SOS Infertilitatea, speaker la Congresul ESHRE, Istanbul 2012

Participari SOS Infertilitatea la evenimente despre infertilitate sau de ordin general (ale societatii civile sau ale asociatiilor de pacienti)
Irina_

Re: SOS Infertilitatea, speaker la Congresul ESHRE, Istanbul

Mesajde Irina_ » Mar Iul 03, 2012 1:32 pm

N.C.B. scrie:In cadrul Congresului ESHRE are loc si reuniunea Fertility Europe, care in acest an este una cu totul speciala, pentru ca se alege conducerea organizatiei pe urmatorii trei ani. Vom reveni cu amanunte.

Anuntam cu mandrie ca reprezentanta SOS Infertilitatea a fost aleasa cu 15 voturi din 17 in Comitetul Executiv al Fertility Europe.

Vom fi in board-ul Fertility Europe pentru urmatorii trei ani, ceea ce cu siguranta va da si mai multa credibilitate si mai mult impact actiunilor noastre in plan national si international. :ymapplause:

Imagine

Bravo delegatiei SOSI! Ne bucuram si de aceasta reusita. Succes in continuare la intalniri!

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Iul 03, 2012 2:45 pm

Felicitarile mele, doamnelor si mult succes!

Mi-ar fi placut sa fi fost si eu prin Istanbul zilele astea, dar eu ajung abia peste vreo 3 saptamani. Oricum, daca va pot ajuta cu ceva de la distanta :), spuneti-mi.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

alif

Mesajde alif » Mar Iul 03, 2012 11:07 pm

Felicitari doamnele mele dragi. @};-
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 05, 2012 7:05 am

Multumim. @};-

Ieri am avut sustinerea ca speaker in cadrul Congresului, revenim cu informatii, fotografii si multe noutati de la Istanbul!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Iul 06, 2012 7:49 am

Haideti cu noutatile alea ca abia le astept!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 07, 2012 10:43 am

Sunt atat de multe de zis, incat trebuie ceva timp pentru organizarea informatiei, cu suporturile aferente - foto si video.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 07, 2012 10:47 am

Congresul a avut loc la Palatul Congreselor din Istanbul, care noua ni s-a parut cam mic, asa. Cand am aflat ca standul nostru este la nivelul minus 5 iar alte chestii erau la minus 7, am cam inteles. Nu au agresat arhitectural pe verticala, la suprafata, la malul marii, s-au desfasurat in pantecele pamantului.

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Iul 12, 2012 4:08 pm

Fetelor, voi v-ati mai intors de la turci? :) Haideti cu ceva mai multe detalii. Sunt foarte curioasa ce se intampla la un congres de genul. Ce doctori participa, ati recunoscut vreo unul?

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 1:54 pm

Hei, Andreea [floare] , ne-am intors de la Istanbul inca din a doua zi de dupa sustinere, dar nu am apucat sa scriem prea mult pentru ca eu una am fost extrem de ocupata. Si chiar nu sunt doar vorbe si nu a fost vorba de vreun concediu sau de vreun demers personal / profesional al meu, ci pentru Asociatie am muncit de mi-au sarit capacele, de n-am mai apucat nici sa zic trei vorbe pe forum.

Cum ziceam, forumul e doar partea vizibila a aisbergului, ca sa apara cate-un topic de-asta cu rezultate pe forum, in spate sunt uneori sute de ore de munca. Iar de data asta am batut recordurile, daca ne iese, va fi ceva grandios. :ymsmug:

Profit sa ii aduc un omagiu (si credeti-ma ca sunt foarte zgarcita cu astfel de termeni!) Irinei @};- , care a muncit enorm zilele si noptile astea, infinit mai mult decat mine!

O sa zic de Istanbul, cu poze. [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Iul 13, 2012 2:19 pm

Multumesc pentru cuvintele frumoase, Nicole, dar a fost totusi munca de echipa... In plus, obisnuiesc sa fac lucrurile din convingere :) si cea mai buna rasplata ar fi sa vedem rezultatele pozitive ale muncii noastre. Insa dupa cum stii, viata in general e o loterie. Putem doar sa incercam sa facem ce tine de noi si apoi sa ne pastram optimismul. Si sunt pregatita ca la inceputul saptamanii viitoare sa o luam de la capat, ca doar avem cateva cuvinte sa le spunem prietenilor de la Ministerul Sanatatii.

Dar si eu astept mai multe poze de la Istanbul...

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 2:43 pm

Bineinteles ca din convingere, dar si cei mai sincer dedicati si convinsi oameni au nevoie de somn, mai ales cand fac o munca de concentrare, precum bugete. [floare]

Pana urc niste poze de la Istanbul, haideti sa spunem si celor care ne citesc despre ce e vorba - desi deocamdata nu e nimic concret, rezultatele le vom afla abia prin noiembrie. Doar am semanat, in speranta ca vom si culege.

Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile a lansat un apel la proiecte in cadrul Programului de Cooperare Romano-Elvetian, Fondul Tematic pentru Participarea Societatii Civile - Schema de grant pentru ONG-uri.

Deadline-ul a fost aseara, iar Irina si cu mine ne-am apucat practic luni de scris proiectul, cu tot ce implica (desi nu cantitatea e criteriul, au iesit 52 de pagini doar cererea de finantare si bugetul; de anexe nici nu mai zic - desi si pe alea s-a muncit, am avut inclusiv acord scris de parteneriat cu asociatia din Elvetia, cu care suntem colegi in Fertility Europe - tot de luni incoace l-am facut si pe asta). A fost enorm de lucru, proiect serios, de-ala la care lucreaza echipe de profesionisti cu saptamanile, asa ca a trebuit sa facem din noapte zi. Irina este o eroina, ea fiind si in FIV in prezent, iar pentru ea medicamentele nu sunt anodine, o perturba realmente.

A fost un carusel total, mai ales lupta cu cronometrul, am depus proiectul aseara, cu 18 minute inainte de deadline. :)

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 2:48 pm

Doar un scurt fragment din proiect, ca sa stiti pentru ce trebuie sa ne tineti pumnii, ce am putea face daca ne iese (practic, e vorba despre ceea ce facem si in prezent, dar ar fi finantat):

Obiectivele specifice ale proiectului

Proiectul urmează să se deruleze pe trei axe diferite, reflectând obiectivele sale specifice:

1. Un prim obiectiv specific se referă la îmbunătățirea accesului la informațiile relevante și la servicii sociale gratuite adresate cuplurilor hipofertile din România (inclusiv prin diversificarea acestor servicii).

Realizările imediate ale acțiunilor desfășurate în cadrul proiectului în vederea atingerii acestui prim obiectiv se vor traduce în următoarele servicii și produse:
- Seminarii gratuite pe teme variate legate de problematica infertilității adresate cuplurilor hipofertile, moderate de reprezentanții Asociației, în compania unor medici specialiști sau psihologi;
- Sesiuni gratuite ale unor grupuri de suport pentru persoanele afectate de infertilitate, sub indrumarea unui psiholog specializat, organizate în mai multe orașe din România;
- Tutoriale on-line, cu acces nerestricționat, puse la dispoziția pacienților pe site-ul Asociației SOS Infertilitatea, conținând informații de bază despre diagnosticarea și tratarea infertilității, precum și opțiunile de construire a familiei aflate la dispoziția cuplurilor hipofertile;
- O serie de broșuri informative gratuite, acoperind o gamă largă de informații utile adresate pacienților afectați de infertilitate, distribuite în sălile de așteptare ale clinicilor de fertilitate și la evenimentele Asociației.

Impactul pozitiv al acestor activități va fi cuantificabil și imediat, întrucît presupun un contact direct cu principalii beneficiari ai proiectului.

În ceea ce privește seminariile și grupurile de suport, estimăm ca pe parcursul celor 15 luni de desfășurare a proiectului, acestea să vină în sprijinul unui număr de circa 200 de cupluri hipofertile. Utilitatea acestor acțiuni urmează a fi evaluată pe bază de chestionare de feedback, ce urmează a fi completate de către participanți.

Referitor la tutorialele on-line, estimăm că acestea vor avea peste 4.000 de beneficiari pe parcursul perioadei acoperite de proiect și vor continua să fie utile pe termen mediu (2-3 ani) și lung celor care se confruntă cu infertilitatea (urmând a fi actualizate periodic de voluntarii Asociației).

Întrucât broșurile urmează a fi publicate cu o frecvență cel puțin trimestrială pe parcursul derulării proiectului, acestea vor avea un număr țintă de peste 1.250 beneficiari în versiunea tipărită (aproximativ 250 de exemplare per ediție), respectiv peste 4.000 de beneficiari în varianta electronică. Utilitatea acestora va fi menținută și ulterior finalizării proiectului, prin menținerea accesului la varianta electronică a broșurilor, pe site-ul web al Asociației.

2. Un al doilea obiectiv specific îl reprezintă creșterea nivelului de informare a populației cu privire la infertilitate, consecințele acesteia și opțiunile disponibile pentru pacienți.

Spre deosebire de acțiunile desfășurate pentru atingerea obiectivului anterior, acțiunile care urmăresc creșterea conștientizării referitoare la fenomenul infertilității în rândul populației nu se mai adresează doar celor afectați direct de infertilitate, ci vizează un public mult mai larg. Numărul beneficiarilor din grupurile țintă este dificil de estimat, însă este de așteptat ca acesta să depășească 200.000 de oameni pe parcursul derulării proiectului.

După cum precizam anterior, natura intens personală a experienței infertilității, care impiedică o comunicare deschisă a multora dintre cei afectați, contribuie la eșecul publicului, al factorilor politici, al personalului medical și al presei de a recunoaște și trata infertilitatea ca o afecțiune medicală. Campaniile de informare și mediatizare desfășurate în cadrul proiectului urmăresc combaterea tratării subiectului infertilității ca un tabu, pentru a facilita pe termen mediu și lung accesul la informație, tratament și pentru a permite elaborarea unui cadru legislativ adecvat.

Realizările imediate ale acțiunilor desfășurate în cadrul proiectului în vederea atingerii acestui al doilea obiectiv se vor traduce în următoarele evenimente, servicii și produse:
- Campanie mediatică aferentă proiectului, susținută de un spot oficial televizat, care să atragă atenția asupra existenței fenomenului infertilității și a suferinței celor afectați;
- O conferință de două zile pe tema fertilității și pe cea a adopției (ca alternativă pentru construirea unei familii), adresată unei game variate de beneficiari;
- Evenimentul „Marșul speranței”, având ca scop creșterea conștientizării în rândul publicului larg cu privire la fenomenul infertilității și susținerea din punct de vedere moral a cuplurilor hipofertile din România;
- Evenimentele din Săptămâna Națională de Conștientizare a Infertilității 2013;
- Evenimentul Ziua de Advocacy peTema Infertilității 2013;
- Mediatizarea unor testimoniale video menite să sensibilizeze opinia publică și să crească gradul general de informare privind infertilitatea.

Rezultatele acestor acțiuni vor fi atât imediate, cât și sustenabile, cu impact pe termen mediu și lung. Capacitățile și competențele suplimentare dobândite de membrii Asociației prin organizarea acestor acțiuni vor putea fi utilizate cu succes pentru a realiza evenimente similare și în cursul anilor următori, pentru a consolida și extinde efectele obținute în 2013.

3. Cel de-al treilea obiectiv specific se referă la creșterea numărului de acțiuni de rețea și de advocacy în domeniul sănătății, pentru crearea unui cadrul legislativ adecvat în aria tratării infertilității și a afecțiunilor medicale conexe.

Acțiunile vizând atingerea acestui obiectiv vor include în principal corespondență și întâlniri cu reprezentanții Ministerului Sănătății și ai celor două camere ale Parlamentului în vederea promovării unui cadru legislativ coerent in ariile privind infertilitatea, prevenirea si tratarea acesteia. De asemenea, popularizarea necesității unui cadru legislativ occidental se va face și prin publicarea unor articole în presa scrisă și on-line, precum și prin participarea reprezentanților Asociației la o serie de emisiuni televizate pe această temă.

Realizările așteptate pe termen scurt în urma acțiunilor de advocacy pe lângă oficialii din Ministerul Sănătății și din Parlament se referă la elaborarea unor propuneri de lege coerente în ceea ce privește reglementarea reproducerii umane asistată medical și motivarea factorilor politici de a dezbate proiectele legislative propuse în vederea adoptării și promulgării lor.

Mai mult, proiectul vizează menținerea și îmbunătățirea rezultatelor obținute de Asociația SOS Infertilitatea în trecut, prin implementarea Subprogramului pentru fertilizare in vitro și embriotransfer. Acest program răspunde doar în parte nevoilor cuplurilor hipofertile din România, motiv pentru care este necesară discuția cu factorii politici de decizie pentru a aduce modificări pozitive programului.

Pe termen mediu și lung, ar fi de așteptat ca aceste acțiuni să conducă la crearea și consolidarea unui cadru legislativ în domeniul sănătății, care să răspundă cât mai bine nevoilor pacienților afectați de infertilitate și să stabilească limite și responsabilități în activitățile clinicilor de profil.

Acțiunile de rețea se referă la un schimb de experiență cu partenerul elvețian al Asociatiei SOS Infertilitatea, pentru a putea prelua din capitalul de dezvoltare al unuia dintre cele mai evoluate state din Europa și în domeniul legiferării specifice din domeniul tratării infertilității.

* * *

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Iul 13, 2012 3:00 pm

Am putea acum sa facem o gluma si sa spunem ca aplicatia noastra pentru aceste fonduri a fost ca apelarea la o procedura FIV. Am urmat cu sfintenie protocolul si acum asteptam sa vedem daca se leaga ceva. Dar deja rezultatul nu mai este in mainile noastre, tine si de putin noroc :).

Diferenta esentiala, asteptarea va fi ceva mai lunga de 2 saptamani :), insa daca reuseste vom avea realizari triple(te), cate una pentru fiecare obiectiv.

Asa ca acum asteptam :YMPRAY:

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 3:08 pm

Data fiind dificultatea dosarului, suntem cu siguranta singura asociatie de voluntari care a aplicat, vom fi in concurenta cu gigantii (ii stiti: Crucea Rosie, Salvati Copiii, Fundatia pentru SMURD, Ovidiu Rom, Hospice Casa Sperantei si cele alte cateva ong-uri care isi permit zero-urile din coada salariilor profesionistilor pe proiecte). Acum, noi am facut tot ce tinea de noi - urma alege. Toamna se numara bobocii. Etc.

Hai ca am urcat niste foto de la Istanbul, incerc sa o iau cronologic.

* * *

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Iul 13, 2012 3:16 pm

Sper sa aveti noroc, ca si pana acum. De obicei va inscrieti pe ultima suta de metri, si de cele mai multe ori v-a iesit. :) Va doresc mult succes si de data asta.

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Iul 13, 2012 3:30 pm

Arcip Andreea scrie:Sper sa aveti noroc, ca si pana acum. De obicei va inscrieti pe ultima suta de metri, si de cele mai multe ori v-a iesit. :) Va doresc mult succes si de data asta.

Multumim, Andreea. Si noi speram sa fie cu noroc de data asta. Pentru ca daca societatile comerciale sunt ceva mai reticente in a sponsoriza SOSI si a-si asocia astfel brandul cu infertilitatea (care in principiu nu prea suna bine pentru multi), aici vorbim de niste fonduri publice si ne asteptam la ceva mai multa deschidere...Sau cel putin asa speram.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 4:35 pm

Congresul ESHRE de la Istanbul. In primul rand, sa zic ca m-a impresionat organizarea, e prima data cand am fost la un eveniment cu atat de multi participanti; la congrese mai fusesem eu (pe vremuri! de cand m-am apucat de facut copii, m-am cam lasat de congrese - dar din pacate nu pentru ca as fi facut copii), dar de-astea academice, cu cateva sute de participanti, ceea ce deja e greu de organizat / gestionat. Aici au fost peste 8.500 de participanti si totul a fost impecabil. Bine, citeam in Focus on Reproduction, revista ESHRE, ca 55% din bugetul ESHRE se duce in congres (iar ESHRE are un buget de peste 4.000.000E), deci cumva e de inteles, subcontracteaza maxim si scump, doar catre profesionisti, care isi fac treaba.

Imagine

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 4:46 pm

Alte cateva slide-uri statistice fotografiate la opening ceremony, sunt interesante ca reper (n-am avut timp sa si redimensionez pozele, scuzati cearsafurile):

Imagine

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 4:50 pm

Imagine

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iul 13, 2012 4:51 pm

Remarcati prezenta Iranului, pe mine m-a surprins:

Imagine

* * *

Înapoi la “Conferinte, workshop-uri, seminarii.”