MEDIA ALERT. Apeluri la testimoniale.

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
Erica

MEDIA ALERT. Apeluri la testimoniale.

Mesajde Erica » Mar Oct 07, 2014 5:14 pm

Bună ziua tuturor,

Sunt o cercetătoare olandeză de la Universitatea din Amsterdam și fac un studiu calitativ despre fertilitate și infertilitate în România. Mă interesează toate tipurile de trăiri și experiențe reproductive, dar incerc sa vorbesc mai ales cu femeile care au (avut) probleme să rămână însărcinate, sau care au pierdut o sarcină sau un copil. In România sunt multe persoane care trec prin așa ceva, însă vocile lor nu sunt auzite și problemele lor nu sunt recunoscute public. :( Eu încerc să le ascult și să înțeleg cât mai bine ce se întâmplă concret. Astfel, acest studiu va ajuta la înțelegera problemelor legate de infertilitate și, eventual, la ce trebuie schimbat în sistemul medical dar și pe plan social. Organizatoarele Asociației SOS Infertilitatea susțin această inițiativă și mi-au dat voie să mă prezint aici pe forum. :)

Dacă locuiți în zona Brașovului sau în București și dacă sunteți dispuși să stați la povești cu mine ca să vă aud povestea, părerile, si gândurile despre perioada prin care treceți sau ați trecut, contactați-mă și vorbim! Bineînțeles, o asemenea discuție ar avea loc doar când si unde vreți; eu sunt flexibilă și mă adaptez. În plus, trebuie să știți că orice discuție ar fi complet confidențială; nimeni nu va ști despre ce exact am vorbit și n-o să apară numele dumneavoastră niciodată nicăieri.

Dacă doriți, gasiți mai multe informații despre mine și despre studiul meu pe pagina mea personală de la universitate: http://www.uva.nl/over-de-uva/organisat ... sijpt.html Poate vă ajută și să stiți că am 30 de ani și că n-am copii; dar ca antropolog am stat de vorbă cu multe femei cu probleme de fertilitate în diferite colțuri ale lumii. Abia aștept să aflu și mai multe despre problemele specifice României.

Dacă sunteți interesați sau dacă vreți să-mi mai puneți niște întrebări înainte să vă hotărâți, puteți să mă contactați pe adresa mea de email (E.vanderSijpt@uva.nl) sau la telefon (numărul meu este 0747317620) și vă răspund cu mare drag!

Toate cele bune, :ymhug:

Erica van der Sijpt

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Contact cu o cercetatoare olandeza

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Oct 10, 2014 10:20 pm

Hello Erica.

Ti-am facut mesajul topic global, vizibil de pe toate sectiunile, speram sa obtii feedback. Te rugam sa ne tii la curent in timp cu mersul cercetarii. [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: MEDIA ALERT. Apeluri la testimoniale.

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Apr 16, 2015 11:31 am

Vom continua sa difuzam pe acest topic apelurile la testimonale pe care le primim, indeosebi de la presa.

MEDIA ALERT. Reporterii Prima TV ne-au contactat in vederea unei stiri despre Subprogramul FIV. Noi putem da o declaratie asociativa, dar trebuie si testimonialul unui cuplu care doreste sa faca apel la Subprogram. SE OFERA CINEVA? Ideal ar fi ca aceasta persoana sa fie din Bucuresti. Totul dureaza 10 minute, vine echipa TV acolo unde se afla persoana care doreste sa vorbeasca despre lupta ei cu infertilitatea si se filmeaza rapid.

Va rugam sa nu treceti indiferenti pe langa acest apel. Daca Suprogramul exista, este pentru ca noi, cateva persoane / paciente, incepand cu 2008 (cand infertilitatea era un tabu), am vorbit despre asta! Intre timp, suntem mamici, nu mai putem oferi noi testimoniale presei, doar puncte de vedere asociative. E randul vostru!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Apr 24, 2015 11:29 am

MEDIA ALERT. Am fost contactati de catre jurnalistii de la Neptun TV, vor sa faca un reportaj despre Subprogramul FIV. Pe langa declaratiile noastre asociative, au nevoie de testimonial de la un cuplu care are nevoie de Subprogram (sau, la rigoare, un cuplu care a beneficiat de Subprogram in trecut si poate povesti cat de necesar este). Filmarea se va face in Constanta sau, la nevoie, in Bucuresti. Vine echipa de filmare acolo unde va aflati, nu trebuie sa va deplasati, totul dureaza 10 minute. Cine ajuta cauza? [flori]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 27, 2015 4:20 am

MEDIA ALERT. Avem nevoie de testimoniale pentru Realitatea TV (apelul este valabil pentru persoane din Bucuresti, Cluj, Iasi, Galati, Bacau) si Antena1 (apelul este valabil de preferinta pentru persoane din Bucuresti), pe tema Subprogramului. Totul dureaza 10 minute, vine echipa TV acolo unde se afla persoana care doreste sa vorbeasca despre lupta ei cu infertilitatea si se filmeaza rapid.

Cine se ofera? [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

AlexandraLeeds

Cercetare: despre experienta tratamentului de fertilitate in

Mesajde AlexandraLeeds » Mie Sep 16, 2015 10:16 am

Buna ziua,

Ma numesc Alexandra Gruian si sunt doctoranda in sociologie la Universitatea din Leeds. In prezent sunt in Romania, unde am inceput munca de teren la prima cercetare a domeniului reproducerii asistate in Romania. As dori foarte mult sa stau de vorba cu femei care au apelat la tratamente pentru infertilitate, cat si cu femei care au donat ovule pentru aceste tratamente. As vrea sa aflu mai multe despre experientele personale ale femeilor care au trecut prin asa ceva, tratamentul medical pe care l-au avut si modul in care l-au resimtit pe parcursul timpului, interactiunea cu medicii si sistemul sanitar din Romania, raportarea la actul de donare de gameti, in special ovule. Daca doriti sa avem o discutie va rog sa-mi scrieti pe una dintre adresele alexandragruian@yahoo.com sau ssag@leeds.ac.uk. Anonimitatea si confidentialitatea vor fi respectate pe parcursul cercetarii. Multumesc!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 24, 2016 12:50 pm

MEDIA ALERT. Stim ca e din scurt tare, dar gasim un voluntar din Bucuresti care sa ofere un testimonial pentru o emisiune despre infertilitate la TVR care se va difuza vineri? Irina va fi in studio, dar vor si sa inregistreze o „poveste”. Vine echipa de filmare acolo unde esti tu, nu trebuie sa te deplasezi si nu dureaza mult. Please, thank you!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 04, 2016 9:28 am

Emisiunea de pe TVR2, cu participarea in studio, in direct, a unui embriolog, a unui psiholog si a Irinei din partea SOS Infertilitatea, si doua testimoniale inregistrate ale unor voluntare SOSI (plus testimonialul prezentatoarei emisiunii, care este IVFmum):

Prima parte (10 minute):

A doua parte (30 de minute):

Multumim celor care au raspuns apelului nostru!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Bianca Dorobantu

Mesajde Bianca Dorobantu » Joi Apr 07, 2016 9:51 am

Bună tuturor!

Sunt mămici singure pe aici? :)

Dacă da, aș vrea să îmi împărtășiți experiența voastră!

Eu sunt Bianca, studentă la facultatea de Jurnalism și pentru licență pregătesc un reportaj (care nu va apărea în presă, doar ca o temă) despre mămicile singure, care aleg să facă un copil singure, fără partener și au apelat fie la fertilizare in vitro fie la inseminare artificială.

Așadar, m-ar interesa să stau de vorbă cu una dintre voi, o mămică care a trecut prin asta, pentru a-i afla experiența (medicală, de mamă singură, ce obstacole a întâmpinat etc). Cred că nu pot scrie corect despre acest subiect până nu am părerea unei mămici.

Vă aștept cu mare interes poveștile.
Ultima oară modificat Mar Dec 12, 2017 9:57 pm de către Bianca Dorobantu, modificat 1 dată în total.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 30, 2016 6:34 am

MEDIA ALERT. Dna Carmen Moise de la emisiunea ”In premiera” doreste sa realizeze un amplu reportaj (20-25 de minute) despre infertilitate, care va fi difuzat duminica in prime time! Avem nevoie de cateva *povesti* din toata gama: si reusite, si esecuri; si mamici / tatici, si persoane care inca sunt pe baricade. Accentul se va pune pe necesitatea ca autoritatile / institutiile statului sa sprijine familiile care isi doresc copii, deci testimonialele voastre sunt foarte importante pentru cauza!

Va rugam sa ne scrieti la contact@vremcopii.ro Multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Iun 06, 2016 5:08 pm

MEDIA ALERT. Avem nevoie de testimoniale pe infertilitate si pe adoptie pentru un reportaj la Radio Romania Actualitati. Totul se face prin telefon, nu este nevoie sa va deplasati.

Persoanele interesate sunt rugate sa ne scrie la contact@vremcopii.ro Multumim!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Erica

Cine vrea sa stea de vorba cu o cercetatoare olandeza?

Mesajde Erica » Lun Iun 20, 2016 12:36 pm

Bună ziua tuturor,

Am revenit în țară pentru o ultima perioadă de cercetare de două luni (până la sfârșitul lui iulie) si de aceea repostez anuntul meu de anul trecut. Pentru cei care nu mă cunosc: sunt o cercetătoare olandeză de la Universitatea din Amsterdam și fac un studiu calitativ despre fertilitate și infertilitate în România. Mă interesează toate tipurile de trăiri și experiențe reproductive, dar incerc sa vorbesc mai ales cu femeile care au (avut) probleme să rămână însărcinate, sau care au pierdut o sarcină sau un copil. In România sunt multe persoane care trec prin așa ceva, însă vocile lor nu sunt auzite și problemele lor nu sunt recunoscute public. Eu încerc să le ascult și să înțeleg cât mai bine ce se întâmplă concret.

Dacă locuiți în zona Brașovului sau în București și dacă sunteți dispuși să stați la povești cu mine ca să vă aud povestea, părerile, si gândurile despre perioada prin care treceți sau ați trecut, contactați-mă și vorbim! Bineînțeles, o asemenea discuție ar avea loc doar când si unde vreți; eu sunt flexibilă și mă adaptez. În orice caz, am în gând o întâlnire relaxată, într-o atmosferă caldă, cu ceva bun de ronțâit. ;) În plus, trebuie să știți că orice discuție ar fi complet confidențială; nimeni nu va ști despre ce exact am vorbit și n-o să apară numele dumneavoastră niciodată nicăieri.

Dacă doriți, gasiți mai multe informații despre mine și despre studiul meu pe pagina mea personală de la universitate: http://www.uva.nl/contact/medewerkers/i ... ml?f=sijpt. Poate vă ajută și să știți că am 32 de ani și că am stat de vorbă cu multe femei cu probleme de fertilitate în diferite colțuri ale lumii. Acum vreau să aflu și mai multe despre problemele specifice României.

Dacă sunteți interesați sau dacă vreți să-mi mai puneți niște întrebări înainte să vă hotărâți, puteți să mă contactați pe adresa mea de email (E.vanderSijpt@uva.nl) sau la telefon (numărul meu este 0744131974) și vă răspund cu mare drag!

Toate cele bune, :ymhug:

Erica van der Sijpt

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 22, 2017 12:29 pm

MEDIA ALERT.

ProTV pregateste o stire despre Subprogramul FIV. Este nevoie de un scurt testimonial (maximum 10 minute dureaza, vine echipa de filmare acolo unde esti tu) al unei persoane care a aplicat sau este interesata sa aplice pe Subprogram (sa spuna cat de important este acest sprijin si ca e nevoie sa continue). Se poate filma in orice oras mare unde are ProTv corespondenti. Scrieti aici, in comentarii, sau la contact@vremcopii.ro
Este urgent - azi, cel tarziu maine.

MULTUMIM!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 27, 2017 5:38 am

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 19, 2018 11:32 am

Vesti ex-cep-ti-o-na-le! Televiziunea franco-germana ARTE va realiza un documentar, realizat de catre jurnalista Aline Fontaine, despre dificultatile inclusiv financiare cu care se confrunta familiile care au nevoie de proceduri de reproducere umana asistata medical in Romania.
ARTE nu este foarte cunoscuta in Romania, pentru ca din pacate nu se capteaza aici, dar dupa cum persoanele care locuiesc in Franta, Germania si, eventual, in alte tari unde se poate privi ARTE pot confirma, este pur si simplu ALTFEL de televiziune; pentru mine este referinta maxima in materie in termeni de profesionalism jurnalistic, cu stiri, anchete, documentare de mare calitate, complet non-comerciale - faptul ca povestile si cauza noastra ar putea fi mediatizate in plan european pe ARTE ar fi cea mai mare reusita mediatica din cei zece ani de advocacy ai Asociatiei.
Am nevoie MARE de implicarea voastra. Cautam persoane care sa ofere testimoniale despre dificultatile luptei cu infertilitatea, inclusiv in plan economic / de echilibru bugetar al tinerei familii. Va rog din suflet sa nu treceti pe langa acest apel, testimonialul vostru va contribui la aducerea problemei pe agenda publica, putem cu o astfel de mediatizare sa aratam cat de mare este discrepanta dintre lipsa de sprijin financiar pentru cuplurile hipoferile in Romania in raport nu doar cu tarile occidentale, dar si cu tarile vecine noua.
Rog si medicii / reprezentantii clinicilor sa vorbeasca despre asta pacientilor, iar daca identifica printre acestia persoane care vor sa acorde testimoniale, sa ne scrie aici sau la contact@vremcopii.ro
Va rog, vreau sa aud: „da, vreau sa ma implic!” Pana la sfarsitul saptamanii viitoare Aline trebuie sa ofere ARTE un plan concret al documentarului, sa confirme ca are pacienti care povestesc.
Este cu totul exceptionala oportunitatea, sa o fructificam, sa tragem spuza pe turta cauzei noastre!

* * *

Înapoi la “Testimoniale”