Grupuri de Suport SOS Infertilitatea Bucuresti, Oradea, Iasi (2011 - 2012)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
Loredana

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Prima reuniune, 15 ian!

Mesajde Loredana » Sâm Ian 15, 2011 1:20 pm

Succes la intalnirea de astazi! Tot din cauza distantei nu pot ajunge nici eu, din pacate :( .Ma bucur ca exista totusi posibilitatea de a comunica si a culege informatii utile pe acest forum :ymhug: [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Prima reuniune, 15 ian!

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Ian 15, 2011 6:19 pm

Intalnirea de azi a fost o experienta ...super! :x

Vom reveni cu MULTE amanunte, dar nu si cu multe fotografii, din respect pentru confidentialitatea participantilor la intalnire; postam totusi o fotografie cu dna psiholog Cristiana Haica [floare]:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Beatrix

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Prima reuniune, FOTO.

Mesajde Beatrix » Dum Ian 16, 2011 2:02 pm

Am fost ieri acolo. :)

Intalnirea cu doamna psiholog Cristiana Haica [floare] - specializata in consilierea si terapia cuplurilor cu infertilitate - a fost o premiera atat pentru cuplurile care s-au inscris sa participe cat si pentru organizatoarele SOSI, ele insele facand parte dintre cuplurile infertile.

Pentru ca nu stapanesc termenii de specialitate si nu as putea sa jonglez corect cu ei - nu am cum sa descriu pe larg toate subiectele abordate, de aceea incerc sa fac un rezumat.

Doamna psiholog ne-a povestit despre dileme specifice celor cu infertilitate, ne-a vorbit despre toate etapele prin care trece un cuplu infertil si in toate cat de importanta este consilierea psihologica si gestionarea proprie d.p.v. psihologic a acestor etape - intelegand aici identificarea vulnerabilitatilor inca de la inceput, perioada de tratamente & proceduri, sarcina care este foarte grea, perioada post-sarcina in care cuplul trebuie sa isi pastreze stabilitatea.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Dum Ian 16, 2011 2:05 pm

Apoi ne-a vb despre efectele emotiilor, temerilor asupra organismului - a vb de tipologiile de anxietate: in momentele de anxietate, semnalate de catre hipotalamus hipofizei - aceasta nu isi mai trimite hormonii reglatori catre ovare/testicule ci actioneaza asupra hormonilor corticosuprarenalei, facand astfel sa creasca mult (pana la urias) nivelul de cortizol - pt ca organismul reactioneaza metaforic vorbind la modul "exista un pericol mare, trebuie sa salvam organismul, nu ne mai ocupam de glandele reproductive, la lasam sa se descurce singure"; rezultatul poate fi dezastruos in special la femeie, care are mai multi hormoni sexuali ce trebuie reglati de catre cei hipofizari pt a fi bine realizate functiile reproductive; de asemenea, furia este unul dintre cei mai puternici factori care ridica nivelul cortizolului in organism.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Dum Ian 16, 2011 2:10 pm

Apoi s-a vb de cum trebuie sa gandim in timpul tratamentelor, despre stabilirea unor termene si limite pana la care sa actionam, despre "optimul motivational" (de multe ori sub-motivarea duce la esec, dar si supra-motivarea se soldeaza cu procent si mai mare de esec), despre relatia de cuplu si care sunt obiectivele unui cuplu, despre doliul psihologic si acceptarea momentelor de tristete atunci cand suferim o pierdere, despre acceptarea de sine neconditionata (care e numita in viata de zi cu zi un pic impropriu spus "increderea in sine").

Intanirea a durat multe ore, e dificil de redat toata esenta si lucrurile atat de utile pe care le-am aflat pentru gestionarea personala.

Insa ce pot spune este ca cei prezenti, desi in mare parte nu ne cunosteam dinainte, am comunicat foarte usor si atmosfera a fost mai mult decat degajata.

Ca si concluzie personala, dupa ani de infertilitate in care am fost o singura data la psiholog (pentru ca asa era in protocolul clinicii respective - inainte de un fiv), mi-am dat seama ieri cat de mult m-ar fi ajutat sa trec prin toate daca mergeam constant la consiliere cu un psiholog specializat in terapie pentru cupluri infertile; mi-am dat seama cata nevoie de consiliere am si acum - cand sunt inca tot departe de a fi incheiat socotelile cu infertilitatea, asa ca voi merge cu mare placere si interes la sesiunile viitoare.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 16, 2011 2:35 pm

Pentru cei care doresc sa se inscrie in continuare la Grupul de suport – o pot face, mai avem inca locuri.

Acest set de sesiuni programate cu doamna pisholog Cristiana Haica reprezinta un tot unitar; cei care doresc sa participe, trebuie sa vina la toate sesiunile, este vorba de o consiliere de grup in care la fiecare sedinta se invata si se insusesc lucruri noi, sunt abordate teme diferite.

Deci nu este nici pe departe suficienta participarea la o singura intalnire, ideala este parcurgerea completa a programului de sesiuni; insa tinand cont ca s-a consumat doar prima intalnire, doritorii care nu au participat ieri au cum sa recupereze; inscrierea ramane deschisa, in limita locurilor ramase disponibile.

Doamna psiholog Cristiana Haica a explicat ca cel mai eficient tip consiliere pe infertilitate, este cel de grup fatza de cele personale/cuplu.

Cei prezenti ieri au primit chestionare privind calitatea vietii cuplului cu infertilitate, urmeaza sa le completeze, iar doamna psiholog va face evaluarea si va transmite rezultatele personal fiecarui cuplu pentru a mentine confidentialitatea.

Cei care inca nu s-au inscris, dar o vor face in curand – respectiv pana cand incepe sesiunea a doua, vor primi chestionarele si vor putea sa urmeze acelasi parcurs.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 16, 2011 2:39 pm

Sesiunea a doua a fost amanata pentru data de 5 februarie, urmand ca celelalte sa se desfasoare conform calendarului prestabilit, respectiv:

sambata 5 februarie, 10:30 – 12:30

sambata 12 februarie, 10:30 - 12:30

sambata 26 februarie, 10:30 – 12:30

sambata 12 martie, 10:30 – 12:30

sambata 26 martie, 10:30 - 12:30

Persoanele/cuplurile interesate sa participe la aceste reuniuni sunt rugate sa ne scrie la grupdesuport@sosinfertilitatea.ro sau contact@infertilitate.com
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 17, 2011 8:22 am

Mentionam de asemenea ca dna Haica a donat Asociatiei o carte, disponibila spre imprumut in cadrul programului Biblioteca SOS Infertilitatea.

Psihologie medicala, vol.2 - Psihosomatica generala si aplicata, Ioan Bradu Iamandescu (coordonator), Editura Info Medica Bucuresti, 2009
Capitolul V - psihosomatica ginecologica contine subiectele: sindromul premestrual - rasunetul psihologic al tulburarilor fiziologice si/sau patologice ale aparatului genital feminin, menopauza, durerea cronica pelvina, infertilitatea.
Imagine
[donatie din partea dnei psih. Cristiana Haica, coautor - multumim!]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 17, 2011 12:14 pm

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Ian 17, 2011 12:24 pm

Ma bucur ca v-am putut intalni! Ma bucur ca doamna psiholog a abordat subiectul din mai multe planuri. Ma bucur ca nu mai sunt singura pe drumul fiv-ului. Este incredibil cat de mult se aseamana trairile noastre. Am primit raspunsuri la multe intrebari. Am inteles ca trebuie sa ne "eliberam" sufleteste in orice mod care ne poate ajuta sa mergem mai departe si sa ne pastram capul pe umeri, fara a face din FIV un scop primordial in viata. Am plecat de la aceasta intalnire cu un lucru foarte bine conturat in capsorul meu: sunt femeie, dar unicul meu scop in viata nu este acela de a obtine un copil, de fapt nu exista un "unic" scop in viata. Implinirile sunt multe, diverse, iar copilul este intr-adevar o minune in viata unui cuplu, dar nu trebuie sa devina o obsesie. Mai am de lucrat mult la partea psihica, motiv pentru care intentionez sa nu ratez viitoarele intalniri.

Discutiile au fost atat de libere, incat nu mi-am dat seama cand a trecut timpul. Am venit putin timida, crezand ca va fi ca la un curs din facultate, cand "doamna" de la catedra va vorbi, iar noi, "elevii" vom sta cuminti in banci, ascultand. Nu! Nici pe departe! A fost o discutie de la egal la egal, o discutie amiabila, un subiect care te atrage, multe necunoscute, dar si multe lucruri lamurite.

