Topicul cu conflicte.

/ Diverse.
alexandru.ivan

Topicul cu conflicte.

Mesajde alexandru.ivan » Mie Noi 25, 2009 11:45 am

[Later edit SOS Infertilitatea: am adunat in acest subiect cele cateva conflicte care au avut loc de-a lungul timpului pe forumul SOS Infertilitatea. Posturile nu au fost editate/sterse de catre administratie, ci de catre autorii lor.]

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 10:10 pm de către alexandru.ivan, modificat de 13 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Re: TERAPIA BOWEN VA POATE AJUTA SA AVETI COPII

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Noi 25, 2009 11:37 pm

Alexandru Ivan, postul este pura reclama, dar il lasam, pentru ca poate cineva ar fi interesat.

Nu putem insa, ca editori ai acestei pagini web si persoane care stiu destul de multe despre infertilitate, sa nu spunem:

alexandru.ivan scrie: Femei care erau considerate infertile de catre medicina alopata au reusit sa aiba copii in urma tratamentului Bowtech.
Procentajul de reusita este de (80-90)%.

asa ceva nu exista! Fiv-ul, procedeu complex prin care se implanteaza unul sau mai multi embrioni viabili intr-un uter pregatit sa ii primeasca, are rata de reusita un pic peste 20%! Procentul ala de "80-90%" rata de reusita cu tehnica minune este o aberatie, o gogoasa, care arata lipsa de seriozitate a ofertei, eu nu imi pierd timpul sa intru pe site-ul tau nici macar din curiozitate.

Multa sanatate!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

alexandru.ivan

TERAPIA BOWEN-MINUNEA SEC 21- VA POATE AJUTA SA AVETI COPII

Mesajde alexandru.ivan » Joi Noi 26, 2009 8:28 pm

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 9:59 pm de către alexandru.ivan, modificat de 7 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 12:59 pm

alexandru.ivan scrie:

A incerca sa iti faci semenii sa ridice capul din pamant nu este nici pe departe pura reclama.
Ca unii dintre noi prefera sa creada ca sunt o bucata de carne ambulanta care s-a nascut pentru a muri si atunci inventeaza tot felul de motive care de care mai "rationale" pentru a-si justifica indiferenta si bataia de joc la care isi supun propria existenta, nu ma mira. Frica de Adevar este inca mare. Inca nu se vede padurea de copaci.

Adica noi, astia de pe-acilea, suntem bucati de carne ambulanta, care isi supun existenta bataii de joc si indiferentei, care se tem de Adevar, nu vad padurea din cauza copacilor etc. - si venisi tu sa ne luminezi si sa ne ridici capul din pamant?!

Mor de ras. Probabil ar trebui sa sune jignitor/umilitor, pentru mine e doar hilar. Scrii ca sa nu taci.

alexandru.ivan scrie:2. rata de reusita(80-90)% --- Am vrut sa ma refer la terapie in ansamblu, pentru ca cine intra pe site, va vedea ca aceasta terapie acopera o serie extrem de larga de afectiuni.
Daca va mai spun ca am colegi care nu prea stiu ce inseamna esecul la capitolul infertilitate, probabil ca urmatorul post va contine un indemn de control psihiatric.

Nu, nene, nu de control psihiatric ai nevoie, ci de manualul de anatomie de-a opta! Adica esti un modest cu 80-90%, distinsii tai colegi sunt inca si mai tari, au rata de reusita 100% in rezolvarea cazurilor de infertilitate! Adica ei rezolva ovare polichistice, eradicheaza endometrioza, inmultesc spermatozoizii, rezolva teratospermia, fac spermatozoizii sa fecundeze ovulul fara sa mai fie nevoie de trompe atunci cand nu sunt?! Te pomenesti ca fac si diagnostic preimplantatoriu?!

Alexandru Ivan, cat timp voi fi eu pe forumul asta, astfel de fonfleuri nu vor trece nesanctionate. Nu exista reusita 80-90-100% in rezolvarea cazurilor de infertilitate in ansamblu. Persoanele care sunt aici sunt foarte afectate, foarte fragilizate in lupta lor, da, ar fi in stare sa incerce orice, dar astfel de manipulari nu isi au locul. Culmea, eu sunt o adepta moderata a terapiilor alternative, dar cifrele avansate de tine nu sunt altceva decat gogoritze.

Noi avem probleme cu ovocitele si spermatozoizii, nu cu neuronii.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Sâm Noi 28, 2009 3:47 pm

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 9:59 pm de către alexandru.ivan, modificat de 8 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 6:11 pm

alexandru.ivan scrie:
[b]Daca erati o adepta moderata a terapiilor alternative, nu v-ati fi revoltat atat de tare.
Eu nu luminez pe nimeni, trag doar de maneca.
Nu am spus despre nimeni ca este bucata ambulanta de carne. Nu scoateti din context ca sa iasa ce vreti dumneavoastra. Si vorbeam la modul general, nu faceam referire la o persoana anume sau la un grup de persoane de pe acest forum.

Sunt, dupa cum am spus, o adepta moderata a terapiilor alternative, iau produse naturiste (dar dupa o informare prealabila aprofundata), am facut acupunctura si voi face din nou, cand voi fi insarcinata voi face haptonomie. Nu asta m-a revoltat, ci aberatiile cu rate de reusita 80-100%.

Ba bineinteles ca ai spus despre multi ca sunt bucati ambulante de carne, sta marturie textul de mai sus. Nu am scos din context, ci, tocmai, am citit contextul. Ai spus ca nu ai venit pe acest forum ca sa iti faci reclama ci ca sa ajuti oamenii sa isi ridice fruntea din pamant etc., etc. Deci nu vorbeai deloc la modul general.

Altfel, despre infertilitate discut pe forumuri, mi se pare util, despre relatia mea cu Dumnezeu - nu prea, mi se pare o intruziune desacralizanta. Nu cred in evanghelistii virtuali.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 6:14 pm

alexandru.ivan scrie:Sa imi fie cu iertare daca gresesc, dar incep sa cred ca sunteti reprezentant al unei "mari clinici" in care se fac tratamente pe sume "modice" de mii de euro si nu faceti altceva decat sa racolati clienti.
Nu cred ca sunteti in masura sa vorbiti despre manipulare in aceste conditii.

Gresesti. Grav. Sunt o femeie care se confrunta cu infertilitatea de cuplu. Nu cunosc direct nici macar un singur medic sau farmacist sau orice alt tip de reprezentant din domeniu din Romania, pentru simplul fapt ca eu ma lupt cu infertilitatea in celalalt capat de Europa. Virtual am vorbit cu cativa reprezentanti ai sistemului strict in cadrul campaniei, generalitati, intru promovarea interesului general al cuplurilor infertile. Totodata, sunt multe persoane aici care ma stiu virtual de aproape doi ani de zile si cateva persoane din Asociatia "SOS Infertilitatea" cu care m-am cunoscut in real life in vacantele din Romania. Nu am nici o legatura cu vreo clinica, iar pe acest forum si pe blogul aferent nu exista reclame sau pozitii partizane. Cand/daca vor exista, vor fi anuntate ca atare: publicitate. Stiu ca pare greu de crezut, dar tot ce facem eu si colegele mele este 100% voluntar si gratuit, punem bani din buzunarele noastre - dar mai ales timp, energie si suflet. Proiectul acesta este copilul nostru colectiv si nu permit unui nene care a venit sa isi faca reclama pe forum sa opineze ca am fi / am reprezenta "rechini infiltrati in sistemul medical si in cel farmaceutic".

Deci gresesti, Alexandru Ivan. Grav. Poti sa iti ceri iertare inca o data.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Sâm Noi 28, 2009 7:50 pm

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 10:00 pm de către alexandru.ivan, modificat de 5 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 9:03 pm

Aoleu! #-o Nu ma "agat" de nimic, ca n-am nevoie, nu doar aia e fraza, trebuie corelata cu anterioara, care arata clar ca te refereai la acest forum, unde pasamite nu ai venit sa iti faci reclama ci sa iti ajuti semenii sa ridice capul din pamant etc. Cum ti-am zis, frazele alea sunt hilare, chiar am ras.

Despre relatia mea cu Dumnezeu, repet, Alexandru Ivan: nu iti sta in atributii sa iti dai cu presupusul.

pe forumuri in care sa faceti pe marea cunoscatoare si sa vorbiti despre lucruri de care HABAR NU AVETI. Ma refer strict la terapia Bowen despre care am convingerea ca pana la mesajul meu nici macar nu stiati ca exista. Nu aveti dreptul sa impuneti celorlati o viziune in virtutea unor prejudecati ale dvs.

Nu m-am referit in nici una din frazele mele la terapia in sine - despre care nu stiu mare lucru, dar nici nu am pretins vreo secunda c-as sti - ci, pentru a tzâspea oara o spun: la gogosile cu rata de reusita rezolvarii problemelor de fertilitate 80-100%. Jenant. E jenant sa vezi ca celalalt te ia de prost.

Tocmai am avut o relevatie: cred ca prin terapia asta Bowen a ramas Zana Surprizelor gravida. Ca inteleg ca rezolvati problema chiar daca nu mai exista trompe uterine.

PS: interesant, nu ai mai zis nimic despre cum as fi reprezentanta (platita, banuiesc) a "marilor clinici", avand rolul de a "racola clienti", pe care sa ii "jegmanesc la drumul mare". Si nici scuze nu mi-ai prezentat, Alexandru Ivan.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Sâm Noi 28, 2009 9:09 pm

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 10:00 pm de către alexandru.ivan, modificat de 5 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 9:24 pm

Poti sa imi spui "tanti", nu ma deranjeaza. Am zis "un nene" fara intentii peiorative, dar da, oarecum de distantare, in sensul de cineva care nu a urmarit actiunile campaniei, nu a citit blogul/forumul, dar, desigur, opineaza.

M-am referit strict la mine cand am vorbit despre cazul meu de femeie ce nu reuseste sa aiba copii, dar cand vorbesc de campanie, blog, forum nu ma pot referi doar la mine, pentru ca nu am facut nimic singura, totul este o munca de echipa. Suspectandu-ma pe mine ca nu fac decat sa racolez clienti (pentru cine? nu avem recomandari insistente pentru clinici sau doctori forumul asta sau pe blog), imi acuzi si colegele. Actiunile noastre sunt unitare, colective. Si foarte transparente.

Nu am nimic cu terapia in sine, nu o cunosc, ii doresc mult succes, dar stiu ca ratele de reusita despre care vorbesti sunt umflate cu pompa sau poate doar zise la plesneala. Si repet: nu voi lasa sa treaca manipulari de acest gen pe acest forum cat timp voi scrie eu pe el.

Dar chiar: de unde ai scos ratele de reusita? Aveti statistici? In Romania, europene? Data, durata, numarul de subiecti, tehnica statistica? Un scan, o sursa oficiala?

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Sâm Noi 28, 2009 10:22 pm

.
Ultima oară modificat Mar Dec 22, 2009 10:01 pm de către alexandru.ivan, modificat de 5 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 28, 2009 11:19 pm

Nu am bagatelizat nimic. Reciteste te rog primul meu post. Nu am sters acest anunt (publicitar, da - singurul de pe forum de aceasta natura!), chiar am spus ca poate interesa pe cineva, dar am contestat si continuu sa contest ratele de reusita invocate.

Iar pentru mine o astfel de tentativa de manipulare este echivalenta cu lipsa seriozitatii.

Totul in anuntul tau initial era ok, mai putin acele procente fanteziste.

Ce a urmat, speculatiile aiuritoare pe care le-ai facut, nu a mai fost ok.

alexandru.ivan

TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII

Mesajde alexandru.ivan » Lun Ian 11, 2010 4:29 pm

www.terapiebowen.ro
Terapia Bowtech (prescurtare de la Bowen Technique), este de departe, cea mai simpla si mai eficienta tehnica holistica a secolului 21 . Putem afirma cu tarie ca este asul din maneca umanitatii, fiind solutia viitorului pentru insanatosirea lumii.

Este o tehnica terapeutica extrem de profunda si are la baza teoria conform careia organsimul in stare de relaxare totala, isi activeaza abilitatea de a rezolva orice problema a corpului sau a mintii, prin readucerea acestora in echilibru si armonie. Este o metoda de vindecare neinvaziva si foarte delicata.

Desi in Romania este nou aparuta, in plan international este considerata atat de medicina alopata cat si de cea alternativa ca fiind cea mai puternica metoda de insanatosire!!!

Este o formula unica de re-echilibrare neuro-musculara. Lucreaza, in principal, prin sistemul nervos, atat asupra sistemului osos cat si la nivel muscular.

Terapia Bowen este un concept nou in manipularea corporala, nu deriva si nici nu este similara nici unei alte modalitati de abordare fizica:

- Deplasarile osoase se re-aliniaza - desi nu se executa nici o manipulare a articulatiilor sau oaselor, ca in chiropractie.

- Tensiunile musculare se elibereaza si circuitul limfatic normal se restabileste - desi nu se maseaza muschii, ca in masajul terapeutic.

- Meridianele energetice se restabilesc imediat - desi practica nu se bazeaza pe meridiane si nu seamana nici cu acupunctura, nici cu presopunctura.

- Echilibrul psihic se normalizeaza - desi nu este necesara invocarea unui raspuns emotional, ca in cazul terapiilor ce se adreseaza mintii si corpului deopotriva.

Aproape in toate cazurile, pacientii raporteaza o stare placuta derelaxare si o senzatie de bine, de usurare.

O sedinta de terapie Bowen consta intr-un numar de miscari delicate, practicate cu degetele, asupra muschilor si tesuturilor articulare. Astfel se transmit mesaje in interiorul corpului, de reactivare a memoriei celulare, a unei stari ideale, de relaxare si echilibru.

Durata unei sedinte este intre 15 si 45 minute. Rezultatele pot fi remarcabile, chiar de la prima sedinta de tratament, deoarece corpul incepe procesul de auto-vindecare.

Spre deosebire de alte tehnici fizice,Tehnica Bowen nu foloseste manipularea fortata. Terapeutul nu forteaza corpul sa "execute o comanda", ci ii permite acestuia sa intreprinda masurile necesare pentru auto-vindecare, in propiul sau ritm.
Ultima oară modificat Vin Iun 25, 2010 3:15 pm de către alexandru.ivan, modificat de 4 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Re: TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 11, 2010 7:29 pm

Again?! :)) Terapia Bowen loveste din nou. Bine macar ca n-ai mai pus fontul ala nesimtit, urias, pe care am fost obligati sa ti-l scoatem in topicul deschis anterior, unde ai reusit performanta de a edita de 13 (treisprezece!!!) ori un post, de a trebuit sa inchidem, ca nu se mai putea.

Am inteles ca dai o sansa umanitatii, foarte bine, bravo.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Lun Ian 11, 2010 10:47 pm

RalucaBonzi scrie:Again?! :)) Terapia Bowen loveste din nou. Bine macar ca n-ai mai pus fontul ala nesimtit, urias, pe care am fost obligati sa ti-l scoatem in topicul deschis anterior, unde ai reusit performanta de a edita de 13 (treisprezece!!!) ori un post, de a trebuit sa inchidem, ca nu se mai putea.

Am inteles ca dai o sansa umanitatii, foarte bine, bravo.

[floare] - 13 flori pentru tine :ymhug: . Voiam sa te conving sa scoti acel topic din care lumea nu intelegea nimic.
Fara suparare, dar stai rau cu puterea de intelegere. Eu spre deosebire de multi de pe planeta asta, imi constientizez nimicnicia si nici macar in vis nu consider ca dau personal sansa umanitatii.
SANSA DATA DE DIVINITATE NU ESTE UMILA MEA INFORMARE A CITITORILOR ACESTUI FORUM DESPRE TERAPIA BOWEN, CI CHIAR TERAPIA IN SINE.
LASA-LE SANSA MACAR CELORLALTI SA AFLE DESPRE EA. LA FOARTE MULTI DINTRE EI LE VA FI DE MARE AJUTOR.

Pentru ca lumea sa priceapa cu adevarat despre ce vorbim, ca terapia bowen este un adevarat fenomen la nivel mondial, fac si o lista cu cateva din site-urile oficiale ale celor peste 30.000 de terapeuti din toata lumea:
1. ROMANIA - www.bowtech.ro
2. AUSTRALIA - www.bowtech.com
3. FRANTA, BELGIA, ELVETIA -www.registrebowen.com
4. CANADA -www.bowencanada.ca
5. SUA - www.bowendirectory.com
6.MAREA BRITANIE - www.bowen-technique.co.uk
7.FILIPINE - www.bowentechnique.ph

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Ian 17, 2010 5:21 pm

Topicul anterior nu il stergem, ramane in arhiva, ilustrare a aiuritoarei afirmatii ca as reprezenta laboratoare farmaceutice sau clinici fiv si ca scopul meu in campania asta este sa manipulez si sa atrag clienti.

Poti sa aplici ce formula augmentativa vrei pe langa aceasta terapie - "sansa data umanitatii", "minunea secolului 21" sau cum i-ai mai zis tu, n-am nimic impotriva stilului bombastic cand e utilizat de altii, caci fiecare cu propriul simt al ridicolului; nici data trecuta nu am impiedicat publicitatea pentru aceasta terapie, n-am sters nimic, ci m-am manifestat, dupa cum iti amintesti, referitor la procentele alea de reusita in vindecarea infertilitatii, intre 80% si 100%, ceea ce era o gogoasa manipulativa ce va continua sa nu treaca nesanctionata pe forumul asta, atat timp cat scriu eu pe el.

Repet: noi, astia de pe-aici, avem probleme cu ovocitele si spermatozoizii, nu cu neuronii.

Numai bine, mult succes tie si terapiei in sine!

alexandru.ivan

Re:TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII

Mesajde alexandru.ivan » Mar Ian 19, 2010 11:40 pm

Mii de multumiri din partea cititorilor si viitorilor cititori pentru deschiderea de care dai dovada si pentru faptul ca iti pui omniscienta si spiritul justitiar in slujba lor.
Si problemele de ovocite si spermatozoizi tot de la neuroni pornesc.

Reiau mesajul de baza care conteaza de fapt :
TERAPIA BOWEN (BOWTECH) ESTE CALEA SPRE VINDECARE CEA MAI SIMPLA SI MAI EFICIENTA A SECOLULUI 21.
DIVINITATEA NE OFERA SOLUTII TOT TIMPUL. IMPORTANT E SA AVEM OCHI PENTRU A VEDEA SI MINTE PENTRU A PRICEPE.
DRUM DREPT SI LUMINA!

Beatrix

Mesajde Beatrix » Joi Ian 21, 2010 8:59 pm

Baietele, tu chiar nu simti in iluminarea aia a ta cat esti de penibil in incercarea de a propovadui terapia mileniului pe acest forum?
Fanatismul tau teatral la modul jalnic si comportamentul de tip sectant imi distruge si putinii neuroni care mi-au ramas (ca tot sugerezi tu ca noi astia de pe aici ii avem afectati).
Mai bine iti concentrezi energiile divino-patologice pe care le ai in a face strategii de marketing on-line mai eficiente si eventual pe alte nise de piata, ca pe aici greu sa ai succes cu persoane care nu au suficienti neuroni pentru a percepe mesajele tale apocaliptice.
Atacurile tale si incercarea disperata de a face bani cautand clienti pe acest forum nu fac decat sa imi distreze cele doua sinapse pe care le posed cu mandrie.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Vin Ian 22, 2010 4:46 pm

Beatrix scrie:Baietele, tu chiar nu simti in iluminarea aia a ta cat esti de penibil in incercarea de a propovadui terapia mileniului pe acest forum?
Fanatismul tau teatral la modul jalnic si comportamentul de tip sectant imi distruge si putinii neuroni care mi-au ramas (ca tot sugerezi tu ca noi astia de pe aici ii avem afectati).
Mai bine iti concentrezi energiile divino-patologice pe care le ai in a face strategii de marketing on-line mai eficiente si eventual pe alte nise de piata, ca pe aici greu sa ai succes cu persoane care nu au suficienti neuroni pentru a percepe mesajele tale apocaliptice.
Atacurile tale si incercarea disperata de a face bani cautand clienti pe acest forum nu fac decat sa imi distreze cele doua sinapse pe care le posed cu mandrie.

Fetita tatii, nu ai inteles nimic. Nu e un capat de tara. O sa iti revii si tu.
50 de ani de comunism nu aveau cum sa nu isi puna amprenta asupra unora.
Sunt convins ca ceilalti inteleg adevaratul mesaj.
Noi oricum te iubim pentru Scanteia Divina din tine. E singura care conteaza in relatiile dintre oameni. Agresivitatea ta nu ne face sa te iubim mai putin.

PS
Ca sa intelegi ce sugeram, si anume ca in neuroni sta cheia vietii noastre, te rog sa vezi aceste doua filme :
1. SECRETUL - Legea Atracţiei
http://video.google.com/videoplay?docid ... 8509&hl=en

2. APA - Masaru Emoto
http://video.google.com/videoplay?docid ... 008&hl=en#

Înapoi la “Miscellanea.”