Grupuri de Suport SOS Infertilitatea Bucuresti, Oradea, Iasi (2011 - 2012)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
gxg

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune, 12 februarie.

Mesajde gxg » Dum Feb 13, 2011 10:54 pm

RalucaBonzi scrie:Revenind on topic, ma bucur ca ieri a fost inca o reuniune reusita. Va veni Beatrix cu detalii, vom posta si noi fotografii.

GxG, à propos de ce ziceai tu, cu valorificarea informatiilor, ma gandeam ca la finalul seriei de sase reuniuni, sa facem o placheta/brosura. Un descriptiv general al proiectului, ce s-a discutat in fiecare sesiune, cateva testimoniale de aici, de pe forum, totul impanat cu fotografii. Am putea folosi materialul, sa il ducem in salile de asteptare de la clinici, sa il dam participantilor la evenimente, ziaristilor si factorilor politici etc. Ce zici?

:) Desigur cum sa pierdem asha o sansa.
Complet de acord ! Eu sunt pentru !
Facem un plan si il aplicam.

GxG

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 14, 2011 7:45 am

Sambata, 12 februarie, avut loc a treia sesiune a grupului de suport, in primul rand s-a discutat despre aplicarea tehnicilor de relaxare invatate la sesiunea precedenta. Fiecare prezinta diverse avantaje, ca de exemplu:

- Tehnica facuta pe analizatori (fiziologic e vorba de simturi) – creste in timp acuitatea organelor de simt, este foarte buna si pentru cei care manifesta oboseala cronica;

-Tehnica relaxare cu "norisorii" (nu am povestit-o inca pe forum, daca are cineva diponibilitate dintre colegi, e binevenit sa o faca) – este utila inainte de a tine o cuvantare in public, inainte de examane, de sustinerea unui proiect etc.

Toate tehnicile, inclusiv cea de relaxare musculara si muzica - au ca efect reglarea nivelulului hormonilor de stress, in timp.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 14, 2011 7:48 am

Relatia de cuplu – tema centrala a sesiunii:

A inceput cu un exercitiu, desenarea «Blazonului familiei». Participantii au impartit in 3 sectoare o coala format A4; in sectorul A – a desenat fiecare simboluri ce reprezinta valorile familiei in care s-a nascut; in sectorul B – a desenat fiecare simboluri ale familiei in care s-a nascut partenerul; in sectorul C – a desenat fiecare simboluri ale familiei reprezentata de cuplul format din cei doi. Dupa ce fiecare membru al cupului a finalizat desenul, partenerii si-au comparat reciproc «blazoanele».

Doamna psiholog a specificat ca daca exista diferente in sectorul C, nu este un lucru rau, cei doi membri ai cuplului trebuie sa isi povesteasca despre valorile diferite si trebuie sa tina cont de ele pentru a creste coeziunea cuplului. Diferetele in cuplu trebuie respectate si cultivate. In relatia de cuplu trebuie ca fiecare parteer sa dedice niste timp si sa faca lucruri de dragul celuilalt.

Sectoarele A si B sunt importante de analizat, in sensul diferentelor reprezentate de catre cei doi parteneri. Spre exemplificare: daca partenera a simbolizat anumite valori pentru familia ei de origine, iar ele nu se regasesc si in reprezentarea facuta de partener (referitoare la familia ei), el trebuie sa tin cont foarte atent de cele mentionate doar de ea, nu are voie sa «se lege de ele», nu are voie sa faca remarci negative legate de aceste valori, sunt surse de potential conflict intre cei doi. Evident ca este valabil si invers.

In continuare, s-a lucrat «tehinca esarfei», cu ajutorul unui cuplu ce s-a oferit voluntar - pentru a explica si constientiza diverse etape ale relatiei de cuplu, precum si pentru gestionarea posibilelor probleme ce apar in relatie, exemplificand inclusiv pe infertilitate.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 14, 2011 7:53 am

Am primit de la doamna psiholog axiome ale relatiei de cuplu, valabile pentru ambii parteneri:

Nu trebuie sa astept niciodata de la partener sa faca primul ceva pentru relatia noastra.

Nu am voie sa ii contest gusturile, familia, prietenii etc.

Este interzis sa incerc sa il fac pe partenerul meu sa se schimbe. Decizia de a se schimba pe unele planuri, ii apartine numai lui.

Nu am voie sa imi invinovatesc partenerul pentru lucruri intamplate mie.

Nu astept de la partenerul meu de viata (nici de la copil) sa ma faca fericit. Eu sunt singurul responsabil de fericirea mea, incercand sa imi fac viata cat mai buna, cu respectarea drepturilor mele si ale celor din jur.

Printre asteptarile pe care le am de la partener, nu trebuie sa fie in niciun caz si aceea de a imi satisface mie cerintele.

Nu am voie sa pun cuvinte/ ganduri, in gura/ mintea partenerului, respectiv a altor persoane (genul de expresii «eu cred ca el crede…», «stiu ca el va spune…»).

In fiecare seara trebuie sa ne punem personal intrebarea: «ce am facut eu azi pentru relatia mea ?»

Trebuie sa constientizam ca singurul lucru constant intr-o relatie este «schimbarea», de aceea trebuie sa exersam pentru a ne adapta usor la schimbari, evolutii.

Trebuie sa nu uitam niciodata ca nu suntem mai presus de altii carora li se intampla diverse lucruri (astfel de situatii/ probleme pot aparea oricand si in viata noastra).

Indiferent cum evolueaza situatia dintre cei doi parteneri, nu trebuie sa uitam ca mentinerea relatiei sexuale dintre cei doi la un nivel satisfacator este un «must do».

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 14, 2011 7:55 am

Ca tema pentru acasa, avem de rezolvat «Lista drepturilor personale», care face parte din trainingul asertiv. Acest test odata rezolvat, creste in timp eficienta relatiilor interumane, duce la imbunatatirea relatiilor de familie si la rezolvarea mai usoara a problemelor - in general.

Data viitoare vom discuta despre individ, despre dezvoltarea personala (si implicit a relatiei).

Multumim doamnei psiholog Cristiana Haica pentru aceasta sesiune minunata! @};- @};- @};-

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune, 12 feb. FOTO!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 14, 2011 2:22 pm

Alte cateva fotografii de la intalnirea de sambata:

Imagine

Imagine

Imagine

Va reamintim ca urmatoarea sesiune este programata pentru peste doua saptamani, sambata 26 februarie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Feb 14, 2011 10:07 pm

Buna tuturor! Si eu m-am bucurat sa pot participa la inca o intalnire reusita in cursul zilei de sambata. Am avut atat confirmarea unor lucruri pe care le stiam deja (intrucat intr-o casnicie inveti, vrei sau nu vrei, ca "barbatii sunt de pe Marte si femeile, de pe Venus"), dar am aflat si aspecte noi.

Astept cu nerabdare si feedback-ul doamnei doctor la chestionarele completate pana acum, sunt convinsa ca vom putea afla astfel multe lucruri interesente despre noi pe care poate nu le banuiam.

Si indiferent de problemele prin care trecem intr-un cuplu cred ca ar trebui sa continuam sa ne bucuram de fiecare zi impreuna ca si cand ar fi una speciala, cum este sarbatoarea de azi (fie ca este ea importata sau nu)!

Trebuie sa le multumim si fondatorilor/voluntarilor Asociatiei SOS pentru eforturile lor. Am lucrat si eu intr-un ONG si este o continua provocare, dar stiu ca de obicei satisfactia de a face lucruri minunate pentru altii impiedica aparitia oricarui regret.

Happy Valentine's Day tuturor!

Irina
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Feb 18, 2011 11:51 am

Ma bucur mult ca programul functioneaza cu succes!

Ati primit tema pentru urmatoarea sesiune pe e-mail, spor! :)

Vom reveni cu detalii despre grupul de suport online sub coordonarea dnei psiholog. Cred ca vom opta pentru o varianta simpla, punerea online, disponibile spre download, a chestionarelor si a celoralte materiale, iar apoi intrebari si raspunsuri cu dna psiholog. Dar, ce surpriza, si crearea acestui subprogram cere timp si munca. Dar trebuie facut, il vom face!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 19, 2011 1:11 pm

Daca doriti sa cumparati martisoare / mici cadouri pentru 1 martie, va recomandam sa o faceti de la Asociatia MAME: http://asociatiamame.com/charity-shop.html - sunt de bun gust, deloc scumpe si banii sunt directionati in scopuri umanitare, pentru copiii bolnavi.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune, 26 februarie

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 21, 2011 9:41 am

Am creat topicul de suport psihologic online: viewtopic.php?f=2&t=186 pentru cei care din motive geografice (provincie, abroad) nu pot participa, sau pentru cei care vor sa participe la urmatoarea serie de reuniuni si doresc sa pregateasca deja fondul problemei.

Subiectul este inca under construction, va dura un pic pana ne vor prinde din urma pe noi, cei care participam la sesiunile in real life.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Feb 24, 2011 9:41 am

Asa cum participantii au fost deja anuntati pe e-mail, intalnirea de sambata nu va incepe la 10:30, ca de obicei, ci la 14:00. Locul ramane acelasi.

Sa va faceti tema! *-:)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 26, 2011 2:03 pm

La reuniunea Grupului de Suport SOS Infertilitatea de astazi va participa si dna Sandrine Bretonnière – doctor in sociologie, colaboratoare a reputatului sociolog Alain Touraine si autoare a numeroase studii de specialitate. Anul trecut, pe cand dna Bretonnière se gasea la Bucuresti si isi desfasura activitatea didactica in cadrul Facultatii de Stiinte Politice a Universitatii din Bucuresti, a avut o intalnire cu o delegatie a Asociatiei SOS Infertilitatea. Informatiile obtinute in cadrul acestei intalniri au constituit fondul unui foarte interesant articol comparativ despre bioetica in Romania si in Franta: http://infertilitate.com/bioetica/

In prezent, dna Bretonnière locuieste si preda in Franta, dar a revenit la Bucuresti pentru ca doreste sa se documenteze si sa scrie din nou despre actiunile noastre, in speta cum reuseste un ONG sa influenteze politicile publice.

Ii multumim mult dnei Bretonnière pentru interesul stiintific pe care ni-l acorda! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 26, 2011 9:15 pm

Inca o sesiune foarte reusita a Grupului de Suport SOS Infertilitatea, revenim in curand cu detalii, informatii si mai multe imagini.

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune 26 feb - FOTO!

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 27, 2011 11:03 am

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 27, 2011 11:06 am

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 27, 2011 11:07 am

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

AncaBB

Mesajde AncaBB » Dum Feb 27, 2011 11:33 am

Bravo ! Faptul ca lumea revine arata ca e interesant ca persoanele considera util ce invatati acolo. As fi vrut si eu sa pot veni sa cunosc lume cu care sa pot vorbi despre infertilitate si care sa ma inteleaga ........
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 28, 2011 8:44 pm

Sambata, 26 februarie a avut loc a patra sesiune a Grupului de Suport.

Sesiunea a patra a debutat cu dezbaterea drepturilor din “lista drepturilor personale” aferenta comportamentului asertiv – lista primita la sesiunea anterioara.

Nota: la sesiunea a treia participantii au primit o tema complexa despre asertivitate. Asertivitatea - la modul simplu spus - reprezinta un mod optim de a ma privi personal si de a ii privi pe cei din jur, respectiv de a relationa cu cei din jur. Asertivitatea este un comportament care se educa. 40% din trainingul asertiv este reprezentat ca pondere de rezolvarea acestei teme, fiind mult mai eficient ca o persoana sa lucreze singura pentru asertivitate, decat sa faca terapie/consiliere pentru dobandirea respectivului comportament.

Deoarece in cadrul relatiei de cuplu sunt intalnite des probleme de comunicare, am discutat despre Eficientizarea comunicarii:

- Sentimente pozitive = trebuie sa le exprimam chiard aca nu se potrivesc neaparat in contextul unei conversatii sau nu fac obiectul acesteia; exemplu: atunci cand simtim ceva placut despre partener, trebuie sa ii spunem imediat, oricand este momentul potrivit

- Sentimente negative = cand le avem, trebuie sa ne exprimam la singular persoana intai si nu la persoana a doua; exemplu: «eu ma intristez/ enervez/ supar cand tu faci …»; nu trebuie sa folosim expresii ca «tu ma enervezi …»

Ne-a fost clarificata diferenta dintre opinii si convingeri: in timp ce convingerile (valorile) nu se schimba pe parcursul vietii, opiniile se schimba permanent; de aceea trebuie sa ne acordam personal dreptul de a ne schimba propriile opinii si sa intelegem & acceptam ca si cei din jur isi schimba opiniile, avand acest drept. In momentul in care intelegem aceste lucruri, ne creste gradul de toleranta, iar efectul este faptul ca acumulam mai putine frustrari, avand drept consecinta finala sporirea binelui personal.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 28, 2011 8:49 pm

Conflictul (cu oricine, chiar si cu propria persoana):
- Apare datorita diferentei dintre astepari si ceea ce se intampla in realitate;
- Trebuie sa il evaluam in timp real, sa constientizam ce e vorba de un conflict;
- Pentru a il rezolva, trebuie sa ne retragem din el, primul pas fiind sa ne «punem» imediat in stare de echilibru, apoi sa stabilim si sa ajustam prioritatile tinand cont de ce scop ne propunem.

Dezamorsarea conflictelor:
Referitor la reprosuri (in orice tip de relatii) – este bine sa nu reactionam «la cald» ci sa cantarim situatia si sa nu ne exprimam la nervi, mai ales daca ne stim colerici. Trebuie sa incercam sa amanam cateva ore replici/ reprosuri si sa analizam dupa intervalul de timp respectiv daca prezentarea replicii/ reprosului catre alta persoana mai are aceeasi importanta/ greutate pentru noi. Trebuie sa evitam cat de mult se poate cele spuse la furie, sa tinem cont ca in momenetele de emotie negativa creste foarte mult nivelul cortizolului, avand ca urmare reactii exagerate.
Concluzie: discutiile in timpul emotiilor intense sunt de evitat!

Ca solutie in dezamorsarea discutiilor in contradictoriu in cuplu :
a. pentru cuplurile care obisnuiesc sa se certe – se recomanda sa isi programeze certurile zilnic, de exemplu “de la 18 pana la 18.15”;
b. pentru persoanele colerice, este bine ca ele sa faca o conventie cu partenerul in a anunta ca urmeaza sa se enerveze si ca nu e bine sa continue discutia din acel punct, fiind recomandata o amanare.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Feb 28, 2011 8:54 pm

Dezvoltare personala - s-au dezbatut multe aspecte, le redau mai mult sau mai putin descriptiv:

- Este vital sa functionam pe prioritati, respectiv sa aplicam «managementul obiectivelor», in viata de zi cu zi, neuitand nicio clipa ca «persoana pe care trebuie sa o iubesc cel mai mult sunt eu!». Trebuie sa ne incepem ziua consultand agenda personala cu prioritatile zilei; ele trebuie sa se incadreze armonios in obiectivele saptamanii, lunii, semestrului. In 24 de ore e bine sa avem in jur de 2 prioritati, maxim 3. Evident ca ele trebuie sa fie personale si nu ale sefului/ sefei de la servici :D
De exemplu: ne putem propune ca obiective «sa fiu sanatos», «sa am familia echilibrata»; apoi trebuie sa le proceduram si in fiecare zi sa stabilim ce parte a procedurii trebui sa aplicam pentru ca fiecare zi sa contribuie la atingerea obiectivelor personale.

- Pentru ca tot a venit tangential vorba de servici si de obiectivele de acolo, ni s-a spus ca nu trebuie sa uitam: ca angajat nu imi aloc creierul si corpul spre dedicare totala, aloc la servici competente si abilitati; cand serviciul intra in contradictie cu atingerea obiectivelor personale, e bine sa fiu pregatit si flexibil pentru a schimba locul de munca. Orice schimbare in acest sens trebuie perceputa ca o evolutie, chiar atunci cand implica reprofilare temporara sau permanenta.

- Este foarte importanta increderea in sine (self-esteem): daca cei din jur simt ca cineva nu are incredere in propria persoana, reactioneaza conform ideei “daca tu nu te respecti singur, noi de ce am face-o?!”

- De asemenea, este de evitat sa incercam sa manipulam alte persoane, pentru ca vom sfarsi prin a fi manipulati. In plus e bine sa avem un comportament natural inca de la inceput, atunci cand interactionam cu diverse persoane, pentru ca "masca" purtata la inceputul unei relatii (de orice fel) pentru a face impresie buna, cade cu timpul si dezvaluie oricum adevarata presonalitate. Iar in cazul in care nu coincide realitatea cu imaginea pe care ne-am straduit sa o construim in fata celor din jur, se soldeaza cu dezamagire.

- In cazul in care ne condamnam la monotonie, ne condamnam de fapt la nefericire.

- Sa nu uitam nicio clipa ca fiecare din noi are menirea de a fi fericit, fara sa se simta conditionat de ceva si fara sa isi conditioneze fericirea de ceva.

Înapoi la “Proiecte”