Sfarsitul mediatizarii campaniei pe DC

/ Diverse.
psj

Sfarsitul mediatizarii campaniei pe DC

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 6:54 pm

Dupa cum stiti, pana de curand o platforma de comunicare a campaniei a fost forumul DC, despre care credeam noi ca este "pastorit" de niste oameni cu suflet mare, asa cum le placea sa se prezinte cu orice ocazie.
Iata insa ca au banat linkurile catre campanie iar astazi ni s-au cerut bani ca sa mai putem anunta fetele interesate de mersul campaniei SOS Infertilitatea, facuta, dupa cum stiti, cu buget zero si in care am pus in afara de suflet si mare parte din timpul nostru liber si nu in ultimul rand bani, atunci cand a fost nevoie.

Ultimul meu mesaj a fost sters pentru a se sterge orice urma a prezentei mele pe DC, iar contul mi-a fost blocat.
Reiau aici continutul, admin a fost fulgerator si a reusit sa-l stearga in termen de cateva minute.

Explicatia sa "Tocmai am sters un subiect de la cineva care iara cerea explicatii. Eu am inteles de la LucaLuca ca exista o asociatie si trebuie sa se discute despre cereera noastra si ca aveti nevoie de un consens de grup. De aceea nu accept subiece razlete pe aceiasi tema. Cine le deschide le sterg si inchid contul."

Se simt niste frustari ale unui barbat care se pare nu reuseste sa fie cocos la el in ograda dar ii reuseste de minune pe net.

In fine, aici aveti mesajul incriminat. As fi curioasa ce reguli am incalcat.
"Admin, dupa cum observi site-ul nostru nu este gazduit pe un server gratuit. O firma de software s-a oferit sa ne ofere hosting gratuit si se ocupa si de administrarea domeniului. Dupa cum observi pe site nu exista niciun link sau banner ar firmei respective. Nu avem niciun fel de reclama , nici macar adsense.
Unii oameni stiu sa ajute dezinteresat fara sa astepte nimic in schimb.

Spui ca "vom incepe propia campanie dupa ideile noastre de cum se face o campanie".
Campania asta dureaza de mai bine de 1 an, de ce nu ati venit niciodata cu o idee, cu un ajutor in tot acest timp? As dori exemple concrete. Au fost momente cand eram blocate, lucrurile pareau sa nu se mai miste in nicio directie.

Ce persoane publice ati contactat si noi nu le-am raspuns? Din cate stiu ati scris doar Andreei Marin care a spus ca ne va contacta, ceea ce nu s-a intamplat timp de 1 an.

Nu pot decat sa va urez succes cu noua campanie.
Nu in ultimul rand as dori sa le multumesc fetelor care ne-au ajutat in tot acest timp care au rupt din timpul lor liber pentru trimis emailuri, dat telefoane, intalniri cu politicienii, participari la emisiuni si sunt convinsa ca vor fi mandre atunci cand va iesi legea pentru ca vor sti ca au si ele o contributie."

Acesta a fost mesajul meu (aproximativ). Credeti ca era cazul sa fie sters atat el, cat si contul meu?

ioana_p76

Re: Sfarsit de campanie pe DC

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 23, 2009 8:30 pm

Inca o data imi exprim dezamagirea fata de DC si de modul cum au stiut sa "ajute" campania noastra.
Insa nu consider ca este vreo pierdere pt campanie, pe DC era doar platforma de comunicare iar ei au facut din asta un merit al lor. Nici un ajutor concret si acum "ameninta" ca isi fac propria campanie...

Imagine

mie cel putin imi vine sa rad!!:)) De parca ar fi concurenta la facut campanii..

Nu au inteles scopul campaniei noastre- nu e nici prestigiu, nici publicitate, nici bani ci OBTINEREA SPRIJINULUI DIN PARTEA STATULUI PENTRU CUPLURILE CARE SE LUPTA CU INFERTILITATEA !
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

psj

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 9:18 pm

Mersi Ioana pentru sprijin. A fost o surpriza neplacuta si pentru mine. Se pare jignirile si injuraturile de la alte subiecte primesc in cel mai rau caz cartonase dar mie mi s-a sters direct contul.
Probabil fiindca nu aveau replica. Se simte putina disperare acolo.

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 23, 2009 9:45 pm

Scrisesem un mesaj si pe DC, nu a rezistat nici 10 minute, il redau aici:

Pentru ca acesta este ultimul subiect deschis despre campanie (restul au fost inchise, sterse sau mutate la ZZ) vreau sa imi exprim aici sentimentul de tristete si dezamagire pe care il am ca urmare a faptului ca nu ma asteptam sa ne fie puse bete in roate in aceasta campanie tocmai de catre adminii site-ul care ne promitea ajutor si de la care asteptam, nu neaparat ajutor, ci intelegere si sustinere
Doar numele siteului este desprecopii, insa se pare ca sensul s-a cam schimbat, in loc sa fie vorba despre copii, incepe sa fie vorba despre publicitate, despre prestigiu si in final despre bani.
Pacat ca adminii acestui site nu au inteles scopul campaniei noastre-nu e nici prestigiu, nici publicitate, nici bani ci OBTINEREA SPRIJINULUI DIN PARTEA STATULUI PENTRU CUPLURILE CARE SE LUPTA CU INFERTILITATEA !
Probabil imi vor inchide si mie contul, cum au facut cu LucaLuca si Psj si cred ca vor face cu cine va mai indrazni sa comenteze.
Asta da "ajutor"! Sincer nu ma asteptam ca tocmai site-ul DESPRECOPII sa restrictioneze o campanie nationala pentru sprijinul celor care isi doresc COPII.
Veti spune stimabili admini ca ati vrut sa ne ajutati, asa cum ati spus in subiectul aruncat la ZZ. Scuze, asa ajutor cu astfel de conditii n-am mai primit. Chiar e vorba de o campanie de ajutorare a cuplurilor infertile, NON-PROFIT. Cine a dorit sa sustina campania a facut-o neconditionat.

Noi mergem inainte, cine doreste sa sustina cu adevarat campania stie unde sa ne gaseasca!

E clar, le e frica de noi, ne sterg mesajele, nu mai avem drept la replica
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

psj

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 9:58 pm

Da, Ioana , dar vezi, hotul tipa hotii.
tot ei scriu "Asa cum am mai afirmat: vrem sa lucram impreuna cu voi dar dorim o relatie civilizata si o alta persoana de contact. "
Ce fel de dialog, ce fel de persoana de contact daca ei ne inchid conturile si noi nu mai putem raspunde.
Poate imi spune si mie cineva unde sunt injuriile in mesajul meu :)

psj

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 10:01 pm

" Ma doare sa vad cat de usor treceti la injurii si acuze omitand faptul ca noi dorim in continuare sa ajutam aceasta campanie."

"Nu am cerut NICIODATA bani pentru a sprijini campania ci numai respect si un pic de credit! "

Banii ne-au fost ceruti direct astazi, topicul se afla la ZZ. Ni s-a spus contactati-ne pentru a discuta tarifele.

Topicul este inca la ZZ, pana va fi sters.

Nu-i nimic, avem screenshoturi.

psj

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 10:58 pm

Deoarece adminii de pe DC mi-au luat dreptul la replica dar in paralel se plang ca nu au cu cine discuta, voi face cateva precizari aici.

Nu s-a scris niciun articol in presa in urma recomandarilor dumnealor.

Un grup de voluntare au facut o baza de date cu ziaristi carora le-am trimis mesaje la fiecare eveniment important. Unii au facut articole, altii nu. Unele articole au fost intermediate de catre vizitatoare ale blogului care aveau amici in presa.
O spunem cu mana pe inima DC nu a intermediat niciun articol de presa despre campanie. Pur si simplu mint.

Replica "nu aglomerati forumul de aspirante care mai au si alte probleme decat campania voastra " este de-a dreptul antologica.
Campania asta este facuta pentru a ajuta persoanele cu probleme de infertilitate.

Nu-i nimic, ne-am facut deja coltisorul nostru, nu simtim nevoia de a fi pe acelasi plan cu Michael Jackson, suntem din ligi diferite. :D

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 7:38 am

Absolut jenant!

Acum incearca sa iasa cat de cat cu fata curata, acuzandu-ne in absentia, stiind ca nu ne putem *apara*.

Sa raspunda la intrebarile Elenei - care sunt personalitatile publice care au vrut sa ajute campania si noi ne-am opus? Ce articole s-au scris in presa in urma intermedierii DC? Nominal, nu generalitati.

De fapt, astea erau intrebarile puse si de Luca - si a fost banata. Luca mai subliniase si ca marea revendicare a administratiei DC, respectiv link catre forumul DC in prezentarea "cine suntem" de pe pagina campaniei - a existat dintotdeauna (si va ramane acolo, chiar si in actualele conditii, pentru ca noi nu percepem totul in termeni de "concurentza"); dar exista linkuri catre DC (cel putin sapte care ies la search in articole, plus cele din comentarii) nu pentru ca ne-ar fi impus ei, ci pentru ca asa am vrut noi, acolo s-a nascut campania, pe forumul DC, dar asta nu inseamna ca DC este proprietarul campaniei, asa cum si-ar dori ei: sa si-o afiseze in portofoliu, din vanitatea de care vorbea tamaryllis - sa obtina si mai mult impact, si mai multi useri, si mai multe clickuri, si mai multi sponsori.

Cand se gasesc niste useri care nu-s gasculitze obediente si pupincuriste, exista solutii: pumnul in gura si banarea. Din ciclul "am butoane de admin, vai, cat de puternic sunt, castig orice lupta de idei: sterg userul si subiectul".

Cum spuneam: absolut jenant.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Mesajde miki70 » Joi Sep 24, 2009 9:37 am

Nu stiu ce sa spun, am ramas masca @-) . Apreciez tot ceea ce ati facut pt cauza infertilitatii, ati muncit f mult iar acum vor altii sa-si insuseasca rezultatul muncii voastre. Nu mi se pare corect.

Luca, PSJ si Ioana_p76, m-am intristat cand am vazut ca ati fost banate dar acum cand am vazut ca va pot gasi aici mi-a mai trecut.

Va pup si va imbratisez.

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Joi Sep 24, 2009 9:40 am

Miki si eu ma bucur ca te regasesc aici si sper sa vina toate fetele de pe Dc cu care am legat prietenii si ne-am incurajat reciproc.
Si asteptam si fete noi, vor gasi aici atmosfera calda si prietenie fara pretentii.
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 9:48 am

miki scrie:Nu stiu ce sa spun, am ramas masca :shock: . Apreciez tot ceea ce ati facut pt cauza infertilitatii, ati muncit f mult iar acum vor altii sa-si insuseasca rezultatul muncii voastre. Nu mi se pare corect.

Luca, PSJ si Ioana_p76, m-am intristat cand am vazut ca ati fost banate dar acum cand am vazut ca va pot gasi aici mi-a mai trecut.
Va pup si va imbratisez.

eh, miki, o cauza nobila ca a noastra are nevoie de martiri! :))

nu stiu daca ati citit, adminii DC acum ling unde au scuipat, incearca totul pentru a nu incasa bile negre de la aspirante, dar nu reusesc decat sa fie hilari. ne-au propus sa ne tipareasca brosura de prezentare a campaniei (nu au precizat inca exact cat de mare ar vrea sa fie sigla DC pe coperta, heh!) si sa ne faca tzarc separat pe forumul DC (ca sa nu ne mai citeasca nimeni, probabil, sa nu mai stresam aspirantele care au alta treaba decat "campania noastra"), un loc separat "dupa modelul fan-club Michael Jackson":)) - deci in memoriam, la decedati. De parca asta ar fi problema - ca n-avem spatiu unde sa ne manifestam. Noi oricum campania o desfasuram/organizam inca de anul trecut pe yahoogrup/blog, pe DC nu faceam decat sa informam aspirantele.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Joi Sep 24, 2009 11:37 am

tocmai am fost banata pe DC, a fost totul foarte scurt, asa ca trebuie sa imi pun si eu AICI LA NOI, ultimul post de acolo:

Anunt catre DC: stimati admini, in semn de protest fata de comportamentul dumneavoastra la adresa colegelor mele de la SOSI, de buna voie si nesilita de nimeni, renunt la contul ca care il am pe forumul dumneavoastra. Si doresc sa o fac in mod public, sa stie toate persoanele care scriu sau citesc aici cu cine au de a face, sa ia la cunostinta de faptul ca ieri colegele mele – LucaLuca, PSJ si Ioana_p76 au fost banate pe DC.

Am fost utilizator al acestui forum, dar in ultimul timp nu am activat din motive obiective: serviciu nou foarte solicitant in acelasi timp cu primul fiv, apoi preocupari in a tine sarcina obtinuta, dar fara succes.

Datorez forumului DC faptul ca aici am intalnit fete cu suflet de aur, dar mai ales am descoperit printre ele pe colegele mele de la SOSI si m-am alaturat lor, intr-un demers pe care il facem totalmente in mod voluntar (mai bine spus punem si bani de la noi pentru orice cheltuieli pe care Campania le solicita). Pentru faptul ca pe platforma dumneavoastra am intalnit aceste persoane deosebite, va multumesc. Dar doar pentru asta!

Mai departe insa, constrangerea pe care ati aplicat-o colegelor mele - in conditiile in care SOSI dispune acum de platforme de comunicare utilizate numai si numai ca societate civila, non-profit, si nu va prejudiciaza in niciun fel veniturile companiei dumneavoastra - ma face sa iau atitudine si sa atentionez utilizatorii forumului dumneavoastra.
Cum acesta este un mesaj de tip kamikaze, cu buna stiinta, doresc sa spun tuturor celor interesati de Campania noastra ca ne gasesc pe baricade la forumul infertilitate punct com si ca asteptam pe oricine doreste sa se implice! Stim foarte bine cu ce context ne confrutam in realitatea romaneasca si in jungla intereselor mercantile, fie ele si in mediul virtual; dar sa privim in adancul nostru si sa ne cautam spiritul de solidaritate si de altruism. Va asteptam alaturi de SOSI!

P.S.1. banarea Ioanei nu s-a datorat faptului ca a deschis subiect nou, ea si-a scris mesajul la subiectul cu campania, cel consacrat. Nu a rezistat nici 10 minute, asa cum nu va rezista nici al meu.

P.S.2. da, Elena este persoana de contact pentru DC, dar la noi in grupul SOSI nu s-a pus niciodata problema de constrangeri, iar fiecare din noi a avut si are dreptul sa-si exprime propria opinie. Slava Domnului!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 12:00 pm

Beatrix, noua martira. :)) Elenada a ramas ultima mohicanca.

A aparut si o useritza de prin 2002, ipochimena Lori, complet necunoscuta la aspirante, dar care, desigur, declara nenumarate fiv-uri, ani de lupta cu infertilitatea: "spectatorul umil si tacut" [asa se declara:))] face o sinteza absolut obiectiva a conflictului, numa buna de pus in rama, si apoi ne spune cat de proaste suntem. Textual. Halucinant. Viata, inclusiv cea virtuala, e pitoreasca.

Imagine

Imagine

I-a raspuns Elena:

Imagine

bulinanico

Mesajde bulinanico » Joi Sep 24, 2009 12:09 pm

Este foarte trist ce s-a intamplat...imi pare rau. ati muncit enorm in ultimul an. Cred ca multe dintre fetele care apreciaza munca voastra se vor muta aici...asa sper. Felicitari pt tot ceea ce faceti.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 12:14 pm

Bulinanico, welcome - tie si lui bebe. :)

Noi suntem linistite, nu am pierdut mare lucru, doar una din tribunele prin care ne comunicam rezultatele campaniei - intr-un fel, DC a pierdut, forumistele sale nu vor mai afla direct pe forumul lor ce se mai intampla in campania SOSI, in caz ca sunt interesate va trebui sa vina la sursa. Tot ceea ce am realizat pana acum ramane si vom continua in acelasi ritm.

Deci chiar e un pas inainte sutul asta in fund: am activat forumul asta, care era formal, inactiv. Nu ne pasa de clickuri, nu vrem cantitate, ci calitate. O minicomunitate cu un scop declarat: suport in lupta impotriva infertilitatii.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Joi Sep 24, 2009 12:27 pm

Bulinanico, bine te-am regasit aici, draga graviduta! sarcina usoara pana la capat!

s-a muncit mult, e adevarat si se va munci in continuare. nu ne poate impiedica o alta platforma.

nu cerem fetelor sa se mute definitiv doar la noi, ramane evident la latitudinea fiecareia, noi nu avem resentimente. Insa fetele pot sa fie active atat acolo cat si aici, cele care doresc sa se implice, fie si cu o vorba de incurajare. este nevoie de oricine poate sa puna umarul, ca aceasta campanie e de durata.

avem datoria morala sa continuam campania, fata de noi insine si fata de toate femeile care au plans macar odata in viata din cauza acestei neimpliniri. nu e usor deloc, dar daca nu incearca nimeni, nici nu se poate obtine nimic; in tara asta prea ne-am obisnuit mult doar sa ni se dea, sau mai mult de atat - daca facem un lucru cat de mic sa cerem neaparat recompense sau recunostinta eterna pentru acel lucru

te pup cu drag!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 1:36 pm

Vad ca in sfarsit a scris si o aspiranta confirmata, Pisic77, nu doar useri de prin 2002 gen Lori pe care nu o stie nimeni la aspirante - si si-a exprimat parerea mai degraba negativa si nejustificat de ironica, dp meu dv. Retin ca Pisic77 a avut o disputa cu Elena pe topicul de fiv in austria, sper ca nu asta e cauza. Nu pot sa ii raspund acolo, scriu aici, poate citeste sau ii parvine informatia.

Are dreptate ca daca nu exista DC campania asta nu exista - in sensul ca noi, astea care ne-am implicat, nu am fi putut sa ne *cunoastem* virtual. Asta nu am negat-o niciodata, mi se pare foarte normal. Restul nu are nici o legatura cu DC, din decembrie ne organizam pe o platforma paralela, acolo informam despre rezultatele actiunilor (cred ca e a treia oara cand scriu asta, promit sa ma opresc).

Dar de aici pana la a aplica cu forta o stampila DC - e cale lunga. Pe care nu o acceptam.

La fel, e cale lunga pana la ironii de genul "cine v-a pus sa va sacrificati pentru binele omenirii", "n-oti vrea si premiu" sau acuze de genul ca am cauta glorie media la nivel personal.

Imagine

Imagine
Da, facem campania asta pentru binele comun, oricat ar parea de greu de conceput pentru unii. Mediatizarea este o componenta centrala a campaniei, iar cand e nevoie de aparitii personalizate chiar e mai degraba o problema, din fericire exista Elena in nucleul campaniei (dar au mai aprut "pe sticla" si Cristal, si Claudia, si Mirimir), caci, dupa cum prea bine stim, nu multa lume e dispusa sa vorbeasca liber depre infertilitate (cu atat mai putin mâtza ipocrita de Andreea Marin:).

Limba romana e foarte sugestiva, cu un minunat tezaur paremiologic, nu cuvintele sunt grave in cazul asta ci realitatea din spatele lor, exact lins unde scuipi este ceea ce ne propune DC - ne-a banat in serie si apoi continua sa pretinda ca nu doreste decat cooperarea cu SOSI. :))

mihaele

Mesajde mihaele » Joi Sep 24, 2009 2:12 pm

Un sut in fund un pas inaite trebuie sa luptam si cu siguranta vom birui
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

copilutzu

Mesajde copilutzu » Joi Sep 24, 2009 2:46 pm

Bine v-am gasit!!!
Raluca am citi o propozitie scrisa de tine care m-a uns la ficatei...
Cu voia ta o voi pune la semnatura .

Orice sut in partile carnoase de sub sale e un pas inainte :))
Suuuper!!

Elenada

Mesajde Elenada » Joi Sep 24, 2009 10:57 pm

Hello

M-am lasat pagubasa cu discutia cu Admin si cu fanele lui.

Pisic nu ma inghite deloc. A mai cautat cearta si la un subiect dedicat fivului in Austria. M-a certat ca am tinut partea clinicii unde am facut fiv, clinica despre care spunea ea ca nu are decat un singur dr si anume profesorul si totodata detinatorul clinicii, iar restul fiind niste nimeni pentru ca nu aveau stampila pusa pe retete si care nu stiu ce fac. Mie una nu mi-a lasat deloc impresia doctorita cu care am facut fiv ca nu ar sti cu ce se mananca. De fapt acolo nu faci fiv cu un singur doctor, ci cu toata echipa de medici ai clinicii.

Acum ma acuza ca imi place sa apar la televizor si de asta ma duc, ca sa ma dau eu mare. Ce e drept, am si cu ce sa ma dau mare. Ma dau mare cu sotul meu afectat din pacate de infertilitate si care este considerat impotent de trei sferturi dintre cei care s-au uitat la emisiunile in care am aparut, pt ca pentru foarte multi infertilitatea masculina e confundata cu impotenta.

Pacat ca tot noi suntem vazute rau, ca fiind niste egoiste, interesate sa aparem la televizor. Sa ne "laudam" cu infertilitatea....
Dar asta nu ma mira si ma asteptam la asa ceva, asa ca nu au reusit si nici nu vor reusi sa ma faca sa renunt la aceasta campanie. Mergem inainte impreuna!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Înapoi la “Miscellanea.”