerii pacienti oncologici - nu stim daca se face sistematic macar pentru adolescentii si tinerii baieti, unde este usor de prezervat sperma; la fete, in Occident se recurge sistematic la prezervarea de tesut ovarian sau, atunci cand este posibil, de ovocite obtinute printr-o stimulare aplicata inaintea inceperii chimioterapiei. Propunem sa se doteze si la noi macar un singur spital de stat (Giulesti, de pilda) cu aparatura pentru prezervarea fertilitatii la tinerii pacienti oncologici.

* * *

Irina_

Re: Intalniri la Palatul Cotroceni si Ministerul Sanatatii

Mesajde Irina_ » Lun Feb 29, 2016 8:19 pm

Foarte buna lista cu prioritati. Mult succes maine la intalnire, chiar daca nu pot participa voi fi cu gandul alaturi de voi! Sa fie cu rezultate concrete. :YMPRAY:

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 03, 2016 3:23 pm

Imagini de la intalnirea de ieri, vom reveni cu amanunte:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 03, 2016 3:24 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 03, 2016 3:24 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 03, 2016 3:25 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 11, 2016 11:34 am

Asa cum ni se intampla adesea, din cauza efortului de mobilizare important (mai ales cand sunt organizate de la distanta - dupa cum stiti, eu nu ma aflu in tara), avem de ales intre a face actiuni sau a vorbi despre ele. Le-am facut, abia acum apucam sa le si mediatizam scurt:

De la inceputul lunii, am avut TREI intalniri cu ministrul Sanatatii, dl. dr. Patriciu Achimas-Cadariu.

- prima in data de 2 martie 2016, cea de la care am apucat sa publicam fotografiile de mai sus, in care suntem alaturi de dl. ministru si de colegii din Alianta pentru Sanatate. Dl. ministru s-a aratat exceptional de deschis fata de cauza noastra, i-am prezentat toate aspectele pe care le pregatisem, mentionate mai sus si ne sustine intru totul. Mai mult, am apucat sa vorbim si despre Legea RUAM si, stiind cum s-a pus problema pana acum, am inceput prin a spune ”Stim ca proiectul de lege este la Parlament si nu este direct problema Ministerului, dar ...”, la care dl. ministru ne-a intrerupt „Ba este problema Ministerului, chiar daca Parlamentul este cel care aproba legea!” O intalnire in care am apucat sa punctam decisiv.

- ca atare, in data de 4 martie am avut o alta intalnire directa cu dl. ministru, pentru a discuta pe strategia „Mama si copilul”, in care vom include si problema infertilitatii.

- in data de 8 martie am fost invitati la evenimentul de la Institutul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului, la care a participat si dl. ministru si s-a discutat din nou si despre Strategia „Mama si Copilul”.

Imagine

Imagine

In fotografii alaturi de dl. ministru este directorul IOMC, dl. profesor Nicolae Suciu, sustinator al Subprogramului FIV (a fost si membru in Comisia FIV Subprogram 2011 - 2012).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 11, 2016 4:22 pm

La toate aceste intalniri a fost prezenta Alina-Beatris [floare] , la ultimul eveniment a fost acompaniata de Raluca [floare] , o voluntara recent implicata. Pentru a putea fi prezenta, Beatris s-a invoit de la job pentru prima intalnire dar pentru urmatoarele doua a fost nevoita sa isi ia concediu de odihna.....

Fac un apel din suflet: va rog sa va implicati, cu mare greutate mai reusim sa facem fata ritmului.

Pe 15 martie trebuie sa mergem la Comisia pentru Sanatate si familie de la Camera Deputatilor, pentru dezbateri pe legea RUAM. Se va duce Irina [floare] , se ofera cineva sa o insoteasca?

Pe 30 martie avem o noua intalnire la Ministerul Sanataii, pe strategia „Mama si Copilul”, se ofera cineva sa participe?

* * *

Înapoi la “Advocacy”