"Voluntar de profesie" pentru SOS Infertilitatea!

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
alif

Re: "Voluntar de profesie" pentru SOS Infertilitatea!

Mesajde alif » Sâm Mar 30, 2013 1:35 pm

Programul „Voluntar de profesie” s-a incheiat pentru 18 persoane selectionate si sustinute de Fundatia Vodafone timp de 6 luni: 15 septembrie 2012 - 15 martie 2013.

Imagine

In Bucuresti, 29 martie 2013, la The Hub, ne-am reintalnit si am povestit "ispravile" noastre din aceasta perioada, toate emotionante si realizate cu mult suflet. Ne-am promis ca ne vom sustine in continuare si vom demara si alte proiecte comune.

Imagine

Imagine

Imagine

Multumim Fundatiei Vodafone pentru sprijin, colegilor pentru empatie si mult succes tuturor.

http://voluntardeprofesie.ro/programul-%e2%80%9evoluntar-de-profesie-fundatia-vodafone/
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 01, 2013 7:42 am

Voluntar de profesie: şase luni de vacanţă pentru a se pune în slujba semenilor

[...]

Adopţia şi lupta cu infertilitatea

Alina Iacob şi-a dorit foarte mult să aibă copii, însă nu a putut pe cale naturală. Încă din 2008, ea a făcut demersuri la Ministerul Sănătăţii pentru ca statul să finanţeze procedura de fertilizare in vitro pentru cuplurile care doresc să aibă un copil şi din diverse motive nu reuşesc pe cale naturală. Eforturile Alinei Iacob şi ale Asociaţiei SOS Infertilitatea, pe care a fondat-o, au dus la rezultate în 2011, când statul a demarat un program prin care să suporte costurile procedurii de fertilizare in vitro. "Până acum, 100 de bebeluşi au fost concepuţi pe această cale cu ajutorul programului", povesteşte Iacob. Proiectul pe care l-a adus în atenţia Fundaţiei Vodafone se leagă de problema adopţiilor în România care este foarte îngreunată de birocraţie. Ea a realizat numeroase campanii media pe diferite canale TV prin care încearcă să aducă în atenţia instituţiilor de stat această problemă. Împreună cu soţul a încercat să adopte un copil, însă birocraţia a fost prea mare şi nu a reuşit lucrul acesta, iar acum se gândeşte să emigreze.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 09, 2013 6:20 am

Multumim Fundatiei Vodafone! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate