Grupuri de Suport SOS Infertilitatea Bucuresti, Oradea, Iasi (2011 - 2012)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
zoi

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune, 5 feb. FOTO!

Mesajde zoi » Mie Feb 09, 2011 8:26 pm

Am gasit in acest Grup de Suport exact ce ne-am dorit. D-na psiholog Cristiana Haica, avand pregatire in infertilitate, a stiut de la bun inceput cu ce se confrunta cuplurile infertile. Pentru inceput am discutat despre meloterapie prin care auditia muzicala este combinata cu relaxarea; este o metoda de descoperire a inconstientului. Apoi am realizat un joc de rol dupa care d-na psiholog ne-a prezentat diverse metode de combatere a anxietatii ( ex:relaxarea musculara progresiva pentru a favoriza aparitia gandurilor senine si un comportament mai relaxat, ceea ce reduce stresul). Cuplurile infertile trec prin diverse momente dificile precum perioade de negare, de disperare, apoi de acceptare aparenta si de acceptare a realitatii asa cum e. Nu e deloc usor sa accepti realitatea asa cum e, numai pastrandu-ne increderea atat in propria persoana cat si in cel de langa noi ne putem recastiga echilibrul. Asteptam cu nerabdare urmatoarea intalnire. Grupul functioneaza, asa cum spun majoritatea participantilor, pe masura asteptarilor si pentru asta le multumim membrelor Asociatiei SOS Infertilitatea ca au avut initiativa de a forma impreuna cu d-na psiholog Cristiana Haica o echipa minunata. :ymapplause: Pe curand!
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Feb 09, 2011 8:46 pm

A fost utila intalnirea cu un psiholog profesionist cu specializare pe zona de infertilitate. Am simtit cu adevarat interesul doamnei doctor fata de problemele individuale. Intalnirea cu alte cupluri cu probleme similare e o experienta pozitiva in sine.

Numai bine,

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

SFS

Mesajde SFS » Mie Feb 09, 2011 11:36 pm

Buna
Sunt intaliniri minunate nu am crezut ca te poti simti atat de bine la o consiliere in grup . Felicitari D-na psiholog, organizatorilor si participantilor.
SFS

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Feb 10, 2011 5:48 pm

Toate bune si frumoase, da' eu vreau sa va intreb daca v-ati facut tema! :D Caci doar maine nu-i poimaine!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Vin Feb 11, 2011 10:24 am

eu sunt delasatoare ca de obicei...deci in seara asta sau maine dimineata n-am voie "la joaca" pana nu-mi fac tema ;))

Later edit: facui tema :ymblushing:
Ultima oară modificat Vin Feb 11, 2011 1:55 pm de către o-lume-de-vise, modificat 1 dată în total.
Imagine siImagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Feb 11, 2011 1:33 pm

Da' noi astilalti, de la provincie, ce sa facem? Pe cand o reuniune si in alte orase ale tarii? :(
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Feb 11, 2011 7:25 pm

o-lume-de-vise scrie:eu sunt delasatoare ca de obicei...deci in seara asta sau maine dimineata n-am voie "la joaca" pana nu-mi fac tema ;))

Later edit: facui tema :ymblushing:

Bravo, esti cuminte, esti de vis! :ymsmug:

Chocolate scrie:Da' noi astilalti, de la provincie, ce sa facem? Pe cand o reuniune si in alte orase ale tarii? :(

Eh, Chocolate, cum ce facem? Chibitzam pe forum, ne uitam la poze, de-astea. :D

Pe bune, nu cred ca e realist sa putem spera ca putem organiza prea curand astfel de evenimente in alte orase. Sa nu uitam ca suntem o organizatie de voluntari. In schimb, poate reusim sa facem ceva/cumva online - desi e cronofag si sincer va spunem ca facem din ce in ce mai greu fata, sunt multe-multe planuri ale campaniei, unele nevazute pe forum.

Deci deocamdata sa le uram mult succes la intrevederea de maine norocosilor de la Bucuresti.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

gxg

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune, 12 februarie.

Mesajde gxg » Vin Feb 11, 2011 9:16 pm

buna Chocolate, SOSI Timisoara:

Orice drum lung incepe cu un pas.
Cred ca acest grup organizat de SOSI si dna dr Cristiana Haica este un prim pas pe un drum lung pe care vor merge multzi altzi doctori si la care vor participa multe cupluri cu probleme de infertilitate.
Noi adunam toate informatiile si incercam sa le structuram cit mai bine ca sa foloseasca si altora.
Posturile de pe forum despre grup contin informatii interesante pentru cei care nu pot sa ia parte la aceste intalniri.
Este in pregatire un material care sa contina toata activitatea grupului la intalniri, melodii, chestionare, trebuie traduse metodele de relaxare, etc...
Eu unul nu uit ca sunt foarte multi in aceasta situatie si ma tot gindesc daca se poate organiza o actiune web online.
Nu sunt psiholog dar am sentimentul ca este foarte importanta interactiunea persoanei cu grupul si aici este o problema, in "Online" se cam duce interactiunea dar un lucru este sigur: Va fi mai mult decit nimic!
Orice parere, ajutor, implicare este binevenita.

gxg

PS: In Timisoara la Facultatea de Sociologie si Psihologie http://www.socio.uvt.ro/ nu exista niciun sprijin ? Ei pentru ce formeza studentii ? Vor profesa pe oameni ? Exista o disciplina pt terapii de cuplu ? Ceva experientza pt cazurile cu infertilitate ? Pot sa studieze concluziile dnei dr. Cristiana Haica. Cred ca vor fi referintza in curind avind in vedere ca este o actiune singulara pe la noi.
Eu ash demara o discutie cu Decan/Rector faq, sigur trebuie sa existe ceva de facut. O actiune comuna faq si SOSI in Timisoara. Trebuie sa gasitzi o formula de organizare acolo. Nu cred ca nu se poate.

gxg

Mesajde gxg » Vin Feb 11, 2011 9:39 pm

Buna Raluca,

Dar cred ca se pot organiza la nivel local.
Nu in orice oras asta este clar, dar sigur exista citeva orase unde se poate.
In Cluj Napoca, Timisoara chiar sa nu existe resursele necesare pt a organiza o actiune ca asta ?
Adica fara Bucuresti nu se poate, eu sunt din Galatzi refuz sa cred ca este atit de importanta capitala asta.
O mutam la Tirgoviste.

gxg

Psih. C. HAICA
Special Guest

Mesajde Psih. C. HAICA » Vin Feb 11, 2011 10:41 pm

Va astept maine cu temele facute.
Cred ca am putea sa implicam, chiar daca la distanta, si pe cei care nu sunt din Bucuresti in ritmul grupului. Poate in pauza de 2 saptamani de acum sa facem cumva ca si ei sa ajunga la zi, sa faca cel putin temele pentru acasa pe care le-am avut noi. E mai mult decat nimic, nu?

Chocolate

Mesajde Chocolate » Sâm Feb 12, 2011 10:32 am

Gxg, nu am nicio legatura cu facultatea / universitatea mentionata de tine si nu stiu cum as putea convine pe cineva de acolo sa participe pro bono la o sesiune de consultatii pe teme de infertilitate (cu tot ce implica asta: timp, discutii cu oameni, munca de pregatire, etc.). Ca sa nu mai vorbim de sala in sine care trebuie inchiriata de undeva si de publicitatea care trebuie facuta evenimentului in sine pentru a atrage persoanele interesate...
Cazul dnei. psiholog Haica mi se pare unic, mai ales pentru vremurile pe care le traim. Felicitari pentru implicare inca o data! [floare]

P.S. Ca veni vorba de capitala, eu sunt bucuresteanca get-beget da' m-a convins dnul. Chocolate sa ma mut la Tm. :D
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Feb 12, 2011 2:25 pm

Chocolate, eu sunt de acord cu tine. Nu e asa de usor cum pare - organizarea unui astfel de grup de suport in alte orase ale tarii necesita resurse la nivel logistic si organizatoric, dar mai ales existenta si implicarea unui psiholog specializat in infertilitate. Nu, nu e suficient un psiholog specializat in terapia de cuplu! Din experienta, cei mai multi dintre acestia, chiar fiind foarte buni psihologi, nu fac diferenta intre inseminare artificiala si fertilizare in vitro, daca le zici de LH, FSH, AMH, teratospermie, blastocist, varicocel, ecloziune asistata si alte chestii curente in limbajul persoanelor hipofertile - i-ai pierdut: pur si simplu nu te inteleg, nu stiu despre ce vorbesti. Reproducerea umana asistata medical este un domeniu nou si complex, nu merge cu datu' cu parerea si cu chestii intuitive.

GxG, ar fi minunat ca la catedrele de psihologie din marile centre universitare din Romania sa se ia in considerare si problematica infertiliatii - care este totusi, global, afectiunea care afecteaza cele mai multe cupluri/persoane tinere, intre 25 si 40 de ani -, dar deocamdata nu se intampla. Iar o discutie cu rectorul / decanul in nici un caz nu ar rezolva problema pe termen scurt, astfel incat sa avem un psiholog detinand cunostinte si experienta in impactul psihologic al infertilitatii, care sa ofere consiliere cuplurilor in sambetele sale libere, si pro bono pe deasupra.

Deci, cum spuneam, nu este un obiectiv realist.

Tot online-ul ramane solutia, dar sa vedem cum am putea organiza tehnic/informatic. In plus, trebuie seriozitate si dedicare din partea cuplurilor, dupa cum ati vazut, e cu "teme", care cer timp dar care fac si mult bine in reperarea si pozitionarea in lupta cu infertilitatea. Vedem cum facem, o sa revenim cu detalii.

Reuniunea de azi de la Bucuresti este inca in plina desfasurare.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 12, 2011 8:27 pm

Inca o sesiune foarte reusita si utila a Grupului de Suport SOS Infertilitatea, vom reveni in curand cu informatii si mai multe fotografii.

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 12, 2011 8:38 pm

Va lasam imaginatia sa zburde liber in privinta a ceea ce se afla in spatele acestui joc de rol. :ymsmug:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

gxg

Mesajde gxg » Sâm Feb 12, 2011 11:58 pm

buna Chocolate,

Am intzeles, nu se poate ... dar activitate de lobby puteti face.
Nu strica sa plantam o samintza azi ca sa avem ce recolta maine in Timisoara si apoi in toata tzara ?

Eu zic ca infertilitatea care este candidata la boala secolului poate fi subiect de discutie si motiv de meditatie pentru cei ce gindesc strategiile si politicile in educatie in Romania.
Sper ca in Romania de maine lupta impotriva infertilitatii sa nu fie doar o activitate de voluntariat.

Si ca idee de discutie, cum vad eu cu mintea mea. Fabulez desigur:
Afara este frig. Nu ai ce face intr-o zi si te duci sa discuti cu dna rector la facultate. Desigur ar fi bine sa o scoti din biroul ala unde este rector si sa va intalniti undeva in oras unde este femeie. Povestesti de actiunea din Bucuresti.
Faci o paralela Bucuresti - Timisoara, nicio tresarire? niciun impuls academic ?
Iti explica logic ca nu se poate, ca este o idee frumoasa dar trebuie prima data sa creasca iarba si sa infloreasca florile.
Este minunat, ai ratat organizarea grupului dar ai avut contact cu dna rector si i-ai transmis un mesaj.
Poate are alta idee. Eu nu ash subestima pe dna rector :)

gxg

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 13, 2011 11:06 am

Eu cred ca, daca exista disponibilitate spre munca si daruire (nu sunt vorbe mari, astea sunt cuvintele care desemneaza cel mai bine realitatile), se pot face actiuni in toate orasele; dar daca intr-un oras exista un singur voluntar confirmat, nu as trece direct la varful piramidei, respectiv grup de suport.

Trebuie puse caramizile de la baza - identificat alti voluntari in orasul respectiv (din experienta - singur/a nu poti face mare lucru!), organizata o actiune mai simpla organizatoric si logistic, gen campanie de sensibilizare, vorbit mai degraba cu presa locala. Si, in timp, daca se incheaga un nucleu de voluntari, trecut la actiuni mai ample.

Chiar pentru "nucleul fondator" SOSI, bazat majoritar in Bucuresti, era de neimaginat un astfel de grup de suport nu zic la inceputul campaniei, dar chiar si anul trecut. Noi in septembrie 2010 aveam 140 de roni in cont, cam cat ne costa o ora de inchiriere a salii. :) Dar, cum ziceam, la barza chioara ii face Dumnezeu cuib, au intrat viramentele 2%, plus donatiile de la membri, am obtinut sponsorizarile pe care le-am anuntat, acum realizarea de actiuni altfel decat online este fezabila. Insa abia acum si doar pentru ca am construit cu rabdare si incapatanare - ZILNIC, din martie 2008 incoace - baza piramidei.

Avantajul este ca noi acum avem toate instrumentele - ca ONG putem incheia contracte, derula operatiuni financiare, brandul a crescut tare frumos, suntem credibili si apreciati, nu mai vorbim de capacitatea de mediatizare, culegem ceea ce am semanat. Deci e mult mai usor acum pentru cineva care are o idee, indiferent in ce oras locuieste, sa o puna in practica, cu ajutorul si sub coordonarea SOS Infertilitatea.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 13, 2011 11:16 am

Exemplu concret. Una din voluntarele noastre doreste sa faca o actiune la Oradea - o conferinta despre infertilitate. Nu o cunoastem fizic, ne-a scris, i-am spus ca o sustinem cat putem de la distanta, dar pe ea pica greul. A gasit sediu (in amfiteatrul bibliotecii din oras), a vorbit cu medicii; noi vom mediatiza pe forum, o vom consilia cu mediatizarea in plan local, eventual facem noi afisele, vom mediatiza post-eveniment, cu articol si fotografii. Daca reuseste sa identifice o sponsorizare pentru eveniment, contractul se incheie cu SOS Infertilitatea (ea, ca persoana fizica, nu ar putea face asta), banii intra in contul SOSI, ea ii foloseste pentru organizarea evenimentului in plan local, ne trimite facturile, noi le integram in bilantul contabil. Este o actiune SOS Infertilitatea, dar realizata aproape exclusiv de voluntarul in plan local, caci nu pot veni eu din Franta sau Ioana de la Constanta sa facem actiunea la Oradea. Asa merg lucrurile.

Deci se poate. Dar inseamna timp si energie.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 13, 2011 11:23 am

Revenind on topic, ma bucur ca ieri a fost inca o reuniune reusita. Va veni Beatrix cu detalii, vom posta si noi fotografii.

GxG, à propos de ce ziceai tu, cu valorificarea informatiilor, ma gandeam ca la finalul seriei de sase reuniuni, sa facem o placheta/brosura. Un descriptiv general al proiectului, ce s-a discutat in fiecare sesiune, cateva testimoniale de aici, de pe forum, totul impanat cu fotografii. Am putea folosi materialul, sa il ducem in salile de asteptare de la clinici, sa il dam participantilor la evenimente, ziaristilor si factorilor politici etc. Ce zici?

mirimir

Mesajde mirimir » Dum Feb 13, 2011 10:31 pm

Felicitari! @};- @};- @};-
Sunteti niste norocosi si ma bucur din suflet pentru voi.
Va doresc sa incheiati aceasta lupta cu boala cat mai repede si sigur dupa aceste intalniri veti, cel putin sufleteste, invingatori.
Multumesc si eu pentru playlist, psj.

gxg

Mesajde gxg » Dum Feb 13, 2011 10:47 pm

am reusit sa gasesc toate melodiile si le-am facut pe toate mp3
cine vrea am si variante profi flac pt unele din ele
auditie placuta
arhiva este la linkul:

http://www.fileshare.ro/15376389003

gxg

Înapoi la “Proiecte”