Despre impostura si nesimtire

/ Diverse.
aldina

Re: Despre impostura, nesimtire si alti demoni

Mesajde aldina » Mar Mai 03, 2011 4:32 pm

buna ziua tuturor ! va citesc de doua zile si vreau sa va felicit pentru ce faceti. eu nu am citit niciodata la aspirante pe DC dar am primit link catre voi si am citit acum. cunosc foarte binece inseamna " desprecopii " deci nu ma mira ce am citit aici. ma intristeaza dar nu ma mira ! cum faceti voi sa puneti poze de pe site ca e mai bine decat cu copy - paste ? vreau sa va rog sa nu lasati lucrurile asa. nu sunt avocat dar daca va pot ajuta cu ceva puteti conta pe mine. spuneti-mi cum pun poze de pe site va rog. mult succes tuturor!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Mai 03, 2011 7:22 pm

Aldina, multumim pentru aprecieri. Da, chiar s-a muncit in aceasta campanie. De catre voluntarii SOS Infertilitatea. :)

Nu, nu vom lasa lucrurile asa, dar daca spui ca nu esti avocat nu ne poti ajuta concret, caci deja la acel nivel se pune problema - dar nu la initiativa noastra, ci proprietarii desprecopii ne-au spus ca cererea noastra de a retrage eticheta este "nefondata" si ne-au furnizat coordonatele avocatului lor. Le-am notat, vom actiona.

Iti multumim insa pentru sprijinul moral! [floare]

"Pozele de pe site" sunt capturi de ecran, care se fac fie cu mici programe speciale, care exista free pe internet, sau cu tasta print screen, o ai sus spre dreapta in tastatura. Apoi captura de ecran o editezi cu orice program de editare foto. Fotografia se urca pe un site de gazduire fisiere foto si aici se posteaza cu [img]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 04, 2011 7:55 am

multumesc pentru raspuns. m-a ajutat nepotul meu care la 11 ani stie mai mult decat mine despre calculatoare. :ymblushing: cum va ziceam nu ma mira deloc reactia " desprecopii " pentru ca asa functioneaza ei, nu sunteti primii de care incearca sa profite. poate va mai amintiti acum cativa ani de cazul cu fetita de 11 ani care a ramas gravida dupa ce a fost violata de unchiul ei si de toata agitatia pe care a starnit-o acel caz http://www.evz.ro/detalii/stiri/cazul-g ... 09171.html iata cum a inteles sa reactioneze desprecopii in acea situatie. tot ce conteaza pentru ei este publicitatea. cu orice pret !!!! incerc sa pun pozele,sper sa mearga.

Imagine

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 04, 2011 7:57 am

merge. replica apartine mirelei pentru care tot ce conteaza este numele siteului ei in presa. cu orice pret !!
Imagine

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 04, 2011 7:59 am

mirela nu era de acord cu pozitia " doamnei din anglia " care voia sa o ajute pe fetita sa mearga la o clinica din anglia dar ziarele trebuiau neaparat sa scrie ca persoana respectiva era membra pe forumul mirelei !! cu adresa exacta !! desi pe forumul evenimentul zilei se ajunsese sa se organizeze plecarea fetitei in anglia.
Imagine

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 04, 2011 8:07 am

mirela nu a ezitat sa minta spunand ca persoana respectiva a primit bani in cont de la 30 de persoane ceea ce era fals. " doamna din anglia " a colaborat cu evenimentul zilei dar mirelei ii crapa fierea ca nu este scris numele domeniului ei cum trebuie in ziar, numai de soarta fetitei nu-i pasa. publicitate pentru situl ei cu orice pret, chiar si drama unui copil de 11 ani !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Mie Mai 04, 2011 8:15 am de către aldina, modificat de 2 ori în total.

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 04, 2011 8:10 am

iata mesajul "doamnei din anglia " care a incercat sa ajute anonim si dezinteresat fetita, ca sa intelegeti ca nu doar de voi a incercat sa profite proprietara desprecopii, pentru care tot ceea ce conteaza e cum sa aiba mai multa publicitate pentru situl ei!

Imagine

mie mi se pare strigator la cer si sper din suflet ca voi nu veti lasa lucrurile asa cu acesti profitori avizi dupa publicitate si bani. puteti conta pe sprijinul meu daca aveti nevoie. va urez mult succes in ceea ce faceti si copilasi sanatosi! [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mai 04, 2011 2:41 pm

Aldina, eu nu am urmarit deloc in presa cazul acelei fetite, vara lui 2008 a fost cea mai traumatica din viata mea, dar ceva, vag, imi amintesc pana si eu. Inspaimantator ce i s-a putut intampla copilei si oribil faptul ca in Romania exista vid legislativ si din punctul asta de vedere. :(

Capturile sunt, intr-adevar, reprezentative, arata ca atitudinea proprietarilor desprecopii in raportul cu SOS Infertilitatea este departe de a fi aleatorie. Eu am activat destul de putin timp pe DC, si doar la aspirante, n-aveam eu timp de discutii generale, dar am recunoscut toate "simptomele" aproprierii eforturilor altora de catre proprietarii DC, in numele "comunitatii", chiar si cand o parte din aceasta isi exprima clar dezacordul, nu conteaza, tavalugul dictatorial trece, iar daca indraznesti sa iti afirmi ferm pozitia, ti se inchid subiectul si contul, caci doar de-aia exista butoane de admin. Mesajul acelei Voljena, exceptand detaliile specifice conjuncturii, ca idee generala l-as fi putut scrie si eu 100%, dupa experienta pe care am avut-o cu proprietarii desprecopii.com

Multumim pentru informare si pentru dorinta de a ne sprijini, numai bine si tie!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mai 04, 2011 2:52 pm

RalucaBonzi scrie: mesajul acelei Voljena, exceptand detaliile specifice, ca idee generala l-as fi putut scrie si eu 100%, dupa experienta pe care am avut-o cu proprietarii desprecopii.com

Poate ca e relevant ca doua anonime, care nu si-au vorbit si nu s-au intersectat vreodata nici macar in virtual, ajung, in "cazuri" diferite si la trei ani distanta, la concluzii similare privind proprietarii desprecopii.com, cuvantul-cheie invocat fiind exact acelasi:

Voljena scrie:Cand s-a impartit decenta pe tine chiar te-au sarit de pe lista

RalucaBonzi scrie:Sa le puna cineva sub ochi cineva proprietarilor desprecopii dictionarul deschis la cuvantul "decentza"! Sa afle macar teoretic despre ce este vorba, daca in practica nu-s in stare.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 09, 2011 5:49 pm

Arcip Andreea scrie:Foarte urat, incredibil. Trebuie sa mergeti pe cale juridica pana la capat!

Done.

Doar ca nu am sarit direct in instanta, Casa noastra de Avocatura procedeaza la o negociere amiabila.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Lun Mai 09, 2011 6:46 pm

Bravo! Mult succes, SOSI! [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Mai 10, 2011 9:12 am

Personal, am facut un gest de bunavointa in vederea acestei negocieri prin intermediul avocatilor, si nu am mai mediatizat deocamdata pe retele sociale si alte canale fapta DC si nici nu m-am adresat deocamdata celor care cumpara publicitate pe site-ul lor ca sa le arat la ce se preteaza desprecopii.com

Dar ei nu se lasa, impostura continua, au publicat un nou articol despre evolutiile programului, plasat sub aceeasi eticheta mincinoasa:

Imagine

Imagine

Eu sper ca avocatul lor le va da un sfat profesional corect: sa retraga acea eticheta, sa prezinte scuze publice si sa incheiem conflictul.

Altfel, exista solutii: le voi dedica, la nivel personal si nu asociativ, doua minute / zi si voi face un exercitiu despre cum se dau gauri in brand. Nu cu minciuni, nu cu calomnii, nu cu defaimari. Cu fraze neutre si cu citate si capturi. Care, din pacate, exista.

Inteleg ca ei au mai au avut conflicte si au "castigat" de fiecare data pentru ca aveau butoane de admin, cu care taiau si spanzurau, sau pentru ca persoanele respective, desi pareau a avea personalitati puternice si verticale, s-au retras dezgustate.

Ei bine, de data asta sa afle proprietarii desprecopii.com:

Campania pe tema infertilitatii si rezultatele sale sunt realizate de SOS Infertilitatea, nu de catre desprecopii.com

Daca nu vor ceda la negociere, Asociatia va merge in instanta. Unde va castiga.

Iar Raluca Bonzi, la nivel personal si disociat de asociatie, va avea grija sa se afle faza asta. Fara defaimari. Doar capturi, sa stea lumea stramb si sa judece drept.

Sa faca un raport cost - beneficiu, ce au de castigat daca isi asuma mincinos munca altora contra ce au de pierdut daca toti cei care conteaza afla asta.

Eu nu sunt genul care sa moara cu dreptatea-n brate iar proprietarii desprecopii.com ar fi facut bine sa fi inteles asta acum trei ani.

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 11, 2011 4:48 pm

felicitari pentru tot ce faceti si mult succes ! bravo !!
RalucaBonzi scrie:Inteleg ca ei au mai au avut conflicte si au "castigat" de fiecare data pentru ca aveau butoane de admin, cu care taiau si spanzurau, sau pentru ca persoanele respective, desi pareau a avea personalitati puternice si verticale, s-au retras dezgustate.

exact ! asa se termina conflictele pe DC ti se inchide contul si apoi te intreaba lumea pe mess unde ai disparut de ce nu mai scrii. macar daca te-ar sterge sa inteleaga lumea ca nu mai existi pe forum. dar trebuie sa fi in continuare in statistica lor ca sa se laude cu multi useri chiar daca tu nu mai poti scrie fiind blocat ! mult succes va urez pe toate planurile o sa va urmaresc ! [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Mai 19, 2011 8:57 am

Multumim, Aldina.

Eu sper doar ca avocatul proprietarilor DC sa le reprezinte interesele cu adevarat si sa ii consilieze sa faca pasul inapoi, macar acum, in ceasul al treisprezecelea.

S-a ajuns la rezultate in campania asta cu lacrimi pe obraz, printre fiv-uri esuate si sarcini pierdute, nu pot permite ca niste unii de pe internet sa isi asume rezultatele in mod mincinos, doar ca sa le adauge la vitrina cu trofee.

lauragar

Mesajde lauragar » Dum Mai 29, 2011 11:25 am

astazi am vrut sa citesc un interviu cu prof.marinescu, intrand pe site-ul DC si din cauza faptului ca acesta era o preluare de pe site-ul sos infertilitatea nu am putut vizualiza!!!! oare cele doua site-uri nu au acelasi scop comun : COPIII !!!!???? [-x
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Lun Mai 30, 2011 7:03 am

Scopul este comun dar, conteaza si mijloacele prin care vrei sa-l atingi. Scopul nobil nu scuza, in cazul DC, minciuna si furtul si aproprierea muncii si eforturilor si initiativei altora.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Mai 30, 2011 8:00 am

Lauragar, nu stim exact la ce te referi, dar inregistrarea unei emisiuni TV cu prof. Bogdan Marinescu este aici pe site-ul nostru.

Da, cum spune si Chocolate, si cum eu am spus in mod constant de la inceputul acestui conflict, proprietarii site-ului desprecopii nu isi pot autoatribui campania pe tema infertilitatii si rezultatele acesteia, atat timp cat campania a fost tot timpul realizata de catre SOS Infertilitatea, iar ei nu doar ca nu au sustinut-o ci chiar le-au banat pe initiatoarele acesteia in 2009. Vor retrage eticheta pe care au inventat-o cu tupeu in 2011, cand au aparut rezultatele, sau ii va forta instanta sa o faca. Negocierea la nivelul avocatilor este in curs.

Proprietarii desprecopii trebuie sa inteleaga ca nu se afla in sat fara caini, ca sa umble fara batz. Exista reguli si acestea trebuie respectate. Daca autocenzura bunului simt nu le-a spus asta, le-o va spune avocatul sau, daca este cazul, judecatorul.

aldina

Mesajde aldina » Lun Iul 11, 2011 6:32 pm

am auzit la tv de voi cu infertilitatea si invitro si mi-am amintit. aveti noutati ?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Iul 12, 2011 6:26 pm

Aldina, mari noutati nu avem, se negocieaza la nivel de avocati, inca nu s-a decis daca se rezolva pe cale amiabila sau se merge in instanta. E drept ca acum mingea e in terenul nostru, trebuie sa ne facem timp sa raspundem - dar am fost prinse cu Subprogramul si celelalte evenimente.

Multumim Casei de Avocatura Bordianu si Asociatii @};- care ne reprezinta juridic pro bono in aceasta negociere si in eventuala prezentare in instanta.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Iul 21, 2011 4:45 pm

Eu va inteleg, sunteti atat de ocupate cu realizarea unor lucruri productive, folositoare, incat e normal sa nu mai aveti nici timp nici chef de pierdut cu astfel de oameni. Insa, atat cat puteti nu-i lasati sa scape nepedepsiti.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Înapoi la “Miscellanea.”