Topicul cu conflicte.

/ Diverse.
Mademoiselle PasDeChance

Re: TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 25, 2010 1:45 pm

alexandru.ivan scrie:
Scopul meu este doar de a face cunoscut fenomenul si nu acela de a polemiza sau jigni pe cineva.

Sigur ca da. Cand m-ai acuzat, fara a ma cunoaste si fara a citi o iota din ceea ce facem (forumul asta e doar o anexa a unui site ce mediatizeaza o campanie complexa, in care am investit, impreuna cu alte cateva femei, tot timpul nostru liber de aproape doi ani incoace, in regim de voluntariat strict), ca sunt o reprezentanta a laboratoarelor farmaceutice si a clinicilor FIV al carei unic scop este racolarea de clienti - exact informare si nu jignire se cheama.

Putina decenta, te rog.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 25, 2010 1:51 pm

chrihening scrie:De ce pt o sterilitate secundara - un tratament la Sovata e suficient? Pt ca acea femeie a avut suficienta credinta in tratament si a stiut/a vrut/a incercat sa se detaseze de orice alte probleme zilnice, marunte, dar ACIDE - suficient de acide pt a nu-i permite sa ramana insarcinata.

Deci unei persoane atat de neinformate si care genealizeaza atat de aiurea, aruncand in discutie ideea de "copii clonati" si tratamentele la Sovata, nu ii pot recomanda decat manualul de anatomie de-a opta. Mult succes!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Lun Ian 25, 2010 4:44 pm

RalucaBonzi scrie:
alexandru.ivan scrie:
Scopul meu este doar de a face cunoscut fenomenul si nu acela de a polemiza sau jigni pe cineva.

Sigur ca da. Cand m-ai acuzat, fara a ma cunoaste si fara a citi o iota din ceea ce facem (forumul asta e doar o anexa a unui site ce mediatizeaza o campanie complexa, in care am investit, impreuna cu alte cateva femei, tot timpul nostru liber de aproape doi ani incoace, in regim de voluntariat strict), ca sunt o reprezentanta a laboratoarelor farmaceutice si a clinicilor FIV al carei unic scop este racolarea de clienti - exact informare si nu jignire se cheama.

Putina decenta, te rog.

Raluca, eu ti-am cerut iertare pentru ca am fost furat de val si am facut acea afirmatie. Dar nu cred ca este cazul sa vorbim despre decenta. Stii bine ca primele afirmatii de nivel mai jos au fost ale tale (aberatie, gogoasa etc). Puteai sa iti exprimi punctul de vedere la un alt nivel. Nu sa desfiintezi o terapie doar ca a venit unul ca mine si a facut o afirmatie prea ciudata pentru tine.
Nici tu nu ma cunosti, nu ai citit nimic despre aceasta terapie si CREDE-MA ai intra in pamant de rusine daca ai stii cum am ajuns sa practic eu aceasta terapie si ti-ai schimba atitudinea in secunda urmatoare. Asa ca las-o balta cu acest orgoliu dus la extrem.
Ultima oară modificat Lun Ian 25, 2010 4:52 pm de către alexandru.ivan, modificat 1 dată în total.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Lun Ian 25, 2010 4:48 pm

RalucaBonzi scrie:Am ezitat daca sa mai raspund sau nu, chiar am chestii mai importante de facut - de pilda, sa continuu munca la campanie, e nevoie, nimic nu se face la sine.

O sa incerc sa ofer niste raspunsuri scurte, sa nu mai adaug si eu niste cearsafuri pe topicul asta.

alexandru.ivan scrie: In continuare sustin ca la 80-90% dintre pacienti, terapia bowen da rezultate. Eu sunt un simplu facilitator. Organismul pacientului face totul. Secretul sta chiar in sistemul nostru nervos. Avem capacitate de autovindecare. Undeva in subconstient detinem starea originala de sanatate la care organismul nostru va incerca sa se intoarca. Are loc o re-echilibrare a organismului.

Mai omule!! Nu contesta nimeni terapia asta in sine, foarte bine ca da rezultate, nu le contest, la mai multe bucurii! Vorbesc serios!

DAR!!! Ce iti povestesc eu de cateva saptamani bune deja si tu te incapatanezi sa nu pricepi: ai vorbit de reusite de 80-90-100% in "rezolvarea" infertilitatii! Si vrei sa te luam in serios!

Nu suntem un club de aspirante nerabdatoare ("incerc de trei luni si nu am ramas gravida. sunt infertila?" - am primit si noi astfel de mailuri induiosatoare), ci femei (/cupluri) cu diagnostice severe, confirmate prin ani de investigatii medicale si de nereusite.

Vorbesti de autovindecare & stuff. In principiu, nu contest. Dar te faci ca nu pricepi ce ziceam eu acolo cu "minunile" hilare: exista chestii ireversibile! Ca sa iti dau doar un exemplu, cel mai accesibil: oricat de pozitiv ai gandi, oricat ai crede in terapii alternative, oricat te-ai ruga la Dumnezeu, trompele uterine extirpate in urma unor sarcini extrauterine nu se regenereaza! Fara trompe, nu poate exista o sarcina! Intalnirea dintre ovocit si spermatozoid nu poate avea loc natural (ci doar in vitro). Natural nu exista "minuni", nici o sansa la un miliard, nimic. Zero barat! Am fost destul de clara sau fac un desen?!

Asta am inteles-o de prima data si este logic ce spui. E singurul exemplu cu care vii de fiecare data. Si cand o ironizezi pe Andreea Marin acelasi lucru il spui. Cat la suta din aceste femei au lipsa trompele uterine?

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Mar Ian 26, 2010 10:13 am

RalucaBonzi scrie:
chrihening scrie:De ce pt o sterilitate secundara - un tratament la Sovata e suficient? Pt ca acea femeie a avut suficienta credinta in tratament si a stiut/a vrut/a incercat sa se detaseze de orice alte probleme zilnice, marunte, dar ACIDE - suficient de acide pt a nu-i permite sa ramana insarcinata.

Deci unei persoane atat de neinformate si care genealizeaza atat de aiurea, aruncand in discutie ideea de "copii clonati" si tratamentele la Sovata, nu ii pot recomanda decat manualul de anatomie de-a opta. Mult succes!

Raluca nu ai inteles nimic. Pentru a fi sanatos nu e nevoie de manualul de-a 8-a si nici de-a 11-a. E nevoie de mult mai mult. E nevoie de linistirea sufletului. E nevoie de iubire de sine si de oameni. E nevoie de iubirea Scanteii Divine din noi si din ceilalti, despre care am mai pomenit. Cata vreme continuam sa dam in ceilalti cu gandul, cu vorba sau cu fapta si nu constientizam ca toti suntem Unul si Unul suntem toti, nu vom avea cum sa fim sanatosi. Sa nu crezi ca eu am ajuns la acel nivel in care aplic 100% acest lucru. Dar macar am bunavointa si incerc.O spun pentru tine ca s-o aud si eu.
Incearca sa intelegi mesajul si daca nu esti sigura ca l-ai inteles nu lovi pentru ca toate acestea au efect de bumerang.
Drum drept si Lumina! [floare]

bettyro

Mesajde bettyro » Joi Ian 28, 2010 12:52 pm

Vizitator scrie:TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII
ofer sedinte gratuite tuturor persoanelor/cuplurilor infertile care doresc sa incerce aceasta metoda terapeutica.

ce spui de o asemenea alternativa?a nu se intelege gresit.nu,nu cersim o facilitate din partea terapeutilor BOWEN.dar cred ca asa poate ai fi fost mai aproape de sufletele noastre.ai vorbit incontinuu despre: divinitate,lumina,dar divin,scanteie divina,binecuvantare,ajutor neconditionat,nu primeaza banii.daca e adevarat ca scrii din tot sufletul,ca doresti binele semenilor tai, atunci aceasta alternativa ar fi fost mult mai compatibila cu puterea noastra de intelegere.stii de ce?pentru ca intr-adevar nu ne-ai citit destul si nu ne cunosti deloc.avem si ochi si minte sa intelegem tot.puterea ta de intelegere nu pricepe ca:fiecare informatie/ajutor de pe acest forum/site/blog a fost oferita/oferit de catre cineva dintre noi neconditionat.
intelege odata pentru totdeauna ca nu contestam benefiiciile acestei terapii(eu personal nu am citit f multe despre ea-desi imi plac metodele alternative si cred in ele).ai fost contrat doar in legatura cu acel PROCENT de reusita si cu metaforele gen ,,solutia viitorului,,/ ,,asul din maneca,,/etc in rezolvarea infertilitatii.

ar fi fost foarte indicat sa ne detaliezi cele 10 cazuri de infertilitate-rezolvate 100% de colega ta.poate cineva se regasea in unul din cazuri si apela la aceasta terapie.
spui ca jumatate din clientii tai au beneficiat de consultatii gratuite?foarte frumos.de ce nu 100% din ei?ce material folosesti/consumi pentru ai ajuta?miini,minte,suflet,timp,....?noi le-am folosit din plin pentru toate cuplurile care din disperare aveau nevoie de o raza de speranta,o incurajare,o informatie.MOCA.inlelegi acum?gratis.intotdeauna.ne sustinem reciproc oricand este nevoie.fara money,money!!!vrei un exemplu?ok.raluca deschide un topic in care DONEAZA medicamente care pot folosi altei persoane.(e doar un ex,mai sunt multe).ce zici?crezi ca avem destul suflet mare?suntem destul de buni pentru a te face sa intelegi ce intentii avem pe acest forum/blog?

ne intrebi daca am stiut ceva extraordinar sa o putem spune in gura mare? alexandru, pentru cine crezi ca sunt toate informatiile adunate aici?PENTRU TOATA LUMEA.unii dintre noi am reusit in lupta cu infertilitatea dar acest lucru nu ne impiedica sa fim alaturi de SEMENII NOSTRII.si noi credem in DUMNEZEU,ne rugam si vrem sa facem doar bine.

mult succes.

ps:sa nu-mi explici te rog cum e sa simti bucuria din suflet,atunci cand ajuti pe cineva.crede-ma,cunosc sentimentul putin mai mult decat tine.

scuze,nu-mi trimitea initial mesajul cu nick name-ul meu si l-am mai trimis odata.rog sa fie sters primul in care apar ca vizitator.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Ian 28, 2010 1:25 pm

alexandru.ivan scrie:
Raluca, eu ti-am cerut iertare pentru ca am fost furat de val si am facut acea afirmatie. Dar nu cred ca este cazul sa vorbim despre decenta. Stii bine ca primele afirmatii de nivel mai jos au fost ale tale (aberatie, gogoasa etc). Puteai sa iti exprimi punctul de vedere la un alt nivel. Nu sa desfiintezi o terapie doar ca a venit unul ca mine si a facut o afirmatie prea ciudata pentru tine.
Nici tu nu ma cunosti, nu ai citit nimic despre aceasta terapie si CREDE-MA ai intra in pamant de rusine daca ai stii cum am ajuns sa practic eu aceasta terapie si ti-ai schimba atitudinea in secunda urmatoare. Asa ca las-o balta cu acest orgoliu dus la extrem.

Mi-ai prezentat un fel de scuze tarziu, in pm, cand voiai sa fie sters topicul. Aia nu e genul de afirmatie care se fac cand esti "furat de val", ci una intentionala. Eu am spus ca e o "gogoasa" si o "aberatie" rata de reusita invocata, nu terapia in sine, si mentin calificativele. Nu am desfiintat nici o terapie, nu este vorba despre "o afirmatie prea ciudata pentru mine", ci pur si simplu imposibila stiintific.

Nu am de unde sa stiu cum ai ajuns sa practici tu acesta terapie, dar te asigur ca nu am de ce "sa intru in pamant de rusine" (!!)

Orgoliul meu exista, dar nu este extrem si nu pe topicul asta se manifesta el.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Ian 28, 2010 1:48 pm

alexandru.ivan scrie:
RalucaBonzi scrie:[...]
Nu suntem un club de aspirante nerabdatoare ("incerc de trei luni si nu am ramas gravida. sunt infertila?" - am primit si noi astfel de mailuri induiosatoare), ci femei (/cupluri) cu diagnostice severe, confirmate prin ani de investigatii medicale si de nereusite.

Vorbesti de autovindecare & stuff. In principiu, nu contest. Dar te faci ca nu pricepi ce ziceam eu acolo cu "minunile" hilare: exista chestii ireversibile! Ca sa iti dau doar un exemplu, cel mai accesibil: oricat de pozitiv ai gandi, oricat ai crede in terapii alternative, oricat te-ai ruga la Dumnezeu, trompele uterine extirpate in urma unor sarcini extrauterine nu se regenereaza! Fara trompe, nu poate exista o sarcina! Intalnirea dintre ovocit si spermatozoid nu poate avea loc natural (ci doar in vitro). Natural nu exista "minuni", nici o sansa la un miliard, nimic. Zero barat! Am fost destul de clara sau fac un desen?!

Asta am inteles-o de prima data si este logic ce spui. E singurul exemplu cu care vii de fiecare data. Si cand o ironizezi pe Andreea Marin acelasi lucru il spui. Cat la suta din aceste femei au lipsa trompele uterine?

Pai nu s-a vazut ca ai priceput din prima, altfel nu mai insistai cu rata de reusita de 80-100%.

Nu e "singurul exemplu" (ha!), e cel mai banal si mai de inteles. Exemple pot da multe - banuiesc ca terapia Bowen are o abordare particularizata pentru fiecare simptomatologie, altfel nu s-ar explica rata de "vindecare", nu? Stii totul si poti vindeca fibroamele, sindromul ovarelor polichistice, mutatiile trombotice, problemele imunologice, endometrioza etc - ca sa ramanem doar in sfera feminina?!

De unde vrei sa stiu eu cat la suta din femei au probleme cu trompele uterine?! Iti inchipui cumva ca in Romania exista statistici? Si pentru asta militam, sa se faca studii si statistici privind infertilitatea, sa existe politici publice in domeniu. Vrei sa ma avansez si eu in procente globale scoase din burta? Nu pot. I'm a fuckin' scientist, after all. Pot sa iti spun doar ca in nucleul "SOS Infertilitatea", din noua femei - cinci au probleme cu trompele. Plus inca vreo cateva din membrele noi. Iar daca ai curiozitatea sa te uiti pe topicul "sa ne cunoastem", unde fiecare isi prezinta istoricul, vei vedea ca, in cazul in care problema e de natura feminina, cam jumatate are ca origine sistemul tubar. Deci ce sperai? Sa fie o problema rara si sa iti poti justifica procentul de reusita de 80-100%? Nu este o problema rara, ci foarte frecventa, probabil cea mai frecventa, dar cu un prognostic bun de reusita prin reproducere asistata. Unica solutie.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Ian 28, 2010 2:05 pm

alexandru.ivan scrie:
RalucaBonzi scrie:

Raluca nu ai inteles nimic. Pentru a fi sanatos nu e nevoie de manualul de-a 8-a si nici de-a 11-a. E nevoie de mult mai mult. E nevoie de linistirea sufletului. E nevoie de iubire de sine si de oameni. E nevoie de iubirea Scanteii Divine din noi si din ceilalti, despre care am mai pomenit. Cata vreme continuam sa dam in ceilalti cu gandul, cu vorba sau cu fapta si nu constientizam ca toti suntem Unul si Unul suntem toti, nu vom avea cum sa fim sanatosi. Sa nu crezi ca eu am ajuns la acel nivel in care aplic 100% acest lucru. Dar macar am bunavointa si incerc.O spun pentru tine ca s-o aud si eu.
Incearca sa intelegi mesajul si daca nu esti sigura ca l-ai inteles nu lovi pentru ca toate acestea au efect de bumerang.
Drum drept si Lumina! [floare]

Mai omule, sincer: daca nu am incotro, prefer discursul tau misticoid tipului de discurs oferit de sustinatoarea ta Chrihening. Cata "iubire de oameni", altruism, empatie etc. dovedeste ea cand ne acuza plenar ca scopul nostru ar fi doar obtinerea unei sarcini si nu cresterea si educatia copilului? Pe ce se bazeaza? Mie asta mi se pare mai lipsit de respect decat un banal "mai lasa-ma, nene!"; eu asa ii zic si lu' tata, cand e cazul - si el mie.

Si da, Chrihening are nevoie de manuale si de informatii primare. Caci ce-a scris ea e exact din ciclul "eu nu ma pricep, dar parerea mea este ca".

Frate, cand nu te pricepi, taci. Sau pui mana pe carte, te informezi si apoi opinezi. Cum adica "copii clonati"?! In prezent nu exista clonare umana in lume. Chiar nu exista. E imposibila, are Dumnezeu grija. Si cand afirm ca nu exista, ma bazez pe surse stiintifice: in 2005, un biolog sud-corean a anuntat in revista "Science" ca a reusit primul clonaj de embrioni umani, dar un an mai tarziu colegii sai au descoperit ca falsificase datele si probele studiului. Iar in definitiv: care e legatura din fiv si clonare? Sa mi se explice, pliz.

Iar fazele cu Sovata sunt absolut hilare. Asta stim, asta zicem. Ca mamaia optzecista: "Du-te, maica, la Sovata". Nu conteaza ca ai endometrioza si ca celulele endometriale ti se dezvolta peste tot, inclusiv in plamani, Sovata e panaceul!

Si cica nu inteleg cum e cu Scanteia Divina. Sa ma ierte Dumnezeu, dar mie nu imi permite religia sa iau in serios astfel de fonfleuri!

alexandru.ivan

Raspuns pentru Bettyro

Mesajde alexandru.ivan » Joi Ian 28, 2010 8:06 pm

Sa stii ca am stat si m-am gandit o vreme daca e bine sa postez pe acest forum. Si primul lucru pe care l-am facut a fost sa trimit un mail de prezentare catre asociatie. Nu mi-a raspuns nimeni. M-am gandit ca e vreo problema cu adresa, motiv pentru care am decis sa pun primul topic pe forum. A iesit o nebunie din care cu greu mai intelegea cineva ceva. Asa a aparut corespondenta de mai jos in PM dintre mine si Raluca. Concluziile, te las pe tine sa le tragi singura.

Mesaj 1 (Alexandru catre Raluca)(sambata 28 noiembrie 2009 (11:53 pm)
Buna seara,
Am doua propuneri si sper sa fiti de acord. Putem sterge tot subiectul cu terapia Bowen ? Nu cred ca ma ajuta nici pe mine nici pe dvs in forma pe care o are acum. Daca se poate, as vrea sa il reluam de la zero fara acele procente pe care le contestati.

Si cea de-a doua propunere: daca sunt colege de-ale dvs din Bucuresti care vor sa vada despre ce este vorba, m-as bucura sa le fac terapie fara niciun cost, eventual sa plateasca sa zicem deplasarea daca distanta e prea mare (locuiesc in zona Stadionului Lia Manoliu (fostul 23 August).

Ce parere aveti? [floare]
Alexandru

Mesaj 2 (Raluca catre Alexandru)(duminica 29 noiembrie 2009 (12:35 am)
parerea mea este ca ar fi trebuit sa va informati un pic inainte de a lansa pe de o parte cifrele, pe de alta acuzele grave. sunt o femeie care si-a tinut doi copii morti in brate si care isi pune tot sufletul in campania asta, chiar nu merit ce mi-a fost dat sa citesc.

Mesaj 3 (Alexandru catre Raluca)(duminica noiembrie 2009 (10:58 am)
Regret ca am ajuns la aceasta faza a discutiei si tocmai de aceea v-am trimis primul mesaj. Acum va inteleg, dar intelegeti-ma si dvs ca am facut si fac gratuit multor oameni terapie si in momentul in care am fost trecut la capitolul neseriosi pur si simplu m-a durut. V-am mai spus vreau doar sa aduc in fata aceasta terapie pentru ca am convingerea ca merita, nu pentru ca ar fi doar o afacere.
Prin ce am spus nu voiam nici macar o secunda sa va ranesc ci doar sa imi apar pozitia. Iertati-ma ca am tras concluzii pripite.

Ganditi-va ca o sedinta de Bowtech costa 50 RON (cca 11 EURO). Se face o data la 7 zile, ambilor parteneri. Au fost cazuri in care sarcina a aparut dupa 3, 4 sedinte. Asa ca mare afacere nu o putem numi.
Probabil ca trebuia sa invatam amandoi cate ceva din aceasta discutie.

Haideti sa depasim momentul si sa procedam constructiv. Faceti ce v-am rugat in primul mesaj si va garantez ca va fi bine. De asemenea nu uitati ca si in Franta veti gasi terapeuti bowen. Sunt ferm convins ca va poate ajuta aceasta terapie.

Multa sanatate,

Alexandru

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Joi Ian 28, 2010 8:40 pm

bettyro scrie: ar fi fost foarte indicat sa ne detaliezi cele 10 cazuri de infertilitate-rezolvate 100% de colega ta.poate cineva se regasea in unul din cazuri si apela la aceasta terapie.

spui ca jumatate din clientii tai au beneficiat de consultatii gratuite?foarte frumos.de ce nu 100% din ei?ce material folosesti/consumi pentru ai ajuta?miini,minte,suflet,timp,....?

ne intrebi daca am stiut ceva extraordinar sa o putem spune in gura mare?

ps:sa nu-mi explici te rog cum e sa simti bucuria din suflet,atunci cand ajuti pe cineva.crede-ma,cunosc sentimentul putin mai mult decat tine.

1. Ai dreptate. Spre rusinea mea nu stiu sa detaliez cele 10 cazuri.Dar hai sa iti povestesc ceva frumos. O alta colega de-a mea a avut ca pacienta o doamna cu probleme la genunchi. Aceasta doamna avea printre altele si ovare polichistice. Situatia era asa de grava incat domnu' doctoru' i-a spus clar ca nu poate avea copii. Din acest motiv doamna in cauza a infiat doi copilasi. La a patra sau a cincea sedinta intra in cabinet si "foarte nervoasa" ii spune terapeutei ca a ramas gravida si ca acest al treilea copil i-l va incredinta ei spre crestere. Restul e tacere.
2.Daca mai aveam si o alta sursa de venit sa fii convinsa ca as fi facut-o gratuit 100%.
Dar reiau subiectul din PM cu Raluca: daca sunt colege de-ale dvs din Bucuresti care vor sa vada despre ce este vorba, m-as bucura sa le fac terapie fara niciun cost, eventual sa plateasca sa zicem deplasarea daca distanta e prea mare (locuiesc in zona Stadionului Lia Manoliu (fostul 23 August).
Cine considera ca ii pot fi de ajutor ma poate contacta pe mail :alexandru.ivan@terapiebowen.ro sau la tel 0745068693

3. Intrebarile si explicatiile mele erau strict pentru Raluca. Regret ca ai inteles-o ca pe un dialog cu intregul grup.

alexandru.ivan

Mesajde alexandru.ivan » Joi Ian 28, 2010 9:27 pm

RalucaBonzi scrie:
Frate, cand nu te pricepi, taci. Sau pui mana pe carte, te informezi si apoi opinezi. Cum adica "copii clonati"?! In prezent nu exista clonare umana in lume. Chiar nu exista. E imposibila, are Dumnezeu grija. Si cand afirm ca nu exista, ma bazez pe surse stiintifice: in 2005, un biolog sud-corean a anuntat in revista "Science" ca a reusit primul clonaj de embrioni umani, dar un an mai tarziu colegii sai au descoperit ca falsificase datele si probele studiului. Iar in definitiv: care e legatura din fiv si clonare? Sa mi se explice, pliz.

Iar fazele cu Sovata sunt absolut hilare. Asta stim, asta zicem. Ca mamaia optzecista: "Du-te, maica, la Sovata". Nu conteaza ca ai endometrioza si ca celulele endometriale ti se dezvolta peste tot, inclusiv in plamani, Sovata e panaceul!

Draga Raluca,
Redau exact ce spunea Chrihening:
"Si spun "a primi un copil", deoarece copiii nu-i creem noi, nici in vitro, nici natural, nici clonati, sau prin cine stie ce alte metode, ci ei sunt deja creati, doar asteapta momentul in care suntem in acord si armonie cu Creatia (pt unii - mama natura, ca suna mai stiintific - si nu-i ia nimeni in ras sau ii face sectari/sectanti, etc.) pt a-i putea primi cumsecade!"

Ti-am mai spus ca intelegi doar ce iti convine, rastalmacesti si duci discutia in zona in care te simti bine, unde te simti cunoscatoare. Din pacate esti total pe langa subiect. Nu existenta sau inexistenta clonarii este subiectul .
Chrihening face referire la faptul ca ne alegem parintii. Sufletele copiilor vin la intrupare in familiile alaturi de care decid ele sa evolueze.In aceasta ecuatie intra legaturile karmice si multi alti factori. Nu insist cu explicatiile pentru ca oricum e un subiect greu de digerat pentru tine. E prea "misticoid"..., ca sa te citez.
Si cum iti spuneam si mai demult: cat timp vei sta ancorata in rational si vei avea convingerea ca suntem doar ceea ce se vede (o amarata de structura fizica), nu vei inainta.
Mamaia optzecista nu stia asa multa anatomie dar stia lucruri mult mai simple si mai clare. Si cel mai important:ea chiar credea ce spunea. Si Dumnezeu o ierta... pentru ca Il avea in suflet.

Drum drept si Lumina!

chrihening

Mesajde chrihening » Vin Ian 29, 2010 2:01 pm

Multumesc d-lui Ivan pt sustinerea neconditionata, insa mai inainte de toate ma bucur ca am fost inteleasa. Si daca am spus ce am spus inainte, n-a fost ca sa supar pe nimeni, ba dimpotriva, ca sa mai deschidem ochii si sa ne citim toate acestea din sufletele noastre: X( :ymdevil: :-w :ymtongue: Atunci ne-am da seama cu totii cu groaza de cata rautate, inchistare, frustrare, etc. suntem cuprinsi si incercam o defulare a acestor sentimente si trairi tocmai asupra celui care vine cu gand bun.
Doamna Raluca, aveti o remarcabila (insa eu nu o simt in sens bun) putere de reactie la tot ce s-a spus mai inainte. Imi pare rau, chiar imi pare, pentru suferinta teribila pe care ati avut-o. Doamne fereste pe toata lumea!
Ca o reactie la a d-voastra as putea da si eu cu bata acum, zicand ca ... uite dom'le si totusi n-a invatat nimic din ea! Sau poate alte vorbe... de mult mai putina sensibilitate.
DAR INTREBAREA ESTE: LA CE-MI FOLOSESTE? SI DACA NU-MI FOLOSESTE MIE SI D-VOASTRA NICI ATATA, LA CE BUN SA VIN CU RAUTATEA DUPA MINE, DESFACAND FIRUL IN PATRU ACOLO UNDE MI SE PARE MIE CA AS AVEA UN CASTIG DE CAUZA (FALS DE ALTFEL!)
DOAMNA, CHIAR NU PUTETI CITI CEVA FARA SA CRITICATI? E PACAT(si la propriu si la figurat!)
Poate ca va doriti din tot sufletul un copil, sau daca il aveti deja, il doriti pentru ceilalti, pe care incercati sa-i ajutati.Insa tonul pe care-l afisati, in scris, nu va e de nici un folos.
Eu am intrat pe forum deoarece ma interesa legatura dintre bolile autoimune si infertilitatea/ sterilitatea. Si am ajuns sa vad, ca de altfel pe multe alte forumuri, lupte ca in arena, dar de data asta intre unul sau mai multi care lovesc incontinuu, crezandu-se invingatori si altul sau altii, care incearca sa le deschida ochii, ca sa-si vada scopul.
Bine, domnule, nu ai nevoie de ei, esti tare si mare, ai stiinta la degetul cel mic, etc, etc, DAR ASTA TE IMPIEDICA SA FII OM? DA-I PACE, lasa-l sa umple forumul, ca o face pe timpul lui, sterge-l,blocheaza-l, daca nu respecta regulile, ignora-l SI DOVEDESTE CA TOATA INFORMATIA DIN ASTA LUME NU TE-A "DEGRADAT" DE LA STATUTUL DE OM!

Numai bine, ca de rau sunt satula!
Sper sa nu mai fi starnit nimic ce va indispune, insa nu cred sa fie posibil atat de repede!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 29, 2010 5:21 pm

Eu am intrat pe forum deoarece ma interesa legatura dintre bolile autoimune si infertilitatea/ sterilitatea.

:)) si de ce n-ai scris/intrebat despre bolile autoimune?!

topicul asta e foarte hazliu.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 29, 2010 5:44 pm

chrihening scrie:Doamna Raluca, aveti o remarcabila (insa eu nu o simt in sens bun) putere de reactie la tot ce s-a spus mai inainte. Imi pare rau, chiar imi pare, pentru suferinta teribila pe care ati avut-o. Doamne fereste pe toata lumea!
Ca o reactie la a d-voastra as putea da si eu cu bata acum, zicand ca ... uite dom'le si totusi n-a invatat nimic din ea! Sau poate alte vorbe... de mult mai putina sensibilitate.
DAR INTREBAREA ESTE: LA CE-MI FOLOSESTE? SI DACA NU-MI FOLOSESTE MIE SI D-VOASTRA NICI ATATA, LA CE BUN SA VIN CU RAUTATEA DUPA MINE, DESFACAND FIRUL IN PATRU ACOLO UNDE MI SE PARE MIE CA AS AVEA UN CASTIG DE CAUZA (FALS DE ALTFEL!)
DOAMNA, CHIAR NU PUTETI CITI CEVA FARA SA CRITICATI? E PACAT(si la propriu si la figurat!)
Poate ca va doriti din tot sufletul un copil, sau daca il aveti deja, il doriti pentru ceilalti, pe care incercati sa-i ajutati.Insa tonul pe care-l afisati, in scris, nu va e de nici un folos.
Eu am intrat pe forum deoarece ma interesa legatura dintre bolile autoimune si infertilitatea/ sterilitatea. Si am ajuns sa vad, ca de altfel pe multe alte forumuri, lupte ca in arena, dar de data asta intre unul sau mai multi care lovesc incontinuu, crezandu-se invingatori si altul sau altii, care incearca sa le deschida ochii, ca sa-si vada scopul.
Bine, domnule, nu ai nevoie de ei, esti tare si mare, ai stiinta la degetul cel mic, etc, etc, DAR ASTA TE IMPIEDICA SA FII OM? DA-I PACE, lasa-l sa umple forumul, ca o face pe timpul lui, sterge-l,blocheaza-l, daca nu respecta regulile, ignora-l SI DOVEDESTE CA TOATA INFORMATIA DIN ASTA LUME NU TE-A "DEGRADAT" DE LA STATUTUL DE OM!

Numai bine, ca de rau sunt satula!
Sper sa nu mai fi starnit nimic ce va indispune, insa nu cred sa fie posibil atat de repede!

Cand apare Chrihening, chiar si faptul ca Alexandru Ivan publica pm-uri ["p"-ul ala e de la "private", intamplator; nu c-as avea ceva de ascuns in pm-uri, dar asa, ca gest, nu se face fara a cere acordul celeilalte parti] isi pierde din farmec.

Chrihening, ca fapt divers, regula pe forumul asta plin de respect este tutuirea intre useri, cu exceptia relatiilor institutionale pe care le are Asociatia (relatii stabilite anterior in real life sau pe mail, cu medici sau colaboratori, unde s-a vorbit in start cu "dumneavoastra", relatia fiind in alt registru, nu pur forumistic). Faci cum vrei, eu ti-am spus regula, se pare ca nu o observasesi. Eu nu sunt "doamna Raluca", ci "Raluca", sau, daca tii cu tot dinadinsul, "doamna Bonzi" (vad ca la "dl. Ivan" cunosti regula).

Ma intrebi daca pot sa citesc ceva fara sa critic, ceea ce ma face sa ma indoiesc si mai tare ca ai citit si altceva pe forumul asta, despre boli autoimune sau orice alt subiect. Citesc si critic doar atunci consider necesar, adica destul de rar. Insa cand consider necesar, nu ezit s-o fac, sa fie clar. Reactia critica justificata este o dovada de probitate morala. Stiu, e mai usor cu "sa fie pace in lume, sa fie pace pe pamant" - dar nu cu pretul dezinformarii. Nu am nimic impotriva informatiilor generale si chiar a publicitatii, dar nu as putea lasa o informatie precum "terapia bowen vindeca infertilitatea in proportie de 80-100%" sa treaca, cand stiu ca nu poate fi adevarata - ar contraveni sistemului meu de valori.

Nu avem acelasi sistem de valori, asta e clar. Adica avem aceleasi nume pentru valori, dar alte definitii si alte scale. Pe scala mea nu se pot asocia bunatatea si altruismul si empatia si compasiunea si implicarea si preocuparea fata de aproapele cu lectii superflue de genul *nu trebuie doar sa nasti un copil, trebuie si sa il cresti si sa il educi*, ca si cum pentru simplul fapt ca am luptat mai mult dect altii vom fi niste parinti iresponsabili, vai de sarmanii nostri copii, ii nastem si pe urma nu-i mai crestem si educam, sau, cu majuscule (asta inseamna stigat/urlet in cod forumistic): "n-ai invatat nimic din suferinta prin care ai trecut" (sau nu, ca pe-asta cica n-ai zis-o! de fapt: daca nu ai zis-o, eu de unde stiu ca ai zis-o?!)

Aia cu suspiciunea ca as fi "'degradata' de la statutul de om" e intr-atat de colosala, ca m-a pufnit rasu'.

Daca invocarea notiunii de "copii clonati" alaturi de "copii prin fiv" vine din ignoranta, dat fiind ca de fapt clonarea umana nici nu exista, replicile de mai sus vin exact din contrariul a ceea ce propovaduiesti calp: din lipsa bunatatii (o forma superioara de inteligenta, de altfel) si din judecarea grabita si superficiala a celuilalt.

chrihening

Mesajde chrihening » Vin Ian 29, 2010 9:28 pm

RalucaBonzi scrie:
Eu am intrat pe forum deoarece ma interesa legatura dintre bolile autoimune si infertilitatea/ sterilitatea.

:)) si de ce n-ai scris/intrebat despre bolile autoimune?!

topicul asta e foarte hazliu.

Pentru ca am intrat sa ma informez, sa citesc, nu e voie?! O da, am uitat modelul: trebuia sa critic ceva, Raluca! Nu mai spun "doamna", am inteles ca nu esti! Ei... iti place rastalmaceala?

Si inainte de a deveni si eu o fiinta asemenea tie, iti doresc sa fii iubita, inteleasa, ajutata, iertata, crezuta, multumita si impacata!
Nu e bine nici asa?!
PACE tie, ma retrag,plecand capul! Ghici de ce?! ;)

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 30, 2010 3:03 pm

Pai, daca tot intrebi, cred ca pot sa ghicesc de ce retragi: pentru ca nu ai replica. O replica viabila, credibila, alta decat de-astea de gradi gen "nu esti o doamna". O replica prin care sa justifici judecatile de valoare si lectiile pe care ai simtit nevoia sa le imprastii pe-aici daca nu personajelor individuale (adica mie, aia suspectata de a fi "degadata de la statutul de om"), atunci macar la nivel colectiv, persoanelor infertile care n-ar sti ca trebuie sa isi si creasca progeniturile etc.

Multumesc pentru urari, mare parte din ele sunt implinite, dar e intotdeauna loc de mai bine - sa fie, asemenea!

Daca nu am ghicit raspunsul la intrebarea ta conspirativa, cand te intorci (sa mai citesti despre bolile autoimune, desigur) poate reactionezi la fraza asta, de pilda:
RalucaBonzi scrie:Reactia critica justificata este o dovada de probitate morala. Stiu, e mai usor cu "sa fie pace in lume, sa fie pace pe pamant" - dar nu cu pretul dezinformarii. Nu am nimic impotriva informatiilor generaliste si chiar a publicitatii, dar nu as putea lasa o informatie precum "terapia bowen vindeca infertilitatea in proportie de 80-100%" sa treaca, cand stiu ca nu poate fi adevarata - ar contraveni sistemului meu de valori.

Danna

Mesajde Danna » Vin Mar 19, 2010 1:40 pm

Am ras cu lacrimi. De ce nu a mai continuat discutia?? E fascinanta! Unde e Alexandru Ivan si pacienta lui, poate singura? Sa mai vina sa mai povesteasca neaparat! RalucaBonzi, esti neagra in cerul gurii. Combati impecabil. Daca nu sunt indiscreta: esti avocat?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Mar 19, 2010 11:07 pm

Danna, nu sunt avocat. :) Am insa cunostinte de drept, imi dau seama ca in anumite domenii mai aprofundate decat unii juristi de prin institutiile romanesti (nu e un motiv de mandrie, dimpotriva). Si nici neagra in cerul gurii nu sunt, ba sunt chiar o natura fundamental nonconflictuala. Nu suport insa generalizarile superficiale si prosteala in fatza.

Eu inteleg ca topicul asta poate fi citit si in cheie amuzanta, daca n-ar fi vorba de o manipulare adresata persoanelor afectate de infertilitate, care sunt de multe ori in stare sa incerce ORICE. Mai ales daca terapia propusa are, nu-i asa, sanse de reusita de 80-100%. Cam asta a fost tot.

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Mar 19, 2010 11:51 pm

Este prima si sper ultima data cand intervin pe acest topic si l-as ruga pe d-nul Ivan sa se abtina sa mai posteze aici. Acest site este pentru ajutor si informare nu pentru aberatiile dumnealui. Cred in Dumnezeu, cred in terapia durerii si tratarii unor boli, dar nu cred ca tot ce zboara se mananca! Cam asta incercati sa ne aburiti dv. domnule... ca si cand noi, disperatele dupa copii, o sa ne ingramadim sa inghitim galusca cu 100% sanse de vindecare cu terapia B.
Om avea noi probleme cu infertilitatea, dar cu "cabina" stam bine!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Înapoi la “Miscellanea.”