Felicitari!
Imagine siImagine

gxg

Mesajde gxg » Lun Ian 17, 2011 2:06 pm

Salutari celor ce au fost prezenti la intilnire si celor inca nehotariti.
Va asteptam si pe voi :)
Se pot spune multe, se poate interpreta in fel si chip intilnirea, dar eu am realizat ceva foarte simplu aseara.

Imi este mai bine dupa intilnire. Pentru mine a functionat.

Sotia care era reticenta nici nu ishi aducea aminte ca avea retineri :) Hehehe, al naibii estrogen.

Thx dna doctor!
Thx SOSI!

The show must go on,
GxG

mari85

Mesajde mari85 » Lun Ian 17, 2011 2:36 pm

Ma bucur ca am avut ocazia sa particip la acesta intalnire. Eu si sotul meu am plecat de-acolo cu zambetul pe buze si inima mai usoara :-* . Am intalnit oameni deosebiti, in frunte cu d-na doctor Cristiana Haica, cu ajutorul carora am inteles mai bine anumite aspecte ale acestei boli... oameni deosebiti, de diferite varste si profesii, dar care aveau in comun ceva... infertilitatea.

A fost o atmosfera relaxata si ff benefica. O terapie in adevaratul sens al cuvantului.

In urma acestei intalniri am inteles ca cea mai mare si periculoasa problema e in mintea mea...
am inteles ca nu trebuie sa facem din nasterea unui copil unicul obiectiv al vietii noastre...
ca trebuie sa ne acceptam asa cum suntem, cu bune si cu rele, cu ceea ce pot sa fac si ceea ce NU pot...si sa nu ne invinovatim...
ca nu trebuie sa caut un vinovat pentru ceea ce mi se intampla...
ca trebuie sa vorbim atunci cand simtim nevoia, nu sa ne retragem in conul nostru de umbra...
ca acesta boala este un test pentru relatia de cuplu cu 2 posibile rezultate: ori o doboara, ori o intareste...
ca experienta si cunostintele unui psihoterapeut sunt esentiale; chiar cred ca ar trebui sa fie primul pas din momentul diagnosticului...
ca avem novoie de ajutor pentru a ne mentine echilibrul... care este esential de altfel in procesul de concepere...

Am simtit impactul pozitiv al intalnirii inca din primele minute si la un moment dat chiar ma gandeam cat sunt de norocoasa ca am putut participa si cat de utila le-ar fi o astfel de experienta si altor cupluri care se confrunta cu acesta problema, dar din motive obiective nu pot participa.

Asteptam cu nerabdare intalnirea urmatoare, in care vom vorbi despre 'tehnici de relaxare' [fecundare]

Multumim echipei organizatoare, multumim d-nei doctor si tuturor celor care au participat si ne-au impartasit experientele lor... :ymapplause:

Numai bine!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 17, 2011 6:04 pm

Ne bucuram mult ca toata lumea ofera un feedback pozitiv, practic parerile sunt unanime si toata lumea doreste sincer sa continue ciclul de sesiuni pana la capatul celor sase intalniri.

Am primit astazi noi inscrieri, ceea ce ne bucura, dar va rugam sa va inscrieti doar daca sunteti SIGURI ca puteti veni, pentru ca sala are locuri limitate si ne-ar parea rau sa refuzam in zilele urmatoare cupluri care vor dori sa vina, iar cele care s-au inscris initial sa nu vina.

Retineti deci ca urmatoarea intalnire este sambata 5 februarie, si nu pe 29 ianuarie (in acea sambata 29 SOS Infertilitatea are o conferinta despre infertilitate la Timisoara), cum fusese anuntat initial. Restul calendarului este mentinut, in principiu, dar urmariti forumul, anuntam aici detalii inaintea fiecarei intalniri. Participantii confirmati vor primi amanunte si pe e-mail.

Pentru ca am fost intrebati pe mail: nu, participarea la acest grup de suport nu costa nimic! Dna psiholog colaboreaza cu SOS Infertilitatea si consilieaza cuplurile pro bono [floare], organizarea este asigurata de noi, ca de obicei, in regim de voluntariat, iar costurile inevitabile care exista sunt asigurate din donatiile si sponsorizarile pe care SOS Infertilitatea a reusit sa le atraga in ultimele luni.

