Topicul cu conflicte.

/ Diverse.
Mademoiselle PasDeChance

Re: Lectii

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Noi 24, 2010 7:34 pm

Mariei, care ne spusese in ultimul mesaj ca nu mai intra pe forumul nostru care este "pierdere de vreme", i se trimite atunci urmatorul e-mail (pe adresa personala, functionala, mesajul nu s-a intors), deci l-a primit:

Imagine

Intre timp, acest topic, cu cele patru replici, ramane vizibil pe forum - citit dar fara alte replici, deci pentru noi incidentul se incheiase.
Ultima oară modificat Mie Noi 24, 2010 7:38 pm de către Mademoiselle PasDeChance, modificat 1 dată în total.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Noi 24, 2010 7:35 pm

[Va urma]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

lauragar

Mesajde lauragar » Joi Noi 25, 2010 8:55 pm

daca d-na e atotstiutoare de ce nu se trateaza singura?ce nevoie are de medicii nostri?
:-w
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 27, 2010 7:21 pm

Hai ca si uitasem de subiectul asta de toata jena, am avut altele mai bune de facut. Dar faza trebuie lamurita.

Dupa cum am zis, pentru noi incidentul se incheiase. Topicul cu cele patru replici a stat pe forum vizibil vreo saptamana - zece zile, autoarei i-a fost semnalata pe mailul personal confuzia efectuata de catre ea, cu explicatii si link direct, in topic nimeni nu mai adaugase nimic si vizualizari noi nu mai avea, am decis DIN DECENTA sa il arhivam. Si sa-l uitam.

Insa.

Dupa cum stiti, am lansat un sondaj. Am descoperit in raspunsurile la intrebari urmatoarea "alta opinie":

Imagine

lauragar

Mesajde lauragar » Sâm Noi 27, 2010 7:43 pm

de ce nu se adreseaza colegiului medicilor? de ce arunca cu atata noroi? este frustrata de neputiinta cui? se zice ca ,,copii isi aleg parintii atunci cand e momentul,,! deci fii un pic mai buna,d-na! toate suferim din cauza infertilitatii,dar asta nu ne da dreptul sa-i ranim nejustificat pe cei care incearca sa ne ajute! medicii sunt si ei oameni! nu sunt Dumnezeu! L-)
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Noi 27, 2010 8:02 pm

Laura, chiar si-n gluma, ce sa reclame Maria la Colegiul Medicilor? Confuzia Mariei? :) Caci doctorul n-a gresit cu absolut nimic, aia-i faza.

Nu stiu daca se vede bine in captura:

SOS Infertilitatea nu este altceva decat un alt ONG cu rol de trambita a unor interese financiare ale unor clinici si medici. De ce spun asta? Pentru ca pe forum unde TEORETIC oricine isi poate spune parerea, mie mi s-au cenzurat toate mesajele in care acuzam, cu dovezi evident, calitatea profesionalismului unor medici din Romania.

Cat tupeu iti trebuie sa lansezi astfel de minciuni? Stiind prea bine ca asa-zisa "dovada" era o confuzie a ei insasi, o gogomanie?!

Si stiti de ce faceti asta? Pentru ca e mai profitabil sa renunti la opinia uneia, pentru a apara interesele medicilor care isi fac reclama gratis prin intermediul lor!!! Asta e adevarul, chiar daca va deranjeaza, dragele mele de la SOS Infertilitatea! Aveti idee cat costa publicitatea??? Muuuult. Si daca ti-o poti face gratis, vai vai , in numele altruismului, de ce sa n-o faci??? Iar voi ii acoperiti cenzurandu-ne noua mesajele. Halal ONG.... Sunt dezamagita de voi, am fost atat de naiva sa cred initial ca e pe bune ceea ce faceti, insa m-ati dezamagit. Ma rog, traim in Romania...

Maria, din punctul meu de vedere, tu esti o imagine (trista) a Romaniei (triste) in care traiesti. [ As zice mai mult, dar inca o data: mi-e jena de jena ta. :| ]

Slava Domnului, nu toti romanii sunt ca tine!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Noi 29, 2010 7:17 pm

Stiti ca noi in programul "sfaturi medicale online", cand un raspuns intarzie, resemnalam fisa unui alt medic; uneori se intampla sa se primeasca raspuns de la ambii medici, de la unul - cu intarziere. Ca un facut, exact asta s-a intamplat si acum, astazi un alt medic genetician i-a raspuns lui Lelu si a oferit, desigur, aceeasi explicatie pentru triploidie:

Dr. Lacramioara Sandu scrie:despre sarcina cu triploidie, pot fi 3 mecanisme cauzatoare: ovocit anormal (nr. dublu de cromozomi)+spermatozoid normal, sau ovocit normal+spermatozoid anormal (nr. dublu de cromozomi), sau gameti normali dar procesul de fertilizare decurge anormal. Asta nu inseamna ca partenerii nu au si ovocite, respectiv spermatozoizi normali.

Sa speram ca macar de data asta Maria se va abtine sa-i spuna si acestui medic genetician ca mai are de invatat la capitolul genetica, iar apoi sa ne zica noua ca ii cenzuram ei "dovezile despre lipsa de profesionalism" a medicilor, ca sa le facem reclama. (Ca-mi vine sa si rad!)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Dec 07, 2010 1:04 pm

Gata, subiectul nu mai este "sticky", ce e prea mult strica, speram ca Maria (care nu mai citeste pagina noastra "pierdere de vreme" si nu ne mai urmareste activitatea, dar raspunde la sondajele noastre care i-au parvenit via Sfantul Duh) l-a admirat suficient, il lasam sa plece spre pagina doi, unde ii este locul.

Nu vom sterge/arhiva subiectul, il lasam ca explicatie pentru comentariile negative care cu siguranta vor continua sa apara si in care se va explica cu vie indignare cum suntem noi un ONG de rahat si manipulator, care promoveaza interese private si sterge "dovezi".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Dec 07, 2010 5:48 pm

Maria, cred ca ar trebui sa lasi deoparte orgoliul si sa recunosti ca ai gresit. Toate suntem stresate pe aici, nimeni nu te-ar condamna daca ai avut o reactie exagerata de moment pe fond de stres si / sau alte probleme personale. Doar recunoaste ca ai gresit pentru ca, sunt sigura, ni se intampla tuturor sa sarim "la bataie" fara a citi cu atentie / fara a asculta cu atentie. Iar greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.
Stiu ca nu ma cunosti si nu-ti trebuie sfaturile mele dar, si eu sunt, uneori, la fel de "nervosica" si certareata ca apoi sa nu mai pot recunoaste usor ca am gresit. Hai sa ne schimbam amandoua in bine. [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Dec 07, 2010 8:58 pm

Eu cred ca Maria ori a avut un exces de zel si a citit pe sarite grabindu-se sa rectifice ce i s-a parut ei, ori se amuza fiind gica contra.. Oricum, eu zic, fiind postul Craciunului, sa o iertam in speranta ca ea se caieste dar nu poate recunoaste in fata noastra din motive obiective.
Cine e om cu scaun la cap si urmareste activitatile, concluzioneaza corect ceea ce face si inseamna SOSI. :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Dec 09, 2010 9:14 am

Nu, Loredana, Maria nu a scris la oha, facand pe Gica Contra. Am citit pm-ul ei catre SOSI, scris dupa ce i se semnalase public ca ea a facut o confuzie - pm-ul e pm, privat, nu vi-l puteam reda, dar credeti-ma ca nu era la misto / din amuzament. Apoi i s-a trimis mailul redat mai sus, l-a primit, dar se pare ca Maria nu poate accepta ca ea se insala, vedeti acuzele scrise ulterior. I-am mai scris si eu inca un e-mail, l-a primit dar nu a raspuns, de-aia am reactivat subiectul asta, sa priceapa finalmente ca acuzele ei sunt complet nefondate si ca nu i-a cenzurat nimeni nimic, doar am split-at prostioarele offtopic.

Ideea este ca e foarte usor sa dai cu rahat, pe principiul "calomniati, calomniati, ceva tot ramane". Astfel de minciuni despre SOSI pot fi postate pe diverse alte canale, voi care ne urmariti activitatea stiti ca nu este adevarat, dar cei din afara pot avea dubii, caci, nu-i asa, "nu iese fum fara foc".

Nu avem pretentia de a multumi pe toata lumea, dar nici nu acceptam sa ni se arunce mizerii fara sa reactionam. Avem destui "adversari" din afara, pacat ca trebuie sa pierdem timpul sa contram atacurile care vin de la persoane cu care ne aflam in aceeasi barca.

Ma rog, in definiv mult zgomot pentru mai nimic, avem treburi mult mai importante de facut.

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Dec 09, 2010 9:06 pm

Ok Raluca. Voi stiti mai multe detalii...Sper ca se va opri cu improscatul de noroi pt ca nu are nimic de castigat.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Iulia*

Re: SOS Infertilitatea la Gala GYNATAL, Timisoara

Mesajde Iulia* » Joi Dec 09, 2010 10:33 pm

[Edit administratie forum: Replicile de mai jos nu au legatura cu subiectul de pe prima pagina, reprezinta un split de la (alt) un subiect unde erau offtopic. Am decis sa aducem in timp toate offtopic-urile pe acest subiect; nu le stergem / cenzuram, ca nu avem de ce, dar nici nu putem umple forumul cu subiecte separate de fiecare data cand intervin. Replica intiala de mai jos a fost editata de catre autoarea ei, nu de catre administratia forumului. ]

:)
Ultima oară modificat Joi Dec 09, 2010 11:38 pm de către Iulia*, modificat 1 dată în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Dec 09, 2010 10:46 pm

Iulia, sunt ABSOLUT convinsa ca "din intamplare" ai gasit acest forum la cateva ore dupa ce am pus anuntul despre event-ul Gynatal de maine si ai scris primul post acuzator in primele trei minute dupa ce te-ai inregistrat. :)

Imi pare rau de fiv-ul tau nereusit, am si eu patru; poti scrie la subiectul FIV in Romania, sunt chiar curioasa cum ai vrea tu sa tii pe un forum "un scor cu reusitele si nereusitele unei clinici", oricare ar fi ea.

Nu avem un contract de publicitate cu Gynatal, daca am avea l-am semnala ca atare, conform cartei noastre deontologice: http://infertilitate.com/2010/11/17/carta-deontologica/

SOS Infertilitatea a fost invitata la acest eveniment de la Timisoara (alaturi de autoritati locale, personalitati medicale si alte ONG-uri de tinuta, precum Salvati Copiii) si vom fi prezenti, in mod gratuit, pentru a vorbi despre cauza infertilitatii. Mediatizam prezenta la eveniment, in mod gratuit, asa cum am facut-o la toate evenimentele la care am participat, inclusiv la cele organizate de clinici, de stat sau private, fara sa ne intereseze in mod direct rata lor de reusita (aspectul la care tinem este sa fie clinici acreditate), atat timp cat noi, SOS Infertilitatea, nu recomandam clinici forumistilor / voluntarilor nostri.

Si nici nu aparem brusc pe forumuri anuntand fiv-uri nereusite sau dimpotriva, la o clinica sau alta.

Numai bine iti uram!

Iulia*

Mesajde Iulia* » Joi Dec 09, 2010 11:15 pm

La felul in care ati reactionat la mesajul meu, sunt convinsa ca nu este nici un interes financiar la mijloc.... :)
Si marmota.... invelea ciocolata in staniol... :)
Si apropos, mie chiar mi-ar fi foarte de folos daca as putea sa gasesc undeva niste statistici sincere... in felul asta as putea poate sa ma hotarasc mai usor unde sa merg pentru ca banii si-asa sunt putini... iar forumul si anuntul chiar le-am gasit din intamplare...
Succes in activitate si la urmatoarul FIV.

LE: Oricum, pentru o persoana care a trecut prin niste greutati si, pedeasupra, mai sustine si ca desfasoara activitati caritabile, sunteti FOARTE AGRESIVA cu semenii dumneavoastra si prea simtit nevoia sa va aparati si pentru fapte de care nu v-a acuzat nimeni direct, ba mai mult, nici macar nu am intentionat sa insinuez ceva referitor la relatii cu caracter pecuniar intre SOS Infertilitatea si Gynatal. Pur si simplu, primul meu nesaj (pe care l-am si sters pentru ca v-am vazut atat de afectata; parca as fi zis ca dumneavoastra ati fi responsabila de ceea ce mi s-a intamplat) a fost inspirat de starea si trairile mele din aceste momente, stari pe care ar trebui sa le cunoasteti si chiar sa incercati sa le intelegeti daca, intr-adevar, ati trecut prin ceea ce sustineti ca ati trecut.
Ultima oară modificat Vin Dec 10, 2010 7:14 am de către Iulia*, modificat de 2 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Dec 09, 2010 11:27 pm

Iulia, sunt initiatoarea si coordonatoarea acestei campanii, careia i-am dedicat trei ani din viata.

Nu mint si nu iti permit glumite indoielnice.

Am spus clar: nu este nici un interes financiar la mijloc. SOS Infertilitatea are contract de sponsorizare / publicitate cu o singura clinica FIV, din Iasi, anuntat si asumat explicit (bannerul de mai sus si advertorialul de mai jos). Daca vreodata va exista un contract de sponsorizare / publicitate cu Gynatal sau cu oricare alta clinica, il vom anunta, nu vad de ce l-am ascunde, banii merg integral in actiunile Asociatiei si ne dorim cat mai multe.

Maine este o actiune la care participam in mod gratuit, este pentru SOS Infertilitatea o ocazie de networking si awareness, facem cunoscuta cauza luptei cu infertilitatea si aratam ca pacientii au un cuvant de spus. La anul speram ca vom organiza o conferinta despre infertilitate la Timisoara, cu participarea a cat mai multi voluntari / pacienti / aspiranti din plan local.

Dupa stiinta noastra, statistici cu rata de reusita nu exista in Romania, asta e tot ce am putut gasi la nivel european, despre ce/cate proceduri RUAM se fac in Romania, dar fara a mentiona rate de reusita / clinica: http://infertilitate.com/2010/11/20/sta ... n-romania/

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Dec 10, 2010 7:34 am

Iulia, nu inteleg de ce ti-ai sters replica initala, trebuia lasata acolo, asa discutia si-a pierdut punctul de plecare.

Si apoi spui cu naturalete ca
nici macar nu am intentionat sa insinuez ceva referitor la relatii cu caracter pecuniar intre SOS Infertilitatea si Gynatal.

Ai uitat sa editezi si a doua replica, in care reiei fix aceeasi idee:
La felul in care ati reactionat la mesajul meu, sunt convinsa ca nu este nici un interes financiar la mijloc.... :)
Si marmota.... invelea ciocolata in staniol... :)

Sugerezi, cu glumite dubioase, ca mint, ti-am raspuns ca nu mint. Si punctum.

Daca asta ti se pare tie agresivitate, n-ai decat. Eu o consider doar fermitate si am dreptul sa fiu ferma.

Iulia*

Mesajde Iulia* » Vin Dec 10, 2010 8:18 am

Nici macar nu ma intereseaza daca mintiti sau nu, daca si de la cine primiti si ce bani primiti, ce faceti cu ei s.a.m.d.... Pur si simplu sunt in inca un moment din viata in care imi caut un echilibrul si doar sunt dezgustata de felul in care am fost "primita" pe acest forum.
In rest... toate cele bune !
PS.1: mi-ar face placere sa aud la un moment dat de o initiativa a dumneavoastra prin care sa incercati sa "ajutati" aprobarea unei legi prin care sa devina mai accesibile aceste proceduri care nu ne sunt chiar la indemana si ne dau nu numai echilibrul psihic peste cap, ci si pe cel financiar...
PS.2: In continuare consider ca aveti o atitudine AGRESIVA si tocmai asta ma face sa cred ca ati avea alte interese decat intrajutorarea semenilor si din acest motiv nu mi-am editat celelalte mesaje si observ ca ati avut MARE GRIJA sa stergeti mesajele de-acolo de unde le-am postat initial ca sa nu-i suparati cumva pe cei de la Gynatal si sa va stearga de pe lista de invitati (fapt care ma face sa fiu tot mai convisa ca marmota... invelea ciocolata in staniol :) ).

Ca sa nu mai luam in calcul faptul ca nu ne-am pascut porcii impreuna ca sa ne permitem sa ne luam la per-tu... dar asta e deja o alta discutie...

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Dec 10, 2010 8:37 am

Iulia, pe acest forum regula intre useri (exceptand partenerii institutionali si medicii inscrisi cu numele real) este tutuirea, ceea ce nu presupune o lipsa de respect. Daca o percepi ca atare, este problema ta.

Tu ai avut o atitudine agresiva, dand buzna pe un topic despre un eveniment si facand acuze, pe care le-ai sters, din pacate, iar acum te victimizezi. Te-am invitat politicos pe topicul "fiv in Romania" unde sa povestesti ceea ce ai de spus, ti-am oferit datele pe care le detinem despre statistici, te-am intrebat cu vie curiozitate cum vezi tu, din punct de vedere metodologic, tinerea pe un forum a acelui "scor privind reusitele si esecurile" unei clinici, oricare ar fi aceea - intrebarea asta ramane, sunt chiar curioasa.

Insisti (din nou!) la faza cu sponsorizarea / publicitatea / finantarea, si apoi spui cu aparenta inocenta ca eu as fi agresiva.

Pe bune, eu nu pot decat sa sper ca ai gura aurita, ca anticipezi tu ceva, as fi foarte bucuroasa sa anunt ca Asociatia SOS Infertilitatea a reusit sa atraga o sponsorizare de la o clinica - indiferent care ar fi ea, atat timp cat este acreditata -, avem multe actiuni pe care ne-am dori sa le desfasuram anul viitor si tare bine ne-ar prinde niste fonduri!

Replicile nu au fost sterse, ci mutate, dupa cum vezi, si nu pentru ca nu ne-ar mai invita Gynatal la eveniment (amuzanta ipoteza, totusi:), ci din respect fata de colegele mele care se vor duce prin viscol sa vorbeasca despre actiunile SOS Infertilitatea la acest eveniment.

Poate ar fi bine sa mergi si tu la intalnirea de diseara, daca tot esti din TM, sa auzi ce spun doamnele colege, caci vad ca nu te-ai obosit sa acorzi cinci minute sa citesti ceea ce facem de aproape trei ani, in regim de voluntariat. Am ras la faza asta, e atat de usor de scris:

PS.1: mi-ar face placere sa aud la un moment dat de o initiativa a dumneavoastra prin care sa incercati sa "ajutati" aprobarea unei legi prin care sa devina mai accesibile aceste proceduri care nu ne sunt chiar la indemana si ne dau nu numai echilibrul psihic peste cap, ci si pe cel financiar...

Elenada

Re: Off topic

Mesajde Elenada » Vin Dec 10, 2010 12:45 pm

Doamna Iulia nu confundati rautatea cu problemele de infertilitate. Faptul ca suferiti ca nu puteti avea copilasul mult dorit nu va da dreptul sa jigniti si sa ironizati munca voluntarelor Asociatiei SOS Infertilitatea.
Daca ati fi avut curiozitatea sa cititi despre activitatea asociatiei ati fi aflat ca noi chiar am lucrat la un proiect de lege ce urmeaza sa intre in parlament.

E usor sa critici munca altora cand tu nu ai miscat un deget sa faci ceva in legatura cu aceasta boala numita infertilitate. Asa ca scuzati-ne "agresivitatea" dar dupa ce tot timpul liber ti-l aloci acestei cauze, dupa ce iti neglijezi familia alergand la eventuri incercand sa faci cunoscuta boala numita infertiltate, dupa ce iti pui viata pe tava pe la tv in speranta ca ceva se va schimba in tara asta, te deranjeaza cand vin unii si arunca cu noroi in munca ta.

Multa bafta va doresc doamna Iulia in alegerea clinicii si sa mult noroc sa va tineti copilasul in brate!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Înapoi la “Miscellanea.”