Campania "Infertilitatea este o boala"

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Campania "Infertilitatea este o boala"

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 12:04 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 11, 2010 7:51 pm

Am creat o pagina noua pe blog unde vom stoca newsletter-urile si materialele de promovare, care se pot descarca: http://infertilitate.com/arhiva-newsletters/Inca nu am avut timp sa updatam prezentarile, sunt cele din noiembrie 2009, dar sunt inca ok, le puteti difuza cu incredere, redau esentialul. Pentru download cititi cu atentie instructiunile din josul paginii, dar daca totusi nu reusiti - nu ezitati sa ne scrieti un mail ca sa vi le trimitem ca documente atasate.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Ian 12, 2010 9:34 pm

Aici, in urma c-un an, Mirela era (inca) o femeie care astepta de (prea) mult timp sa devina mama. Si-a facut curaj si, in cadrul campaniei, a iesit pe un post tv local si a vorbit despre infertilitate:

Imagine

Aici, cateva luni mai tarziu, facuse deja fiv si, cu tot stresul de dinainte de test, si-a facut curaj si a iesit pe un alt post tv local si a vorbit despre infertilitate. Ceea ce nu stia inca dar avea sa afle dupa cateva zile este ca in ea bateau deja doua inimioare mici. Deci in fotografia asta ii vedeti pe toti trei:
Imagine

De azi-noapte, Mirela este mama. Baieteii ei sanatosi au venit pe lume si sunt inca o dovada ca lupta noastra merita!

P.S.: Nu uitati - cine se implica in campanie, ramane gravida! :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 17, 2010 11:40 am

Asociatia continua sa scrie Ministerului Sanatatii, dar noutati notabile nu sunt! "Se lucreaza". Nu putem decat sa continuam sa facem presiuni.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 06, 2010 11:38 am

Elena si Ramona au fost miercuri la Camera Deputatilor, pe tema proiectului de lege care se afla acum la Comisia pentru Sanatate. Intalnirea a fost promitatoare, atmosfera deschisa, avem sperante ca poate se vor regla lucrurile pana la urma, ramane de vazut cum.

Avem noi sustinatori, toata lumea stia cine suntem, a existat o doamna deputat (de la o alta comisie) care a venit sa le cunoasca pe "doamnele cu campania de la SOS Infertilitatea", caci stia de mult de campanie, inca de pe cand o meditizam pe forumul DC. Important este ca devenim din ce in ce mai vizibili/auzibili (Asociatia in sine, dar si existenta infertilitatii ca fenomen social si medical) si ca, iata, se tine cont de opinia noastra.

Aici e stirea oficiala, de pe blog:

Dupa cum am relatat, Asociatia “SOS Infertilitatea” a luat atitudine in plan politic referitor la proiectul de lege privind reproducerea umana asistata medical, aflat actualmente in dezbatere la Camera Deputatilor. Ca raspuns la mesajele adresate, Asociatia a fost invitata astazi, 3 februarie 2010, la o intrevedere cu dna deputat Mihaela Sandru (PDL), membra a Comisiei pentru Sanatate si Familie. Dna deputat si-a exprimat sprijinul pentru cauza luptei cu infertilitatea si ne-a promis sprijinul sau pentru ca domeniul reproducerii umane asistate medical sa aiba un cadru legal coerent, constitutional si care sa respecte principiile de bioetica.

Mentionam ca si dnul deputat Petru Movila (PDL), viceresedinte al Comisiei pentru Sanatate si Familie, ne-a adresat un mesaj de sprijin si ne-a asigurat de intreaga sa colaborare in campania pe care o desfasuram. De asemenea, am avut confirmarea ca dnul Secretar de Stat in Ministerul Sanatatii, dr. Cristian Irimie, mai vechiul nostru sustinator, continua sa urmareasca desfasurarea campaniei noastre si a actiunilor in domeniul infertilitatii/RUAM.

Vom reveni cu amanunte concrete despre evolutia proiectului de lege atunci cand le vom detine.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 08, 2010 12:32 pm

RalucaBonzi scrie:Pana acum actiunile campaniei au fost realizate doar din donatii personale ale membelor nucleului SOSI si am mai castigat noi concursuri, dar de obicei ne alegeam cu diplome si mediatizare pentru cauza - [haha, da, la unul din concursuri am castigat bere, multa bere, dar nu am fost acolo sa primim premiul:]. De data asta, am castigat o "bursa de blogger", la categoria "bloguri implicate in comunitate" http://danvoiculescu.net/blog/2009/10/bursierii/ , care ne aduce si vizite pe site via blogul organizatorului, Dan Voiculescu, dar si cate 300€ timp de trei luni! Deci, pentru prima data vom dispune de un buget, 900€, suma pe care o vom investi in mediatizarea campaniei - tiparirea si distribuirea pliantului de prezentare a Asociatiei si a celorlalte materiale de promovare. Vom trimite copii ale facturilor organizatorului, sa vada ca banii au fost investiti pentru binele cauzei (desi nu e o conditie asta cu facturile, dar o facem noi din corectitudine si verticalitate).

Va multumim mult celor care ati votat blogul campaniei in concurs si sper sa ne ajutati cand vom avea pliantul tiparit, sa il distribuim.

Asta scriam la jumatatea lui octombrie. In sfarsit, la jumatatea lui februarie, am primit si banutii. In contul SOS Infertilitatea au intrat 2460 RON, echivalentul bursei pe primele doua luni (in principiu, vom primi inca cca. 1200 RON la un moment dat). Este practic prima noastra finantare externa, sa speram ca nu si ultima! Primele promotionale tiparite in baza promisiunii acestei burse le-am platit din banii nostri, ca nu ne-au pasuit tipografiile atat de mult. Deci acum, cu aceste fonduri, vom tipari materiale promotionale ale campaniei aduse la zi, vom avea mare nevoie, sunt actiuni importante in lunile viitoare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Loredana

Mesajde Loredana » Lun Feb 08, 2010 8:55 pm

Multumim pentru bursa! :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Feb 12, 2010 4:11 pm

Actiunile campaniei continua foarte intens, cu o actiune de lobby la Parlamentul European, in ultimele zile am obtinut sprijin pentru cauza infertilitatii din Romania si pentru actiunile Asociatiei "SOS Infertilitatea" din partea a cinci eurodeputati. viewtopic.php?f=2&t=62
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 14, 2010 11:57 am

Dna dr. Gabriela Cotarcea despre SOSI si programul de consultari online pe care il vom initia: http://www.youtube.com/watch?v=JKwzg_R-IdY Multumim mult, gratie acestei mediatizari avem useri noi pe forum, persoane afectate de infertilitate au aflat ca existam. Impreuna putem deveni mai puternici!

Restul inregistrarii emisiunii, aici.

cami30

Mesajde cami30 » Joi Mar 11, 2010 10:02 pm

Raluca si restului fetelor inca o data felicitari si pupici si putere in continuare pentru tot ce faceti. As ajuta si eu mai mult dar din pacate nu stiu cum se poate face asta in provincie!
Dar Raluca, stii , oricand aveti nevoie de ceva sa apelati si la mine!! O sa trimit si eu formularul cu cei 2% cat de curand!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Mar 11, 2010 10:35 pm

Cami, multumim mult, stim ca putem conta pe tine. Noi nu am mai actualizat topicul asta generalist, am tot deschis subiecte separate sa fie mai vizibile, dar cred ca ai vazut ca actiunile continua, intr-un ritm de ne miram si noi ca mai facem fatza. Cred ca ai vazut topicul cu actiunea de advocacy/lobby la sediul Parlamentului European.

Avem 11 eurodeputati de partea noastra, si nu asa - un mail de sprijin, ci intalniri directe la locul faptei, uneori prelungite, analizat problema, discutat solutii etc. Deja unul dintre ei a scris Ministerului Sanatatii sa ceara accelerarea implementarii programului FIV si sa isi afirme sprijinul pentru actiunile "SOS Infertilitatea" http://infertilitate.com/2010/02/27/scr ... e-sprijin/ , vor scrie si ceilalti.

E o actiune de impact, o spunem fara falsa modestie, si a fost realizata cu costuri zero pentru Asociatie (nu veti sa stiti cat ar factura o agentie de lobbying de la Bruxelles obtinerea de sprijin de la 11 europarlamentari pentru o cauza).

Plus mediatizarea - ati retinut, sper, ca avem emisiune de o juma de ora duminica la Radio Romania Actualitati. Pus cele trei pagini in Unica, plus alte cateva articole in pregatire.

Plus Roblogfestul (trebuie sa votam, o sa scriu!), Forumul Pacientilor, GalaOameni pentru Oameni (Ramona e in seara asta acolo, o sa scriem maine), Conferinta Nationala a Pacientilor, Gala Medica (am aplicat deja), Gala Societatii Civile (trebuie sa aplicam).

Plus intalnirea de la Viena peste doua saptamani, cand vom deveni membri cu drepturi depline in Fertility Europe.

Nu mai vorbim de concepere si tiparire materiale la nivel profesional, actualizare blog, programul de comunicare medic - pacient, mentinut relatia cu partenerii, raspuns la zeci de mailuri etc.

Deci da! :)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mar 15, 2010 12:11 pm

Va anuntam cu mandrie ca ne consacram in liga "profesionistilor" din sectorul asociativ, participand la ONGFest, cel mai mare eveniment ong din Romania. Probabil vom fi singura asociatie care activeaza exclusiv in regim voluntariat de acolo, dar va promitem sa nu se vada, sa ne prezentam profesionist. Vom avea cort:), vom face stand serios, cu filme pe laptop, postere, pliante, brosuri, fluturasi, voluntari. Poate si ceva invitati mai mult sau mai putin surpriza (un doctor? doi? trei?:) care sa vina "la noi la cort" si sa discute cu doritorii.

Vom avea nevoie de implicarea voastra!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mar 15, 2010 5:35 pm

Am facut un lifting blogului, poate unii dintre voi au observat.

Avem o pagina de "mediatizare", unde am arhivat pe categorii (TV - stiri, TV - dezbateri & reportaje, radio, presa scrisa centrala, presa scrisa locala, online) aparitiile noastre media. Avem un portofoliu impresionant si va asiguram ca oamenii politici il remarca, zabovesc asupra lui atunci cand le prezentam campania si cauza. Este marele nostru atu, excelenta capacitate de mediatizare. Impact maxim, costuri minime. http://infertilitate.com/mediatizare/

Avem si o alta pagina, pe care am numit-o "premii" pentru ca trebuia sa aiba un titlu scurt, dar unde am linkuit pe langa premiile de la Gala Davila si Roblogfest si cele mai importante evenimente la care am participat - si nu prea am ratat pe nisa noastra in ultimul an. http://infertilitate.com/premii/

Am refacut pagina de sprijin politic, am pus cei 11 eurodeputati pe care i-am convins in campania de advocacy recenta si cei doi membri ai Comisiei de Sanatate a Camerei Deputatilor cu care colaboram indeaproape, in vederea unui proiect de lege. http://infertilitate.com/sprijin-politic/

Avem pagina pentru campania de 2%, dupa cum sigur stiti, si am pus materiale noi pe pagina de download, pe care le puteti descarca si difuza voi insiva, avem pagina English, am mai adaugat si bibilit celelalte pagini, inclusiv amanunte de actualitate pe foarte vizitata pagina "clinici si preturi FIV", unde am solicitat informatii chiar de la clinici.

Si pentru ca sa va descurcati in toate aceste pagini care au si subpagini (subpaginile nefiind vizibile in meniul frontal, ci doar in cel din dreapta, pe care a trebuit sa il coboram, pentru ca erau alte chestii mai importante de plasat in pozitiile foarte vizibile), avem o pagina foarte importanta: "harta site", unde gasiti toata ramificatia site-ului, cu ambele sale componente: campania si infertilitatea. http://infertilitate.com/subpagini/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 24, 2010 7:01 pm

Ne-a raspuns Comisia de Petitii a Parlamentului European la petitia adresata in decembrie 2008: http://infertilitate.com/2010/04/24/par ... -european/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 28, 2010 10:05 pm

Dupa cum observati pe celalalte subiecte, campania continua, pe multiple planuri: politic, mediatic, asociativ. S-au intamplat prea multe in utimele saptamani ca sa le mai reluam in detaliu, cele mai importante evenimente au fost punctate pe blog: http://www.infertilitate.com

Doar cateva foto de la recenta Gala a Societatii Civile:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 29, 2010 9:53 am

O delegatie a Asociatiei SOS Infertilitatea a avut o intrevedere cu dna Sandrine Bretonnière – doctor in sociologie, colaboratoare a reputatului sociolog Alain Touraine si autoare a numeroase studii studii de specialitate -, care in prezent isi desfasoara activitatea didactica in cadrul Facultatii de Stiinte Politice a Universitatii din Bucuresti.

Dna Bretonnière (care, de altfel, este mama a patru copii – tot respectul si toata invidia noastra pozitiva!), si-a propus realizarea unei comparatii intre sistemul francez si cel romanesc in ceea ce priveste abordarea si respectarea principiilor de bioetica in reproducerea umana asistata medical.

Daca in Franta tematica bioeticii este foarte prezenta pe agenda publica, fiind reglementata de decenii si aflandu-se actualmente in dezbatere politica in vederea ameliorarii, in Romania absenta cvasitotala a dezbaterii oficiale in domeniu face dificila, aproape imposibila, comparatia stiintifica. Practic, asa cum ne-a informat dna Bretonnière, desi in institutiile romanesti exista teoretic diferite comitete si comisii de bioetica, carora s-a adresat solicitand informatii pentru demersul sau sociologic, noi, Asociatia SOS Infertilitatea, am fost singurul for romanesc care a raspuns apelului (in timp ce structurile oficiale si finantate nu au raspuns nici macar la e-mailuri).

In cadrul intrevederii, am invocat istoricul tentativelor de reglementare in domeniu (legea respinsa din 2003 – 2006, proiectul de lege propus de Asociatia Embriologilor, proiectul de lege propus de senatorul Urban), avansarea lucrului pe un nou poiect d lege in comisia de Sanatate a Camerei Deputatilor, la propunerea si cu participarea Asociatiei SOS Infertilitatea, conditiile in care se realizeaza in prezent procedurile de reproducere umana asistata medical in Romania, cu accent pe mama-purtatoare, procedura neinterzisa deci permisa tacit in Romania, eforturile Asociatiei noastre de a initia reglementarea legala in acest domeniu, cu respectarea criteriilor de bioetica.

Mai multe amanunte aici: http://infertilitate.com/2010/06/28/soc ... -bioetica/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iul 06, 2010 9:44 am

Bucuresti, 6 iulie 2010

COMUNICAT DE PRESA
Asociatia SOS Infertilitatea a devenit membru cu drepturi depline al Fertility Europe

Asociatia SOS Infertilitatea a participat, prin reprezentanta sa, la Intalnirea Anuala a Fertility Europe, organizata in cadrul Congresului ESHRE (European Society for Human Reproduction and Embriology) la Roma, in perioada 27 – 30 iunie. Participarea la eveniment avut drept scop prezentarea situatiei cuplurilor infertile din Romania si atragerea de sprijin international pentru ameliorarea acesteia.

Fertility Europe este federatia paneuropeana a asociatiilor ce au ca obiect de activitate problemele de fertilitate, tratamentele de fertilitate sau asistenta pentru cuplurile care se confrunta cu dificultati in a concepe un copil. Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, un cuplu de varsta reproductiva din sase este afectat de probleme de fertilitate, iar in plan european acest tip de asociatii exista si activeaza de decenii. In Romania insa, pana in urma cu doi ani subiectul “infertilitate” nu exista pe agenda publica, nu era luat in considerare de catre Ministerul Sanatatii, nu era abordat decat absolut tangential in presa, nu exista o organizatie de pacienti in domeniu. In urma actiunilor desfasurate in ultimii doi ani de cate Asociatia SOS Infertilitatea, situatia este pe cale a se schimba si in Romania, insa procesul este unul lent si dificil, iar actuala situatie economica nu incurajeaza revendicarile in domeniu, desi ele sunt legitime.

In agenda intalnirii de la Roma a figurat primirea asociatiilor candidate drept membri cu drepturi depline si, prin vot deschis, intr-un moment emotionant si marcat cu aplauze, Asociatia SOS Infertilitatea a devenit membru cu drepturi depline al Fertility Europe, alaturandu-se grupului select de asociatii reprezentative care apara drepturile pacientilor cu probleme de fertilitate in toate tarile Europei. In concluzie, Fertility Europe are in prezent 25 de organizatii europene membre cu drepturi depline, provenind din 22 de tari.

De asemenea, in cadrul intalnirii Consiliului Fertility Europe, au fost stabilite prioritatile pentru anul 2010 – inclusiv demararea unui proiect de preventie a infertilitatii si amplificarea campaniei “Special Families” –, iar asociatiile si-au prezentat pe scurt activitatile din ultimele luni desfasurate in plan national.
Dna Ana Veiga, ESHRE’s Chairman Elect (care urmeaza sa devina in 2011 al doilea presedinte-femeie din istoricul activitatii ESHRE), a sustinut pentru participantii la Intalnirea Anuala a Fertility Europe o prezentare deosebit de interesanta “New challenges on the IVF laboratories”, sustinand ca obiectivul ambelor parti implicate in reproducerea umana asistata, atat cadrele medicale cat si pacientii, este “interesul superior al pacientului”, iar asociatiile de pacienti au menirea sa medieze colaborarea partilor implicate.

Fertility Europe a organizat de asemenea “Sesiunea Pacientilor”, inclusa in programul stiintific al Congresului ESHRE, sub titlul “How patient friendly is patient friendly?”, sesiune moderata de catre Claire Lewis-Jones, Chair Fertility Europe, si cu participarea a patru speakeri ale caror prezentari au aratat punctul de vedere al pacientilor despre modul in care tratamentul “patient friendly” trebuie sa se materializeze.

Congresul ESHRE a gazduit si o zona expozitionala, in care Fertility Europe a avut stand de prezentare a activitatii, stand in care cei nu mai putin de 9000 de participanti la congres – medici si embriologi din intreaga lumea - au avut ocazia sa vizualizeze “Special Families” din toata Europa, familii care au invins sau care continua lupta cu infertilitatea, printre care si ilustrate cu cinci familii din Romania, care au transmis lumii intregi mesajul lor de speranta si optimism.
Participarea la acest eveniment de amploare a asociatiei noastre – o organizatie non-guvernamentala care activeaza exclusiv in regim de voluntariat si care nu dispune de fonduri – nu ar fi fost posibila fara generozitatea ESHRE, implicarea Fertility Europe, sustinerea companiei aeriene Blue Air si suportul moral al mai multor persoane altruiste. Tuturor le multumim si cu aceasta ocazie, din partea miilor de cupluri afectate de infertilitate din Romania.

Relatari si fotografii de la Fertility Europe meeting sunt furnizate pe blogul Asociatiei “SOS Infertilitatea” - http://www.infertilitate.com

Asociatia “SOS Infertilitatea”
contact@infertilitate.com
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 11, 2010 10:48 am

Pe 15 iulie campania "Infertilitatea este o boala", desfasurata de catre Asociatia SOS Infertilitatea, va intra in vacanta. Mai avem de trimis un newsletter cu ultimele evenimente si ...ne mai si odihnim. Sezonul politic si mediatic oricum e mort vara, iar noi, membrele nucleului fondator, plecam la randu-ne in vacanta, vom fi mult mai putin online.

Vom reveni cu al treilea sezon al campaniei in toamna. Ne gandim sa organizam si un eveniment (in real life, nu virtual) pentru a marca relansarea campaniei 2010 - 2011, va vom tine la curent.

Pana atunci, chiar si in timpul acestei vacante, campania se mentine la "cota de avarie", adica nu evenimente mediatice si politice, dar continua pe partea "grup de suport". Vom continua, in masura timpului disponibil, sa raspundem pe forum si vom alimenta retelele sociale ale Asociatiei. Pe care vi le reamintim si unde va rugam sa va conectati cu noi, pentru a va tine la curent.

Grupul SOS Infertilitatea pe Facebook - join please!

Grupul Fertility Europe pe Facebook

Twitter

Digg

LinkedIn

Youtube

Va uram o vara frumoasa, ne regasim la cote maxime in toamna, cu noi actiuni pentru promovarea cauzei luptei cu infertilitatea!

Echipa SOS Infertilitatea

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

ANUNT: Asociatia SOS Infertilitatea NU intra in vacanta.

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 11, 2010 10:50 am

2010

Pe 15 iulie campania "Infertilitatea este o boala", desfasurata de catre Asociatia SOS Infertilitatea, va intra in vacanta. Mai avem de trimis un newsletter cu ultimele evenimente si ...ne mai si odihnim. Sezonul politic si mediatic oricum e mort vara, iar noi, membrele nucleului fondator, plecam la randu-ne in vacanta, vom fi mult mai putin online.

Vom reveni cu al treilea sezon al campaniei in toamna. Ne gandim sa organizam si un eveniment (in real life, nu virtual) pentru a marca relansarea campaniei 2010 - 2011, va vom tine la curent.

Pana atunci, chiar si in timpul acestei vacante, campania se mentine la "cota de avarie", adica nu evenimente mediatice si politice, dar continua pe partea "grup de suport". Vom continua, in masura timpului disponibil, sa raspundem pe forum si vom alimenta retelele sociale ale Asociatiei. Pe care vi le reamintim si unde va rugam sa va conectati cu noi, pentru a va tine la curent.

Grupul SOS Infertilitatea pe Facebook - join please!

Grupul Fertility Europe pe Facebook

Twitter

LinkedIn

Youtube

Va uram o vara frumoasa, va asteptam cu vesti bune [bebe] si ne regasim la cote maxime in toamna, cu noi actiuni pentru promovarea cauzei luptei cu infertilitatea!

Echipa SOS Infertilitatea
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Aug 17, 2010 8:33 am

Asociatia "SOS Infertilitatea" este membru fondator al Aliantei pentru Sanatate din Romania.

Alianta pentru Sanatate din Romania: Conferinta de presa privind situatia critica in care se afla sistemul sanitar romanesc
APSR va sustine o conferinta de presa miercuri 18 August 2010, ora 10:00 in Sala de Conferinte a CNSLR – Fratia din Strada Cristian Popisteanu, nr. 1-3, Bucuresti
TOP 5

Prin constituirea de facto a Aliantei pentru Sanatate din Romania (APSR) a aparut un partener real si reprezentativ de dezbatere si negociere cu autoritatile statului (Ministerul Sanatatii, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate) si de implicare in procesul decizional in ceea ce priveste functionarea sistemului de sanatate.

In data de 28.07.2010 a avut loc prima intrunire a Consiliului Director al Aliantei pentru Sanatate din Romania dupa constituirea de facto a acesteia ca reactie a societatii civile la deteriorarea permanenta a sistemului sanitar cauzata mai ales de subfinantarea cronica si lipsa de masuri pentru imbunatatirea acestui sistem.

Misiunea APSR este:
Constientizarea mediului politic romanesc privind prioritizarea domeniului sanatatii publice ca obiectiv de interes social major!
Propunerea de initiative legislative - modele si standarde europene de legislatie;
Impunerea disciplinei contractuale in sistemul de sanatate.

Alianta pentru Sanatate din Romania, va sustine o conferinta de presa miercuri 18 August, ora 10.00 in Sala de Conferinte a CNSLR - Fratia din Strada Cristian Popisteanu, nr. 1-3, Bucuresti.
Subiectul conferintei:
Prezentarea pozitiei Aliantei pentru Sanatate din Romania fata de situatia critica in care se afla sistemul sanitar romanesc.
Desi s-au intreprins demersuri individuale, dar si comune, atat asociatiile profesionale cat si pacientii spera ca prin formarea acestei Aliante sa determinam initierea unei reforme reale a sistemului public de sanatate avand speranta responsabilizarii institutiilor relevante fata de asistenta
publica de sanatate.

Membrii fondatori:
1.ASOCIATIA DE AJUTOR MUTUAL ADAM BUCURESTI - ADAM
2.ASOCIATIA DISTRIBUITORILOR DE MEDICAMENTE DIN ROMANIA - ADMR
3.ASOCIATIA FURNIZORILOR DE PRODUSE MEDICALE - AFPM
4.ASOCIATIA MEDICALA ROMANA - AMR
5.ASOCIATIA NATIONALA PENTRU PROTECTIA PACIENTILOR - ANPP
6.ASOCIATIA PAVEL
7.ASOCIATIA PROFESIONALA A MEDICILOR DE AMBULATOR
8.ASOCIATIA SOS INFERTILITATEA
9.ASOCIATIA SPITALELOR DIN ROMANIA
10.ASOCIATIA THE LITTLE PEOPLE ROMANIA
11.ASOCIATIA UMANITARA EQUILIBRE
12.FUNDATIA CRUCEA ALB GALBENA DIN ROMANIA
13.FUNDATIA FIII GORJULUI
14.FUNDATIA PENTRU PROTECTIA ADULTILOR CU BOLI CARDIACE - FUNDATIA PROTCARD
15.PATRONATUL FARMACISTILOR DIN ROMANIA - PFDR
16.PATRONATUL FURNIZORILOR DE SERVICII MEDICALE PARACLINICE - PALMED
17.SOCIETATEA NATIONALA DE MEDICINA A FAMILIEI - SNMF
18.SOCIETATEA ROMANA DE NEURO OFTALMOLOGIE - RONOS
19.SOCIETATEA ROMANA DE NEUROREABILITARE - ROSNERA
20.SOCIETATEA ROMANA DE PATOLOGIE TERAPIE SI RECUPERARE VERTEBRO MEDULARA - ROSCOS
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie