La naiba, exista o limita, ma opresc si ma intorc la...

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

La naiba, exista o limita, ma opresc si ma intorc la...

Mesajde N.C.B. » Joi Ian 29, 2015 12:05 am

...la ce faceam inainte!

Asta mi-am spus, secatuita, la sfarsitul lui 2010, cand am deschis emailul asta:

Imagine

Nu am aratat atunci pe forum, dar am fost afectata.

Basca mea, chiar exista o limita. De doi ani, impreuna cu fetele din nucleul fondator, mi-am pus sufletul in palma campaniei asteia, i-am dedicat timp, n-am mai dormit noptile, am facut chestii puchinoase si detestabile, gen ore intregi de copy-paste or something, am facut si chestii misto, inclusiv unele despre care nu stiam ca stiu sa le fac, mi-am pus networkingul in miscare, m-am dat cu capul de toti peretii, am pus bani din buzunar trimisi in Romania prin posta, in plic impaturiti in servetel si... Si: cand lansam publicului-tinta apelul pentru redirectionarea a 2%, bani oricum deja platiti statului, primesc astfel de mesaje?!?!? EXISTA O LIMITA.

Ma opresc si imi acord din nou timpul pentru a citi carti si presa pe indelete, pentru a ma uita la filme ca pe vremuri, tolanita pe canapea, nu doar cand ma ia barbatu' pe sus la cinema, pentru a haladui de voie prin orase din lumea asta mare si pentru a bantui fara un scop anume pe net, o sa fac din nou TOT ceea ce faceam inainte, cand ziua avea tot 24 de ore dar chiar imi mai ramaneau cateva ore zilnic pentru MINE.
GATA.”

johnnybravo7

Re: La naiba, exista o limita, ma opresc si ma intorc la...

Mesajde johnnybravo7 » Joi Ian 29, 2015 10:53 am

What??? Deci nu imi vine sa cred ca o persoana afectata de infertilitate te-a intrebat asa ceva??? Poate ca as intelege poate daca ar fi venit de la o femeie cu 3 copii acasa, dar de la una ca noi?! Atunci isi merita soarta, si degeaba ne plangem ca statul nu face nimic pt noi, ca tre sa muncim de ne sar capacele pt un copil si bla-bla. :(

bulinamica

Mesajde bulinamica » Joi Ian 29, 2015 3:12 pm

Groaznic... Trebuia sa faci publica chestiunea de atunci. Cine isi permite sa se poarte astfel trebuie sa suporte macar consecintele oprobiului public, daca rusine de la sine nu ii este...

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Ian 29, 2015 11:55 pm

JohnnyBravo, da, este vorba despre o persoana din publicul-tinta.

Dar sa stii ca eu nu as fi mai comprehensiva nici cu o mama de indiferent cati copii care ar lansa astfel de mesaje cand un ONG face fundraising. Ca detaliu, atunci nici macar nu era un apel la donatie directa, din buzunarul personal, ci un mail in care explicam cum e cu 2% din impozitul pe venit si cu 20% din impozitul pe profit.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Ian 29, 2015 11:58 pm

BulinaMica, de scris pe forum am scris, am pus de atunci captura pe topicul de fundraising (e drept ca nu este cel mai citit topic al forumului :D ). Nu am aratat insa cat de tare m-a afectat. Nici pe forum si nici macar fetelor din nucleul fondator, sa nu le demotivez.

Am scris asa atunci:

Multumim tuturor persoanelor care au donat in acest an pentru a sustine actiunile desfasurate de catre voluntarii SOS Infertilitatea pentru cauza comuna! [floare]

Donatiile, sponsorizarile si alte actiuni de fundraising sunt "motorul" care tine in viata majoritatea ONG-urilor din lume, inclusiv cele hiperprofesioniste, multinationale, cu sute sau mii de angajati. Iata in schimb ce reactie am primit (este singulara, din fericire!) la apelul nostru de sustinere:

[captura]

O astfel de reactie, mai ales venita din partea unei membre (inactive) a forumului, deci teoretic aflata in publicul-tinta direct, ne uimeste. Dar asta e, sunt si astfel de oameni pe lume, atat o duce pe ea capul, asta a inteles: ca cersim. Sa fie sanatoasa!

Alegem sa ne concentram pe reactia larg majoritara de sustinere si multumim din suflet tuturor contribuitorilor, donatorilor, sponsorilor si celor care ne-au ajutat in natura.

2011 sa fie un an mai darnic si mai fertil!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:10 am

De ce nu m-am oprit, cum imi propusesem, la nervi?

Bineinteles ca nu am putut.

Ce povestesc eu aici a avut loc undeva in jurul Craciunului 2010. Pe 30 decembrie 2010 s-a publicat in Monitorul Oficial lista programelor nationale de sanatate. In premiera: Subprogramul FIV.

...restul este istorie.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:19 am

Si daca tot m-am dus pe primele pagini ale topicului despre fundraising, reiau de acolo cateva „detalii”.

SOS Infertilitatea scrie:A propos de fundraising si principiile pe care noi ni le-am autoimpus prin carta deontologica, ne uitam zilele acestea pe site-urile colegilor din Fertility Europe. Nu am gasit pe niciunul informatii exacte privind fondurile atrase de catre organizatii, provenienta si sume - adevarul e ca nu este obligatoriu. Stim insa de la intalnirile comune ca unele dintre aceste ONG-uri europene (si nu ne referim doar la cele occidentale, ci si la cele de prin vecini) au bugete anuale de ordinul sutelor de mii de euro si nu pot nici macar intelege teoretic cum o astfel de organizatie ar putea functiona fara sa aiba angajati (bine platiti).

In schimb, pe site-urile celor mai multe dintre ele se afirma explicit faptul ca sunt finantate de pharma:

Imagine

Imagine

Imagine

Noi vom continua sa ramanem fidele principiilor pe care le-am enuntat in carta deontologica, in cazul in care vom obtine sponsorizari vom anunta public sumele precum si cheltuirea acestora. Astfel, mentionam ca in ultimul timp am avut cheltuieli legate de munca pe proiectul de lege si pe grupul de suport, indeosebi inchirierea salii profesionale unde au loc sesiunile. De asemenea, vom imprima in curand un set de materiale de promovare SOS Infertilitatea.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:24 am

N-o sa uit, in acel 2010 despre care vorbim (an in care am muncit ENORM, atunci s-a obtinut Subprogramul), cand am relansat campania, in septembrie, SOSI avea in cont 140 de lei.

Iar Elena si Beatrix fusesera la primele intalniri Fertility Europe (in 2010 am devenit membri oficial), de unde venisera cu astfel de informatii:

SOS Infertilitatea scrie:Cu ce bugete functioneaza colegii nostri din alte tari:

Imagine

Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:27 am

Si asta ar fi de recitit:

Mademoiselle PasDeChance scrie:Reiau mesajul de pe un topic haios:

Vorbind de sponsorizari si de eternul voluntariat in care functioneaza SOS Infertilitatea, mi-am dat seama ca exista un punct comun in acuzatiile reunite pe acest topic cu conflicte:

alexandru.ivan scrie:incep sa cred ca sunteti reprezentant al unei "mari clinici" in care se fac tratamente pe sume "modice" de mii de euro si nu faceti altceva decat sa racolati clienti.
Nu cred ca sunteti in masura sa vorbiti despre manipulare in aceste conditii.

Maria scrie:SOS Infertilitatea nu este altceva decat un alt ONG cu rol de trambita a unor interese financiare ale unor medici si clinici

Iulia* scrie:Sunt convinsa ca nu este nici un interes financiar la mijloc....
Si marmota.... invelea ciocolata in staniol...

Poate nu e intamplatoare aceasta convergenta de opinii apriorice, cam asta e gandirea comuna referitor la o asociatie de pacienti aparuta brusc si atat de vizibila. Ca sigur e cineva in spatele ei, care pompeaza fonduri si isi reprezinta discret interesele.

Ei bine, in spatele SOS Infertilitatea nu e nimeni. (Adica suntem: noi, cateva paciente, si sotii nostri; si multa munca.) Tinem mult la aceasta independenta, this is priceless. Dar asta nu inseamna ca putem functiona la infinit fara fonduri, doar cu heirupisme.

Ramane insa faptul ca transparenta noastra e maxima: toate donatiile primite pe toate canalele, inclusiv cele in valoare de 10 RON, au fost anuntate public, bilanturile contabile sunt publicate in clar pe forum, avem o carta deontologica (pe care nu am prea avut ocazia sa o invocam, avand in timp un singur advertorial pentru o clinica, timp de o luna de zile, in valoare de 300€), in care ne-am autofixat limitari foarte severe in relatia cu actorii din sfera RUAM.

Operatiunea de fundraising trebuie relansata, dat fiind ca Subprogramul e pus pe shine, din punctul meu de vedere fundraisingul devine acum principalul obiectiv al Asociatiei, pentru a ii asigura continuitatea. Ar fi atat de pacat sa se piarda ceea ce s-a realizat, ex nihilo, in acesti trei ani si jumatate. Nu e suficient ca am inceput, trebuie sa si continuam.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:41 am

Sau asta:

N.C.B. scrie:Le povesteam catorva dintre participantii la Intalnirirle VREM COPII - am fost in ultimele luni, de cand m-am intors in tara, martora a numeroase situatii oficiale (gen intalniri politice) unde discursul despre ONG-uri este la modul: "Ah, ONG-urile nu fac decat sa caute finantari, banul e tot ce conteaza", "Liderii ONG-urilor au salarii comparabile cu ale sefilor de multinationala, prima lor grija e sa isi asigure salarii umflate, apoi, daca mai ramane ceva, baga si in proiecte", "E mai simplu sa castigi bani cu un ONG decat cu un SRL" sau, si mai on topic, "Asociatiile de pacienti nu exista; toate sunt balonase de sapun, create si intretinute de industria pharma". La asta ultima, emisa de un fost director MS, m-am intors si am dat sa protestez, la care acesta, gentil, cunoscandu-mi si calitatea asociativa, a fost de acord cu mine, m-a rugat sa nu o iau personal, precizand ca se referea la asociatiile de pacienti "mari". Adica ...noi suntem mici. Si, probabil, prosti.

Chiar parem prosti in ochii celorlalti cand le spunem ca noi nu avem sponsori pharma, ca nu avem sponsori in general. Parem asa, ...extraterestri.

Eu ma incapatanez sa cred ca nu suntem prosti, dar trebuie sa admit ca este un punct slab organizational faptul ca dupa patru ani jumate de campanie nu avem o strategie de fundraising, am mers pe "facem totul moka, iar pentru ce nu putem face moka, daca nu curge, pica".

[...]

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 9:48 am

SOS Infertilitatea scrie:Cum am spus de multe ori, forumul este doar partea vizibila a iceberg-ului in raport cu ansamblul campaniei / activitatii asociative.

Ca exemplu, iata cum isi petrec weekend-ul contabil o parte dintre fondatoarele Asociatiei:

Imagine

Imagine

Imagine

Intre timp, avem relatie contractuala cu un contabil, din fericire (dar contabilitatea tot ne cere mult timp, caci contabilul face strict calculele).

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 10:01 am

De ce am deschis topicul asta?

Sigur stiti. Pentru ca doar pana pe 4 februarie puteti ajuta SOS Infertilitatea sa fie pe podiumul Campionatului de Bine, caz in care organizatorii ne dubleaza suma
.
https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:28 pm

Am pregatit un mesaj pe care o sa il transmitem zilele acestea pe toate canalele, inclusiv newsletter catre cei peste 4.000 de aspiranti si parinti RUAM din baza de date si cei peste 200 de medici RUAM.
Ultima oară modificat Vin Ian 30, 2015 5:34 pm de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:28 pm

Am auzit ca o mana intinsa trebuie sa spuna o poveste...

Povestea noastra o stiti probabil: suntem o organizatie initiata si animata EXCLUSIV de catre pacienti voluntari, fara surse stabile de finantare.

Muncim zilnic, de 7 ani, 7 zile din 7 (de fapt – mai ales noaptea, si cu program prelungit in weekend-uri si vacante), pentru Asociatie, care are activitati sustinute si rezultate notabile, insa nu detine un sediu si nu are angajati. Toti banutii pe care reusim sa ii strangem merg in proiecte si in dezvoltare organizationala.

N-am excelat niciodata in fundraising. Nu, nu ne laudam cu asta. Dimpotriva. Este un punct slab al organizatiei. Caci nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:30 pm

Anul acesta am lansat un pariu: ne-am inscris la Campionatul de Bine, competitie in cadrul careia ni se pot face donatii online, cu cardul, FARA COMISION. Si vrem sa castigam / sa fim pe podium, pentru ca organizatorii sa ne dubleze suma atrasa.

Pana in prezent, in cele 10 saptamani de competitie, avem deja aproape 800 de donatori distincti care sustin activitatea Asociatiei SOS Infertilitatea, via Campionatul de Bine.

Este enorm!

Fiecare donatie a insemnat pentru noi un mesaj: „Faceti bine ceea ce faceti, imi doresc sa continuati si sunt dispus/-a sa contribui la asta!”

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:30 pm

Cauza noastra este mai putin „atragatoare” decat altele din domeniul social sau sanatate, este greu sa „luptam” cu proiecte de tipul dotarea spitalelor cu aparatura pentru tratarea leucemiei sau organizarea de actiuni pentru copiii bolnavi de cancer. Pe langa acestea, infertilitatea risca sa para un „moft”. :( De aceea, ne bazam aproape exclusiv pe publicul-tinta, care stie din experienta cat de dureroasa este neputinta de a avea un copil si cata nevoie este de actiune in domeniile infertilitatii si adoptiei.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:31 pm

In ciuda „concurentei” (pentru care avem toata stima) constituite din asociatii de tip profesionist, cu proiecte mult mai predispuse sa determine publicul sa scoata cardul din portofel, noi, cele cateva voluntare din nucleul Asociatiei, am muncit mult in saptamanile acestea, am continuat mobilizarea inclusiv in randul familiilor noastre si al prietenilor privati, care nu se confrunta cu infertilitatea, dar ne sustin – si suntem in prezent pe locul 4 in clasament:

https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... ditionId=1

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:32 pm

Daca aveti rabdare sa va uitati pe proiecte, celelalte organizatii, inclusiv cele clasate mult in urma noastra, au atras sume MULT mai mari decat noi. Explicatia clasarii noastre din acest moment – foarte bune, dar nu suficiente - este faptul ca, desi am atras deocamdata doar o suma modica, avem multe puncte / donatori, intrucat cca. 90% dintre donatii au fost de cate 5 si 10 RON.

Punctajul se calculeaza astfel: Scorul final = suma totala stransa din donatii X(inmultit cu) numarul total de donatori distincti, pe tot parcursul Campionatului de Bine 2014.

Adresa de e-mail pe care o completati cand donati reprezinta criteriul de diferentiere pentru a fi considerat donator distinct, in fiecare etapa a Campionatului de Bine.

Deci, daca ai donat intr-o etapa anterioara (inainte de 4 ianuarie), iti multumim mult si te informam ca poti dona din nou, vei fi contorizat ca donator distinct.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 30, 2015 5:33 pm

Numarul mare de donatori ne ajuta sa urcam in clasament. De aceea, daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, cu adresele de email ale acestora, astfel punctam la numarul de donatori.

Din fericire, procedura nu doar ca nu are comision bancar, dar este si hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin e-mail, nimic, totul este foarte user friendly.

Competitia dureaza pana pe 4 februarie si ne dorim din totul sufletul sa fim pe podium atunci. Vor fi declarate castigatoare si premiate primele trei proiecte cu cel mai mare scor final iar organizatorii vor dubla suma atrasa de organizatie.

Deci: trebuie sa ajungem pe podium si sa ramanem acolo.

Ne ajuti? [flori]

Iti multumim din suflet si iti uram sa se intoarca imniit!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Ian 31, 2015 11:29 pm

Spuneam ca aceasta competitie de donatii este un pariu. Pe care recunosc ca il iau cam personal. Exista lume care ma intreaba – de cativa ani deja – cat cred ca o sa mai pot mentine ritmul, cat o sa fac voluntariat: pana la pensie? Uneori surasul meu este, recunosc, amar. Nu m-am oprit. Nu am vrut sa fiu inca o persoana care dupa ce „s-a vazut cu sacii in caruta” pare a fi uitat prin ce a trecut. Pana la urma, Asociatia este primul meu „copil”, nu il pot abandona doar pentru ca a aparut un alt copil (mult mai concret – si cu nevoi stringente in termeni de timp, contact si afectiune). Dar nu m-am oprit si pentru ca eu cred DIN TOT SUFLETUL ca este nevoie de actiunea asociativa, de informatie, de dialog, de sprijin, dar si ca, la nivel macro, este nevoie in spatiul public de o voce a cuplurilor hipofertile si a parintilor adoptatori. Am plecat de la minus infinit in 2008, am construit mult si am construit frumos, ar fi mare pacat daca ne-am opri. Asa cred eu. Va rog sa imi aratati ca nu ma insel, ca exista multi-multi oameni care considera necesar, chiar indispensabil, ceea ce face Asociatia si ca acesti oameni sunt dispusi, la randu-le, sa contribuie pentru binele comun.

Caci, dincolo de competitie si premiu, pentru noi fiecare donatie inseamna un mesaj de sustinere. And this is priceless!

Va reamintesc linkul, unde se poate dona cu cardul, fara comision, in 40 de secunde: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

Va urez sa credeti in miracole!

Cu cele mai bune ganduri,

Nicole si Echipa de voluntari SOS Infertilitatea

Înapoi la “Fundraising.”