Campania "Infertilitatea este o boala"

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
Mademoiselle PasDeChance

Campania "Infertilitatea este o boala"

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Sep 11, 2009 8:47 pm

Imagine

Mai multe amanunte despre cum puteti ajuta campania Asociatiei SOS Infertilitatea.

Bilant. Zece luni de blog si de campanie.

Infertilitatea este un subiect tabu, o problema ignorata la nivel social-politic in Romania. Ne-am propus sa schimbam, atat cat ne sta in putinta, aceasta stare de fapt. Sa tragem un semnal de alarma si sa luptam pentru drepturile noastre.

Acest blog (si campania pe care o mediatizeaza) a fost lansat pe 13 noiembrie 2008, fiind realizat in regim de voluntariat. O cronologie amanuntita a actiunilor noastre puteti citi aici, in acest articol de sinteza vom relua doar principalele realizari ale acestui prim “sezon” de activitate.

Campania “Infertilitatea este o boala” a primit premiul special pentru responsabilitate sociala in sanatate in cadrul Galei Premiile “Carol Davila” 2009. Blogul ce mediatizeaza campania a avut in aceste prime zece luni peste 25 de pagini cu articole, sute de comentarii si peste 75.000 de cititori. Blogul s-a numarat printre castigatorii RoBlogFest 2009, categoriile, “cel mai bun blog colectiv” si “cel mai popular blog”, si s-a calificat in finala categoriei “Company & Brand Blogs” a Webstock 2009.

In plan politic, principalele actiuni desfasurate in aceasta perioada de catre Grupul de Initiativa “SOS Infertilitatea” au fost urmatoarele:
- Intalniri repetate si inceperea colaborarii in vederea elaborarii proiectului de lege cu dna deputat Sulfina Barbu.
- Intalniri repetate si sprijin pentru cauza infertilitatii din partea dlui dr. Cristian Irimie, secretar de stat in Ministerul Sanatatii.
- Intalnire la Palatul Cotroceni cu dl. Consilier de Stat Bujor Bogdan Teodoriu, seful Departamentului de Politici Economice si Sociale al Administratiei Prezidentiale, si dl. Consilier prezidential dr. Virgil Paunescu, seful Departamentului de Sanatate Publica din cadrul aceleiasi institutii.
- Petitia colectiva (care in prezent, septembrie 2009, numara cca. 5.000 de semnaturi) a fost trimisa catre numeroase institutii nationale si internationale: Presedintiei Romaniei, dlui Presedinte Traian Basescu; Guvernului Romaniei, Dlui Prim Ministru Emil Boc; Secretariatului General al Guvernului; Compartimentului Social-Sanatate din cadrul Cancelariei Primului Ministru; Ministerului Sanatatii; Casei Nationale de Asigurari de Sanatate; Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale; Ministerului Tineretului; comisiilor de specialitate ale celor doua camere ale Parlamentului.
- Grupul de Initiativa “SOS Infertilitatea” a obtinut sprijin politic pentru viitorul proiect de lege din partea urmatorilor parlamentari: Adrian Tutuianu, Alin Popoviciu, Anca Boagiu, Catalin Croitoru, Daniel Barbulescu, Daniel Geanta, Doina Silistru, Dumitru Oprea, Elena Mitrea, Ioan-Nelu Botis, Iulian Badescu, Iulian Urban, Luminita Iordache, Sever Voinescu, Sonia Draghici, Tudor Ciuhodaru, Valeriu Alecu, Victor Boiangiu.

In plan mediatic, campania “Infertilitatea este o boala” s-a facut vazuta, auzita si citita:
- Radio-TV: emisiuni de impact (stiri, reportaje, talk show, dezbateri, majoritatea la ore de mare audienta) la ProTV, TVR1, AlfaTV Pitesti, Radio Romania Actualitati, ArgesTV, Deutsche Welle, B1TV.
- Presa scrisa – articole in cotidiene si periodice, centrale si regionale, precum: Adevarul, Evenimentul Zilei, Cuvantul Libertatii (Craiova), Monitorul de Sibiu, Gazeta de Sud, Observator de Constanta, Foaia Transilvana, Monitorul de Suceava, Opinia (Buzau), ziarul de Vrancea, Ziua, Viata medicala, Revista Tabu s.a.
- Online: realitatea.net, stirileprotv.ro, antena3.ro, europafm.ro, hotnews.ro, ziare.com, mediafax.ro, desprecopii.com, eva.ro, allpress.ro, babyonline.ro, atitudinea.ro, sanatateatv.ro, info-sanatate.ro, medicalmanager.ro, informatiamedicala.ro, sfatulmedicului.ro, newsreport.ro, severpress.ro, stiri.kappa.ro, topsanatate.ro, superbebe.ro, infopro.ro, gandul.ro, romanialibera.ro s.a.

Dupa doar zece luni, lupta noastra a capatat o asemenea amploare, incat grupul de initiativa a decis se constituie in Asociatia “SOS Infertilitatea”, iar blogul existent pana in prezent pe o platforma gratuita se muta pe un domeniu propriu: http://www.infertilitate.com

Le multumim tuturor celor care, alaturi de nucleul permanent al campaniei, au adus punctual contributii esentiale: articole pentru blog sau intermedieri de articole in presa, participari la intalniri, trimitere de mesaje etc. Speram sa continuam sa atragem voluntari, care sa vina cu idei si energie pentru continuarea acestei campanii.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Elenada

Re: Campania "Infertilitatea este o boala"

Mesajde Elenada » Sâm Sep 12, 2009 7:13 pm

Felicitari pentru forum.
La cat mai multe subiecte si useri! [floare]
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

mihaele

Mesajde mihaele » Lun Sep 14, 2009 2:30 pm

Fetelor felicitari pentru forum si pentru tot ce faceti pentru noi toate
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

oachi82

Mesajde oachi82 » Lun Sep 14, 2009 9:15 pm

Fetelor, sunteti de admirat pentru darzenia cu care luptati si altruismul de care dati dovada ! Sunteti un exemplu despre cum NU ar trebui sa ne descurajam, sau sa ne vedem doar de propria lupta asa cum poate fiecare ... Premiul castigat a fost de departe pe merit.Si sunt convinsa ca daca veti, mai bine zis vom continua lupta de a "urni muntii" din legislatia noastra totul se va indeplini. Mult succes asociatiei si voua in parte !

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Sep 14, 2009 10:51 pm

Doamne Ajuta! ca la bilantul din primavara urmatoare sa fie "legea - aprobata de parlament si normele sale - in vigoare"!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Sep 15, 2009 6:26 am

Ce ma bucur ca sunteti aici!:) Vom merge mai departe impreuna, lupta e grea, dar cauza-i nobila!

Cred ca ati vazut comunicatul & co, dar dau totusi linkul catre site: http://www.infertilitate.com
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

aura81

Mesajde aura81 » Mar Sep 15, 2009 8:31 am

:D O SA REUSIM PINA LA URMA.VOR INDREPTA PRIVIRILE SI CATRE NOI. EU O SA FAC FIV CRED CA IN OCTOMBRIE. MERGEM INAINTE ORICE AR FI. BRAVO FETELE.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Sep 15, 2009 1:17 pm

aura81, unde faci fiv? este primul? raspunde-ne la unul din cele 2 subiecte dedicate fiv, vor intra si alte fete cu care te poti sfatui si face schimb de experienta
multa bafta iti doresc!

mihaele, draga mea, ma bucur mult ca ne "revedem" aici pe baricade
scrie, cand ai timp, la unul din subiectele dedicate fiv ce planuri ai in prezent/ viitor si ce mai faci

RalucaBonzi, multumim pentru link

aura81

Mesajde aura81 » Mie Sep 16, 2009 11:31 am

multumesc asa o sa fac. eu o sa fac fiv in romania ca si asa foarte greu mi l permit si pe asta

mirimir

Mesajde mirimir » Sâm Sep 19, 2009 12:02 pm

Multumim fetelor !Numai ganduri bune!

Elenada

Mesajde Elenada » Lun Sep 21, 2009 9:16 am

Mirimir bine ai venit. Ce faci? Cum merge sarcina? Ce fac bebelusii?
Pupici
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

Laura

Mesajde Laura » Mie Sep 23, 2009 1:09 pm

Buna fetele, e cam ciudat ce se inatmpla pe DC. i-am scris un mesaj de solidaritate lui LUca pe pm si cand sa dau send ma deloga. Mi se pare un pic sinistru ce se intampla acolo. Lipsa de respect fata de problemele noastre ma face sa nu mai vreau sa scriu si sa intru acolo. Propun sa ne mutam aici:))

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Sep 23, 2009 1:39 pm

Laura, welcome! :)

Eh, pe DC se intampla chestii in fapt previzibile. De fapt, suturile in fund sunt pasi inainte. Noi, membrele nucleului SOS infertilitatea, am trecut la sfarsitul anului trecut pe o alta platforma de comunicare (respectiv, un yahoogroup privat) din exact aceleasi motive - site-urile care scriau articole despre campania noastra (ei, da - exista zeci de alte site-uri de nisa care ne sustin, a se vedea blogroll-ul) nu puteau fi comunicate pe DC, nici macar in mesaje private. Pana la urma ne-a prins bine, asa am putut comunica mai usor intre noi, am depasit stadiul pur virtual al interactiunii, ne-am cunoscut mai bine, ne-am hotarat sa ne facem blog propriu, iar DC-ul l-am pastrat doar pentru a COMUNICA sinteza actiunilor.

S-ar putea ca acum sa fie la fel - unele dintre fete sa isi dea seama ca sunt manipulate acolo, ca sunt simple surse de click-uri, si sa gaseasca alternative. :)

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Sep 23, 2009 5:15 pm

Se vede ca au nevoie de clicurile noastre cei de pe DC.

Acum au venit cu scuze de genul ca a foat o greseala. Oare asa o fi?

Ne tot incearca dar nu le merge.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Sep 23, 2009 6:19 pm

Stati asa, ca am fost sa plang un pic: m-au banat de pe DC! :))

Si PSJ a fost banata imediat dupa mine, desi scrisese un topic de maxim bun simt (nu "tumultos" ca ale mele).

Aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... hichpage=1 a fost azvarlit repede topciul inital, sa nu apuce lumea sa mai citeasca.

Precizez ca s-au facut afirmatii mincinoase acolo (ca ar fi fost contactate de catre administratia DC mai multe persoane publice care voiau sa ne ajute, dar noi ne-am fi opus - baliverne!) si ca imi mentin parerea despre mâtza ipocrita Andreea Marin, care ia o umanitate intreaga de proasta declarand ca a facut un copil pe cale naturala dupa ce tot ea avusese grija sa declare ca nu mai are trompe.

Si totusi, dom'le, ce titlu de glorie: sa fiu banata din cauza/gratie Andreei Marin! :))

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 23, 2009 8:08 pm

Sunt dezamagita de Dc, nu e prima oara dar de data asta va fi si ultima oara. Acum pot zice ca prin felul in care au reactionat si-au dat arama pe fata, totul este de fatada la ei, toate actiunile lor au drept scop numai promovarea numelui lor. Pacat ca sub denumirea "desprecopii" nu urmaresc decat profit si faima.
Daca vroiau cu adevarat sa sustina campania o puteau face fara pretentii. M-au dezgustat complet!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 7:29 am

Sa nu ne mai pierdem timpul cu detalii futile pe topicul asta, sa scriem despre campanie.

voiam sa anunt ca am pregatit un set de materiale promotionale pentru campanie, dupa cum urmeaza:

1. Brosura de prezentare detaliata SOS Infertilitatea (doc word, 31 pg A4)
2. Prezentare sintetica a campaniei SOS Infertilitatea (doc word, 3 pg A4)
3. Pliant de prezentare SOS Infertilitatea (doc Microsoft Publisher, 6 coloane, pliabil, echivalent a 2 pg A4)
4. Prezentare slide show SOS Infertilitatea (fisier pps/ppx, 18 slide-uri)

Le vom pune spre download pe pagina web a campaniei, in asa fel incat toata lumea sa le poata descarca si sa le poata disemina.

Cred ca cel mai de interes pe suport de hartie este pliantul, care poate fi imprimat (5-10 exemplare/persoana) si lasat/afisat prin clinici. Si, bineinteles, in format electronic, pps-ul, care poate fi trimis online.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 30, 2009 9:25 am

Am pus articol pe site cu documentele promotionale (prezentare, pliant, powerpoint), le puteti descarca si difuza: http://infertilitate.com/2009/09/30/mat ... tilitatea/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Oct 01, 2009 11:06 am

Girls, deci avem patru documente (un pliant, o prezentare ampla, o prezentare scurta si o prezentare powerpoint) pentru mediatizarea campaniei. Le puteti descarca de pe site http://infertilitate.com/2009/09/30/mat ... tilitatea/ sau obtine direct pe mail, ca documente atasate, daca ne scrieti pe contact@infertilitate.com

Poate vreodaata vom ajunge sa avem fonduri sa tiparim pliantul si sa il distribuim prin clinici, pana atunci insa trebuie sa ne descurcam prin forte proprii. Partea buna e ca are doar o pagina A4, recto-verso, impaturibila in trei (sase coloane de text). Cred ca oricine poate printa acasa sau la birou doua exemplare, unul de inmanat medicului si un altul (pe doua coli, doar recto) de lipit la avizierul clinicii. Cum spunea cineva intr-un comentariu pe site, asteptarile sunt lungi pe la usile cabinetelor - citeste lumea ce e scris pe pereti. :)

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Oct 02, 2009 11:34 pm

Sper sa reusim, cel putin pt viitor daca pt noi va fi prea tarziu..:( :(
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Înapoi la “Proiecte”