Cauza luptei cu infertilitatea premiata la Gala Avon!

Probabil cea mai recompensata asociatie de voluntari din Romania. Awareness & networking pentru cauza luptei cu infertilitatea.
SOS Infertilitatea
Administrator

Cauza luptei cu infertilitatea premiata la Gala Avon!

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 02, 2011 5:13 pm

O noua oportunitate de a aduce notorietate luptei cu infertilitatea.

Ne-am inscris (formatul nu permitea inscrierea ca Asociatie, ci individual, asa ca iar am bagat-o pe Elena @};- la inaintare) la Gala Avon.

Imagine

Avem nevoie de cate un vot ZILNIC pana in data de 15 august.

Linkul este acesta: http://www.avon125.ro/propunere-Elena-Miclea-131.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;, votul nu necesita cont, apasati pur si simplu pe butonul "imi place" in dreapta sus.

Puneti linkul la favorite si acordati-i doua secunde zilnic.

Multumim! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Avem nevoie de un click/vot ZILNIC.

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 02, 2011 5:19 pm

Primele dintre cele 125 de femei care au numarul cel mai mare de voturi vor fi premiate in cadrul unei Gale de premiere pe 15 septembrie 2011.

Evenimentul va beneficia de mediatizare profesionala, deci ar fi pentru noi inca o oportunitate de a face cunoscuta cauza noastra.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

zoi

Mesajde zoi » Sâm Iul 02, 2011 9:30 pm

Succes, Elena! %%- Voi fi zilnic alaturi de tine. [floare]
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 04, 2011 6:39 am

Voi ati reusit sa votati si ziua urmatoare? Ca noi nu.

Le-am scris organizatorilor:

Buna ziua.

Va rugam sa ne spuneti daca in cadrul campaniei se poate vota zilnic sau o singura data.

Mesajul primit este "Ai votat deja astazi! Revino maine pentru a vota din nou aceasta poveste sau sustine astazi si pe altcineva!", desi am incercat sa votam din nou abia "maine", asa cum se spune.

Va rugam sa ne lamuriti acest aspect, intrucat noi am cerut membrilor Asociatiei sa voteze ZILNIC.

Numai bine,
Echipa SOS Infertilitatea
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

oanandries

Mesajde oanandries » Lun Iul 04, 2011 9:05 am

Eu am votat sambata si azi.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

lauragar

Mesajde lauragar » Lun Iul 04, 2011 3:59 pm

am votat in fiecare zi!succes!!!!!!!
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Bubu

Mesajde Bubu » Lun Iul 04, 2011 4:33 pm

Am votat in fiecare zi incepand de sambata.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 04, 2011 4:43 pm

Da, se pare ca ideea este ca votul nou se da fix dupa 24 de ore, nu pur si simplu "maine". Daca ai votat sambata seara, nu poti vota duminica la pranz.

Multumim tuturor pentru voturi! [floare]

Ideea este ca la un astfel de sistem de vot, IP-ul dinamic este rege, dar vorba unui mai vechi slogan "nu pot ei fura, cat putem noi vota". O:-)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 08, 2011 10:06 am

Multumita voturilor voastre zilnice (avem mult feedback si la apelurile de pe Facebook), Elena / cauza luptei cu infertilitatea este in top10 al celor mai populare povesti din campanie: http://www.avon125.ro/clasament.html

Obiectivul este sa ne mentinem acolo.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

RobertSerban

Mesajde RobertSerban » Dum Iul 10, 2011 10:14 am

Dat.

Multumim pentru vot!

mara80

Mesajde mara80 » Lun Iul 11, 2011 8:05 pm

am votat si eu in fiecare zi! [floare]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

zoi

Mesajde zoi » Lun Iul 11, 2011 10:38 pm

Si eu votez zilnic de 2 ori (acasa si la serviciu). Am atasat link-ul http://www.avon125.ro/propunere-Elena-Miclea-131.html la avatar permanent. Am starnit curiozitatea si multi mi-au zis ,,o stiu pe Elena Miclea de la televizor, a aparut de multe ori vorbind de infertilitate si fertilizare in vitro''. Mult succes, Elena! [floare]
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Iul 12, 2011 6:11 pm

Heh, ce tare! :)

Eu imi amintesc momentul de la inceputurile campaniei cand am obtinut pentru prima data spatiu in direct la TV, initial m-am bucurat, apoi m-am amarat, zicandu-mi "eh, si-acu' am bagat-o pe maneca, cum naiba reusesc eu sa conving pe cineva sa se duca sa vorbeasca la televizor despre FIV?" Si s-a dus Elena, a spart gheata! Era gravida cu cei ce aveau sa devina mascotele campaniei. :)

Mare noroc a avut campania ca au existat femei dispuse sa faca pasul in fata, sa nu isi traiasca infertilitatea in secret, sa si-o asume public. Insa e vorba de doi factori conjugati - pe de o parte sa nu ai tabu-uri, dar pe de alta si sa nu ai emotii si sa poti vorbi in direct / public.

Si au fost cateva doamne care au facut asta, au aparut in media fara blur, asumat, au mers la evenimente si intalniri si au vorbit despre infertilitate - Alina @};- , Elena @};- , Mirela @};- , Claudia @};-, Felicia @};- , Adina @};- , Nicoleta @};- , Ramona @};- , Loredana @};- , Ioana @};- , Betty @};- , Sabina @};- , Alexandra @};- , Laura @};-... viewtopic.php?f=2&t=20

Sunt niste pioniere, le admir si le multumesc.

Fara ele, care au dat "chip" acestei lupte si au rupt din timpul lor pentru a merge la intalniri si evenimente in real life, campania SOS Infertilitatea ar fi ramas o chestiune abstracta, inca un site pe net-ul asta mare.

Chiar e o chestie exceptionala ceea ce se intampla cu aceasta asociatie fara angajati si fara fonduri si sunt tare mandra. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

lauragar

Mesajde lauragar » Mar Iul 12, 2011 6:32 pm

uneori poate va cerem prea mult,alteori poate va ''iritam''. uneori poate ne plangem,alteori pate va bombardam cu aceleasi intrebari. uneori poate stim sa va multumim alteori poate nu. cele mai multe dintre noi stam in umbra, cerem f. mult, dar nu actionam. voi sunteti mereu acolo si ne sunteti alaturi, iar pt.asta va iubim si va pretuim: va multumesc!!!!!! [floare] [floare] [floare]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Adellina

Mesajde Adellina » Joi Iul 14, 2011 2:43 pm

Votat zilnic, batut la cap si cunostintele sa voteze :))

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 16, 2011 3:26 pm

Multumim celor care ne voteaza zilnic, Elena este constant in top10, pe pozitiile 5-8. http://www.avon125.ro/propunere-Elena-Miclea-131.html

Imagine

Nu este un vot pentru Elena, ci pentru lupta impotriva infertilitatii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

zoi

Mesajde zoi » Mie Iul 20, 2011 5:13 pm

Asa cum am promis, votez zilnic de pe unde apuc un calculator. Am invatat lectia, in fiecare zi votez cam la aceleasi ore.Nu este un vot pentru Elena, ci pentru lupta impotriva infertilitatii, dar daca nu existati voi si eforturile voastre... . Dragi forumiste, nu uitati, macar un vot pe zi conteaza s-o ridicam pe Elena macar cu cateva locuri mai sus. Personal, m-as bucura s-o vad pe locul 1, asa cum merita defapt. [floare]

zoi

Mesajde zoi » Mie Iul 27, 2011 3:37 pm

Ieri cand am votat Elena era pe pozitia 9, azi pe 7. Ma bucur! Succes, Elena! Sper sa te vedem pe prima pozitie. Multe voturi in continuare! :ymapplause:

zoi

Mesajde zoi » Vin Iul 29, 2011 9:21 pm

zoi scrie:Ieri cand am votat Elena era pe pozitia 9, azi pe 7. Ma bucur! Succes, Elena! Sper sa te vedem pe prima pozitie. Multe voturi in continuare! :ymapplause:

In doua zile Elena a trecut pe pozitia 5. Excelent !!! Cu putin efort o putem urca si mai sus. Dragi forumiste nu uitati s-o votati in fiecare zi pe Elena. [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 01, 2011 8:34 am

Da, Elena urca si coboara in clasament - variatiile sunt date si de apelurile de pe Facebook, pe care nu le facem insa chiar zilnic, sa nu plictisim. http://www.avon125.ro/propunere-Elena-Miclea-131.html

Nu atat clasamentul in sine conteaza, obiectivul e sa ramanem in Top10 pana pe 15 august cand se incheie votarea.

Eu cand votez pentru Elena, mai votez si pentru Maria Culescu, presedinta Asociatiei MAME, care este in prezent pe locul doi, cred sincer ca ar merita primul loc: http://www.avon125.ro/propunere-Maria-Culescu-388.html
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Înapoi la “Gale & premii.”