Si o alta precizare pentru cititorii forumului, poate ati remarcat acel repetat "doamna doctor" in post-urile participantilor - nu este o greseala, dna psiholog Haica este si absolventa de medicina. Ii multumim mult inca o data pentru ca face acest program altceva decat o simpla intalnire intre persoane hipofertile, caci noi singure doar atat am fi putut organiza.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Alinuk

Mesajde Alinuk » Lun Ian 17, 2011 10:11 pm

felicitari fetelor!

Este realmente important cum 'va programati' in acest demers, care nu e deloc usor.
Desigur ma refer in primul rand la partea emotionala, la asteptari, sperante versus prapastia esecului..etc

Eu din experienta celor 3 SEU si a doua sarcini mai apoi, am inteles ceva ce vreau sa va impartasesc si voua..

Dumnezeu nu ne da oamenii pe care îi vrem sau experientele pe care ni le dorim;
EL ne da oamenii si experientele de care avem NEVOIE... ca sa ne ajute, sa ne ranească, sa ne paraseasca, sa ne iubeasca si sa ne transforme în persoana care am fost destinati sa fim.

va imbratisez si vreau sa va spun ca se poate!!!!!

ca, paradoxal ...aceasta experienta poate produce acel declick in viata / acea trezire
personal, asa am perceput-o, desi a fost perioada in care am trait cea mai puternica suferinta a vietii mele, consider ca a fost 'cel mai bun' lucru care mi s-a intamplat / caci am ajuns la profunzimea unor lucruri pe care le tratam superficial
Nimic si nimeni intamplator ...in viata noastra!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Ian 19, 2011 5:16 pm

Ma bucur foarte mult ca aceasta prima reuniune a fost un succes. Si ca la urmatoarea vor fi inca si mai multi participanti.

Alinuk, sper ca ai dreptate in absolut, dar eu nu simt la fel ca tine. Eu inca nu am reusit sa gasesc un sens pentru cele intamplate mie. Nu cred ca poate fi gasit un sens pentru pierderea unuia sau a mai multor copii. Nu, nu cred ca aveam nevoie de asta in devenirea mea ca om, ca femeie.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mireille

Mesajde mireille » Joi Ian 20, 2011 1:49 pm

RalucaBonzi scrie:Alinuk, sper ca ai dreptate in absolut, dar eu nu simt la fel ca tine. Eu inca nu am reusit sa gasesc un sens pentru cele intamplate mie. Nu cred ca poate fi gasit un sens pentru pierderea unuia sau a mai multor copii. Nu, nu cred ca aveam nevoie de asta in devenirea mea ca om, ca femeie.

De acord cu Raluca si eu.... :-(
O fi bine... o fi rau sa gandesc asa.... nu mai stiu.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Prima reuniune, FOT

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 20, 2011 6:02 pm

Am postat pe blog prezentarea introductiva despre consilierea psihologica in reproducerea asistata, sustinuta de dna psiholog Haica in deschiderea primei sesiuni a grupului de suport

Toti participantii inscrisi pentru reuniunea din 5 februarie (si urmatoarele) au primit pe mail patru documente cu chestionare de completat si de retransmis dnei pshiholog. Acestea o vor ajuta pe dna psiholog sa poata identifica starea in care fiecare participant (si partenerul sau) se afla din punct de vedere psihologic in confruntarea cu infertilitatea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

AncaBB

Mesajde AncaBB » Dum Ian 23, 2011 10:59 am

Bravo ! Am citit tot ce ati scris cei care ati fost acolo suna foarte interesant si util as fi vrut sa pot veni si eu . Depresia a devenit prietena mea cea mai buna ! :(
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 28, 2011 9:05 am

Anca, nu lasa depresia sa te invinga. Fa ceva. Daca ai nevoie de ajutor, cere-l! La tine in oras nu exista un psiholog la spital?

Apel catre participanti: incercati sa completati si sa trimiteti chestionarele cel mai tarziu in weekend-ul asta, dna psiholog trebuie sa aiba timp sa le si evalueze pana sambata viitoare.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Ariana

Mesajde Ariana » Dum Ian 30, 2011 6:27 pm

Apreciez mult ceea ce faceti! Cred ca este o premiera in Romania, este excelent ca dna psiholog este si medic si ca este psiholog cu competente in infertilitate, nu generalist. Daca as locui in Bucuresti as fi venit si eu!! Am negociat chiar cu ideea sa vin special cu trenul in zilele respective dar nu cred ca sotul ar fi fost la fel de incantat si singura nu imi vine sa vin. Va urez mult succes!

Înapoi la “Proiecte”