20% din banii datorati statului - firmele cu profit (2014)

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

20% din banii datorati statului - firmele cu profit (2014)

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:08 pm

Suntem in acea perioada a anului cand firmele se pregatesc de bilant si in curand vor plati impozitul pe profit catre stat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 20% din banii datorati statului de catre firmele cu prof

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:09 pm

Stim ca nu atat pe resursele financiare proprii ale target-ului / aspirantilor trebuie sa ne bazam, ci pe resursele umane pe care acestia le reprezinta.

Exista mari facilitati fiscale pentru firme, care pot deduce INTEGRAL suma cu care sponsorizeaza un ONG. Trebuie doar ca firmele sa afle asta, caci unele nici nu stiu.

Haideti sa mai gasim impreuna cateva firme care sa inteleaga miza si sa ne ajute!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:09 pm

Ce trebuie sa inteleaga acestea este ca nu numai ca isi pot recupera integral suma din impozitul pe profit, dar pot obtine si publicitate pe platforma noastra web si sa se pozitioneze in materie de responsabilitate sociala.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:11 pm

FII SPONSOR al unui ONG!

Detii / conduci o firma, indiferent care este obiectul sau de activitate, sau esti PFA (persoana fizica autorizata)? Stiai ca o parte din impozitul de platit catre stat pentru profitul obtinut poate ajuta un ONG sa isi desfasoare activitatea?

Asemanator prevederii 2% pentru persoanele fizice, legislatia romana prevede facilitati fiscale pentru companiile care ofera sponsorizari catre persoane juridice non-profit. Aceste facilitati se aplica pentru impozitul datorat pe anul in care s-a facut sponsorizarea.

Codul Fiscal stabileste facilitatile fiscale de care beneficiaza sponsorii si in general tratamentul fiscal al sponsorizarii. Facilitatile fiscale ale sponsorului sunt prezentate la Art 21, Titlul II, Capitolul II in cadrul aliniatului (4) litera (p) care prevede faptul ca: daca sponsorizarea nu depaseste 3‰ din cifra de afaceri si 20% din impozitul datorat pe profit, poti deduce integral sponsorizarea din impozitul datorat pe profit.

Sponsorizeaza Asociatia SOS Infertilitatea si ajuti cauza luptei cu infertilitatea, sprijini actiunile in favoarea persoanelor care nu pot avea copii decat cu ajutorul medicinei moderne sau prin adoptie.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:12 pm

Procedura de sponsorizare este foarte simpla, deloc birocratica sau cronofaga:
1. descarci de aici template-ul contractului de sponsorizare
2. il completezi cu datele firmei si suma si ni-l trimiti in format doc (nu pdf) la adresa de e-mail contact@vremcopii.ro
3. noi il printam in doua exemplare, le semnam, le stampilam si le expediem prin posta la adresa indicata, iar ulterior ne retransmiti tot pe cale postala unul din exemplarele originale, cu semnatura si stampila firmei.

Asta este tot.

Odata inregistrat, contractul produce efecte in contabilitatea firmei; sponsorizarile in bani se trec la 6582 = 5311 pentru sponsorizari in numerar (“casa”) sau 512 pentru sponsorizari prin virament bancar (“conturi curente la banci”). Sponsorizarile in bunuri se trec la 658 (alte cheltuieli de exploatare)=3xx (conturi de stocuri) la valoarea stocului.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:13 pm

Cheltuiala cu sponsorizarea este o cheltuiala nedeductibila, dar nu conduce la modificarea bazei impozabile fata de momentul anterior inregistrarii ei (in consecinta, impozitul pe profit calculat nu se majoreaza), dupa cum este evidentiat in exemplul de mai jos.

Exemplu de calcul

Cifra de Afaceri = 100.000 lei
Cheltuieli = 80.000 lei
Profit brut = 20.000 lei

Impozitul aferent profitului (16%) = 3.200 lei
3‰ din cifra de afaceri = 300 lei
20% din impozitul pe profit = 640 lei

Asadar, se poate oferi ca sponsorizare suma cea mai mica dintre cele doua, in acest caz - 300 lei.

