SOS Infertilitatea la Gala Medica 2010, 2011, 2012.

Probabil cea mai recompensata asociatie de voluntari din Romania. Awareness & networking pentru cauza luptei cu infertilitatea.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: "SOS Infertilitatea" a primit diploma la Gala Medica

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 25, 2011 8:43 am

Imagine

Colegiul Medicilor din România va organiza la începutul lunii iunie 2011 ediția a III-a a Galei Medica.

Elementele de noutate al acestei ediţii sunt introducerea unei noi categorii inedite - “Medicul implicat”, inspirată de contextul actual și mci modificări, dar importante, la nivel de regulament. În acest an, în competiţia Galei Medica se pot înscrie toţi cei care doresc să intre în competiție. Aşteptăm însă propunerile colegilor, pacienţilor sau organizaţiilor, care ne pot semnala cazuri pe care le consideră demne de a intra concura la un premiu.

La aceasta ediţie, Gala Medica trece graniţa unui eveniment contemplativ şi oferă spaţiul necesar de manifestare a acţiunilor de responsabilitate socială. Participanţii la Gala Medica vor participa activ la viaţa şi problemele societăţii, evenimentul găzduind lansarea oficială a campaniei de conştientizare - “Respectă-ți medicul!”

“Ne-am gândit mult în contextul actual dacă ar mai trebui să organizăm Gala Medica. Mulți ar spune că nu este cel mai bun moment pentru astfel de evenimente. Dimpotrivă, este exact momentul în care trebuie să fim uniți și să ne premiem valorile autentice. Ca o noutate, am creat categoria “Medicul implicat”, pentru că dorim să îi facem cunoscuți pe acei medici anonimi care stau lângă pacienții lor în condiții extrem de grele și care în noile situații s-au oferit să facă voluntariat pentru a-și ajuta pacienții. Îi invităm nu doar pe ei să se înscrie, dar și pe colegii lor și pe pacienții lor să ne semnaleze astfel de cazuri”, a declarat prof. dr. Vasile Astărăstoae, președintele Colegiului Medicilor din România.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 25, 2011 8:44 am

Înscrierile vor avea loc în perioada 12 aprilie – 10 mai 2011. Îi rugăm pe cei care doresc să se înscrie să ne trimită un e-mail pe adresa luminita.valcea@cmr.ro cu numele întreg, un CV, categoria la care doresc să participe, motivaţia pentru care o fac şi descrierea proiectului (acolo unde este cazul), articolul sau reportajul video.
De asemenea, toţi cei care doresc să ne semnaleze un caz deosebit, fie medici, pacienţi sau organizații o pot face printr-un simplu e-mail, pe aceeași adresă. Noi vom lua legătura cu cei propuși pentru a-i întreba dacă sunt de acord să fie înscriși în concurs.

Vă invităm să vă înscrieţi în perioada 12 aprilie – 10 mai 2011 la următoarele categorii:

• Cel mai bun comunicator medic
• Medicul implicat
• Jurnalism de sănătate (presă scrisă, audio-video, online)‏
Proiectul unei asociații de pacienți cu cea mai mare adresabilitate
• Cea mai activă asociaţie studenţească din universităţile de medicină
• Cel mai bun produs de finanţare pentru medici
• Cea mai buna iniţiativă în domeniul bancar pentru medici
• Premiu pentru inovaţie medicala
• Internet medical (cel mai activ site pentru medici în 2010, blogul anului - medici)
• Premiul publicului

După terminarea perioadei de înscriere, juriul format din reprezentanţi ai Colegiului Medicilor din România va face trei nominalizări. Acestea vor fi postate pe site-ul gala.medicalnet.ro pentru ca publicul vizitator /cititorii să-şi poată exprima opţinile prin vot. Persoana sau proiectul care va culege cele mai multe voturi va primi premiul special al publicului.
Cele trei nominalizări ce vor fi făcute la fiecare categorie vor fi prezentate atât în cadrul Galei, dar şi într-un număr special al revistei Medica dedicat acestui eveniment.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 04, 2011 9:54 pm

Colegiul Medicilor a publicat regulamentul pentru Gala Medica: http://www.cmr.ro/content/view/958/1/

Categoria pentru asociatii de pacienti:

Proiectul unei asociaţii de pacienţi cu cea mai mare adresabilitate
În ultimul timp activitatea asociaţiilor de pacienţi este tot mai vizibilă şi susţinută. Cele mai multe dintre ele dezvoltă proiecte de informare şi educare a pacienţilor pe care îi reprezintă. Dorim să premiem acel proiect care şi-a propus şi a reuşit să se adreseze unei plaje cât mai largi de pacienţi.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 10, 2011 10:32 am

Am inscris proiectul SOS Infertilitatea, acesta este amplu, va redam deocamdata doar partea cu "adresabilitatea" si o sinteza a realizarilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 10, 2011 10:33 am

Asociatia SOS Infertilitatea: Campanie de responsabilizare privind problema infertilitatii in Romania - “Infertilitatea este o boala.”

Adresabilitate

Dorinta de a avea copil/copii este sentimentul uman cel mai partajat, pe care il au comun cei mai multi dintre pamanteni.

Infertilitatea, conform statistificilor OMS, afecteaza insa 15% din cuplurile de varsta reproductiva. Un cuplu din sase este nevoit sa apeleze la medic pentru a avea un copil; exceptand sarcina in sine (care insa nu este o boala), din punct de vedere statistic infertilitatea este conditia medicala pentru care persoanele din clasa de varsta 20-40 de ani consulta medicul cel mai adesea.

Tinand cont de statisticile europene, se poate estima ca in Romania exista cca. 100.000 de cupluri hipofertile, care nu reusesc sa obtina o sarcina atunci cand si-o doresc, dintre care cca. 20.000 au nevoie sa faca apel la proceduri de reproducere umana asistata medical.

Asociatia SOS Infertilitatea este singura asociatie care deruleaza proiecte in interesul persoanelor hipofertile din Romania si lupta pentru drepturile colective ale acestora.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 10, 2011 10:33 am

Rezultatele campaniei «Infertilitatea este o boala» in ianuarie 2011, ca urmare a actiunilor derulate in 2010:

Am reuşit deja să convingem Ministerul Sănătăţii să instituie pentru 2011 şi 2012 un program în domeniul infertilităţii.
Am reuşit deja să convingem Parlamentul să realizeze un proiect de lege în domeniu.
Am reuşit deja să atragem o mediatizare excepţională pentru cauza infertilităţii.
Am reuşit deja să construim o platformă web complexă, unde pacienţii pot comunica între ei şi cu medicii, primind sfaturi medicale online.
Avem programe de sprijin concret, precum Grupul de Suport şi Biblioteca SOS Infertilitatea.
Am reuşit, măcar parţial, să aducem problema infertilităţii pe agenda publică din România, aşa cum se întâmplă în întreaga Uniune Europeană.

Am reuşit să convingem că putem schimba ceva! Totul, în regim de voluntariat, fără surse stabile de finanţare! “Trăim” graţie donaţiilor şi sponsorizărilor membrilor şi simpatizanţilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: "SOS Infertilitatea" la Gala Medica 2010 si 2011

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 12, 2011 6:32 pm

Site-ul Galei Medica 2011 s-a lansat, dar inca nu s-au publicat nominalizarile: http://medicalnet.ro/gala2011/

Imagine

Procesul de votare incepe luni, 16 mai 2011, ora 18.00 si se incheie duminica, 5 iunie 2011, ora 18.00. Comentariile nu se contorizeaza.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: "SOS Infertilitatea" la Gala Medica 2010 si 2011

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 16, 2011 7:43 am

In principiu, diseara avem nominalizatii si incepe votul.

Nu ne vom concentra excesiv pe votul online, stim de anul trecut ca, atat timp cat exista IP-uri dinamice, nu merita, dar trebuie si sa aratam ca existam. Deci votam, dar nu ne concentram doar pe asta. Proiectul nostru este convingator si finalmente el va trebui sa convinga juriul, nu atat nr. de voturi de pe net.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Votati-ne la Gala Medica 2011!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 17, 2011 3:43 pm

S-a dat publicitatii comunicatul de presa cu toti nominalizatii, pe categorii.

Puteti vota pentru SOS Infertilitatea la categoria Asociatii de pacienti: http://medicalnet.ro/gala2011/proiectul ... abilitate/

si la categoria Jurnalism de Sanatate, subcategoria "online" (in josul paginii): http://medicalnet.ro/gala2011/jurnalism-de-sanatate/

Votul este simplu, fara cont.

Nu atat votul online conteaza, jurizarea este facut a de catre Colegiul Medicilor. Avem un gust amar de anul trecut la faza cu nr. de voturi online, nu o sa mai consumam multa energie pe acest episod, dar trebuie sa le aratam si ca avem sustinatori. Deci votam, dar fara excese! :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Mai 17, 2011 7:48 pm

Votat - la ambele categorii!

alif

Mesajde alif » Mar Mai 17, 2011 9:01 pm

votat - ambele!
bafta multa!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Mai 18, 2011 12:28 am

Votat!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

mihaele

Mesajde mihaele » Mie Mai 18, 2011 7:11 am

votat - ambele!
[floare]
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 18, 2011 10:25 am

Imagine
Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

AncaBB

Mesajde AncaBB » Sâm Mai 21, 2011 3:00 pm

votat la amandoua categoriile. %%-
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Mai 23, 2011 10:37 am

Multumim celor care ati votat. Nu pot sa nu remarc ca nu sunteti multi. Dar, in trei ani de campanie, ne-am obisnuit cu asta. E tare greu de dat un click.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 24, 2011 6:49 pm

ImagineGala Medica 2011 va avea loc pe 6 iunie, la Teatrul Odeon din Bucuresti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

zoi

Mesajde zoi » Mie Mai 25, 2011 11:10 am

Votat ambele categorii. Mult succes! [floare]
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

mirimir

Mesajde mirimir » Mie Mai 25, 2011 12:17 pm

Votat ! Multa bafta !

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iun 01, 2011 4:47 pm

Am mai primit voturi in urma apelurilor pe FB, dar tot IP-ul dinamic ramane cheia. :) Deci suntem in continuare in coada clasamentelor.

SOS Infertilitatea scrie:
Puteti vota pentru SOS Infertilitatea la categoria Asociatii de pacienti: http://medicalnet.ro/gala2011/proiectul ... abilitate/

si la categoria Jurnalism de Sanatate, subcategoria "online" (in josul paginii): http://medicalnet.ro/gala2011/jurnalism-de-sanatate/

Votul este simplu, fara cont.

Nu atat votul online conteaza, jurizarea este facut a de catre Colegiul Medicilor. Avem un gust amar de anul trecut la faza cu nr. de voturi online, nu o sa mai consumam multa energie pe acest episod, dar trebuie sa le aratam si ca avem sustinatori. Deci votam, dar fara excese! :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Gale & premii.”