Topicul cu conflicte.

/ Diverse.
Iulia*

Re: SOS Infertilitatea la Gala GYNATAL, Timisoara

Mesajde Iulia* » Lun Dec 20, 2010 12:12 am

Poate ar trebui sa recititi primul mesaj pe care mi l-ati adresat, si abia dupa sa spuneti daca si ce va deranjeaza...
RalucaBonzi scrie:Iulia, sunt ABSOLUT convinsa ca "din intamplare" ai gasit acest forum la cateva ore dupa ce am pus anuntul despre event-ul Gynatal de maine si ai scris primul post acuzator in primele trei minute dupa ce te-ai inregistrat. :)

Imi pare rau de fiv-ul tau nereusit, am si eu patru; poti scrie la subiectul FIV in Romania, sunt chiar curioasa cum ai vrea tu sa tii pe un forum "un scor cu reusitele si nereusitele unei clinici", oricare ar fi ea.

Nu avem un contract de publicitate cu Gynatal, daca am avea l-am semnala ca atare, conform cartei noastre deontologice: http://infertilitate.com/2010/11/17/carta-deontologica/

SOS Infertilitatea a fost invitata la acest eveniment de la Timisoara (alaturi de autoritati locale, personalitati medicale si alte ONG-uri de tinuta, precum Salvati Copiii) si vom fi prezenti, in mod gratuit, pentru a vorbi despre cauza infertilitatii. Mediatizam prezenta la eveniment, in mod gratuit, asa cum am facut-o la toate evenimentele la care am participat, inclusiv la cele organizate de clinici, de stat sau private, fara sa ne intereseze in mod direct rata lor de reusita (aspectul la care tinem este sa fie clinici acreditate), atat timp cat noi, SOS Infertilitatea, nu recomandam clinici forumistilor / voluntarilor nostri.

Si nici nu aparem brusc pe forumuri anuntand fiv-uri nereusite sau dimpotriva, la o clinica sau alta.

Numai bine iti uram!

Mademoiselle PasDeChance

Re: Off topic

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Dec 20, 2010 12:21 am

Iulia, am recitit acel mesaj, dar nu acolo, in mesajul meu, sunt insinuarile de interese pecuniare intre SOS Infertilitatea si Gynatal, ci in mesajele tale. Si nu mai stau sa dau citatele aproape hilare in care zici ca ti-ai dori ca SOSI sa se ocupe de revendicarea unei compensari a tratementelor de infertilitate.

Altfel, nu pot decat sa constat ca nu ai raspuns la nici o intrebare.

Butada ti-a placut? :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Iulia*

Mesajde Iulia* » Lun Dec 20, 2010 12:30 am

RalucaBonzi scrie:Iulia, am recitit acel mesaj, dar nu acolo, in mesajul meu, sunt insinuarile de interese pecuniare intre SOS Infertilitatea si Gynatal, ci in mesajele tale. Si nu mai stau sa dau citatele aproape hilare in care zici ca ti-ai dori ca SOSI sa se ocupe de revendicarea unei compensari a tratementelor de infertilitate.

Altfel, nu pot decat sa constat ca nu ai raspuns la nici o intrebare.

Butada ti-a placut? :)

Mi-a placut foarte mult butada; nu reusesc sa ma incadrez pe mine, dar domniile voastre cu siguranta sunteti in prima categorie, cei care "schimba lucrurile"... =))
Si daca tot suntem la capitolul "vorbe de duh", as avea si eu un exemplu: "cine se scuza... se acuza".

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Dec 20, 2010 12:32 am

Pai, Iulia, eu cred ca subiectul e epuizat, daca atat te duce capsorul sa spui si insisti cu insinuarile, care dovedesc cat de bine-intentionata esti. As avea si eu vorba de duh rf la rasul tau isteric in contextul acelei fraze, dar ma abtin, din respect fata de ceilalti membri ai forumului.

Care, sunt convinsa, vor intelege ce e de inteles.

Btw, ca acest topic sa nu fie o completa pierdere de vreme, profit de audienta lui si lansez un apel la fundraising pentru Asociatia SOS Infertilitatea:

Pana la sfarsitul anului, firmele inca mai pot incheia contracte de sponsorizare in baza cifrei de afaceri din 2010.

Daca voi insiva aveti sau cunoasteti firme care au inregistrat profit si care nu si-au epuizat plafonul de sponsorizari pe 2010 (respectiv nu au incheiat contracte de sponsorizare in valoare de 3 la mie din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat) si daca doriti sa ajutati aceasta campanie, scrieti-ne la contact@infertilitate.com. Juristii si economistii nostri au pregatit deja contracte-tip de sponsorizare si donatie, efortul pentru firma va fi minim, semnare si inregistrare in contabilitatea proprie a contractului (putem oferi spatiu publicitar, daca respectiva firma isi doreste, sau poate fi non-public, in regim de donatie). Ceea ce trebuie sa se inteleaga este ca banii respectivi oricum vor fi platiti de catre firma respectiva, ca impozit pe profit, vor pleca la bugetul de stat. Daca sunt directionati ca donatie/sponsorizare catre Asociatia "SOS Infertilitatea", noi ne angajam sa trimitem firmei respective un raport financiar privind cheltuirea respectivei sume, insotit de copii ale facturilor.

In masura in care cunoasteti firme care ar putea fi interesate sa ajute cauza luptei impotriva infertilitatii, va rugam sa ne contactati. Va multumim!

Firmele pot fi si clinici, si producatori de medicamente, si farmacii si orice actor din domeniu, in conditiile respectarii cartei deontologice SOS Infertilitatea: http://infertilitate.com/2010/11/17/carta-deontologica/ Ne va face o deosebita placere sa anuntam existenta acestor sponsorizari pe forum! :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 17, 2011 6:10 am

Reaparand Maria, mi-am amintit de topicul asta. :)

Oare Iulia* ne-o mai citi? S-o fi prins pana la urma cu ce se ocupa SOS Infertilitatea, o fi acordat cinci minute sa citeasca inainte sa acuze? O fi depus dosar? :)

Iulia* scrie:mi-ar face placere sa aud la un moment dat de o initiativa a dumneavoastra prin care sa incercati sa "ajutati" aprobarea unei legi prin care sa devina mai accesibile aceste proceduri care nu ne sunt chiar la indemana si ne dau nu numai echilibrul psihic peste cap, ci si pe cel financiar...

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 17, 2011 6:13 am

Ah, si acum imi dau seama ca nici sponsorizari n-am obtinut intre timp. Nici de la clinici, nici de prin alte parti (in afara prietenilor de la Fereastra ADF, la sfarsitul anului trecut). :bitter smile:

Mademoiselle PasDeChance

Re: Topicul cu conflicte.

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Aug 21, 2011 7:38 pm

Vorbind de sponsorizari si de eternul voluntariat in care functioneaza SOS Infertilitatea, mi-am dat seama ca exista un punct comun in acuzatiile reunite pe acest topic cu conflicte:

alexandru.ivan scrie:incep sa cred ca sunteti reprezentant al unei "mari clinici" in care se fac tratamente pe sume "modice" de mii de euro si nu faceti altceva decat sa racolati clienti.
Nu cred ca sunteti in masura sa vorbiti despre manipulare in aceste conditii.

Maria scrie:SOS Infertilitatea nu este altceva decat un alt ONG cu rol de trambita a unor interese financiare ale unor medici si clinici

Iulia* scrie:Sunt convinsa ca nu este nici un interes financiar la mijloc....
Si marmota.... invelea ciocolata in staniol...

Poate nu e intamplatoare aceasta convergenta de opinii apriorice, cam asta e gandirea comuna referitor la o asociatie de pacienti aparuta brusc si atat de vizibila. Ca sigur e cineva in spatele ei, care pompeaza fonduri si isi reprezinta discret interesele.

Ei bine, in spatele SOS Infertilitatea nu e nimeni. (Adica suntem: noi, cateva paciente, si sotii nostri; si multa munca.) Tinem mult la aceasta independenta, this is priceless. Dar asta nu inseamna ca putem functiona la infinit fara fonduri, doar cu heirupisme.

Ramane insa faptul ca transparenta noastra e maxima: toate donatiile primite pe toate canalele, inclusiv cele in valoare de 10 RON, au fost anuntate public, bilanturile contabile sunt publicate in clar pe forum, avem o carta deontologica (pe care nu am prea avut ocazia sa o invocam, avand in timp un singur advertorial pentru o clinica, timp de o luna de zile, in valoare de 300€), in care ne-am autofixat limitari foarte severe in relatia cu actorii din sfera RUAM.

Operatiunea de fundraising trebuie relansata, dat fiind ca Subprogramul e pus pe shine, din punctul meu de vedere fundraisingul devine acum principalul obiectiv al Asociatiei, pentru a ii asigura continuitatea. Ar fi atat de pacat sa se piarda ceea ce s-a realizat, ex nihilo, in acesti trei ani si jumatate de actiune continua. Nu e suficient ca am inceput, trebuie sa si continuam.

funaruoana

Mesajde funaruoana » Lun Aug 22, 2011 8:33 am

Citind acum acest topic, ma intrebam si eu daca nu cumva Iulia* este printre cele 192 de dosare deja aprobate de MS :D .... Eu sunt convinsa ca este (sau ca macar transpira sa adune documentele necesare) si ca are o durere de nas atat de profunda incat nu il poate scoate de sub paturica sub care s-a ascuns :)) .

In alta ordine de idei, tocmai ma indrept spre banca sa fac prima donatie pt SOSI. Mi-e ciuda pe mine pt comoditatea de pana astazi in a face acest gest atat de marunt in comparatie cu munca titanica depusa de SOSI.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

Mademoiselle PasDeChance

Re: Lectii

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 22, 2011 10:29 am

Oana, multumim! @};-

Pana la urma, nici nu conteaza prea tare daca Maria si/sau Iulia sunt sau vor fi printre dosarele aprobate, e dreptul lor ca paciente si contribuabile.

Dar ma inspaimanta nu atat faptul ca astfel de personaje gasesc normal sa pretinda de la altii (pacienti voluntari, nu functionari ai statului platiti din contributiile lor) ceea ce ele insele NU misca un degetel pentru a face, ci usurinta cu care dau cu rahat pe deasupra.

Cum ziceam:

RalucaBonzi scrie:
Ideea este ca e foarte usor sa dai cu rahat, pe principiul "calomniati, calomniati, ceva tot ramane". Astfel de minciuni despre SOSI pot fi postate pe diverse alte canale, voi care ne urmariti activitatea stiti ca nu este adevarat, dar cei din afara pot avea dubii, caci, nu-i asa, "nu iese fum fara foc".

Nu avem pretentia de a multumi pe toata lumea, dar nici nu acceptam sa ni se arunce mizerii fara sa reactionam. Avem destui "adversari" din afara, pacat ca trebuie sa pierdem timpul sa contram atacurile care vin de la persoane cu care ne aflam in aceeasi barca.

Ma rog, in definiv mult zgomot pentru mai nimic, avem treburi mult mai importante de facut.

clauditsa

Mesajde clauditsa » Mie Aug 24, 2011 6:08 pm

Doamne, ca mult timp liber (si nesimtire) mai au unii! #-o Daca si-ar folosi macar energia (daca nu si inteligenta ca, deh, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere) in scopuri mai nobile, poate am fi mai departe...
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

Laura80

Mesajde Laura80 » Sâm Mai 26, 2012 9:10 am

Da Clauditsa, ai dreptate! Pai ce e mai usor pe lume decat sa acuzi pe altii?

Înapoi la “Miscellanea.”