In contabilitate sumele vor aparea astfel:
CA (total venituri) = 100.000 lei
Cheltuieli totale (inclusiv sponsorizarea) = 80.300 lei
Profit impozabil = 19.700 lei + 300 lei (readaugam cei 300 lei pe care i-am scazut anterior din venituri) = 20.000 lei

Ajungem deci la acelasi profit pe care l-am fi avut daca nu efectuam sponsorizarea (20.000 lei).
Impozitul pe profit 16% = 3.200 lei
Din acest impozit, se scad cei 300 lei acordati ca sponsorizare si, in consecinta, se vireaza la stat suma de 2.900 lei.

In cadrul contractului de sponsorizare, Asociatia SOS Infertilitatea poate oferi sponsorului servicii de publicitate / advertorial pe platforma web proprie.

Daca doriti mai multe amanunte despre procedura de sponsorizare, nu ezitati sa ne scrieti la contact@vremcopii.ro

Va multumim!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:17 pm

Un ONG cunoscut, HOSPICE Casa Sperantei, a realizat de curand o prezentare pe Legea Sponsorizarii. Pe partea de cercetare am oferit raspunsuri si noi, Asociatia SOS Infertilitatea, asa ca am primit sinteza, pe care o puteti citi integral aici:

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:18 pm

Redam cateva slide-uri relevante:

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 23, 2014 7:21 pm

Deci doar 16% din firmele care realizeaza profit efectueaza sponsorizari pentru o cauza, desi acest gest presupune un efort birocratic minim si un efort financiar zero.

Firma ta / a unui membru al familiei tale / a unui prieten apropiat se numara printre ele?
[floare]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Noi 24, 2014 1:59 pm

Stiu ca e scris de userul-admin, care, saracu', e obisnuit sa vorbeasca de unu' singur pe forum, dar nu ignorati apelul asta.

Eu sunt in tratative cu un prieten, dintr-o firma de IT, sper sa iasa ceva.

Intrebati si voi in jur?

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 26, 2014 11:55 am

...Nimeni, nimeni?! :|

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Dec 09, 2014 6:10 pm

As mai adauga ca daca stiti persoane care dispun de bugete de sponsorizare dar nu le utilizeaza intrucat nu inteleg foarte bine mecanismul si asta genereaza reticenta, Asociatia SOS Infertilitatea beneficiaza de consultanta fiscala pro-bono, putand astfel sa ofere raspunsuri la orice intrebari privind functionarea acestui mecanism, astfel incat sa ne asiguram ca lucrurile sunt in regula si pentru sponsori (in sensul in care sa nu existe niciun fel de probleme legate de creditul fiscal aferent sumelor sponsorizate).

Contractele se mai pot semna pana la 31 decembrie 2014.

Le puteti spune cunoscutilor ca este de preferat sa faca economii din bugetele de marketing si PR si sa profite de oportunitatea oferita de Legea sponsorizarii si Codul Fiscal. Un manager care nu intelege acest aspect e un manager ineficient. Nu e musai sa-si asocieze numele cu proiecte legate de infertilitate (stim ca nu ii incanta), insa avem si proiecte in domeniul adoptiei despre care va putem asigura ca pot oferi un capital de imagine excelent.

Multumim!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 13, 2014 7:15 am

Intrebare pe emailul Asociatiei:

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca exista posibilitatea ca facand o sposorizare asociatiei SOS Infertilitatea, acesti bani provenind de la firma la care lucrez sa fie achitati unei clinici private pt. efectuarea unui FIV, intrucat starea financiara nu imi permite sa fac acest FIV din surse proprii.

Raspunsul nostru:

Buna ziua, dna ****

Ne pare rau ca va confruntati cu infertilitatea.

Din pacate, nu este posibila o astfel de varianta. Noi sponsorizarile le obtinem oficial, transparent, cu contract in care se precizeaza ca banii se investesc in actiunile pentru cauza colectiva, nu in rezolvarea cazurilor individuale.

Mai multi sustinatori ai Asociatiei ne-au intermediat sponsorizari din partea firmelor la care lucreaza insa, desi si ei se confrunta cu infertilitatea si cu costurile uriase pe care le presupun procedurile, au inteles ca aceste sume sunt destinate actiunilor asociative.

Va uram multa putere si sa gasiti o solutie.

Daca firma dvs. doreste sa efectueze totusi sponsorizarea (in caz contrar, banii vor fi platiti oricum la stat), noi va atasam un document explicativ.

Numai bine, putem vorbi pe forum.

Cu cele mai bune ganduri,

Dialogul a avut loc cu ceva timp in urma, doamna nu ne-a mai raspuns, probabil banii respectivi vor merge la stat.

...Fara alte comentarii.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 19, 2014 5:24 am

N-o sa va vina sa credeti, dar am primit un nou mesaj exact pe acelasi tipar: eu intermediez la o firma o sponsorizare, ajunge la voi in cont, apoi voi o virati clinicii private unde fac eu FIV. Noutatea fiind ca de data asta ni se oferea COMISION DE 10%. 8-|

I-am raspuns exact la fel ca mai sus, i-am spus ca Asociatia lupta pentru cauza colectiva si ca ar fi probabil si ilegal sa serveasca doar ca mijloc de tranzit al unei sume (mi-amintesc de perioada cand se puteau aduce masini din UE fara taxa vamala „pe ONG” - atunci au aparut zecile de mii de fundatii care azi exista doar pe hartie), iar de data asta am primit raspuns - negativ, desigur: firma care era dispusa sa ajute o persoana hipofertila nu este de acord sa sponsorizeze o asociatie care lupta pentru persoanele hipofertile.

Sotul meu, care a invatat bine lectia romaneasca in cei doi ani cat a stat mult in Romania, zice ca sigur va gasi un ONG care, pentru comision, sa accepte targul, chit ca obiectul de activitate al respectivului ONG ar fi protejarea balenelor sau promovarea prelucrarii prin aschiere.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Dec 22, 2014 8:36 am

Ne bucuram sa anuntam ca un prieten vechi al Asociatiei ne-a sprijinit cu o sponsorizare in valoare de 3.850 RON! Multumim!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 23, 2014 11:21 pm

Ma bucur mult sa pot anunta ca Asociatia SOS Infertilitatea a primit sub brad o sponsorizare in valoare de 17.000 RON. Da, ati citit bine. b-) Cea mai mare sponsorizare ever pentru SOSI.

Sponsorizarea a fost intermediata de un prieten privat al meu, care nu, nu face parte din publicul-tinta. Ii multumesc mult, ma onoreaza increderea lui. Firma nu este din sfera infertilitatii, este o firma de IT.

Deci, se poate.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Lun Dec 29, 2014 3:58 pm

N.C.B. scrie:Ma bucur mult sa pot anunta ca Asociatia SOS Infertilitatea a primit sub brad o sponsorizare in valoare de 17.000 RON. Da, ati citit bine. b-) Cea mai mare sponsorizare ever pentru SOSI.

Sponsorizarea a fost intermediata de un prieten privat al meu, care nu, nu face parte din publicul-tinta. Ii multumesc mult, ma onoreaza increderea lui. Firma nu este din sfera infertilitatii, este o firma de IT.

Deci, se poate.

[majoreta] [majoreta] [majoreta] Super!

Am incercat si eu sa conving. ...momentan fara succes. :(
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Ian 17, 2015 9:35 am

Am lansat apelul de a ne sprijini si clinicilor de profil, iar o parte dintre ele au raspuns apelului nostru.

Ne sprijina urmatoarele clinici: Clinica de Fertilizare Tg. Mures - 8.500 RON, Clinica Gynatal din Timisoara - 5.000 RON, Omini Clinic din Iasi - 5.000 RON, Clinica Gynera din Bucuresti - 3.000 RON.

Multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie