Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii! TOPIC DE SINTEZA SI DE RAPORTARE.

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Post by SOS Infertilitatea » Sun Dec 03, 2017 8:16 am

#Angajam!
Trivia despre #SOSInfertilitatea: stiati ca in cei aproape 10 ani de existenta, Asociatia noastra de pacienti nu a fost niciodata sponsorizata de pharma? (Nu ca ar fi ceva rau in a fi sponsorizat de pharma. Banii pharma sunt banii pe care pacientii ii platesc pe medicamente, mi se pare de minim bun-simt ca macar o parte infima sa se intoarca pentru reprezentarea intereselor pacientilor. Practic, toate asociatiile de pacienti sunt sponsorizate de pharma. Noi nu am cerut. Am zis eu anul trecut intr-un discurs la simpozionul Asociatiei Embriologilor ca cerem pharma sa ne sprijine pentru a putea profesionaliza Asociatia, dar pana in prezent am ramas doar la nivel de intentii. Intre a scrie cereri de finantare si a raspunde la intrebari pe grup, ati vazut si voi bine cu ce am ales sa imi petrec zorile.)
Stiati ca cele CINCI editii de pana acum ale Saptamanii Nationale de Constientizare (2012 - 2016) au fost concepute si implementate fara sponsorizari? Niciodata in cincinalul asta nu am contactat sponsori pe acest eveniment, am folosit strict fonduri proprii SOS Infertilitatea si munca voluntara cat cuprinde.
Stiu cativa membri ai grupului care, citind asta, isi vor trage o palma peste frunte si vor concluziona cat de prost fundraiser pot fi eu. Si au dreptate. :D
Ca atare: SOS Infertilitatea recruteaza fundraiser. Post oficial, remunerat, program 4 ore / zi, 5 zile / saptamana. Nu avem sediu functional (tocmai, asta e obiectivul campaniei de fundraising), fundraiserul poate munci de acasa, dar trebuie sa fie in Bucuresti, aici se intampla lucrurile, iar fisa postului implica multe deplasari / intalniri. Scrieti va rog un mesaj personalizat (de ce ati vrea sa deveniti fundraiser pentru SOS Infertilitatea, ce experienta aveti in domeniu si cum ati vedea lucrurile) si atasati un CV la contact@vremcopii.ro
Haideti sa trecem la o etapa superioara in chinuitul parcurs spre profesionalizarea Asociatiei.

Topicul dedicat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Dec 03, 2017 8:17 am

Arhivam, via FB:

Image

Image

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Feb 15, 2018 2:25 pm

In anul 2017, Asociatia SOS Infertilitatea a atras urmatoarele sponsorizari:

Clinica Omini din Iasi (2017) - 1.000 RON

Clinica Gynera din Bucuresti (2017) - 15.000 RON

Clinica Columna din Bucuresti (2017) - 3.000 RON

o firma din domeniul alimentar a unui sustinator - 8.000 RON

o firma din domeniul IT a unui sustinator - 3.000 RON

Pentru toate aceste sponsorizari s-au incheiat contracte, platile s-au facut prin virament intrand in contabilitatea Asociatiei si sumele sunt investite in actiunile asociative.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 14, 2018 5:37 am

Initiatoarea Asociatiei a participat timp de patru zile la Conferinta Nationala de Fundraising, in vederea gasirii unor solutii pentru sustenabilitatea organizatiei.

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 22, 2018 3:36 pm

In anul 2018, dupa mai bine de zece ani de activitate asociativa, Asociatia SOS Infertilitatea a obtinut prima sponsorizare din partea pharma: 3.000 de euro din partea Ferring, bani investiti in desfasurarea actiunilor organizatiei.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 22, 2018 3:37 pm

Un apel la fundraising lansat pe cele trei grupuri ale Asociatiei (infertilitate; adoptie; sarcina si parenting) a avut urmatorul impact:

Donatii 12 iunie 2018 – Ziua Empatiei

Donatii prin Bursa Binelui
Adriana – 10 ron
Oana – 100 ron
Lavinia – 100 ron
Diana – 500 ron
Elena – 100 ron
Andreea – 1000 ron
Dana – 100 ron
Elena – 100 ron
Camelia – 30 ron
Georgiana – 20 ron
Mihaela – 50 ron
Claudia – 100 ron
Violeta – 50 ron
Alina – 100 ron
Gabriela – 80 ron
Clara – 100 ron
Monica - 50 ron

Subtotal: 2590 ron

Donatii prin virament bancar

Roxana - 200 ron
Antonela – 100 ron
Roxana – 100 ron
Andra – 30 ron
Raluca – 100 ron
Carmen – 50 ron
Irina – 300 ron

Subtotal: 880 ron

TOTAL: 3470 RON
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jan 05, 2019 8:23 am

SOS Infertilitatea wrote:Initiatoarea Asociatiei a participat timp de patru zile la Conferinta Nationala de Fundraising, in vederea gasirii unor solutii pentru sustenabilitatea organizatiei.

Am reusit, dupa sase luni de munca (mai mult de munca decat ne-am asteptat!), sa implementam pagina de donatii pe site-ul asociativ: http://www.infertilitate.com/donatii
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jan 05, 2019 8:24 am

Am inregistrat, in urma apelurilor de pe grupul Facebook, primele donatii, dintre care cateva recurente.

Insa, dupa cheltuielile cu European Fertility Week, conturile Asociatiei aratau astfel:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jan 05, 2019 8:39 am

La finalul anului 2018, un live al fondatoarei Asociatiei pe tema atragerii de sponsorizari:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jan 05, 2019 8:40 am

Sponsorizarile atrase de Asociatie in 2018:

Ferring (2018) - 3.000 euro

Clinica Columna (2018) - 3.000 RON + 3.000 RON = 6.000 RON

Genetic Center (2018) - 3.000 de RON

Gynera (2018) - 15.000 de RON

Acestora li se adauga suma atrasa la bazarul caritabil pe care l-am organizat si donatiile online de la pacienti / membri ai grupului FB.

Partenerii nostri in editia 2018 a Saptamanii Nationale de Constientizare au fost Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti (ASSMB) si Centrul pentru Tineret al Municipiului Bucuresti (CTMB) - care ne-au sprijinit logistic pentru organizarea dezbaterii si tiparirea de materiale asociative, inclusiv pentru doua din cele trei expozitii. Asociatia SOS Infertilitatea nu a primit fonduri banesti in cadrul acestui parteneriat.

Multumim pentru colaborare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii! TOPIC DE SINTEZA SI DE RAPORTARE.

Post by SOS Infertilitatea » Fri Feb 22, 2019 6:44 pm

2019.

Un prieten privat al fondatoarei Asociatiei, tata fara sa fi avut probleme de fertilitate, a donat 10.000 de lei pentru Asociatie. Multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii! TOPIC DE SINTEZA SI DE RAPORTARE.

Post by SOS Infertilitatea » Wed Mar 13, 2019 3:25 am

Dupa un prim deceniu de existenta a grupului FB in care nu a existat nici macar un singur anunt publicitar, Asociatia SOS Infertilitatea a decis sa inceapa actiunile de monetizare pe grup.

In acest sens, s-au fixat reguli clare in regulamentul grupului.

[...] V. Publicitate si parteneriate

Pe acest grup, in primul deceniu de existenta, NU A EXISTAT NICI MACAR UN SINGUR MESAJ PUBLICITAR (spre deosebire de forum, unde in timp am avut cateva advertoriale, de fiecare data anuntate explicit). Dar intentionam, asociativ, ca in viitor sa oferim astfel de campanii de monetizare, in vederea profesionalizarii Asociatiei si a dezvoltarii actiunilor asociative. Mentionam ca toate actiunile Asociatiei din primii 11 ani de activitate au fost gratuite si intentionam ca asa sa ramana, nu am cerut niciodata taxe de participare, nici macar simbolice, si nu am conditionat niciodata accesul la informatii sau participarea la actiuni de obligativitatea efectuarii unei donatii. Donatiile sunt exclusiv benevole si se pot efectua rapid si sercurizat pe site-ul Asociatiei: www.infertilitate.com/donatii

Cati bani se strang si din ce surse? O intreaga sectiune a forumului SOS Infertilitatea este dedicata actiunilor de fundraising, lectura placuta: viewforum.php?f=15 Intrebarile malevolente de pe grup pe aceasta tema, care, dupa cum istoria din ultimii ani a grupului ne arata, denota ingratitudine și minciună, vor atrage dupa sine parasirea grupului. Asociatia SOS Infertilitatea are un Comitet Executiv, depune un bilant contabil la ANAF, publica raport de activitate si financiar. Studiati sectiunea de Fundrasing inainte de a adresa intrebari.

Asociatia si-a autoimpus, inca din 2010, principii clare in colaborarea cu alti stakeholderi din sfera RUAM, sintetizate in Carta Deontologica: viewtopic.php?f=15&t=137

1. Asociatia SOS Infertilitatea (si fondatoarea sa, ca persoana fizica si administrator al grupului) nu indruma / consilieaza / recomanda (pe blog, pe forum, pe grupuri, in mesaje private, in raspunsurile la email-uri etc.) o clinica (sau un medic, un laborator, un producator de medicamente, o farmacie etc.), ci INFORMEAZA cat mai obiectiv si oferind cat mai multe optiuni cu putinta, alegerea fiind a cititorului/pacientului. Echipa de moderare a grupului nu reprezinta in mod necesar Asociatia iar membrii acesteia isi pot impartasi pe grup experientele si opiniile personale, fara a angaja Asociatia.

2. Informatiile de ordin general despre clinicile RUAM din Romania reprezinta un serviciu pus la dispozitie in mod gratuit clinicilor si pacientilor.

3. SOS Infertilitatea nu va face niciodata publicitate ascunsa / disimulata, ci, pentru cei care aleg sa ne sprijine actiunile asociative, doar va oferi spatiu pentru publicitate asumata.

4. Toate sumele rezultate din contracte de sponsorizare sunt facute publice, de la origini, pe sectiunea de fundraising de pe forum: viewforum.php?f=15

5. Toate fondurile din sponsorizari sunt investite in actiunile si dotarile asociative, regasindu-se in bilantul contabil al Asociatiei, depus la ANAF.

6. Sinteza bilantului contabil anual al Asociatiei este publicata in topicul dedicat pe forum. Proiectele sunt larg mediatizate pe paginile asociative.

7. In cazul campaniilor de publicitate, advertorialele vor fi denumite explicit; SOS Infertilitatea doar pune la dispozitie spatiul in care respectiva entitate isi prezinta oferta. Asociatia SOS Infertilitatea nu recomanda / „endorsează” respectivul partener, cititorii/pacientii trebuie sa faca singuri alegerea, in functiile de propriile criterii.

8. Campaniile de publicitate ale clinicilor sau altor actori din sfera infertilitatii nu isi pot asuma actiunile si reusitele campaniei desfasurate de catre Asociatia SOS Infertilitatea, ci cel mult le pot sprijini.

9. SOS Infertilitatea nu va transmite niciunui eventual partener vasta baza de date targetata pe care a dezvoltat-o (voluntari / pacienti, medici, jurnalisti, politicieni, parteneri institutionali si din mediul asociativ), ci va ramane singurul expeditor care se va adresa acestora.

10. Daca intr-un anumit context constatam ca interesul pacientilor, al persoanelor afectate de infertilitate, intra in conflict cu interesele unui alt actor din sfera infertilitatii, Asociatia SOS Infertilitatea va actiona intotdeauna in favoarea interesului pacientilor.

Clinicile sau alte entitati din Romania si din tara interesate de parteneriate, sunt invitate sa ne contacteze la contact@vremcopii.ro Topicul despre corporate partnerships este aici: viewtopic.php?f=15&t=813

Relatia Asociatiei SOS Infertilitatea cu clinicile si alti stakeholderi din domeniu este una de NEUTRALITATE. Insa, atunci cand ii este lezata reputatia sau se constata incalcarea drepturilor pacientilor, Asociatia SOS Infertilitatea isi rezerva dreptul de a reactiona public pe aceste subiecte. [...]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Jul 14, 2019 7:25 am

Bilant contabil 2018 - Asociatia SOS Infertilitatea

Total venituri: 129.193,41 RON

Total cheltuieli: 108.885,69 RON

Excedent 2018: 20.307,72 RON
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]