Intalnirile VREM COPII! :)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
SOS Infertilitatea
Administrator

Intalnirile VREM COPII! :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 30, 2012 7:05 am

Pagina dedicata actiunii „Intalnirile VREM COPII” pe blog.

This could be the beginning of a beautiful friendship!

Se spune ca cea mai indicata cale de a gestiona lupta cu infertilitatea, dupa mersul la medic si urmarea tratamentelor, este integrarea intr-un grup de suport, evitarea izolarii si constientizarea faptului ca multe persoane se afla in aceeasi situatie, impartasirea trairilor, a experientelor si incurajarea reciproca.

Plecand de la constatarea unei realitati, respectiv nevoia de comunicare cu persoane aflate in aceeasi situatie, Asociatia SOS Infertilitatea lanseaza un nou program: Intalnirile VREM COPII!, intalniri "in real life" ale aspirantilor la statutul de parinti, femei si barbati (puteti veni si cu copiii, daca ii aveti deja!), fie ca incearca natural, ca fac apel la reproducerea umana asistata, ca se indreapta spre adoptie sau au invins deja infertilitatea (dar nu au uitat!).

Acest nou program nu inlocuieste programul Grupurile de Suport SOS Infertilitatea, ci il completeaza: acelea raman intalniri (pe care ne dorim sa le reluam, in Bucuresti si in alte orase) sub coordonarea unor psihologi, intr-un cadru mult mai formal si cu un program mult mai strict, pe cand aceaste intalniri isi propun sa fie mult mai informale, practic discutii la o cafea. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Intalnirile VREM COPII! :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 30, 2012 7:12 am

Ne propunem sa organizam astfel de intalniri lunar, in prima sambata a fiecarei luni, de la 17h, la o cafenea din centrul orasului.

Deocamdata lansam aceste intalniri doar in Bucuresti, dar va incurajam sa va organizati si in celelalte orase (din fericire, nu presupune un mare efort organizatoric, e cel mai simplu de organizat dintre proiectele SOS Infertilitatea: o rezervare la o cafenea si niste e-mailuri pentru detalii intre participanti).

Intalnirile NU sunt rezervate doar membrilor sau simpatizantilor activi SOS Infertilitatea, nu sunt pur asociative, ci toata lumea interesata este invitata si binevenita.

Ne gandim inclusiv la persoanele care abia au aflat ca se confrunta cu infertilitatea si nu stiu de unde sa inceapa. E important sa afle ca exista oameni in aceeasi situatie cu ei, sa comunice si sa primeasca sfaturi, ceea ce se intampla totusi mai bine face to face decat pe un forum.

La fel, ne gandim la acele persoane numeroase care ne-au scris, pe forum sau pe e-mail, ca se simt izolate, ca nu mai au prieteni, ca in jurul lor sunt doar familii cu copii, ca nu au cine comunica.

Bineinteles, vom fi acolo, macar prin rotatie, si noi, fondatoarele SOS Infertilitatea.

Suntem aici, haideti sa ne cunoastem. [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mai 30, 2012 3:39 pm

Probabil sunteti ca si mine, undeva, la 30-40 de ani. Si tot ceea ce va doriti este o familie normala, completata de zambetul unor copii. Si poate cu cativa ani in urma nu anticipati ca viata va va supune la o astfel de incercare.

Poate va simtiti prinsi intr-o bucla, fara posibilitatea de a merge cu adevarat inainte. Iar asta in timp ce prietenii vostri, mai vechi sau mai noi, isi construiesc familii si se bucura de clipe marunte si frumoase: botezuri, aniversari ale copiilor, plimbari cu prichindeii lor. Si poate incet - incet va simtiti exclusi din vietile lor. Sunt aceeasi oameni la care tineti foarte mult, dar interesele voastre nu mai coincid in aceeasi masura.

Pentru noi, cei afectati de infertilitate, discutii altfel normale despre simptomele sarcinii, nasteri, scutece, plansete, suzete, nazdravanii si greutatile parintesti pot fi destul de dificile si dureroase. Si asta nu pentru ca nu iubim copiii sau nu mai tinem la prietenii nostri la fel de mult, ci pentru ca ne reamintesc constant de golul din viata noastra. Nu e vina lor, si totusi...uneori ne dorim mai mult timp petrecut cu oameni care sa ne inteleaga.

Psihologii recunosc ca este foarte greu sa ii explici cuiva care nu a trecut prin experienta personala a infertilitatii ce inseamna pierderea generata de infertilitate. Cum sa explici ca ai pierdut ceea ce nu ai avut niciodata? Si totusi, este o pierdere. Toate semnele sunt acolo. De aceea, cred ca aceste intalniri sunt o idee buna. Din experienta mea, am invatat cat de pretioase sunt minutele petrecute in compania celor carora nu trebuie sa te mai straduiesti sa le explici aceste lucruri. Pentru ca ei stiu deja. Pentru ca au trecut prin aceleasi experiente si au simtit aceleasi lucruri.

Este placut sa poti discuta fara sa risti sa fii judecat. Si este placut sa primesti raspunsuri pertinente la intrebari simple, cum ar fi: Tu ce ai face in locul meu? Ca urmare, astept cu nerabdare prima intalnire din seria "Vrem Copii".

Irina
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 30, 2012 9:34 pm

Multumim, Irina, si pentru idee si pentru sustinere. [floare]

Poate inca o precizare este necesara: niciodata, in cei peste patru ani de activitate, Asociatia SOS Infertilitatea nu a divulgat date despre identitatea participantilor la actiunile sale, si cu atat mai putin fotografii, fara acordul explicit al acestora. Si nu o sa incepem acum.

Deci, daca vreti sa veniti, nu va faceti griji, confidentialitatea este garantata. [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Mie Mai 30, 2012 10:15 pm

Am notat in agenda! keep in touch. :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

AncaBB

Mesajde AncaBB » Joi Mai 31, 2012 8:43 pm

As veni si eu desi nu sint din Bucuresti. Vreau sa va cunosc dar trebuie sa recunosc ca sunt un pic timida :ymblushing:
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 11:00 am

Multumim pentru interes. Anca, nu-i bai, si noi suntem timide. :) Da, pot veni si persoane din alte orase, cele din imprejurimi (gen Ploiesti, Targoviste s.a.) pot pleca in seara aceea, cu trenul sau cu masina, altele de mai departe poate au prieteni in Bucuresti care sa le gazduiasca in acel weekend.

Principiul este cel anuntat, prima sambata din luna (asta ca sa nu pierdem nepermis de mult timp cu „negocieri” in functie de disponibilitatile fiecaruia, experienta ne spune ca niciodata nu poate toata lumea in acelasi timp; ramane data batuta in cuie, daca cineva nu poate, asta este, vine la urmatoarea intalnire). Asta incepand din luna iulie, deci avem asa ca date in primul trimestru:

- sambata, 7 iulie, de la 17h
- sambata, 4 august, de la 17h
- sambata, 1 septembrie, de la 17h

Notati in agende! [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 11:06 am

Dar pana atunci, propunem o intalnire-pilot, e prea tarziu sa fie in prima sambata din luna, adica maine, dar va propunem sa ne intalnim sambata viitoare, 9 iunie (cu o zi inainte de alegeri, ca reper, sa va amintiti). Deocamdata nu am stabilit locul, dar anuntam in timp util.

Daca vreti sa veniti, anuntati aici sau scrieti-ne la contact@vremcopii.ro @};-

Va fi o discutie la o cafea - daca e vreme frumoasa, undeva la o terasa.

La aceasta intalnire-pilot, fiecarui participant i se va oferi o cafea / apa / bautura nonalcoolica. Va asteptam! @};-

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 9:16 pm

cris8 scrie:pai atunci parca as veni pe 9 iunie...pana cand va pot spune sigur daca vin sau nu?

Dat fiind ca esti in plin FIV, tu nu trebuie sa ne confirmi. Daca poti, vii direct; daca nu - data viitoare. [gravi] , desigur!

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 9:18 pm

blue eyes scrie:Raluca,ce-as veni si eu sa ne intalnim!dar cum sunt departe...

N.C.B scrie:Blue Eyes, sunt doua posibilitati: fie iti planifici un weekend pe vara in Bucuresti, poate ai amici care sa te gazduiasca o noapte; fie identifici aspirante din orasul / zona ta (de unde esti?) si faceti Intalnirile Vrem Copii in plan local. @};-

blue eyes scrie:Raluca,eu sunt din zona olteniei.multumesc de sugestii :-*

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 9:27 pm

Oltenia? Pai avem oltence dornice de cafea si conversatie, uite doua aici viewtopic.php?f=2&t=240&start=60#p12431 - dar mai sunt si altele pe forum, stiu sigur. Poate puneti de-un cuib. :)

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Iun 01, 2012 9:30 pm

Pentru bucurestence, ramane cum am stabilit: sambata viitoare de la 17h - anuntati aici sau email la contact@vremcopii.ro @};-

Da, pot veni si persoane care nu scriu in mod curent pe forum, ci doar citesc. Stim ca sunteti multe! [floare]

* * *

cris8

Mesajde cris8 » Sâm Iun 02, 2012 11:39 am

N.C.B. scrie: Dat fiind ca esti in plin FIV, tu nu trebuie sa ne confirmi. Daca poti, vii direct; daca nu - data viitoare. [gravi] , desigur!

Multumesc mult! [floare] Eu sper ca o sa vin totusi, dar vedem. Si vin si data viitoare [gravi] . ;)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Anemari

Mesajde Anemari » Sâm Iun 02, 2012 9:54 pm

O idee super buna sa ne intalnim!!
Sper sa ajung si eu.
Daca sunt fete din Constanta, poate organizam si aici o intalnire.
Va doresc o mini vacanta linistita si cu soare!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

N.C.B.

Re: Sambata, 9 iunie. Intalnirile VREM COPII! :)

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 07, 2012 6:30 am

Avem ceva confirmari pe e-mail, multumim. Mai asteptam, eventual.

Inca nu am fixat locul, asteptam prognoza mai ferma sa vedem daca indraznim o terasa.

* * *

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Iun 07, 2012 8:52 am

Momentan Meteoblue spune ca sambata la amiaza in Bucuresti va fi mai mult soare, vant usor si vom avea in jur de 30 de grade Celsius. Nu prea sunt sanse de ploaie, decat pe arii foarte restranse. Deci cred ca daca se mai mentine o zi, putem clar sa stam la terasa.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 07, 2012 12:48 pm

Pfffffff, 30 de grade?! Atunci terasa sa fie, dar musai cu umbrelute (nu doar in pahare!). *-:)

* * *

N.C.B.

Re: Ne vedem diseara?

Mesajde N.C.B. » Sâm Iun 09, 2012 8:33 am

Ultima strigare: cine mai doreste, cine mai pofteste?!

Pentru cine se hotaraste in ultimul moment, ne poate gasi aici, pe strada Toamnei nr. 85, in curtea interioara.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Intalnirile VREM COPII! :) Prima sambata din fiecare lun

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iun 09, 2012 10:13 pm

Extrem de agreabila intalnirea-pilot a ciclului "Intalnirile VREM COPII"!

S-a vorbit, s-a baut, s-a mancat, s-au plimbat copiii prin rotatie, s-au impartasit experiente, opinii, trairi - despre fertilitate, infertilitate, RUAM, FIV, adoptie, dar NU NUMAI. Exact ce ne-am propus, intr-o atmosfera decontractata.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Intalnirile VREM COPII! :) Prima sambata din fiecare lun

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iun 09, 2012 10:37 pm

O parte dintre participantii la intalnire (am avut si barbati, si copii :x ):

Imagine

Ne-a placut, mai vrem! [great] Urmatoarea intalnire este programata pentru sambata, 7 iulie, de la 17h, probabil in acelasi loc.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie