Cine vrea sa imi daruiasca o floare? (CdB 2014/2015)

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
Andreea_Sweety

Re: Cine vrea sa imi daruiasca o floare?

Mesajde Andreea_Sweety » Mie Dec 03, 2014 2:58 pm

O @};- si de la mine, cu mult drag. Eu sunt noua pe acest forum, dar sper sa devin activa pe viitor, sa particip la discutii :) Sigur am multe de invatat de la voi.

Diana Cristina

Mesajde Diana Cristina » Mie Dec 03, 2014 11:40 pm

O floricica si din partea mea @};-

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 06, 2014 8:13 am

Sofia, Andreea_Sweety, Diana Cristina, multumim mult!! [flori]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 06, 2014 11:18 pm

Repede-repede, sa apuc sa scriu pana nu se trezeste / incepe sa miaune fii-mea ca simte sa nu mai sunt langa ea si cat inca nu e miezul noptii in Romania: deci AZI CHIAR E ZIUA MEA!! :YMPARTY: ...Ne dati sau nu ne dati?! :D

Hai, ca de like-uri pe FB m-am saturat :), scoateti ACUM cardul din portmoneu si donati 5 RON, caci luni se incheie etapa si doar pana atunci puteti conta ca donatori distincti (daca ati vrea sa donati o suma mai maricica si asteptati salariul sau vreo alta intrare financiara - nu mai asteptati, donati 5 RON acum, conteaza foarte mult numarul de donatori si doar pana luni puteti marca, mai vorbim apoi, dupa ce trec sarbatorile si va mai echilibrati financiar). 45 de secunde dureaza: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

Multumesc mult, eu acum tocmai beau un pahar de vin mediteranean in cinstea voastra, măi donatorilor! Pe urma ma duc si, la cerere, o sa o [alaptare] pe Lara, presimt ca apoi va dormi neintoarsa. :D

Swanheart

Mesajde Swanheart » Dum Dec 07, 2014 10:37 am

Noi din pacate nu lucram cu cardul (nu tinem banii pe card), si tot am zis ca merg la banca sa depun in cont, sa pot face donatia. Sotul a avut o suma mica pe cardul lui (nici nu era sigur ca mai are ceva), as fi vrut sa pot trimite mai mult, acum...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

miti

Mesajde miti » Mie Dec 10, 2014 10:12 am

de azi se poate dona pt etapa a II-a?
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 12, 2014 8:35 am

Swanheart scrie:Noi din pacate nu lucram cu cardul (nu tinem banii pe card), si tot am zis ca merg la banca sa depun in cont, sa pot face donatia. Sotul a avut o suma mica pe cardul lui (nici nu era sigur ca mai are ceva), as fi vrut sa pot trimite mai mult, acum...

Swanheart, multumim! Nu exista donatie prea mica, acei 5-10 ron ne ajuta sa punctam in clasament la capitolul numar de donatori (pe asta ne bazam). Sa se intoarca inmiit, sarcina perfecta!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 12, 2014 8:37 am

miti scrie:de azi se poate dona pt etapa a II-a?

Miti, asa se anuntase initial si asa am si facut mobilizarea, dar organizatorii au decis sa prelungeasca etapa, pentru ca acele organizatii care inca nu au strans suma minima sa se poata mobiliza.

Imagine

Imagine

Cred ca tu si sotul (daca aveti un nume de familie compus) ati donat deja in noua etapa, nu-i bai, nu s-au pierdut banutii, s-au contorizat. :) Sarcina perfecta!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 12, 2014 8:42 am

N-am mai apucat sa scriu, ca am tras pe Saptamana Nationala de Constientizare, dar de Sf. Nicolae am facut apel la prietenii mei din viata reala (din pacate, nu am avut timp sa ii abordez individual, a fost un apel public colectiv - nici nu stiu cine l-a vazut si cine nu) si s-au inregistrat ceva donatii.

Am scris si prietenilor vechi ai Asociatiei, au punctat si ei.

Le multumesc din suflet tuturor!! [flori]

Din pacate, nu am avut timp sa facem newsletter, sa activam miile de persoane din publicul-tinta din baza de date, dar o vom face in etapele urmatoare.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 13, 2014 7:57 am

Ce voiam sa va zic. Clasamentul asta e de o fragilitate extrema. Stiam asta teoretic dar am vazut cu ochii mei - eu dau o tura cam o data pe zi sa vad ce donatii au intrat si ma uit si la clasament (o privire de ansamblu pe prima pagina, nu am avut timp sa „studiez concurenta”). Iar luni constat o crestere uluitoare a unui asociatii (cea care este acum pe locul intai) care pana duminica nu fusese pe prima pagina, deci avea o suma mica. Luni si marti au strans, scurt, donatii de 130 de milioane (lei vechi)!! Si se pare ca din multe donatii, caci au extrem de multe puncte.

Deci oricand pot țâșni astfel asociatii care acum sunt pe la mijlocul clasamentului.

Noi trebuie sa obtinem donatii constant, sa punctam pe numarul de donatori si vedem in ultima etapa, in ultimele zile, in functie de sansele reale de a fi in top 3, poate voi gasi un mecena care sa puncteze cu o suma mai generoasa. O sa vorbesc cu bunica Larei, caci de-o viata bugetul ei lunar se imparte in trei categorii: mancare, cheltuielile casei si donatii. :)

De luni incep semifinalele, cei care au donat deja pot relua operatiunea, vor conta din nou ca donatori distincti.

Deocamdata suntem pe locul trei, cu urmatoarele date tehnice:
Scor: 206 090 Număr de donaţii: 74 Sumă donată: 2 885 RON
https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... ditionId=1

Andreea84

Mesajde Andreea84 » Mar Dec 16, 2014 5:42 pm

Gata :) am daruit @};- @};- , acum am reusit si de pe cardul meu [majoreta] si a sotului .
Pupici la voi
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

G-DANA

Mesajde G-DANA » Mie Dec 17, 2014 12:37 pm

Am donat si eu :)
Succes!
Eu 29 - o trompa permeabila ; sotul 32-asthenoteratozoospermie
CA=125; AMH=1.62
IA 29.05.2013 nereusita Columna
IA 24.06.2013-nereusita Columna
FIV 1-octombrie 2013 negativ, Columna
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn, magneB6/2zi, acid folic, femibrion, medrol, vitamina E, fraxiparina 0.4, aspenter tot a 3a zi, utrogenstan 600/zi cu toate astea ...SOE 8 saptamani fara sangerare,fara durere,fara efort...
MTHFR A1298C-heterozigot
FACTOR XIII V34L-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot
EPCR-prezenta alelele A2/A2

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Dec 17, 2014 1:11 pm

Multumim tuturor!! [flori]

De la organizatori:

A început Semifinala Campionatului de Bine: 53 de proiecte propuse de 50 de organizații neguvernamentale, non-profit, s-au calificat în cea de-a doua etapă a competiției și se întrec în strângerea de donații.

Semifinala se defășoară în perioada 15 decembrie - 6 ianuarie (ora 23:59) și organizațiile trebuie să obțină cel puțin 1.000 de lei de la 20 de donatori diferiți, pentru a ajunge în Finala Plină de Bine.

Categoriile de proiecte care au rămas în competiție sunt: Social cu 24 de proiecte, Educație cu 18 proiecte, Sănătate cu 5 proiecte, Mediu cu 2 proiecte, Cultură și Sport cu câte un proiect fiecare.

Până în prezent, în cadrul Campionatului de Bine s-au strâns donații în valoare de 57.995 de lei, de la 939 donatori.

Mult succes în continuare tuturor participanților!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 19, 2014 5:28 am

Andreea84, G-Dana si toti donatorii din noua etapa - multumim! [flori]

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 19, 2014 5:37 am

Eu zilele astea, imediat dupa Saptamana Nationala de Constientizare si dupa incheierea primei etape de Campionatul de Bine, m-am concentrat tot pe fundraising - am abordat clincile pentru 20% din impozitul pe profit. Sa nu credeti ca advertorialele pe care le avem si care aduc banuti Asociatiei apar din senin, si in spatele lor e munca, abordare clinici, corespondenta, telefoane, semnat contract, curierat, viramente, realizare advertoriale in sine, contabilitate s.a.m.d.

Va trebui sa revenim concentrati pe Campionatul de bine.

Ii multumesc Miei84 [floare] care mi-a atras atentia in mesaj privat ca in regulament scrie cum se face diferenta pe donatorul distinct:

Adresa de e-mail pe care o completati in aceasta ferestra reprezinta criteriul de diferentiere pentru a fi considerat donator distinct.

Deci nu neaparat cardul / numele!! Ci adresa email.
Aveti un singur card in cuplu sau soacra nu are card? Nu este o problema. Donati cate 5 lei pentru fiecare. :) Da, inclusiv pentru colegii de birou. :)

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 19, 2014 5:55 am

Suntem in continuare pe locul trei, dar vin tare din urma alte asociatii. Pe primele doua nu cred ca le vom mai putea ajunge in veci, prima are deja 160 de milioane de lei si peste 1.800.000 de puncte, iar a doua 123 de milioane si peste un milion de puncte.

Noi avem 30 de milioane de lei si aproape 250.000 de puncte.

Strategia este urmatoarea: sa ne propunem sa ramanem pe locul trei. Ce ne diferentieaza de celelalte organizatii este enormul public-tinta, chiar ar avea de unde sa vina 1000 de donatori dinstincti la o moblizare puternica (spun ca exista, nu ca se va intampla - nu imi mai fac de mult iluzii, greu cu un vot online, daramite cu dus mana la portmoneu). O mie de donatori distincti ar aduce doar 5000 de lei dar muuuuulte puncte. Si poate ar veni si una-doua donatii mai importante ca suma la final, daca vedem ca avem sanse sa ramanem pe locul trei. Ma pot ocupa personal de asta, ii zic efectiv unui prieten sa doneze, santajandu-l ca se pune in calea fericirii SOSI. :D Dar pentru asta trebuie sa ramanem acolo, sa fim in carti. Neuitand nicio clipa ca in orice moment poate țâșni o alta asociatie din spate (organizatia de pe primul loc a strans 90% din suma pe care o are acum in doua zile - nu ma intrebati cum).

Cine se baga? [flori]

georgiana_adi

Mesajde georgiana_adi » Vin Dec 19, 2014 9:27 am

O sa donez si eu pentru 4-5 adrese de email, daca este nevoie o sa mai "fur" niste adrese. Bine ca am aflat cum se face distinctia intre donatori, eu de exemplu am donat de pe 4 carduri dar cu 2 adrese de email = 2 voturi distincte, deci aici am pierdut.
74 donatori este fffff putin, asta in conditiile in care multi am donat si de 2 ori, asta inseamna efectiv ca doar 30-40 de persoane au donat? RUSINEEE sa ne fie, tuturor, ca stam si ne uitam la voi cei din asociatie cum va zbateti pt noi. Pentru 5 lei si 3 minute pierdute? Vorba sotului...ii gasesti pe strada. Hai ca se poate!
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 19, 2014 10:12 am

74 donatori este fffff putin, asta in conditiile in care multi am donat si de 2 ori, asta inseamna efectiv ca doar 30-40 de persoane au donat?

...dintre care cam o treime sunt prietenii mei privati, fara probleme de fertilitate.

* * *

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Vin Dec 19, 2014 12:01 pm

Hai ca amu am inteles, hmm: cred ca mai am vreo 2 adrese de email pe care nu le mai folosesc (sper sa imi aduc aminte parola), si daca nu imi aduc eu - sigur al meu sot mai are; in seara asta knd ajunge acasa mai donam ... Stiu ca ne e greu la toti, dar o suma minima dak am dona toti care scriu de pe forum, le-am ajuta pe fetele inimoase ...

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Dec 22, 2014 8:42 am

Stiu ca sunteti ocupati cu pregatirile de Sarbatori, dar va rog sa gasiti un minut si pentru donatii. https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

Va reamintesc regula: vreti sa donati 20 ron? Pentru ca Asociatia sa acumuleze cat maimulte puncte in clasament, faceti-o in numele a patru membri ai familiei / prieteni, cate 5 lei pentru fiecare. Adresele email trebuie sa fie diferite, cardul poate fi acelasi.

Multumim! [floare]

Înapoi la “Fundraising.”