La omul sarac, nici boii nu trag. :(

/ Diverse.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

La omul sarac, nici boii nu trag. :(

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 12:00 am

Dragi coforumisti, dragi pacienti, dragi sustinatori ai Asociatiei, sunt foarte suparata si demoralizata.

Probabil cei care frecventeaza forumul de ani de zile au observat ca in acest 2015 nu am mai reusit sa tin ritmul. Aproape intotdeauna in ultimii ani am lasat forumul pe ultimul loc in PRIMA lista de prioritati asociative, considerand ca, din fericire, forumul „traieste” singur.

In perioada 2009 - 2014 am scris, totusi, chiar in conditiile de care vorbesc, peste 2.300 de mesaje cu userul initial (devenit Mademoiselle PasDeChance in ziua in care, dupa rezultatul negativ de la FIV5, m-am „sinucis” virtual), peste 2.000 de mesaje cu userul actual (si nu ma caracterizeaza mesajele monosilabice sau doar pupici and co) si peste 8.000 de mesaje cu userul administrativ / asociativ. Asta inseamna, anual, sute si sute si sute de ore din viata mea, doar pe forum.

Am reusit, inclusiv in primul an in care mi-am crescut copilul (fara bunici, fara bona, fara menajera) sa tin Asociatia in viata si sa scriu, daca nu des, atunci macar constant si util pe forum.

Ei bine, anul asta, al doilea an al argintului-viu, NU mai reusesc. :( Rezolv urgentele asociative de pe acea lista, dar la scris pe forum nu mai ajung, decat rar si scurt, in miez de noapte, pe fuga. In cea mai mare parte a timpului intru doar cu userul administrativ pentru validat useri sau postat mesaje asociative / neutre iar cu userul personal pentru mesaje personale scurte - in mod trist-ironic, multe dintre ele sunt mesaje de scuze ca nu apuc sa scriu. ...Sarpele care isi inghite coada. :(

Asta raspundeam de curand pe un subiect de pe forum:

Uh! Iertati-ma pentru intarzierea cu care raspund... Nu e vorba de „mica pedeapsa”, pe FB am pus inca de atunci fotografiile de la ONGFest, dar a fost o perioada complicata pentru mine, dupa ONGFest a urmat ultima saptamana pe 2%, apoi am plecat din tara... Am rezolvat corepondenta asociativa, am pus informatie la zi pe retelele sociale si am intrat zilnic pe forum, dar doar pe chestiuni administrative, nu am mai apucat sa scriu, am ales sa rezolv urgentele... Cum ziceam, a fost o perioada incarcata pentru mine, in ultimele trei luni am calatorit (cu copilul in brate, cum altfel?) in patru tari, cu tot ce inseamna asta, inclusiv rasarit de dinti prin aeroporturi...

Deci, incerc sa updatez, fotografiile sunt selectionate inca de atunci...

Ca si cum nu ar fi de ajuns ca reusesc cu greu sa fac fata prezentului si sa ma proiectez in viitor, constat, spre marea mea demoralizare, ca pierd si enorma investitie asociativ-afectiva din trecut.

Ei bine, aflati ca s-a ales praful de munca mea de ani de zile pe Facebook, contul „Voluntarii SOS Infertilitatea” nu mai exista, enorma majoritate din MIILE de mesaje scrise din 2008 incoace s-a pierdut, la fel comentariile si mai ales posibilitatea de a comunica cu voi. :(
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

sdmdi

Re: La omul sarac, nici boii nu trag. :(

Mesajde sdmdi » Joi Iul 09, 2015 10:58 am

N.C.B. scrie:
Ei bine, aflati ca s-a ales praful de munca mea de ani de zile pe Facebook, contul „Voluntarii SOS Infertilitatea” nu mai exista, enorma majoritate din MIILE de mesaje scrise din 2008 incoace s-a pierdut, la fel comentariile si mai ales posibilitatea de a comunica cu voi. :(

Stai ca nu pricep ce nu mai exista. Contul de Facebook? Eu vad ca exista pagina pe Facebook: https://www.facebook.com/vremcopii. Sau nu am inteles eu bine ce nu mai exista?
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 4:26 pm

Diana, iarta-ma, nu am apucat eu sa termin mesajul azi-noapte, caci am fost „chemata la apel”. Nu ai inteles gresit, dar nu apucasem eu sa furnizez toate informatiile.

Pagina aia exista, dar ia uita-te pe ea: vezi altceva decat fotografii (stii bine ca postam numeroase articole, stiri, anunturi etc.)? Alea cateva poze - cate like or comments au acum? Cred ca ai prins ideea. Pagina a fost „decimata”, in sens etimologic, dar in sens invers: maximum o zecime din posturi au spravietuit, si alea amputate de orice comentarii si interactivitate. :(

...Iar sunt „chemata la apel”, continuu curand.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

mona.drag.2015

Mesajde mona.drag.2015 » Joi Iul 09, 2015 9:19 pm

Nicole, asa e! Erau doua conturi, o pagina care inca exista si un cont din acela care are prieteni, care a disparut. Nu stiu daca ma exprim corect, dar eu sunt neinitiata in ale facebook-ului. Nici nu am cont, dar intram de pe contul sotului si ma mai uitam la voi. A disparut cu totul acel cont! De ce oare??? :(
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok
Doua sarcini biochimice, ultima in 2015.

Nu renuntam!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 11:20 pm

Exact, Mona!

SOS Infertilitatea are de mult timp o pagina oficiala, de „brand”, cu vreo 6.300 de like-uri: https://www.facebook.com/SOSInfertilitatea Dar este departe de a fi fost canalul nostru de comunicare preponderent, dintr-un motiv foarte simplu: pentru ca mesajele sa fie cu adevarat vizibile cand sunt postate de astfel de pagini, trebuie SA PLATESTI.

Concret, un mesaj postat de noi pe acea pagina era vazut de doar cca. 100 de useri! Iar Facebook ne propunea insistent sa „boost post”, adica sa platim (bugetul ti-l autostabilesti, cu cat esti dispus sa platesti mai mult cu atat mesajul tau va fi mai vizibil / afisat pe fluxul celor care au dat like paginii). Ceea ce am si facut, dar nu des. Doar cand era foarte important: in timpul National Awareness Week, cand am avut Campionatul de Bine, cand e perioada de foc a campaniei 2%...

De aceea noi comunicam zilnic prin userul „Voluntarii SOS Infertilitatea”, care avea peste 3.500 de contacte confirmate, din publicul-tinta (noi nu adaugam useri, doar acceptam invitatiile credibile). Cu un astfel de cont, de tip „individual”, mesajele sunt mult mai vizibile, poti face search in randul friend-ilor, poti posta pe aproape orice pagina, poti trimite mesaje private etc. Dar cele mai importante aspecte ramaneau marea vizibilitate a mesajelor si posibilitatea de a comunica cu contactele...

Am facut asta ani de zile, aveam o arhiva foarte bogata, mii de posturi, toate cu like-uri, comment-uri, share-uiri. Numar pe degete posturile ramase fara reactie in anii astia, chiar aveam interactiune, uneori discutiile erau chiar aprinse... Ore si ore si ore din viata mea alocate si acolo...

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 11:37 pm

Pentru ca la inceputul lunii asteia sa ne trezim ca nu ne mai putem loga pe motiv ca am fost raportati ca nu avem dreptul sa folosim numele cu care suntem inscrisi, ca am fi uzurpat identitatea cuiva. Si ca sa trimitem un ID, carte de identitate sau permis auto.

Pe scurt, ca mi-e lehamite sa mai intru in amanunte, am schimbat cateva mailuri cu echipa FB, i-am convins ca nu avem nicio problema cu detinerea numelui.

Insa ne-au schimbat pagina din user „normal” in pagina de tip „LIKE”, adica, de-aia de pe care trebuie sa platesti daca vrei sa se vada cu adevarat ce comunici.

Imagine

In momentul de fata avem deci doua pagini de tip „LIKE”. Probabil voi opta pentru un „merge”, o contopire a acestora, dar deocamdata nu am energie.

Da, am descarcat arhiva aia, dar nici macar nu am deschis folderul. Nu pe computerul meu erau utile informatiile mele, ci pe profilul public, sa le citeasca pacientii...

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 11:43 pm

Userul „Voluntarii SOS Infertilitatea” nu mai exista si au disparut TOATE replicile sale, de peste tot.

Imagine

Grupul SOS Infertilitatea, pentru cine il urmarea si stie cum era actualizat anterior, arata ca dupa holera, au mai ramas doar cateva mesaje de la terti, si alea fara comentariile noastre (raspundeam de fiecare data): https://www.facebook.com/groups/sustinS ... tilitatea/

Si grupul Fertility Europe, unde eram editor de baza, se resimte...

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 09, 2015 11:45 pm

Pe scurt: un fleac, ne-au ciuruit.

8-|

* * *

mona.drag.2015

Mesajde mona.drag.2015 » Vin Iul 10, 2015 1:20 am

Da, am gasit si pagina de Like... Trist, foarte trist. Acolo era totul la zi, e pacat pt.ca era animata si acum e pustie. Nu inteleg de ce a raportat cineva contul, chiar nu inteleg. Se poate face ceva? 8-|
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok

Nu renuntam!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Iul 12, 2015 1:42 pm

Multumesc pentru feedback, Mona. Nici eu nu inteleg de ce ar fi raportat cineva contul, dar au fost ATAT de multe lucruri pe care nu le-am inteles in anii astia, venind chiar de la persoane din publicul-tinta... Mi-amintesc de o persoana de pe forum care, exact in zilele in care se lansa Subprogramul si eram ocupata pana peste cap, se „amuza” sa incerce sa intre cu username-ul meu pe forum si introducea parole false pana mi-l bloca, a facut asta in bucla... S-a potolit brusc cand i-am spus ca ii vad IP-ul si o reclam la Politie.

Am facut merge-ul, am contopit cele doua pagini. Singura pagina oficiala a ramas: https://www.facebook.com/SOSInfertilitatea care are acum vreo 2000 de like-uri suplimentare (in principiu, friends de pe contul individual devin like-uri pe contul institutional, noi aveam cca. 3500 friends, diferenta rezulta din faptul ca o buna parte din acestia dadusera deja „LIKE” pe pagina asociativa). Atat. Nimic altceva nu s-a salvat / transferat...

Cu aceasta pagina nu avem flux in care se se afiseze postarile contactelor (se afiseaza doar cele ale altor pagini carora le-am dat noi „like”), nu putem scrie mesaje private contactelor (dar putem raspunde daca primim mesaje private), nu putem reactiona prin like or comment (decat daca postarea respectiva este despre noi, cu tag), iar ceea ce scriem este vazut de foarte putine contacte in flux, exceptand cazul in care platim pentru asta (ceea ce NU vom face, cu exceptia unor situatii deosebite).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Iul 12, 2015 2:15 pm

mona.drag.2015 scrie: Se poate face ceva? 8-|

Ceea ce se poate face este sa imi creez eu un user individual cu care sa postez doar informatii despre SOSI / infertilitate / adoptie. Si sa ma adauge persoanele interesate. Dar nu am nici puterea nici contextul sa incep acum „santierul” asta, maine plec doua saptamani in creierii Alpilor, voi avea net doar pe telefon.

O sa incerc sa fac asta la toamna, cand incepem un nou sezon al campaniei.

Pana atunci o sa continuu sa furnizez info doar pe pagina care ne-a ramas: https://www.facebook.com/SOSInfertilitatea

Ca sa fiti siguri ca sunteti informati cand scriem, va rugam sa bifati „get notifications”

Imagine

Uf.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Iul 13, 2015 1:44 am

In esenta, pe noua pagina e vorba despre asta (adica DESPRE BANI):

Imagine

* * *

sdmdi

Mesajde sdmdi » Lun Iul 13, 2015 8:33 am

Ma intrebam cum functioneaza grupurile pe facebook, nu ar fi oare o solutie?

In ceea ce priveste raportatul...nu ma mira deloc ca s-a intamplat. Sunt multe persoane care nu sunt de acord cu actiunile asociatiei sau pur si simplu unii vor sa se distreze sau au ceva personal cu unul din membri. Oricare e valabila...
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

mona.drag.2015

Mesajde mona.drag.2015 » Mie Iul 15, 2015 9:14 pm

Of.. Astia de la FB vor doar bani iar cei care raporteaza fara motiv o fac din rautate, cred... In momentul asta ramane sa animam pagina de FB macar, sper ca in timp sa fie plina cum era contul vechi.

Problema e ca daca nu bifezi ca vrei notificari, nu vad nimic nici cei care au dat like, in timp real, trebuie sa intre pe pagina de fiecare data, cel putin asa mi-a spus cineva si mie.

Sincer... Pacat de ce s-a intamplat.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Aug 11, 2015 6:11 am

I'm back. Vacanta mea s-a prelungit timp de o luna (este canicula in sudul Frantei - nu ca la munte ar fi fost foarte racoare), am ramas fara doua telefoane in trei saptamani, dar al treilea pare sa reziste, asa ca am intrat constant si am validat userii / moderat forumul a minima, dar nu am putut scrie, m-am concentrat pe a rezolva urgentele din mail, ritmul e mai soft, toata lumea e in vacanta, dar am avut multe chestii legate de Fertility Europe.

E drept ca a fost bizar sa nu mai am updatarea FB pe to do list-ul zilnic... Si e drept ca imi lipsesc copilasii unora din sustinatorii nostri de acolo (inclusiv copilasi ai Subprogramului), ma obisnuisem sa ii vad crescand...

Cateva persoane ne-au scris pe email sa ne intrebe ce s-a intamplat cu contul nostru FB... Le-am indemnat sa citeasca aici...

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Aug 11, 2015 6:22 am

sdmdi scrie:Ma intrebam cum functioneaza grupurile pe facebook, nu ar fi oare o solutie?

Diana, avem deja grup SOSI, cu peste 1300 de membri (si nu sunt adaugati de noi „cu japca”, au dat ei join): https://www.facebook.com/groups/sustinS ... tilitatea/ Din pacate, ce se vede acum pe grup este doar ceea ce a ramas in urma pârjolului... :(

Grupurile sunt ok, dar ca mijloc complementar de comunicare - informatia este vazuta doar de catre membri, doar daca dau join, doar daca au notificarile activate si doar daca viziteaza propriu-zis pagina grupului... Ideal este cand informatia se afiseaza automat in fluxul contactelor... In cazul fostului nostru user, informatia era vizibila public si pentru cei care nu ne adaugasera drept contact.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Aug 11, 2015 6:33 am

mona.drag.2015 scrie:Of.. Astia de la FB vor doar bani iar cei care raporteaza fara motiv o fac din rautate, cred... In momentul asta ramane sa animam pagina de FB macar, sper ca in timp sa fie plina cum era contul vechi.

Asa vom face. Voi scrie pe pagina asociativa, desi va fi frustrant, FB special te lasa pe acest tip de pagini sa vezi la cate persoane a ajuns informatia ta, ca sa te motiveze sa duci mana la portmoneu si sa „boost”-ezi. Plus ca daca nu exista feedback - like-uri dar mai ales comentarii -, e cam dezolant si demotivant...

Problema e ca daca nu bifezi ca vrei notificari, nu vad nimic nici cei care au dat like, in timp real, trebuie sa intre pe pagina de fiecare data, cel putin asa mi-a spus cineva si mie.

Da, cam asa sta treaba...

Sincer... Pacat de ce s-a intamplat.

Si eu zic la fel.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Sep 03, 2015 3:28 pm

OK! M-am mobilizat si mi-am facut cont personal, cu care voi furniza informatii despre fertilitate si adoptie: https://www.facebook.com/profile.php?id ... 81&fref=nf

Feel free to add me.

Avantajul fiind ca asta este un cont neutru, de tip personal - unele persoane din publicul tinta ezitau sa aiba „SOS Infertilitatea” printre *friends* (ca detaliu, nu uitati ca puteti ascunde din setari sectiunea „friends”, astfel incat nimeni dintre contactele voastre sa nu poata vedea cu cine altcineva sunteti conectat/-a).

Voi lasa sa treaca un timp, sa se adune ceva contacte, si voi reincepe furnizarea de informatii cotidiene.

* * *

Înapoi la “Miscellanea.”