Sponsorizari pentru SOS Infertilitatea. 20% din impozitul pe profit.

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Cand vei ramane gravida? AFLA AICI!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 03, 2012 9:10 am

Ne bucuram deci sa anuntam incheierea pana in prezent a doua contracte de sponsorizare, intermediate de prieteni ai campaniei / membri ai forumului.

Primul contract este in valoare de 400 RON, iar cel de-al doilea este in valoare de 3.000 RON. Aceste sume au fost deduse de respectivele firme din impozitul pe profit pe care il plateau oricum statului. Multumim! @};-

Se mai pot incheia contracte in baza cifrei de afaceri 2011 pana pe 24 ianuarie 2012.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

moniro

Re: Pana pe 24 ianuarie!

Mesajde moniro » Mie Ian 04, 2012 9:52 pm

Buna seara SOS,
Am discutat azi cu directorul firmei si este de acord cu sponsorizarea.
Mai dureaza putin pana va stabili suma deoarece nu avem incheiata luna decembrie.
Multe realizari in continuare. %%-
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 04, 2012 11:19 pm

Minunate vesti, Moniro! [great]

Cand se stabileste plafonul (cea mai mica dintre cifrele: 3 la mie din cifra de afaceri 2011 si 20% din impozitul pe profit 2011), trebuie doar completat, semnat si stampilat contractul pe care ti l-am trimis pe e-mail si facut viramentul. Asta e tot. Contractul este introdus in contabilitate, iar suma se deduce din impozitul pe profit.

Exista o singura dificultate, in contextul actual: ca firma sa aiba profit. Iar asta nu tine de SOS Infertilitatea.

Multumim mult! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

moniro

Mesajde moniro » Joi Ian 05, 2012 8:10 pm

Buna seara,
Firma are profit ca altfel vorbeam degeaba cu conducerea.
Pot trece pe contract o data de la sf lunii decembrie?
Dupa ce completez, semnez si stampilez contractul vi-l trimit in doua exemplare si apoi imi trimiteti un exemplar semnat si de SOS?
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 05, 2012 8:30 pm

Da, putem trece o data de la sfarsitul lui decembrie, ca sa intre in contabilitatea 2011. Vorbim pe e-mail, dar da, in principiu asta este procedura, asa am facut si cu Aruam @};-: printate doua exemplare din contract, semnate si stampilate de una din parti, care trimite celeilalte parti ambele exemplare, aceasta stampileaza si semneaza la randul sau, pastreaza un exemplar si returneaza partenerului un exemplar.

Vorbim pe e-mail pentru adresa & stuff. Daca esti din Bucuresti, te poti si vedea si cu cineva din SOSI, la posta apelam mai degraba cand e vorba de alte orase. Dar cum tu esti cu burtica [gravi] , poate este mai simpla calea postala. Ramane sa stabilim pe e-mail detaliile.

Multumim mult! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

moniro

Mesajde moniro » Joi Ian 05, 2012 8:45 pm

Cu placere,
Eu sunt din Ploiesti, dar vin in Bucuresti la clinica Promed.
Vom stabili ulterior modalitatea de transmitere a contractul.
Multe realizari in continuare.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Inca zece zile.

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 13, 2012 10:29 pm

Mai sunt zece zile in care se pot semna contracte de sponsorizare in baza cifrei de afaceri 2011, pe 25 ianuarie se inchide anul contabil, iar contractele trebuie sa se regaseasca in contabilitate. Va reamintim ca suma oferita ca sponsorizare se deduce din impozitul pe profit, adica dupa 25 trebuie oricum platita la stat.

Va multumim tuturor celor care incercati sa ne ajutati. @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Sponsorizari (deductibile) pentru As. SOS Infertilitatea

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 23, 2012 3:58 pm

Doar pana maine seara se mai pot incheia contracte de sponsorizare, intrucat pe 25 ianuarie firmele trebuie sa incheie si sa depuna contabilitatea 2011.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 24, 2012 6:10 pm

Ne bucuram sa anuntam incheierea a trei alte contracte de sponsorizare, intermediate de prieteni ai campaniei / membri ai forumului, unul in valoare de 600 RON, al doilea in valoare de 800 RON si un altul in valoare de 650 RON.

Aceste sume au fost deduse de respectivele firme din impozitul pe profit pe care il plateau oricum statului.

Multumim mult! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Feb 01, 2012 1:17 pm

In concluzie, avem cinci contracte incheiate cu firme ale sustinatorilor nostri, suma totala fiind de 3000 + 800 + 650 + 600 + 400 = 5450 ron.

Mai sunt pe cale de a fi incheiate doua contracte de sponsorizare cu doua clinici RUAM, dar acelea intra in alta categorie, caci vom oferi advertoriale pe forum si vom avea grija sa respecte toate prevederile de transparenta si neutralitate prevazute de Carta Deontologica SOS Infertilitatea.

Multumim tuturor celor care ne-au ajutat in aceasta campanie de fundraising. @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Feb 02, 2012 12:24 pm

Sponsorizarile pentru un ONG se pot realiza pe toata durata anului, atat doar ca firmele abia la final isi vor putea deduce suma sponsorizata. Doar din aceasta cauza se prefera perioada decembrie - ianuarie, intrucat coincide cu perioada cand oricum trebuie platit la stat impozitul pe profit, dar de fapt sponsorizarile se pot face in orice perioada a anului.

Nu ezitati sa ne scrieti la contact@infertilitate.com si va vom furniza toate detaliile si documentele necesare.

Dupa cum pot confirma coforumistii care ne-au ajutat intermediindu-ne sponsorizari, procedura nu este complicata, nici cronofaga.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 01, 2012 4:05 pm

Suntem in acea perioada a anului cand firmele se pregatesc de bilant si in curand vor plati impozitul pe profit catre stat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 01, 2012 4:08 pm

Stim ca nu atat pe resursele financiare proprii ale target-ului / aspirantilor trebuie sa ne bazam, ci pe resursele umane pe care acestia le reprezinta.

Exista mari facilitati fiscale pentru firme, care pot deduce INTEGRAL suma cu care sponsorizeaza un ONG. Trebuie doar ca firmele sa afle asta, caci unele nici nu stiu.

Haideti sa mai gasim impreuna cateva firme care sa inteleaga miza si sa ne ajute!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 01, 2012 4:20 pm

Ce trebuie sa inteleaga acestea este ca nu numai ca isi pot recupera integral suma din impozitul pe profit, dar pot obtine si publicitate pe platforma noastra web si sa se pozitioneze in materie de responsabilitate sociala.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Sponsorizari pentru SOS Infertilitatea. Facilitati fisca

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 14, 2013 9:46 am

FII SPONSOR al unui ONG!

Detii / conduci o firma, indiferent care este obiectul sau de activitate, sau esti PFA (persoana fizica autorizata)? Stiai ca o parte din impozitul de platit catre stat pentru profitul obtinut poate ajuta un ONG sa isi desfasoare activitatea?

Asemanator prevederii 2% pentru persoanele fizice, legislatia romana prevede facilitati fiscale pentru companiile care ofera sponsorizari catre persoane juridice non-profit. Aceste facilitati se aplica pentru impozitul datorat pe anul in care s-a facut sponsorizarea.

Codul Fiscal stabileste facilitatile fiscale de care beneficiaza sponsorii si in general tratamentul fiscal al sponsorizarii. Facilitatile fiscale ale sponsorului sunt prezentate la Art 21, Titlul II, Capitolul II in cadrul aliniatului (4) litera (p) care prevede faptul ca: daca sponsorizarea nu depaseste 3‰ din cifra de afaceri si 20% din impozitul datorat pe profit, poti deduce integral sponsorizarea din impozitul datorat pe profit.

Sponsorizeaza Asociatia SOS Infertilitatea si ajuti cauza luptei cu infertilitatea, sprijini actiunile in favoarea persoanelor care nu pot avea copii decat cu ajutorul medicinei moderne sau prin adoptie.

Procedura de sponsorizare este foarte simpla, deloc birocratica sau cronofaga:
1. descarci de aici template-ul contractului de sponsorizare
2. il completezi cu datele firmei si suma si ni-l trimiti in format doc (nu pdf) la adresa de e-mail contact@vremcopii.ro
3. noi il printam in doua exemplare, le semnam, le stampilam si le expediem prin posta la adresa indicata, iar ulterior ne retransmiti tot pe cale postala unul din exemplarele originale, cu semnatura si stampila firmei.

Asta este tot.

Odata inregistrat, contractul produce efecte in contabilitatea firmei; sponsorizarile in bani se trec la 6582 = 5311 pentru sponsorizari in numerar (“casa”) sau 512 pentru sponsorizari prin virament bancar (“conturi curente la banci”). Sponsorizarile in bunuri se trec la 658 (alte cheltuieli de exploatare)=3xx (conturi de stocuri) la valoarea stocului.

Cheltuiala cu sponsorizarea este o cheltuiala nedeductibila, dar nu conduce la modificarea bazei impozabile fata de momentul anterior inregistrarii ei (in consecinta, impozitul pe profit calculat nu se majoreaza), dupa cum este evidentiat in exemplul de mai jos.

Exemplu de calcul

Cifra de Afaceri = 100.000 lei
Cheltuieli = 80.000 lei
Profit brut = 20.000 lei

Impozitul aferent profitului (16%) = 3.200 lei
3‰ din cifra de afaceri = 300 lei
20% din impozitul pe profit = 640 lei

Asadar, se poate oferi ca sponsorizare suma cea mai mica dintre cele doua, in acest caz - 300 lei.

In contabilitate sumele vor aparea astfel:
CA (total venituri) = 100.000 lei
Cheltuieli totale (inclusiv sponsorizarea) = 80.300 lei
Profit impozabil = 19.700 lei + 300 lei (readaugam cei 300 lei pe care i-am scazut anterior din venituri) = 20.000 lei

Ajungem deci la acelasi profit pe care l-am fi avut daca nu efectuam sponsorizarea (20.000 lei).
Impozitul pe profit 16% = 3.200 lei
Din acest impozit, se scad cei 300 lei acordati ca sponsorizare si, in consecinta, se vireaza la stat suma de 2.900 lei.

In cadrul contractului de sponsorizare, Asociatia SOS Infertilitatea poate oferi sponsorului servicii de publicitate / advertorial pe platforma web proprie.

Daca doriti mai multe amanunte despre procedura de sponsorizare, nu ezitati sa ne scrieti la contact@vremcopii.ro

Va multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 01, 2013 7:58 pm

Dragi forumisti si sustinatori, suntem in acea perioada a anului cand firmele se pregatesc de bilant si in curand vor plati impozitul pe profit catre stat.

Stim ca nu atat pe resursele financiare proprii ale target-ului / aspirantilor trebuie sa ne bazam, ci pe resursele umane pe care acestia le reprezinta.

Exista mari facilitati fiscale pentru firme, care pot deduce INTEGRAL suma cu care sponsorizeaza un ONG. Trebuie doar ca firmele sa afle asta, caci unele nici nu stiu.

Haideti sa mai gasim impreuna cateva firme care sa inteleaga miza si sa ne ajute!

Ce trebuie sa inteleaga acestea este ca nu numai ca isi pot recupera integral suma din impozitul pe profit, dar, daca vor, pot obtine si publicitate pe platforma noastra web si sa se pozitioneze in materie de responsabilitate sociala.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 12, 2013 4:56 pm

Sponsorizarile au un nou regim fiscal de la 1 ianuarie 2014

Contribuabilii persoane juridice care nu isi scad din impozitul pe profit sumele acordate ca sponsorizari, pentru acte de mecenat si ca burse private si le pot reporta pentru un anumit numar de ani, potrivit unei recente modificari din Codul fiscal.

Conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului (OUG) nr. 102/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2013 privind Codul Fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, de la inceputul anului 2014, sumele acordate ca sponsorizari, pentru acte de mecenat si ca burse private care nu sunt scazute din impozitul pe profit se pot reporta in urmatorii 7 ani consecutivi.

Recuperarea acestor sume se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, in aceleasi conditii, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

Aceasta prevedere completeaza articolul din Codul fiscal, care va ramane in vigoare anul viitor, potrivit caruia contribuabilii care fac cheltuieli de sponsorizare si/sau mecenat si acorda burse private, toate fiind nedeductibile, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in urmatoarea limita minima:

- 3 la mie din cifra de afaceri; pentru situatiile in care reglementarile contabile nu definesc indicatorul "cifra de afaceri", aceasta limita se determina potrivit normelor, se mentioneaza in noului act normativ;
- 20% din impozitul pe profit datorat.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 20, 2014 5:28 pm

Topicul e sticky de anul trecut, dar nu a avut reactii. Si e ultima strigare saptamana asta. Aveti - voi insiva sau cei apropiati - o firma care a avut profit in 2013? Aceasta firma trebuie sa plateasca impozit pe profit catre stat. Insa 20% din aceasta suma poate fi directionata cartre un ONG - toate detaliile mai jos.

Doar saptamana aceasta se mai poate realiza sponsorizarea in baza cifrei de afaceri 2013, pe 25 se incheie contabilitatea.

Daca detineti sau cunoasteti o astfel de firma, scrieti-ne (public sau privat) aici. Sau la contact@vremcopii.ro Puneti o intrebare in jur „Amice, firma ta a avut profit in 2013? Nu vrei sa ajuti un ONG de voluntari cu o parte din banii pe care oricum trebuie sa ii platesti la stat?” Procedura e nonbirocratica si noncronofaga - un contract de semnat si un virament de efectuat.

Multumim!

FII SPONSOR!

Detii / conduci o firma, indiferent care este obiectul sau de activitate, sau esti PFA (persoana fizica autorizata)? Stiai ca o parte din impozitul de platit catre stat pentru profitul obtinut poate ajuta un ONG sa isi desfasoare activitatea?

Asemanator prevederii 2% pentru persoanele fizice, legislatia romana prevede facilitati fiscale pentru companiile care ofera sponsorizari catre persoane juridice non-profit. Aceste facilitati se aplica pentru impozitul datorat pe anul in care s-a facut sponsorizarea.

Codul Fiscal stabileste facilitatile fiscale de care beneficiaza sponsorii si in general tratamentul fiscal al sponsorizarii. Facilitatile fiscale ale sponsorului sunt prezentate la Art 21, Titlul II, Capitolul II in cadrul aliniatului (4) litera (p) care prevede faptul ca: daca sponsorizarea nu depaseste 3‰ din cifra de afaceri si 20% din impozitul datorat pe profit, poti deduce integral sponsorizarea din impozitul datorat pe profit.

Sponsorizeaza Asociatia SOS Infertilitatea si ajuti cauza luptei cu infertilitatea, sprijini actiunile in favoarea persoanelor care nu pot avea copii decat cu ajutorul medicinei moderne sau prin adoptie.

Procedura de sponsorizare este foarte simpla, deloc birocratica sau cronofaga:
1. descarci template-ul contractului de sponsorizare
2. il completezi cu datele firmei si suma si ni-l trimiti in format doc (nu pdf) la adresa de e-mail contact@vremcopii.ro
3. noi il printam in doua exemplare, le semnam, le stampilam si le expediem prin posta la adresa indicata, iar ulterior ne retransmiti tot pe cale postala unul din exemplarele originale, cu semnatura si stampila firmei.

Asta este tot. Odata inregistrat, contractul produce efecte in contabilitatea firmei; sponsorizarile in bani se trec la 6582 = 5311 pentru sponsorizari in numerar (“casa”) sau 512 pentru sponsorizari prin virament bancar (“conturi curente la banci”). Sponsorizarile in bunuri se trec la 658 (alte cheltuieli de exploatare)=3xx (conturi de stocuri) la valoarea stocului.

Cheltuiala cu sponsorizarea este o cheltuiala nedeductibila, dar nu conduce la modificarea bazei impozabile fata de momentul anterior inregistrarii ei (in consecinta, impozitul pe profit calculat nu se majoreaza), dupa cum este evidentiat in exemplul de mai jos.

Exemplu de calcul

Cifra de Afaceri = 100.000 lei
Cheltuieli = 80.000 lei
Profit brut = 20.000 lei

Impozitul aferent profitului (16%) = 3.200 lei
3‰ din cifra de afaceri = 300 lei
20% din impozitul pe profit = 640 lei

Asadar, se poate oferi ca sponsorizare suma cea mai mica dintre cele doua, in acest caz - 300 lei.

In contabilitate sumele vor aparea astfel:
CA (total venituri) = 100.000 lei
Cheltuieli totale (inclusiv sponsorizarea) = 80.300 lei
Profit impozabil = 19.700 lei + 300 lei (readaugam cei 300 lei pe care i-am scazut anterior din venituri) = 20.000 lei

Ajungem deci la acelasi profit pe care l-am fi avut daca nu efectuam sponsorizarea (20.000 lei).
Impozitul pe profit 16% = 3.200 lei
Din acest impozit, se scad cei 300 lei acordati ca sponsorizare si, in consecinta, se vireaza la stat suma de 2.900 lei.

In cadrul contractului de sponsorizare, Asociatia SOS Infertilitatea poate oferi sponsorului servicii de publicitate / advertorial pe platforma web proprie.

Daca doriti mai multe amanunte despre procedura de sponsorizare, nu ezitati sa ne scrieti la contact@vremcopii.ro

Va multumim!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 09, 2015 4:22 am

Atragerea de sponsorizari pe final de 2014 a fost mai fructuoasa decat in trecut. Detalii, aici: viewtopic.php?f=15&t=578
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Sponsorizari pentru SOS Infertilitatea. Facilitati fiscale!

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 03, 2017 8:18 am

Intre timp, legislatia s-a schimbat, cifra de afaceri a trecut de la 3 la 5 la mie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie