Infertilitatea si credinta in Dumnezeu

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
oanandries

Infertilitatea si credinta in Dumnezeu

Mesajde oanandries » Mar Oct 19, 2010 10:30 pm

Inainte tindeam sa cred ca Dumnezeu da viata - Dumnezeu o ia. Pe parcursul a 5 ani de infertilitate mi-am schimbat parerea, Dumnezeu nu poate fi atat de Nedrept incat sa ingaduie sa se nasca copii in familii care ii abandoneaza, care ii nasc in latrina, care le leaga un pietroi si ii arunca in apa (a fost dat un asemenea caz la stiri) si fel de fel de situatii cumplite. Am ajuns in ultimul timp sa cred ca Dumnezeu nu are nici un amestec in treaba asta, ci pur si simplu soarta e de vina, asa ne este scris unora.

Vreau sa aud pareri daca v-a influentat in vreun fel credinta in Dumnezeu lupta pe care o duceti cu infertilitatea.

Recunosc si mi-e rusine ca m-am indepartat de Dumnezeu. Sunt o persoana cat de cat religioasa dar in ultimul timp m-am cam razvratit ..... mi-e ciuda si ma oftic ...... de ce eu? cu ce am gresit?

Elenada spune-mi te rog care ti-a fost reactia ta vizavi de Dumnezeu mai ales dupa fiv-ul nereusit. Ma apasa in ultimul timp lucrul acesta si as vrea sa mai aud pareri. [floare]
Ultima oară modificat Mie Mai 04, 2011 12:12 am de către oanandries, modificat 1 dată în total.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Maria

Re: Infertilitatea si credinta in Dumnezeu

Mesajde Maria » Mie Oct 20, 2010 9:39 am

Simt absolut la fel. Ceea ce ma deranjeaza insa este reactia celorlalti atunci cand afirm astfel de lucruri... "Vai, cum poti sa zici asa ceva?", iar parerea mea este ca nimeni nu poate intelege pe deplin ceea ce este in sufletul meu decat cei care sunt in aceeasi situatie.
Insa apropo de faptul ca te simti rusinata pentru ca te-ai indepartat de Dumnezeu, eu pot sa spun ca nu ma simt deloc asa. Sunt furioasa pe El, cu atat mai furioasa cand vad tigancile cu copiii tinuti ca maimutele la semafoare printre masini, dezbracati, murdari, nemancati... Alte cazuri care-i fac si-i arunca, ii abandoneaza, etc etc. Iar eu, care pentru numele lui Dumnezeu nu am nici o vina ca mi-l doresc, ii pot oferi mult mai mult decat fac bestiile astea pe care eu nu le pot numi mame, ei bine eu... nu merit. Eu nu pot. Mie nu-mi da Dumnezeu aceasta bucurie. Cel care e drept, care vegheaza...
Unde vegheaza??? Eu cred ca uita de mult ori pe multi.
Asta daca esti religios si vrei sa gasesti un sprijin sau o tinta pe care sa-ti versi supararea, tristetea. Adevarul este insa ca.... facem parte din acea parte a statisticilor care arata ca exista din ce in ce mai multe culpluri cu astfel de probleme. E un ghinion, este teribil de nedrept... insa asa vrea Natura. Este o boala, este o stare de fapt, o realitate. Eu asta cred. Pana la urma nu Dumnezeu e de vina pentru ca ducem un stil de viata destul de stresant, de agitat, ca alimentatia nu este de multe ori cea adecvata, ca fumam sau pur si simplu pentru ca mostenim anumite defecte genetice care ne impiedica sa ne atingem scopul.... Cauzele sunt multiple si chair nu tin de Dumnezeu. Asta e adevarul.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Oct 20, 2010 7:44 pm

Te felicit Oana ca ai deschis acest subiect! ma gandeam si eu la un moment dau sa dau frau liber razvratirii, dar recunosc, mi-a fost frica de reactia voastra. Undeva prin primavara intr-un postare am strecurat o farama din aceste ganduri indreptate impotriva lui Dzeu...Eram foarte revoltata, ne chinuiam de 2 ani sa avem un copil (infertilitate masculina), dupa tratament am reusit intr-un final sa raman gravida si..sarcina s-a oprit din evolutie in sapt 6! Cum? De ce Doamne? Daca Tu ai vrut sa fim parinti, te-ai razgandit imediat? Tu care dai si ei viata? Pentru linistirea psihicului meu si incurajata de cei din jur, mi-am zis ca asta a fost voia lui Dzeu. Cand nu mai avem explicatii, il punem pe Dzeu responsabil. Dar nu e adevarat. Eu cred ca Dzeu da viata in momentul in care se naste copilul, totul pana atunci fiind guvernat de alte legi, de alte oranduiri..de genetica, de hormoni, de psihic....
Ce sa mai zic? N-am fost niciodata foarte credincioasa, n-am tinut posturile de peste an si nu m-am impartasit din adolescenta. Nu merg saptamanal la biserica. Nu-l neg pe Dzeu, dar nici nu cred ca asta e voia LUI, ca unele cupluri sa fie infertile, iar altele sa-si arunce pruncii in gunoi. Nu cred ca acei copii pe care ii vedem pe strada au aparut ca urmare a rugii necontetite a parintilor catre Dzeu. Nu cred ca Dzeu iti porunceste la casatorie sa ne inmultim precum Adam si Eva si in acelasi timp ii ia barbatului spermatozoizii sau femeii ovulatia, asa ca o distractie, sa ne vada cum ne zbatem ca pestele pe uscat, sa ne vada cazand umili in fata LUI.

Ma refer acum strict la infertilitatea masculina: un barbat steril sau infertil nu vad ce vina sa aiba ca este in situatia asta. Ce a depins de el si nu a facut? Sotul meu nu fumeaza si bea foarte rar si in contitati mici. Nu este coplesit de stress, nu se alimenteaza de la fast food-uri, nu se drogheaza, nu ia steroizi si nu pierde noptile. Nu a avut oreion si nu s-a expus substantelor toxice si nici caldurii. Si uitati-va in jurul vostru: ati vazut fumatori si betivi fara copii? Ati vazut lucratori in fabrici si uzine si furnale fara copii?

Acum atat il rog pe Dzeu: sa ma ajute sa-mi gasesc linistea si echilibrul; sa-mi indrume pasii spre oameni care inteleg situatia noastra, oameni de buna credinta care nu profita de slabiciunea noastra, oameni care ne pot ajuta cu un sfat bun, un tratament bun; sa ne calauzeasca calea spre reusita. Sa avem si noi un copil al nostru, un copil sanatos care sa ne stearga toata lacrimile pe care le-am varsat pana a-l avea.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Oct 22, 2010 8:00 am

Frumos subiect! Nici nu stiu de unde sa incep ca sa va spun si parerea mea. Eu cred ca ceea ce ni se intampla este din cauza noastra. Si daca nu am facut ceva ca sa meritam asta acum, in viata asta, atunci cu siguranta in alta viata am facut-o. Da, stiu cum suna, pana acum aproximativ un an, nici eu nu ascultam povesti despre alte vieti si reincarnare. Asta pana cand am cunoscut o persoana, ortodoxa, foarte credincioasa, echilibrata, o persoana pe care poti sa o asculti ore in sir fara sa te plictisesti. Acea doamna, caci despre o doamna este vorba, mi-a explicat ca si in religia noastra se stie despre reincarnare, dar ca atunci cand au hotarat care evanghelii sa intre in alcatuirea Bibliei au scos intentionat pe cele care contineau aceasta informatie, din precautie. Au considerat ca oamenii, nestiind ca pot avea si alte vieti, vor face tot posibilul sa fie buni crestini in aceasta viata.

In fine, am mers la acea persoana cu gandul ca imi va face niste masuratori de sanatate, cand de fapt a fost vorba de ceva mult mai aprofundat. Era vorba de masuratori ale relatiei cu Dumnezeu, de masuratori ale psihicului, al energiei etc. Ce vreau eu sa va spun este ca acea persoana, de cum m-a vazut, fara sa ma cunoasca m-a intrebat direct : "Tu vrei sa ai copii in aceasta viata? Tu ai facut vreun avort? " Eu fiind cu mama alaturi, nu am vrut sa spun ca da, am facut si un avort cand eram in facultate, i-am spus doar ca da vreau sa am copii, dar sotul meu are o problema fizica. La care ea mi-a spus ca de multe ori credem ca problema e fizica, dar ea e mult mai importanta de atat, e un blocaj de ordin psihic acolo. Mi-a spus ca mie mi-e frica sa am copii, pentru ca ma gandesc ca ceva rau i s-ar putea intampla, mi-au dat lacrimile pt ca exact in acea zi ii impartasisem mamei acea teama. Intr-adevar de multe ori ma gandesc ca nu as vrea sa aduc un copil in aceasta lume nesigura. Ea mi-a spus ca aceasta frica vine din trecut, in alta viata am avut un copil, pe care l-am pierdut, mi l-au luat altii. Si ca trebuie sa-mi gasesc echilibrul, sa ma rog mai mult la partea feminina a Divinitatii, la Fecioara Maria, si voi avea si copii.

De aceea zic, ca orice ni se intampla, cu siguranta e din cauza noastra. Ce putem face e sa ne rugam sa intelegem de ce. Ce avem noi de facut, de rezolvat in aceasta viata. Sa ne rugam sa ne dezlege Dumnezeu de toate legaturile cu care am venit din trecut, si care nu ne mai sunt de folos acum.
Trebuie sa intelegem, si cand o sa intelegem, cu siguranta ne vom simti mai bine.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Oct 22, 2010 1:13 pm

Interesant subiect

Oana eu nu sunt catolica doar sotul si copii mei sunt catolici. Eu sunt ortodoxa dar frecventez ambele biserici si sunt cununata catolic.

Eu sunt una dintre norocoase pt ca am reusit sa am doi copii minunati destul de usor in comparatie cu alte cupluri care sufera de infertilitate si optica mi s-a schimbat. Acum spun ca Dumnezeu stie ce face si totul se intampla cu un scop. Pt noi aceasta infertilitate pe cat a fost de dureroasa pe atat de mult ne-a unit. A fost sa zic asa proba noastra de foc a mea si a sotului meu. Asa ne-am aratat cat de mult ne iubim si cat de mult putem conta unul pe celalalt dar asta o gandesc acum cand chinul nostru e doar o amintire urata si cred ca cele doua minuni ale mele sunt creatia LUI.

Dupa primul fiv m-am simtit goala. Sincer nu simteam decat durere si atat. Ma simteam pustiita si neincrezatoare in fiv si in medici. La noi la primul fiv lucrurile nu au decurs deloc bine asa ca ii invinuiam pe medici pt esecul meu si nu pe Dumnezeu dar chiar si asa am incetat sa ma mai rog pur si simplu l-am scos din ecuatie. Jumatate de an am refuzat sa il am pe Dumnezeu in gandurile mele. Am zis ca totul tine de soarta si noroc. Pur si simplu nu il intelegeam pe Dumnezeu. Nu intelegeam de ce ni se intampla nou asa ceva de ce sunt bebelusi ucisi de mana celor care i-a nascut. Nu pot sa spun ca am ajuns sa Il inteleg dar nici nu IL judec pt ca nu poti judeci ceva ce nu intelegi. Dumnezeu e a tot puternic si a tot stiutor si e clar de multe ori peste puterile noastre de intelegere. Se spune ca Dumnezeu isi incearca supusii pt a vedea care ii sunt cu adevarat slugitori.

Cred ca e greu sa iti pastrezi increderea cand iti tii copii morti in brate sau cand iti mor in pantec. Mi se pare atat de crud incat nu vad cum ai putea sa mai crezi in ceva dar cu siguranta sunt oameni care chiar si asa cred incontinuare in Dumnezeu si spun ca doar El le-a dat putere sa mearga mai departe.

Eu va doresc fetelor sa vina ziua in care sa va tineti copilasii in brate si va mai doresc multa liniste sufleteasca.
Va pup
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

oanandries

Mesajde oanandries » Sâm Oct 23, 2010 10:23 pm

Cate frustrari acumulam!.....
Elenada ai dreptate, la un moment dat te "te impaci" cu Dumnezeu iar asta se intampla atunci cand iti vezi visul implinit. Cand simti cum creste in tine o fiinta, sange din sangele tau, iar mai apoi cand iti tii in brate copilasul, nu poti sa spui decat ca e o minune infaptuita cu ajutorul lui Dumnezeu..........
Interviu cu Dumnezeu:
....ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
"Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tanjesc sa fie copii; ca isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul, nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si ca mor ca si cum nu ar fi trait..."
....ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zambind si a zis : "Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna!"

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Oct 23, 2010 10:42 pm

Eu cred ca, daca nu mai ai incredere in Dumnezeu, ti-ai pierdut increderea in tine insuti!
Trebuie sa ne pastram credinta. Numai asa vom putea merge mai departe!
Cred ca ceea ce ni se intampla, ceea ce traim, nu este intamplator. Intr-adevar prin autosugestie reusim sa atragem energii, dar in principiu, traim ceea ce ne este scris. Aceasta este parerea mea...
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Maria

Mesajde Maria » Dum Oct 24, 2010 9:03 am

Buna fetelor! Parerea mea este ca nimeni nu are dreptul sa judece apropierea sau neapropierea de Dumnezeu a celor care trec prin problemele noastre. Fiecare are dreptul de a alege in functie de gradul de educatie, de cultura, si mai ales, in functie de beneficiul psihologic pe care il are aceasta legatura cu Dumnezeu pentru fiecare dintre noi. Asa cum am mai spus, te poti apropia, gasind o oaza de speranta in lupta cu infertilitatea, sau te poti indeparta din cauza atator frustrari acumulate, a neputintei, a depresiei, a disperarii in ultima instanta. Ceea ce ma uimeste pe mine este altceva: dupa ce ca aceasta situatie aduce cu ea incertitudini, frustrari, furie, neincredere, anxietate, depresie, unii dintre noi isi ingreuneaza si mai mult situatia punandu-si in carca si vina pentru tot ce se intampla. Mi se pare extrem de masochist.
Este o conditie medicala pe care nu am ales-o nici una dintre noi, cu care ne luptam fiecare dupa posibilitati si dupa noroc, insa nu noi suntem vinovate pentru asta, pentru numele lui Dumnezeu! Cred ca cel mai ok este sa acceptam realitatea problemei medicale cu care ne confruntam, decat sa ne facem viata si mai grea acuzandu-ne pe noi insine de vinovatia situatiei de fapt.
M-am gandit cateva zile daca sa-mi scriu parerea pe forum. Daca alegi sa crezi sau sa nu crezi, este strict alegerea fiecaruia. Nu asta am vrut sa discut, insa ma macina ideea asta, a vinei expusa mai sus de Andreea, cu care nu sunt de acord. Nu este asa, si nici nu iti usureaza situatia cu nimic, din contra. Si-asa ducem mult, vina ne-ar darama de tot. Asta cred eu.
By the way, toti bolnavii de cancer, leucemie, etc, etc, cu ce sunt ei vinovati pentru ca acele boli s-au lipit tocmai de ei???? Sunt doar situatii medicale pentru care oamenii nu au nici o vina, ci doar ghinionul teribil ca li s-a intamplat lor. Atat.

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Oct 24, 2010 9:48 am

Tocmai asta inseamna credinta. Sa nu te invinovatesti, sa nu te lasi sa cazi, sa mergi mai departe!!!Sa poti sa speri si sa ai incredere in viitor! Atunci cand cazi sa iti lingi ranile si sa iti continui viata, asa cum iti este data .
Maria, judecatorul este unul, noi suntem prea mici, noi doar ne spunem parerile si trairile!

infertilitate tubară

littlegirl

Mesajde littlegirl » Dum Oct 24, 2010 10:24 am

Fiecare isi expunea parerea despre infertilitate si Dzeu, o parere nascuta din experienta directa a acestei dureri; discutiile in contradictoriu sunt inutile...E destul ca suntem judecati de cei din jur pentru gandirea noastra...
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Maria

Mesajde Maria » Dum Oct 24, 2010 7:20 pm

Imi pare rau ca deranjez pe un forum unde fiecare are dreptul sa-si spuna pararea, doar pentru ca nu sunt la unison cu toti. Asta e, nu putem gandi la fel, fiecare-si duce cum crede si problema, si vina. Asa e, poate unele dintre voi au de ce sa se simta vinovate, insa nu toata lumea e la fel...
Dar va promit ca nu o sa mai deranjez.
Papa!

mihaele

Mesajde mihaele » Lun Oct 25, 2010 12:01 pm

Fetelor niciodata sa nu va pierdeti increderea si credinta in Dumnezeu!!!!
Am trecut prin multe porbleme si numai cu ajutorul Bunului Dumnezeu merg mai departe.
In urma unei sarcini extrauterine am ramas fara trompe la 21 de ani a fost cumplit cand am auzit ca nu voi mai putea avea copii lucrul pe care mi-l doream din tot sufletul. Primul cuvant pe care l-am zis a fost DE CE DOAMNE MIE?? Am zis ca eu trebuie sa fiu mama indiferent cum nu stiu de unde aceasta tarie si hotarare. Nu m-am gandit nici macar o clipa la fiv habar nu aveam ce este nu m-a interesat deloc. Eu si sotul meu am hotarat ca trebuie sa fim parinti si am mers si am luat un baietel spre adoptie avea 9 luni eram cei mai fericiti. O familie fericita. Cand baietelul avea trei ani a alergat prin casa si s-a lovit la cap o simpla zgarietura am fugit repede la dr cum am intrat in cabinet m-a intrebat cum l-am nascut etc. Am spus povestea noastra si dr ne-a spus ca nu are nimic in urma loviturii ca este doar o zgarietura dar poblema este alta copilul este bolnav psihic. Am vazut negru in fata ochilor am crezut ca dr se inseala am fost la toti dr posibili acelasi raspuns. Din pacate nu se finalizase adobtia era un copil cu probleme mintale ce nu era spre adobtie s-a facut o comisie si ne-a luat copilul. A fost o perioada in care nu va pot spune prin cuvinte ce am simtit. Au trecut ani buni sa ne revenim dar cu cat trecea timpul cu atat se marea dorinta noastra de a avea puiul nostru. Atunci ne-am gandit la fiv am facut 3 fiv-uri toate nereusite. Eu sunt o femeie credincioasa si sotul meu la fel nu mergem in fiecare duminica la biserica dar de rugat ne rugam fiecare in gandul si sufletul lui. La fiv-3 cand am vazut ca nu am reusit m-am suparat pe Dumnezeu am zis ca nu exista ca nu ma mai rog niciodata si ca nu am sa mai merg la biserica!!!! Ma macina gandul ca am zis aceste lucruri am mers la preot si am spus tot ce am zis m-am mai usurat putin. Dar stau si ma gandesc ca pe lumea asta nimic nu este intamplator si cu fiecare nereusita a noastra dorinta noastra de a lupta si de a merge mai departe este enorm de mare. Eu cred ca numai Bunul Dumnezeu ne da si ne-a dat putere sa mergem mai departe si sa trecem peste toate problemele care le-am avut. Cred cu tarie ca prin tot ce am trecut pana acum nu a fost decat incercarile Domnului. Ii multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat un sot extraordinar de bun si intelegator ca ne da putere sa luptam in continuare amandoi. Si cred ca Bunul Dumnezeu ne va da copilasul mult dorit nu stiu cand il vom avea dar suntem siguri ca fa fiv.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Si va rog din suflet aveti incredere in Dumnezeu el stie ce este cel mai bine pentru noi toti!!!!!!
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Elenada

Mesajde Elenada » Lun Oct 25, 2010 12:45 pm

Maria fiecare isi poate spune parerea pe acest forum. Nu are nimeni pretentia acum ca fiecare sa creada cum crede el. Sa stii ca nici eu nu ma simt vinovata cu nimic si nici sotul meu.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Oct 25, 2010 5:13 pm

Maria scrie:Imi pare rau ca deranjez pe un forum unde fiecare are dreptul sa-si spuna pararea, doar pentru ca nu sunt la unison cu toti. Asta e, nu putem gandi la fel, fiecare-si duce cum crede si problema, si vina. Asa e, poate unele dintre voi au de ce sa se simta vinovate, insa nu toata lumea e la fel...
Dar va promit ca nu o sa mai deranjez.
Papa!

Hei! Nu suntem la gradi, sa ne luam jucariile si sa plecam! :) Nu pleci nicaieri, nu deranjezi pe nimeni, fiecare isi poate spune parerile liber!

Loredana, e normal sa simtim diferit, e normal sa credem diferit, e normal sa ne raportam diferit la divinitate! Dupa cum reiese chiar din marturiile de pe subiectul acesta, chiar o aceeasi persoana are fluctuatii, suisuri si coborasuri, in credinta si in relatia sa cu Dumnezeu, deci cum am putea cere altora sa creada la fel ca noi?

Unele dintre cele mai atroce scene din istoria umanitatii, de la inchizitie pana la sutele de razboaie religioase, au avut drept fundament ideea gresita de a impune celorlalti sa creada "ca noi", iar consecintele tragice se stiu.

Subiectul e interesant, o sa revin, caci am cate ceva de zis.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Oct 26, 2010 2:39 pm

Maria, nu m-ai deranjat deloc cu mesajul tau. Ai spus foarte bine, de aceea e forum ca sa ne spunem parerile, sa discutam liber, chiar si in contradictoriu atat timp cat tonul nu e agresiv.

Poate nu m-am facut bine inteleasa in mesajul anterior, eu nu ma simt vinovata, nu ma acuz de nimic, ci doar stiu ca nu e o intamplare, sau un ghinion cum ii spui tu, stiu ca intr-un fel sau altul e din cauza noastra. Asta nu ma face sa ma simt mai rau. Chiar daca acum nu inteleg, mai tarziu voi intelege de ce a trebuit sa fie asa. Exact cum ai spus si tu in primul mesaj, nu Dumnezeu e vinovat ca noi avem o viata stresanta, ca mancam nesanatos, ca e atata poluare in jur. Nu Dumnezeu, ci noi, si ca rezultat al vietii pe care o ducem, nu e doar infertilitatea, ci si cancerul si alte boli de care ma intrebai. O sa ma intrebi acum, un copil care la 1 an a facut leucemie, el ce vina are? Nu stiu. Nu as putea sa stiu tot firul povestii. Poate ca parintii lui au vreo vina, nu stiu.

Eu, am incetat sa ii cer lui Dumnezeu lucruri concrete. Cum sa va spun, spre exemplu, in legatura cu subiectul nostru, copiii. Il rog sa faca cum stie el ca e mai bine pentru mine si sotul meu. Poate ca nu e neaparat mai bine pt noi sa avem un copil cu orice pret. Spre exemplu, decat sa am un copil care sa moara la 5 ani, mai bine nu mai am deloc. Eu nu pot sa stiu, insa Dumnezeu stie.

Ma mai gandeam intr-o zi la o chestie. Eu intotdeauna mi-am dorit gemeni, desi nici in familia mea, nici in a sotului nu sunt cazuri, deci sanse mai putine. Ma gandeam, daca aceasta infertilitate a aparut special pentru a-mi indeplini aceasta dorinta. Poate ca intr-o zi voi face un FIV si voi avea gemeni in urma tratamentului. :) Numai Dumnezeu stie de ce trebuie sa trecem prin asta acum, insa nu e intamplator. Parerea mea, care sper sa nu deranjeze pe nimeni :).

Numai bine!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

oanandries

Mesajde oanandries » Vin Oct 29, 2010 8:05 pm

I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi ia durerea, Dumnezeu mi-a zis : "Nu, nu Eu trebuie sa ti-o iau ci tu trebuie s-o parasesti." I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea rabdare, Dumnezeu mi-a zis: "Nu, rabdarea apare in urma necazurilor, nu se ofera, se castiga." I-am cerut lui Dumnezeu sa ma elibereze de suferinta, Dumnezeu mi-a zis: "Nu, suferintele te indeparteaza de ambitiile lumii si te apropie de mine." I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea toate lucrurile de care am nevoie ca sa ma bucur in viata, Dumnezeu mi-a zis: "Nu, iti dau viata ca sa te bucuri de toate lucrurile."

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Oct 31, 2010 4:34 pm

Loredana, e normal sa simtim diferit, e normal sa credem diferit, e normal sa ne raportam diferit la divinitate! Dupa cum reiese chiar din marturiile de pe subiectul acesta, chiar o aceeasi persoana are fluctuatii, suisuri si coborasuri, in credinta si in relatia sa cu Dumnezeu, deci cum am putea cere altora sa creada la fel ca noi?

Raluca, eu nu impun nimic la nimeni...chiar am mentionat ca este parerea mea...

infertilitate tubară

mia

Mesajde mia » Lun Noi 01, 2010 1:41 pm

fetelor aveti dreptate, azi pt mine e o zi importanta si deja l-am intrebat pe Cel de Sus *de ce?, de ce eu iarasi, poate pt ca acum 12 ani nu am vrut cu atata ardoare ceea ce vreau acum? da, am renuntat la o sarcina dar pt asta nu cred ca tb sa platesc atat de mult, sunt atatea persoane care au facut un rau mai mare ca al meu si totusi..............
este primul fiv la mine si deja ma sperie ceea ce se intampla astept beta azi si ..cred in Cel de Sus. in felul meu stiu ca odata si odata ma va ierta pt ce am facut.
nu sunt o persoana foarte religioasa dar mi-e frica de Dumnezeu, mi-a fost si atunci .......... si mult timp am incercat sa-mi spal pacatul. cand am avut extrauterina m-am maniat pe El si eu si sotul, dar mi-a trecut cu timpul. nu merg regulat la biserica, ma rog in sufletul meu si sper mult, foarte mult.
e greu sa treci peste lucruri si intamplari de acest gen, poate asa ne incearca credinta, poate odata si odata va fi cum vrem.
Doamne ajuta!

Irinuka

Mesajde Irinuka » Dum Ian 16, 2011 11:35 am

Eu nu mai reusesc sa ma rog cu ardoare si cu sinceritate. Si ma simt vinovata tocmai pentru ca nu mai resusesc sa ma simt aproape de Dumnezeu, sa comunic si sa cred din tot sufletul. Iar daca nu cred nu stiu daca voi obtine ce imi doresc. Ma aflu intr-un cerc vicios.

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Ian 16, 2011 5:17 pm

Irinuka, este f important ca realizezi si simti ca trebuie sa existe credinta. Este normal ca in anumite momente sa fii dezorientata si sa ai teama dar nu iti pierde credinta, tu roaga-te si crede in continuare(in felul tau). Dumnezeu este acolo si are grija de noi oricum. [floare] :ymhug:

infertilitate tubară

Înapoi la “Testimoniale”