Campania "Infertilitatea este o boala"

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Campania "Infertilitatea este o boala"

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iun 17, 2012 7:49 am

De asemenea, expozitia de sensibilizare "Infertilitatea exista. Si doare." a fost expusa in holul Casei Universitarilor din Bucuresti, "atingand" un public general si numerosi factori de decizie din sistemul de sanatate:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 21, 2012 2:12 pm

Primul dintre cele mai „cuantificabile rezultate” ale campaniei!! Nu ne-am jucat. Am schimbat destine! [great]

Imagine

Felicitari! Asteptam un sir lung de astfel de vesti!!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 30, 2012 10:16 am

Campania SOS Infertilitatea continua pe numeroase planuri, cu foarte multe rezultate concrete, atat de multe ca devine din ce in ce mai greu sa le tinem o evidenta la zi.

Sa mentionam, ca sinteza a utimelor saptamani: participarea la Congresul ESHRE de la Istanbul, alegerea reprezentantei SOSI in board-ul Fertility Europe, numarul de dosare aprobate in cadrul subprogramului a ajuns la 1.133 iar primii copilasi au inceput sa vina pe lume, precum si numeroase participari asociative.

Sa mentionam si marea provocare pe care o reprezinta prevederea din proiectul de lege a Sanatatii, prin care fertilizarea in vitro este exclusa explicit de pe lista procedurilor sustinute din fondul asigurarilor de sanatate. Acest aspect constituie prioritatea campaniei SOS Infertilitatea pe termen scurt si mediu.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 30, 2012 4:25 pm

Asociatia SOS Infertilitatea a solicitat Fundatiei pentru Dezvoltarea Societatii Civile asistenta juridica pentru rezolvarea unei situatii de blocaj in care se afla unele cupluri care au facut apel la RUAM in Romania:

2. Nevoi de asistență juridică:
In urma unei proceduri de fertilizare in vitro (FIV), daca se obtine un numar mai mare de embrioni, unul sau doi dintre acestia se transfera in uterul mamei iar cei ramasi se criogeneaza / congeleaza, urmand a fi transferati in uterul mamei la o data ulterioara (la cererea cuplului).

Din cauza unei schimbari legislative, in prezent daca o clinica nu mai efectueaza fertilizari in vitro si nu mai este autorizata in acest sens (si exista astfel de clinici in Romania, care au fost autorizate pentru proceduri de reproducere umana asistata medical, dar in prezent nu mai fac astfel de proceduri), cuplurile care au embrionii stocati in cadrul acelei clinici sunt in imposibilitatea de a mai face transferul de embrioni si de a le da acestora o sansa la viata.

Agentia Nationala de Transplant ( ANT, www.transplant.ro ) permite transferul de embrioni criogenati doar intre clinici autorizate. In acest moment, exista in Romania mai multe cupluri blocate in aceasta situatie. De exemplu, un cuplu a obtinut o sarcina, iar, pana a nascut, respectiva persoana clinica a pierdut autorizatia si acum parintii nu mai pot transfera embrionii pentru o a doua sarcina. Aceasta in conditiile in care acesti oameni au fost de buna-credinta si au respectat intocmai prevederile legale, unii chiar au facut credite pentru a achita costurile acestor proceduri, care nu sunt mici. Nu este vina parintilor sau a embrionilor ca repectiva clinica nu mai practica intre timp proceduri de reproducere umana asistata medical si nu mai este autorizata in acest sens. Acesti embrioni trebuie sa primeasca sansa la viata!

3. Cum va fi fructificată asistența juridică primită: Dorim eliminarea acestor prevederi din legislatie, adica sa nu se aplice aceasta prevedere daca respectiva clinica era in legalitate in momentul realizarii procedurii. Concret, dorim ca parintii sa aiba dreptul de a transfera embrionii criogenati dintr-o clinica ce in prezent nu mai este autorizata catre o clinica autorizata, unde sa se realizeze procedura de tranfer uterin al embrionilor. Astfel ajutam mai multe cupluri in a-si vedea indeplinit visul de a deveni parinti.

4. Termen: Nu exista o data anume, dar ne-am dori sa se intample cat mai curand.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 27, 2012 10:43 am

Asociatia SOS Infertilitatea a participat la consultarea pentru Carta Alba ONG, pe sectorul Sanatate.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 04, 2012 11:47 am

Va reamintim ca Asociatia SOS Infertilitatea a incheiat un contract de barter cu firma Euro Mini Storage, care ne-a oferi un spatiu de cca. 4 mp pentru a depozita materialele Asociatiei (roll-up - uri, banner-e, flyers s.a.m.d.). Contractul nu presupune sume de bani, spatiul ne este oferit contra publicitate - mentionarea acestui gest pe platforma noastra web si pe retelele sociale.

Imagine

Imagini de la singurul „sediu” pe care Asociatia SOS Infertilitatea il detine in acest moment, respectiv boxa EMS:

Imagine

Imagine

Multumim firmei Euro Mini Storage si dnei Alina Oprea, care este foarte implicata in sectorul ONG! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 11, 2012 9:29 am

Trei ani de forum!

Mademoiselle PasDeChance scrie:Asta scriam anul trecut:

SOS Infertilitatea scrie:Azi se implineste un an de cand am creat acest forum. La inceput nu speram sa fie atat de animat, il facusem sa fie, deja intretinerea si actualizarea blogului ne ocupau mult timp si energie. Dar iata ca forumul s-a incapatanat sa existe, mic dar vioi, avem peste 650 de membri, >6500 vizitatori unici / luna, peste 3000 de posturi. Accentul este pus pe calitate, asa cum ne-am propus de la inceput - sprijin prin informatie, un alt tip de empatie, nu neaparat miliarde de pupici cu sclipici. Programul de sfaturi medicale online de la medici foarte reputati functioneaza, ceea ce noi consideram ca este chiar o performanta. La fel, pe celelalte subiecte informatiile sunt concentrate si de calitate.

Noi, cele zece persoane din nucleul fondator "SOS Infertilitatea", ne declaram multumite si vom continua sa fim si aici, pe forum, daca aveti nevoie de noi.

Numai bine tuturor si la aniversarea de anul viitor sa avem multi boboci de numarat! [mama&bebe]

Intre timp avem peste 1500 de membri, peste 11.000 de posturi, trafic intens dar, mai ales, programe realizate impreuna si 330 de cupluri care au dreptul la speranta!

Cum spune sloganul nostru - Mult mai mult decat inca un forum. Implicare si ACTIUNE colectiva, empatie si SPRIJIN concret!

Doi ani de forum. Continuam! :)

Am continuat: trei ani de forum. Peste 2.350 de useri, peste 22.500 de posturi, dar, mai presus de toate, proiecte realizate impreuna si deja cateva zeci de bebelusi nascuti in familii care nu i-ar fi putut avea altfel!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Mar Sep 11, 2012 2:37 pm

La multi ani! Felicitari pt acesti ani minunati si plini de informatii.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 24, 2012 8:46 am

Sezonul 5 (2012 - 2013) al campaniei „Infertilitatea este o boala” a inceput la 15 septembrie 2012 si va invitam la prima sa actiune de amploare:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 10, 2012 8:40 am

Campania Asociatiei SOS Infertilitatea continua pe multiple planuri, mult mai multe decat reies pe forum.

Iata, de exemplu, doar calendarul evenimentelor publice unde trebuie sa fim prezenti in urmatoarele doua saptamani:

Dezbatere „Sistemul de sănătate din Romania”, miercuri, 11 octombrie, începând cu ora 16.30 la Hotel Ramada Majestic (Calea Victoriei, nr. 38-40).

Seminar Fundatia ERSTE „Cum să (te) povestești mai bine?”, marți 16 octombrie 14h – 16h30, HUB Bucuresti, str. Halelor nr. 5

Gala Oameni pentru Oameni, joi 18 octombrie, 18h30, restaurant SOLE, et. 15, Bd. Iancu de Hunedora nr. 48

Intalnire ONG – business, organizata de CE-RE, vineri 19 octombrie, intre 10:00 si 12:00, la sediul Romanian-American Foundation, str. Gina Patrichi nr. 6

Gala PR Award, joi 25 octombrie, Palatul Parlamentului. (atentie, 2 event-uri in aceeasi seara)

Gala Participării Publice, joi 25 octombrie 2012, locatie sala ARCUB (Str. Batiștei nr. 14, București). (atentie, 2 event-uri in aceeasi seara)

Pe langa acestea, activitatea se desfasoara si pe alte planuri - organizare si dezvoltare organizationala, managementul voluntarilor, platforma web, retelele sociale, raspunsuri la sute de mesaje, mediatizare, depunere de proiecte, grup de suport, relatia cu Fertility Europe si alti parteneri, achizitii si platit facturi, contabilitate etc.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 17, 2012 10:07 am

SOS Infertilitatea scrie:Habemus Asociatie!

Am invins jungla birocratica: Asociatia "SOS Infertilitatea" are personalitate juridica!

Asta scriam in urma cu trei ani.

Trei ani de existenta oficiala pentru Asociatia SOS Infertilitatea, in data de 17 octombrie 2009 am obtinut personalitatea judidica. (Grupul de initiativa / campania in sine exista de peste patru ani si jumatate, din martie 2008).

Ne-am dori sa nu mai fie nevoie de noi si la un moment dat asociatia sa se autodizolve din cauza lipsei obiectului muncii. Din pacate, nu traim intr-o lume ideala, asa ca ne vom continua proiectele si actiunile, pentru a incerca macar sa o amelioram - cat de putin.

Va asteptam alaturi de noi, avem extraordinar de multa nevoie de sustinere, nu suntem dacat niste pacienti ca si voi, care facem totul in regim de voluntariat. Avem nevoie de implicare!

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Ariana

Mesajde Ariana » Sâm Oct 20, 2012 6:36 pm

La multi ani din suflet si felicitari pentru tot ce faceti, este cu adevarat extraordinar. Toata admiratia, jos plaria in fata voastra SOSI !! ^:)^

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Oct 25, 2012 7:11 am

Prin apelul la donatii pentru actiunile de advocacy pentru continuarea Subprogramului pe care l-am animat in ultimele zile s-au strans 280 de lei. Daca se poate organiza o conferinta de presa la nivel profesional cu 280 de lei? NU. Nici macar cand stii sa faci din rahat bici sau cand iti pui cunostintele in miscare, si obtii sala gratis, grafica gratis, printare gratis, consiliere gratis. Tot mai sunt tzâspe lucruri care TREBUIE PLATITE.

Le multumesc din suflet celor cinci donatori (...dintre care o parte sunt tot fondatoarele Asociatiei, am zis sa dam exemplu, sa cream o emulatie...), iar celorlalti imi permit, cu frustrarea acumulata in cei aproape cinci ani de voluntariat cotidian si adesea solitar, sa va spun: nu va cred ca sunteti atat de saraci, cred ca nu stiti ce inseamna bucuria de a darui. Pacat. Refuz sa cred ca nu va permiteti sa daruiti 10 lei. Este pur si simplu indiferenta. Care insa nu se manifesta atunci cand vi se pare ca aveti tot dreptul sa pretindeti sa vi se dea.

Va urez sa aflati intr-o zi ca nu se stie cine da si cine primeste. [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 13, 2012 10:28 pm

Asociatia SOS Infertilitatea a organizat pe 29 octombrie 2012 o conferinta de presa pe tema Subprogramului in Vitro si Embriotransfer.

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 13, 2012 10:29 pm

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 13, 2012 10:32 pm

TVR, ProTV, Antena1, B1 TV, Digi24, Romania TV, PrimaTV, toate in prime time. Radio Romania Actualitati, Radio Bucuresti, Radio 21, Radio Europa FM, Agerpres, Hotnews, EvZ o pagina in editia tiparita, Gandul.info, numeroase articole in presa scrisa centrala si locala, inclusiv glossy.

O sinteza a mediatizarii:

Sau puteti vizualiza direct pdf-ul aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 15, 2012 7:48 am

Am creat azi-noapte, dupa 22h, o pagina FB pentru campania "Vrem SA PUTEM adopta copii", iar la miezul noptii depasise deja 100 de like-uri! [great] Vom grupa acolo toate materialele si informatiile pe adoptie, iar pagina SOS Infertilitatea o vom alimenta prioritar cu informatii si materiale despre RUAM. Cu userul "Voluntarii SOS Infertilitatea" vom posta informatii din ambele domenii.

Va rugam un like & share pe pagina campaniei: http://www.facebook.com/VremSaPutemAdoptaCopii

Vom pune in curand materialele mai recente, deocamdata am postat in ordine cat de cat cronologica, suntem la aparitiile media din toamna 2011, cand inca mai credeam ca noua lege va schimba cu adevarat situatia in domeniul adoptiilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 27, 2012 11:16 pm

Pe langa implicarea in campania "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare" de la Antena 1 si Antena 3, voluntarii SOS Infertilitatea vor aparea si in campania dedicata orfanilor Romaniei de catre postul Prima TV, de duminica, 2 decembrie, pana joi, 6 decembrie 2012.

Vom reveni cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 27, 2012 11:23 pm

Pe 5 decembrie vom participa la Gala Sanatatii 2012:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 27, 2012 11:26 pm

Iar pe 12 decembrie participam la Gala Nationala a Voluntarilor.

Imagine

Desi ne-am inscris in premiera (Gala Voluntarilor a existat si anul trecut, dar atunci nu am apucat sa ne inscriem), suntem in finale la doua categorii:

Imagine

Imagine

Ca sa intelegeti miza, iata juriul:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie