Cine vrea sa imi daruiasca o floare? (CdB 2014/2015)

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
mia84

Re: Cine vrea sa imi daruiasca o floare?

Mesajde mia84 » Mar Dec 23, 2014 3:46 pm

Buna fetelo.

Azi a "plecat" spre voi un buchetel mai marisor [floare] .
Promit ca o sa mai fie zilele astea [flori]

Va doresc o zi cat mai frumoasa. :ymhug:
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 23, 2014 11:24 pm

Mia, iti multumesc din suflet.

M-a emotionat mobilizarea ta, daca ai sti cat de rar in astia sapte ani au fost persoane, altele decat cele din nucleul fondator, care sa rupa cinci minute din timpul lor pentru Asociatie. Cand se intampla, chiar am senzatia ca primesc un cadou.

Multumesc.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

mia84

Mesajde mia84 » Sâm Dec 27, 2014 9:46 am

N.C.B. scrie:Mia, iti multumesc din suflet.

M-a emotionat mobilizarea ta, daca ai sti cat de rar in astia sapte ani au fost persoane, altele decat cele din nucleul fondator, care sa rupa cinci minute din timpul lor pentru Asociatie. Cand se intampla, chiar am senzatia ca primesc un cadou.

Multumesc.

Nicole, fac lucrul acesta cu cea mai mare placere. Dar si cu o durere mare in suflet. Nu multi sunt cei care constientizeaza inca ceea ce inseamna infertilitate. Nu stiu exact cu ce se mananca, si vad asta in aproape toata lumea din jurul meu. Sunt o simpla vanzatoare inntr-un magazin alimentar, si nu de multe ori mi s-a spus, mai pe fata, mai pe ocolite, sa mai merg si pe la Biserica, sa mai tin un post, ca poate de aceea nu raman. Inca ne confruntam cu o astfel de mentalitate la noi in Romania. Mare pacat!!! Dar asta este. TREBUIE sa merg inainte, TREBUIE sa reusesc. Doar asa pot face ceva. Eu, ce-i drept, sunt la inceput de drum (sper sa nu fie unul foarte lung) am doar un an de cand mi s-a pus diagnosticul. Am avut si eu partea mea de durere, dar, cand ma gandesc la cele care au trecut prin mai multe decat mine, cat de greu le este. Eu am mare noroc cu mama mea, pentru ajutorul financiar, dar si asa, nu este un drum usor de parcurs. De aici si "lupta" mea, sa pot intoarce altora ajutorul pe care mi-l da mama mea. TREBUIE!!!

Va doresc o zi cat mai frumoasa. :ymhug:

P.S. La Sibiu ninge ca-n povesti!!!!
Ca uitasem.... Daca tot am fost acasa la Blaj(ca-s sibianca de adoptie), am mai trimis un buchetel de flori si de acolo [flori]
Amh 1.55
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

georgiana_adi

Mesajde georgiana_adi » Dum Dec 28, 2014 10:39 am

Cred ca toate trebuie sa ne amintim ca nu suntem singure in lupta asta, sprijinindu-ne reciproc poate fi mai usor si ca trebuie toate sa facem un minim efort comun ca sa putem schimba ceva. :ymhug: :ymhug: :ymhug: .

Sarbatori linistite si frumoase!
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

AliaS

Mesajde AliaS » Vin Ian 02, 2015 11:46 pm

La multi ani, NCB! Trei floricele de pe trei adrese email si de la noi! [floare] @};- [floare]

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 05, 2015 6:59 pm

Georgiana, Alias, va multumesc!

La multi ani tuturor, 2015 sa fie un an memorabil in sens pozitiv! [baby dust]

Am traversat o perioada personala incarcata, nu am mai apucat sa fac mobilizare la acelasi nivel ca in prima etapa (dar am facut, chiar am facut, in continuare 2/3 din donatiile inregistrate sunt de la membrele fondatoare SOSI si de la prietenii mei privati - ceilalti sunteti de aici, din publicul-tinta de pe forum si de pe FB, va multumim din suflet celor care nu ne-ati ignorat!), in consecinta am picat pe locul cinci si cu o zi inainte de inchiderea etapei inca nu am atras suma minima necesara:

Imagine

Va rog mult sa nu ignorati apelul meu.

Aici este linkul unde se poate dona cu cardul, securizat si FARA COMISION: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

SINGURA noastra sansa de a ramane pe podium la final este sa punctam decisiv la numarul de donatori (daca va veti uita in clasament, veti vedea sub noi organizatii cu sume duble fata de a noastra dar cu un numar mai mic de puncte decat noi, pentru ca donatiile au venit de la doar cativa donatori - care au donat sume mari).

Trebuie sa donam sume mici, dar multe. :)

Daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, astfel punctam la numarul de donatori. Din fericire, procedura este hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin email, nimic, totul este foarte user friendly.

Criteriul dupa care se face numaratoarea donatorilor este adresa e-mail, aceasta trebuie sa fie diferita la fiecare donatie (deci poate fi acelasi card, asata nu este o problema).

Va rog mult sa nu ignorati apelul asta. Nu vreau sa aduc drept argument pretul estimativ al timpului meu, cat as putea castiga (si dona SOSI, de pilda) daca as fi muncit pe bani in timpul pe care l-am dedicat acestei operatiuni de fundraising, nu despre asta este vorba - dar sunt destul de obosita, recunosc.

Nu ma dezamagiti, va rog. [floare]

ania

Mesajde ania » Lun Ian 05, 2015 8:20 pm

O @};- mica!

mia84

Mesajde mia84 » Lun Ian 05, 2015 10:50 pm

N.C.B. scrie:Georgiana, Alias, va multumesc!

La multi ani tuturor, 2015 sa fie un an memorabil in sens pozitiv! [baby dust]

Am traversat o perioada personala incarcata, nu am mai apucat sa fac mobilizare la acelasi nivel ca in prima etapa (dar am facut, chiar am facut, in continuare 2/3 din donatiile inregistrate sunt de la membrele fondatoare SOSI si de la prietenii mei privati - ceilalti sunteti de aici, din publicul-tinta de pe forum si de pe FB, va multumim din suflet celor care nu ne-ati ignorat!), in consecinta am picat pe locul cinci si cu o zi inainte de inchiderea etapei inca nu am atras suma minima necesara:

Imagine

Va rog mult sa nu ignorati apelul meu.

Aici este linkul unde se poate dona cu cardul, securizat si FARA COMISION: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

SINGURA noastra sansa de a ramane pe podium la final este sa punctam decisiv la numarul de donatori (daca va veti uita in clasament, veti vedea sub noi organizatii cu sume duble fata de a noastra dar cu un numar mai mic de puncte decat noi, pentru ca donatiile au venit de la doar cativa donatori - care au donat sume mari).

Trebuie sa donam sume mici, dar multe. :)

Daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, astfel punctam la numarul de donatori. Din fericire, procedura este hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin email, nimic, totul este foarte user friendly.

Criteriul dupa care se face numaratoarea donatorilor este adresa e-mail, aceasta trebuie sa fie diferita la fiecare donatie (deci poate fi acelasi card, asata nu este o problema).

Va rog mult sa nu ignorati apelul asta. Nu vreau sa aduc drept argument pretul estimativ al timpului meu, cat as putea castiga (si dona SOSI, de pilda) daca as fi muncit pe bani in timpul pe care l-am dedicat acestei operatiuni de fundraising, nu despre asta este vorba - dar sunt destul de obosita, recunosc.

Nu ma dezamagiti, va rog. [floare]

NU IGNORAM!!!! :D

LA MULTI ANI!!! Ca nu am scris inca pe anu asta... :ymhug:
Abea azi am mai reusit sa mai adun cate ceva sa pun pe card, pt a putea face transferul. Nu e mult, dar suficient cat sa ne atingem scopul cat mai repede. De cum am ajuns acasa (lucrez de dupa-masa) am si facut transferurile. Sper din tot sufletul sa reusim.
Va pup. O seara faina. :ymhug:
Amh 1.55

Bebe e LUCA !!!

Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Ian 05, 2015 11:54 pm

Inca o donatie mica si de la mine, in numele Positive Projects, de data asta. Ca deh, pana una alta, tot eu sunt :))

Haideti si voi, nu ne lasati la greu!

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mar Ian 06, 2015 9:40 am

Un buchetel de 3 donatii si de la noi.

Un an cu bine!
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mar Ian 06, 2015 2:27 pm

Am mai "inscris" 3 donatii, tot de pe cardul meu, dar folosind adrese de e-mail diferite. Chiar imi doresc sa vad modificat clasamentul in bine pentru SOSI. Nu stiu la cat timp se face update-ul la scor si donatii, ca eu am tot urmarit astazi si nu am vazut modificari, chiar si dupa ce am facut eu viramentele.

Oricum, sa fie cu spor!
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

iulia2011

Mesajde iulia2011 » Mar Ian 06, 2015 10:09 pm

Mult succes, fetelor! O floare şi de la mine @};-
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 11, 2015 12:25 pm

A început Finala Plină de Bine: 27 de proiecte și organizații s-au calificat în ultima etapă a Campionatului de Bine și se întrec în donații.

Finala se desfășoară în următoarele patru săptămâni, în perioada: 7 ianuarie – 4 februarie 2015. Organizațiile neguvernamentale, non-profit, trebuie să atragă în această etapă o sumă cât mai mare din donații de la cât mai mulți donatori diferiți.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 26, 2015 10:27 am

Reapar si eu! :) Sa multumesc pentru floricele. [flori]

...Si sa cer altele. :D

Ultima tura, urma scapa turma.

N-am mai apucat sa scriu pe forum, dar am muncit in fiecare zi (sau mai degraba in fiecare noapte) pentru Asociatie. Preponderent pe fundraising, da. Nimic nu pica din cer, dar, cum am raportat pe topicul dedicat, am reusit ceva contracte de sponsorizare pentru SOSI, dintre care unul semnificativ, de 17.000 lei, via un prieten privat al meu dintr-o firma de IT. E si perioada in care se face contabilitatea, urmeaza o raportare in februarie, cand am fost in tara era ceva mai simpu, dar acum trebuie sa coordonez tot de la distanta regruparea tuturor facturior, bonurilor, chitantelor, contractelor s.a.m.d.

A inceput si operatiunea 2%, deocamdata insa o lasam deoparte pana se termina Bursa Binelui. Dar nu o neglijati, va rugam, cereti deja apropiatilor sa completeze formularele pe care le gasiti aici, precompletate cu datele SOSI http://www.doilasuta.net altfel veti constata ca au directionat catre alt ONG deja.

Deci, prioritatea zero in urmatoarele zece zile: Campionatul de Bine!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 26, 2015 10:55 am

Deci, dupa cum ati vazut - desi eu nu mai apucat sa scriu, nici de informare, nici de multumire - am intrat in finala. M-a impresionat mobilizarea voastra si va multumesc din suflet. [floare]

Sincer, daca vedeam ca arde, puneam eu aia 395 de lei. Dar NU despre asta este vorba, sunt sigura ca ati inteles. De altfel, a existat o persoana care a facut asta - directoarea clincii Columna, fara sa ii adresam un mesaj personal, a vazut pur si simplu apelul nostru pe FB si ne-a donat 400 RON. Nu, nu ne-a zis ca a donat, am vazut noi adresa de email. Ii multumim! [floare]

La fel de mult au contat pentru noi fiecare 5 lei primiti. Multumim! @};-

N.C.B.

Re: Urma scapa turma!

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 26, 2015 11:02 am

Am scris de multumire sutelor de donatori din primele etape (daca n-ati vazut mesajul de la noi, s-ar putea sa fi ajuns in spam):

Buna!

Iti multumim din suflet pentru donatia prin care sustii activitatea Asociatiei SOS Infertilitatea, via Campionatul de Bine. Fiecare donatie a insemnat pentru noi un mesaj: „Faceti bine ceea ce faceti, imi doresc sa continuati si sunt dispus/a sa contribui la asta!”

Asa cum probabil stii, noi suntem o organizatie initiata si animata EXCLUSIV de catre pacienti voluntari, fara surse stabile de finantare.

Asociatia exista din anul 2009, are activitati sustinute si rezultate notabile, insa nu detine un sediu si nu are angajati. Toti banutii pe care reusim sa ii strangem merg in proiecte si in dezvoltare organizationala.

Cauza noastra este mai putin „atragatoare” decat altele din domeniul social sau sanatate, este greu sa „luptam” cu proiecte de tipul dotarea spitalelor sau organizarea de actiuni pentru copiii bolnavi de cancer. Pe langa acestea, infertilitatea risca sa para un „moft”. :( De aceea, ne bazam aproape exclusiv pe publicul-tinta, care stie din experienta cat de dureroasa este neputinta de a avea un copil si cata nevoie este de actiune in domeniile infertilitatii si adoptiei.

In ciuda „concurentei” (pentru care avem toata stima) constituite din asociatii de tip profesionist, cu proiecte mult mai predispuse sa determine publicul sa scoata cardul din portofel, noi, cele cateva voluntare din nucleul Asociatiei, am muncit mult in saptamanile acestea, am continuat mobilizarea inclusiv in randul familiilor noastre si al prietenilor privati, care nu se confrunta cu infertilitatea, dar ne sustin – si suntem in prezent pe locul 4 in clasament:

https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... ditionId=1

Daca aveti rabdare sa va uitati pe proiecte, celelalte organizatii, inclusiv cele clasate mult in urma noastra, au atras sume MULT mai mari decat noi. Explicatia clasarii noastre din acest moment – foarte bune, dar nu suficiente - este faptul ca, desi am atras deocamdata doar o suma modica, avem multe puncte, intrucat cca. 90% dintre donatii au fost de cate 5 si 10 RON.

Punctajul se calculeaza astfel: Scorul final = suma totala stransa din donatii X (inmultit cu) numarul total de donatori distincti, pe tot parcursul Campionatului de Bine 2014.

Adresa de e-mail pe care o completati cand donati reprezinta criteriul de diferentiere pentru a fi considerat donator distinct, in fiecare etapa a Campionatului de Bine.

Deci, daca ai donat intr-o etapa anterioara (inainte de 4 ianuarie), poti dona din nou, vei fi contorizat ca donator distinct.

Numarul mare de donatori ne ajuta sa urcam in clasament. De aceea, daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, cu adresele de email ale acestora, astfel punctam la numarul de donatori. Din fericire, procedura nu doar ca nu are comision bancar, dar este si hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin e-mail, nimic, totul este foarte user friendly. Dar asta stiti deja. :)

Competitia dureaza pana pe 4 februarie si ne dorim din totul sufletul sa fim pe podium atunci. Vor fi declarate castigatoare si premiate primele trei proiecte cu cel mai mare scor final iar organizatorii vor dubla suma atrasa de organizatie.

Deci: trebuie sa ajungem pe podium si sa ramanem acolo.

Ne ajuti?

Iti multumim din suflet si iti uram sa se intoarca imniit!

Dincolo de competitie si premiu, pentru noi fiecare donatie inseamna un mesaj de sustinere. And this is priceless!

Cu cele mai bune ganduri,
Nicole si Echipa de voluntari SOS Infertilitatea

Raluca12

Re: Urma scapa turma!

Mesajde Raluca12 » Mar Ian 27, 2015 1:23 pm

Cinci floricele si de la noi! @};- @};- @};- @};- @};- Felicitari pentru ceea ce faceti!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Ian 30, 2015 10:16 am

Si eu si Giorgia ne-am mobilizat ieri. Mai incerc si saptamana viitoare sa mai strang ceva la buchet. :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:52 pm

Raluca, Chocolate, Giorgia: multumim mult de tot!! @};-

Va reamintesc linkul, unde se poate dona cu cardul, fara comision, in 40 de secunde: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Feb 03, 2015 7:55 am

Avem peste 1.050 de donatori, am trecut deja pe locul trei. https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... ditionId=1 Trebuie sa ne mentinem acolo pana maine seara la miezul noptii.

Ne mobilizam?? [flori]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “Fundraising.”