Marile dureri sunt mute!

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
Mademoiselle PasDeChance

Marile dureri sunt mute!

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 18, 2010 12:29 pm

Este absolut inspaimantator ce s-a putut intampla la Maternitatea Giulesti. Pur si simplu refuz sa mai citesc presa pe subiectul asta (care, ca de obicei, supraexploateaza emotional subiectul, este suficient sa citesti titlurile ca sa ti se zburleasca pielea si sa iti dea lacrimile).

Raman insa faptele: bebelusi morti, bebelusi in suferinta, parinti parjoliti sufleteste.

Sunt furioasa si stoarsa, totodata. Astfel de "accidente" nu au voie sa se intample intr-o tara a Uniunii Europene, in 2010!

Imagine
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

deceeu

Re: Marile dureri sunt mute!

Mesajde deceeu » Mie Aug 18, 2010 12:31 pm

Eu nu cred ca exista tragedie mai mare decat sa iti moara copilul.
Durerea e cumplita , doar sa te gandesti.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 18, 2010 2:33 pm

deceeu scrie:Eu nu cred ca exista tragedie mai mare decat sa iti moara copilul.
Durerea e cumplita , doar sa te gandesti.

Din pacate, eu pot confirma a posteriori. :(

E cumplit ce s-a intamplat. Nici nu vreau sa imi imaginez ce durere fizica a bebelusilor, ce durere morala a celor apropiati (parinti, familie dar ...si medici, da). Dar o vina exista! Asa ceva nu ar tebui sa se intample!

Inteleg ca pentru moment spitalul s-a inchis integral, inclusiv departamentul RUAM. Ce se intampla cu embrionii criogenati?! In mod normal nu ar trebui sa pun intrebarea asta, totul ar trebui sa fie reglementat, sa existe generatoare si planuri B, dar ma tem ca in cazul de fata intrebarea e necesara...
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

iepumic

Mesajde iepumic » Mie Aug 18, 2010 2:39 pm

Comentariile sunt de prisos. Iar ceea ce face mass-media mi se pare odios! Ii luau aseara interviu la Antena 3 unui tatic caruia ii murise copilul (unul dintre cei 4) si la un moment dat il intreaba "unde este cadavrul?". WHAAAAAT? Am avut impulsul de a sparge televizorul. Exploateaza acest subiect in cel mai marsav mod cu putinta.
Eu nu imi pot imagina ce in sufletele parintilor care si-au pierdut copiii sau ce traume au suferit chiar si cei care au scapat cu bine dar au trecut totusi prin aceasta ....nebunie, ca experienta e prea putin spus.
CINE ESTE DE VINA??? Cu riscul de a incasa un camion cu rosii si de a-mi atrage oprobiul tuturor, sunt de parere ca de vina este INTREAGA SOCIETATE, INCLUSIV NOI (cetatenii, nu noi care scriem pe forum). Si dau pe scurt cateva motive:
- suntem de vina ca pacienti ca am acceptat, de cele mai multe ori din nestiinta, sa fim tratati in astfel de spitale nesigure;
- suntem de vina ca pacienti si cetateni ca nu am protestat in mod solidar impotriva imbatranirii sistemului sanitar (prefer acest termen, fiindca descrie mai bine aspectul tehnic), asa cum se intampla in alte societati (un bun exemplu este Franta);
- suntem de vina ca membrii ai diverselor comunitati profesionale pentru ca nu sesizam neregulile, nu ne zbatem pentru actualizarea si implementarea unor reglementari armonizate cu cele europene dar si cu epoca de evolutie in care traim. Ca inginer, ma lovesc personal de aceasta problema ZILNIC. Normativele sunt depasite, se incearca timid schimbarea unor lucruri dar numai punctual, ceea ce de fapt duce la confuzii si mai mari. Din aceste motive se inchid ochii de multe ori la avizari iar despre inspectiile in teren....atunci cand trebuie date diverse avize, sunt putine autoritatile care isi fac intr-adevar treaba. Si daca mai vreti detalii, va mai pot da.
- Suntem de vina din nou in calitate de pacienti si cetateni ca acceptam ca medicii si personalul medical sa fie atat de prost platiti, lipsiti de motivatie etc. De ce sunt asa? Nu le caut scuze dar ii inteleg! Nu poti sa faci operatii pe cord gandindu-te "eu ce pun copiilor pe masa maine?" sau "ok, am facut incizia, dar n-am ata sa o cos la loc" sau "ups, mi s-a rupt acul asta chinezesc in sutura". Medicii si profesorii sunt respectati - din toate punctele de vedere - in toate societatile dezvoltate dar in Romania nu. Cunosc personal oameni din ambele categorii...oameni care isi iubesc meseria si vor sa o faca bine iar majoritatea au ajuns la concluzia ca mai bine profeseaza in mediul privat, renuntand complet la activitatea in institutiile de stat. Din pacate, aceasta "selectie naturala" e in defavoarea pacientilor, deoarece foarte putini isi permit tratamente in sistemul medical privat.
- Suntem de vina ca si alegatori ca nu ii "taxam" pe cei pe care i-am ales pentru incompetenta si dezinteresul pe care il arata fata de cei care i-au pus in functiile respective (adica electoratul). Si aici nu conteaza DELOC culoarea politica, per total toti sunt o apa si-un pamant iar exceptiile (mai sunt si din astea) sunt extrem de putine si necunoscute opiniei publice. (in general oamenii competenti nu sunt scosi in fata).

Si lista ar putea continua....

Despre aspectele tehnice legate de ceea ce s-a intamplat la Giulesti v-as putea povesti daca vreti..Din pacate exista un risc major ca situatii de o gravitate asemanatoare sa apara in orice institutie medicala de stat din tara. Sigur...riscuri sunt si in alte cladiri (vezi magazine gen Unirea, Bucur Obor...) dar asta nu e o scuza.

Suntem in urma...poate mai in urma decat eram in 1989. Ne prind din urma ignoranta si delasarea ultimilor 20 de ani. Iar timpul pierdut...nu mai vine inapoi. Asa cum nu vor veni inapoi cei 4 ingerasi. Dumnezeu Sa-I Odihneasca si Sa aiba grija de parintii lor.

mireille

Mesajde mireille » Joi Aug 19, 2010 7:04 pm

Nu mai am cuvinte.....sunt intru totul de acord cu iepumic....suntem cu totii de vina.... :(

AncaBB

Mesajde AncaBB » Vin Aug 20, 2010 4:45 pm

O nenorocire! Am plans si o sa mai plang.

Bietii copilasi! :( :(
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

deceeu

Mesajde deceeu » Vin Aug 20, 2010 7:49 pm

Este cumplit, pur si simplu nu exista cuvinte sa poti descrie o astfel de tragedie. Ingerasi care nu au avut nici o sansa, doar pentru ca s-au nascut in Romania, intr-un sistem sanitar dezastruos si bolnav.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Aug 24, 2010 6:34 pm

[...]suntem de vina ca membrii ai diverselor comunitati profesionale pentru ca nu sesizam neregulile, nu ne zbatem pentru actualizarea si implementarea unor reglementari armonizate cu cele europene dar si cu epoca de evolutie in care traim. [...]

Iepumic, sunt de acord cu ce ai spus tu - tocmai pentru ca ma revolta intepenirea sistemului romanesc, medical dar nu numai, am ales sa dedic timp si energie campaniei asteia, spunand de la inceput: daca nu tragem noi semnalul de alarma in privinta fenomenului infertilitatii, nu o va face nimeni! Dar, cu parere de rau constat, in general romanii nu au cultura asociativa, nu se implica. :( Iar astfel de schimbari nu pot fi realizate la nivel individual si nu pe termen scurt / mediu.

In rest, in continuare nu am cuvinte. Ma blocheaza tragismul situatiei si nesimtirea presei avide de rating care ii vara microfonul in fata amaratei aleia de asistente "aveti pe constiinta cinci bebelusi, cum comentati?" :|

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Aug 25, 2010 2:07 pm

Ce drama! Te chinui sa aduci pe lume un copil, te bucuri ca ai reusit ca apoi sa se intample o tragedie..N-am cuvinte..Este atat de dureros!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Aug 28, 2010 9:06 am

RalucaBonzi scrie:Inteleg ca pentru moment spitalul s-a inchis integral, inclusiv departamentul RUAM. Ce se intampla cu embrionii criogenati?! In mod normal nu ar trebui sa pun intrebarea asta, totul ar trebui sa fie reglementat, sa existe generatoare si planuri B, dar ma tem ca in cazul de fata intrebarea e necesara...

Una din voluntarele SOS Infertilitatea, care are embrioni criogenati la Giulesti, a primit acest raspuns:

"Buna ziua!
Va transmitem ca Departamentul de Reproducere Umana Asistata nu a avut de suferit in urma incidentului din 16.08.2010, deci nici embrionii congelati. In ceea ce priveste reluarea activitatii va rugam contactati Departamentul de Reproducere Umana Asistata incepand cu data de 06.09.2010 la nr de tel 0213161277."
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 30, 2010 7:48 pm

O sa coboram acest subiect, nu pentru ca, o data disparut din atentia ingrata a presei care si-a gasit o alta sursa de rating, nu ne-ar mai durea la fel de tare, ci pentru ca, intr-adevar, ...nu sunt prea multe de spus.

Pastrati un gand si o rugaciune pentru acesti bebelusi care sufera si pentru parintii lor atat de greu incercati...
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 30, 2010 7:49 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Sep 19, 2010 12:36 pm

Maternitatea Giulesti se va redeschide luni, lucrarile de reabilitare a sectiei de Terapie intensiva fiind finalizate la termen.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-78 ... e-luni.htm

Maternitatea Giuleşti a reluat internările, blocul operator şi secţia ATI se deschid marţi

Directorul general al Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti (ASSMB) a precizat că pentru unitatea de terapie intensivă şi blocul operator sunt aşteptate rezultatele de laborator. În schimb, pentru celelalte secţii maternitatea a fost deschisă."Pot fi făcute internări, investigaţii de laborator, dar încă nu operaţii de cezariană şi internări în secţia de anestezie terapie intensivă", a arătat directorul.
[...]
Profesorul Bogdan Marinescu, fost manager al Maternităţii Giuleşti, a declarat, că Maternităţii Giuleşti i-au fost donate două incubatoare şi că vor mai fi primite, prin donaţie, două ventilatoare, echipamente ce vor fi completate cu cel aduse de primărie. Marinescu a afirmat că, în prezent, spitalul va face faţă cazurilor care vor apărea, însă nu va putea primi paciente din toată ţara.

Sursa: http://www.realitatea.net/maternitatea- ... 47960.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 27, 2010 7:13 pm

Ileana este o tinara mama. A fost. Copilul ei, un baietel, a venit pe lume dupa aproape doi ani de tratamente. Ileana l-a strins la piept doar zece zile. Minunea ei a ars in incendiul de la Maternitatea Giulesti. Acum, stringe la piept o perna, plinge si nu are sperante ca va mai fi vreodata mama.

Reportajul din cadrul campaniei SOS Infertilitatea la Antena 1 - Observator: http://observator.a1.ro/campanii-observ ... 22580.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mireille

Mesajde mireille » Mie Oct 27, 2010 7:22 pm

..... :(
DE CE??....

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 26, 2011 8:23 pm

În fiecare zi în jurul lumii, părinţii îşi plimbă bebeluşii în cărucioarele lor, în parcuri, pe străzile cartierelor, spre şcoli sau în grădini zoologice.

În fiecare zi în jurul lumii, părinţii aud paşii copiilor lor intrând pe uşa, la sfârşitul unei zile de grădiniţă sau de şcoală.

În fiecare zi în jurul lumii, părinţii aud paşii copiilor lor care se întorc acasă pentru petreceri de familie şi de sărbători.

Dar, în mod tragic, nu toţi copiii sunt plimbaţi în cărucioarele lor, nu toţi se întorc acasă la sfârşitul unei zile de şcoală, nu toţi petrec timpul cu familia...

Duminică, 8 mai, MISS Foundation, cea care a iniţiat această acţiune, împreună cu Organizaţia E.M.M.A., invită comunitatea internaţională să participe la acest eveniment deoarece moartea nu este mai mare decât iubirea şi pentru că, chiar şi în absenţa copiilor, Ei continuă să meargă cu noi, atât timp cât noi mergem pentru Ei!

“... cărucioare goale, pantofi goi: noi mergem pentru Ei" este un memorial internaţional creat în onoarea copiilor care nu mai sunt, în cadrul căruia părinții indoliati vor împinge cărucioare goale şi/sau vor purta în jurul gâtului, botoşeii/pantofii lor.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 26, 2011 8:25 pm

Asociatia SOS Infertilitatea sustine Marsul Tacerii initiat de Organizatia EMMA.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 14, 2011 1:57 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 23, 2011 5:02 pm

Ziua Parintilor de Ingeri 2011:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 30, 2011 10:02 pm

Ieri a avut loc, simultan in mai multe orase, Ziua Parintilor de Ingeri, coordonata de catre Organizatia EMMA.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie