Infertilitatea si credinta in Dumnezeu

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
Irinuka

Re: Infertilitatea si credinta in Dumnezeu

Mesajde Irinuka » Joi Ian 27, 2011 8:09 pm

Loredana scrie:Irinuka, este f important ca realizezi si simti ca trebuie sa existe credinta. Este normal ca in anumite momente sa fii dezorientata si sa ai teama dar nu iti pierde credinta, tu roaga-te si crede in continuare(in felul tau). Dumnezeu este acolo si are grija de noi oricum. [floare] :ymhug:

"Trebuie" ? Adica e asa, ca o datorie, ca plata impozitelor ? Eu credeam ca de fapt credinta e o bucurie....

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Ian 28, 2011 2:38 pm

Eu cred ca, nu numai in ceea ce priveste credinta ci in general, atragem ceea ce gandim. Deci credinta nu vine pur si simplu(parerea mea) ci trebuie sa ne luptam pt ea, sa ne impunem si indiferent de obstacole, sa ne luptam cu noi insine si sa ne regasim. Dupa mine, credinta inseamna incredere in viitor, inseamna curajul de a accepta soarta si da, inseamna si bucurie,liniste, caldura sufleteasca, pentru ca avand credinta vom atrage si energie pozitiva ceea ce contribuie la bunastarea noastra. Recunosc ca, din pacate vorbesc din proprie experienta, am avut momente grele in viata cand imi pierdusem speranta in viitor dar de fiecare data m-am regasit si numai cu ajutorul Domnului.
Accentuez ca, ceea ce scriu este doar parerea mea! Dumnezeu sa ne ajute pe toti! :ympray:
Ultima oară modificat Vin Feb 11, 2011 1:51 pm de către Loredana, modificat 1 dată în total.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Irinuka

Mesajde Irinuka » Vin Feb 11, 2011 12:10 pm

Ma bucur pentru tine Loredana ca reusesti sa te concentrezi in credinta ta si sa depasesti obstacolele cu ajutorul credintei. Eu nu prea reusesc ...

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Feb 11, 2011 1:55 pm

Irinuka, crede-ma, am fost si eu in situatia ta si credeam ca nu o sa-mi revin niciodata dar, am luptat, am sperat si vreau sa cred ca am reusit si nu mai vreau sa cad. Vreau sa ma bucur de viata asa cum mi-a fost harazita si sa nu-mi ingreunez existenta gandindu-ma mereu ca trebuie neaparat sa fie asa cum vreu eu. Iti doresc din suflet sa ai parte de bine! :ymhug:

infertilitate tubară

Irinuka

Mesajde Irinuka » Dum Feb 27, 2011 11:45 am

Ma bucur Loredana ca ai reusit sa iti gaesti echilibrul si impacarea. Eu ma intreb in ultimul timp ce a fost mai intai, oul sau gaina. Daca e corect ca eu sa imi doresc un copil pentru a imi regasi echilibrul (si credinta) sau trebuie sa fi regasit deja echilibrul pentru A PUTEA concepe un copil...

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Feb 27, 2011 5:46 pm

Eu cred ca nu trebuie sa-ti mai pui atatea intrebari. Traieste, pur si simplu, bucura-te de fiecare zi si de fiecare eveniment pozitiv. Nu-ti pierde speranta dar nu te pierde nici pe tine! :ymhug:

infertilitate tubară

Irinuka

Mesajde Irinuka » Mar Mar 15, 2011 11:05 pm

O sa incerc, Loredana ... O sa incerc.

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Mar 16, 2011 8:54 am

Irinuka, ``o sa`` nu ``o sa incerc``, ok? :ymhug:

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Mar 20, 2011 10:04 am

Redau si aici o fisa despre infertilitate in Biblie:

Femeia stearpa a fost totdeauna mangaiata de Dumnezeu. El a inteles durerea femeii fara copii si i-a ascultat rugaciunile, dandu-i copii.

SARA, care "nu-i nascuse deloc copii" lui Avraam, a fost binecuvantata de Dumnezeu, desi ea insasi nu mai spera, caci a zis:"Cu adevarat sa mai pot avea copil eu, care sunt batrana?"- Genesa 18:13.
L-a nascut totusi pe Isaac, stramosul poporului evreu.

Isaac s-a casatorit cu REBECA. "Isaac s-a rugat Domnului pentru nevasta-sa, caci era stearpa; si Domnul l-a ascultat : nevasta-sa Rebeca a ramas insarcinata "- Genesa 25:21.

RAHELA, sotia lui Iacov, fiul lui Isaac, era si ea stearpa. Dar Dumnezeu "si-a adus aminte de Rahela, a ascultat-o, si a facut-o sa aiba copii"- Genesa 30:22.

SOTIA LUI MANOAH era de asemenea stearpa. Dar "Ingerul Domnului s-a aratat femeii si i-a zis:
«Iata ca tu esti stearpa si n-ai copii; dar vei ramanea insarcinata si vei naste un fiu»".- Judecatori 13:3.
Intr-adevar, ea l-a nascut pe Samson, care a ajuns mare judecator in Israel.

ANA, sotia lui Elcana, era si ea stearpa, dar s-a rugat Domnului cerand copii, si Dumnezeu i-a dat pe Samuel, unul din cei mai mari prooroci ai poporului Israel.-1 Samuel 1:10,11,20.

ELISAVETA, sotia preotului Zaharia, "cea careia i se zicea stearpa" [Luca 1:36,57], l-a nascut pe Ioan Botezatorul, cel care va fi "mare inaintea Domnului...va intoarce pe multi din fiii lui Israel la Domnul, Dumnezeul lor, va merge inaintea lui Dumnezeu...ca sa gateasca un norod bine pregatit pentru El". [Luca 1:15,16,17].

Toate aceste femei sterpe au fost binecuvantate de Dumnezeu, care le-a ascultat rugaciunile si le-a dat copii.

Intr-adevar, "fiii sunt o mostenire de la Domnul, rodul pantecelui este o rasplata data de El"-Psalm 127:3.

Ceea ce nu era cu putinta la oameni, a fost cu putinta la Dumnezeu.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miha73

Mesajde miha73 » Vin Apr 01, 2011 3:43 pm

Este normal sa avem suisuri si coborasuri in relatia noastra cu Dumnezeu. Este normal sa il cautam, sa ne punem intrebari, sa cercetam si .. sa "decidem". Si eu am avut momente in viata cand l-am simtit foarte apropare. La 24 de ani am facut o pelviperitonita erau 4 medici in jurul meu incercau sa "imi faca ceva" cu toate ca solutia lor era sa imi scoata uterul. Tin minte ca in aceea noapte m-am rugat toata noapte iar a doua zi dimineata s-a "intamplat ceva" iar dupa 22 de zile de spitalizare am plecat sanatoasa acasa multumindu-i lui D-zeu pentru faptul ca pot sa merg, ca sunt intreaga. Ulterior, dupa un FIV nereusit, dupa discutii cu diferiti doctori care imi spun invariabil "sunteti candidata perfecta care ar trebui sa apeleze la o mama surogat", pot afirma ca NU sunt suparata sau furioasa pe D-zeu. Asta simt eu in relatia cu el. Este adevarat, sufar, sufar la fel ca orice alta femeie care isi doreste fantastic de mult un copil dar nu il poate avea. Sufar, pentru faptul ca nu pot avea copii, dar in acelasi timp simt undeva "deep inside" ca voi avea un copil (al meu sau adoptat). Indiferent ce sa va intampla, eu personal ii voi multumi intotdeauna lui D-zeu pentru tot ceea ce mi-a dat in aceasta viata: sanatate, un sot extraordinar, inteligenta (atat cat am nevoie), casa, parinti ... multe bucurii / realizari mai mici sau mai mari. Dar cred ca "daca am avea credinta cat un bob de mustar" am putea muta muntii. Este adevarat nu inteleg de ce eu nu pot avea un copil, poate ca este o pedeapsa de la D-zeu, pentru multele mele pacate. Dar nu sunt in masura sa il judec pe D-zeu. Oricum imi repet adesea, odata cu rugaciunea "Tatal nostru", ... "Doamne, faca-se voia ta".
In orice caz le inteleg pe fetele care in relatia cu D-zeu trec de la "agonie la extaz". Suntem atat de mici si neputincioase, astfel incat cred ca aceste trairi sunt pur si simplu omenesti. Eu personal incerc sa imi gasesc un echilibru, dupa un FIV nereusit acest echilibru este zdruncinat, este foarte greu, de fapt aceasta perioada de dupa un FIV nereusit este ... un doliu ... un doliu care trebuie sa fie tinut dar in orice caz nu trebuie sa dureze o "vesnicie". Va multumesc....
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

oanandries

Mesajde oanandries » Mie Mai 04, 2011 12:11 am

"Ce a vrut Dumnezeu cand mi-a dat infertilitatea.
Cred ca Dumnezeu a dorit ca eu si cu partenerul meu sa devenim mai apropiati unul de celalalt, mai puternici, sa iubim mai profund. Cred ca a vrut sa gasim in interiorul nostru puterea de a merge mai departe de fiecare data cand ne simtim daramati. Cred ca Dumnezeu a dorit ca lumea medicala sa descopere noi medicamente, sa inventeze echipamente si sa creeze noi proceduri. Cred ca Dumnezeu a dorit ca noi sa gasim un leac infertilitatii.

Nu, Dumnezeu nu a dorit ca eu sa nu am copii, nu acesta este destinul meu, aceasta este doar o rascruce de drumuri la care ma aflu acum si datorita careia am devenit o persoana mai buna. Cu siguranta, Dumnezeu a dorit ca eu sa am mai multa compasiune, curaj si putere interioara in aceasta lupta.

Infertilitatea nu este ceva de preferat, dar stiu ca un cuplu care nu a avut probleme in a concepe un copil nu va sti niciodata ce bucurie in plus vom simti noi cand vom reusi sa devenim parinti.

Da, intr-un fel sau altul voi avea un copil al meu! Iar data viitoare cand cineva imi va da sfaturi fara ca eu sa le fi cerut, o sa ii zic: “Nu-mi spune ce-a vrut Dumnezeu cand mi-a dat infertilitatea. Eu stiu”.

Sper ca nu va suparati ca am preluat credo de pe site-ul Sos Infertilitatea,mi se pare ca trebuia postat si aici. [floare]
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Mai 10, 2011 8:53 am

Iar pentru cand cereti, cereti, cereti si vi se pare ca nu primiti...

Imagine
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

oanandries

Mesajde oanandries » Mar Mai 10, 2011 9:08 am

Frumoasa rugaciune...Asa e ,gresim,sau eu cel putin gresesc in modul de abordare a lui Dumnezeu.Trebuie sa invat sa nu mai cer nimic.Pur si simplu sa fac o rugaciune din inima.El stie poate de ce avem fiecare nevoie...
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Sâm Mai 14, 2011 9:46 pm

Foarte frumoasa rugaciunea, Ralu. De unde ai luat-o?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Mai 23, 2011 9:47 am

...de pe net. Eu indic intotdeauna sursa, dar de data asta nu am o sursa, e din folclorul internetistic. Mie mi-a placut si caligrafia.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mar Mai 24, 2011 6:03 am

Raluca, rugaciunea asta simpla m-a linistit mai ceva decat o slujba si o evanghelie!!!Nu stiu daca temporar sau pe termen mai lung...
Cat de deosebita esti!!
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Mai 24, 2011 7:41 am

Frumoasa rugaciunea, am mai spus-o si sunt de acord ca nu stim ce sa-i cerem lui Dumnezeu cateodata, si ca El stie cel mai bine de ce avem noi nevoie. Si totusi atunci, de ce a spus Isus : Cereti si vi se va da, bateti si vi se va deschide?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

mihaele

Mesajde mihaele » Sâm Iun 04, 2011 11:44 am

Raluca foarte frumoasa rugaciunea!!! Of nu stiu de ce Dumnezeu nu ne aude strigatul si rugaciunile nostre nu stiu de ce mi-a dat sa trec prin multe emotii multe stari si rezulatutul nu este fericit niciodata. Am facut 4 fiv-uri de fiecare data in zi 9 de la ET mi-a venit cm, niciodata nu am ajuns la beta. Acum am facut FET mi-a fost tare frica ca in zi 9 va va veni cm ca de fiecare data. De data asta nu a venit cm si speranta a crescut enorm si eu si sotul meu am zis Doamne in sfarsit am reusit nu a venit cm. In zi 13 de la FET am facut beta. Rezultatul < 0.1!! Am simtit ca s-a prabusit totul cu mine sotul meu spunea ca glumesc ca nu are cum. Offffffffff nu stiu de ce Dumnezeu ma incerca asa nu stiu cu ce am gresit .Azi sunt zi 15 de la FEt cm nu a venit tratamentul l-am oprit de ieri dureri ca de cm sunt dar nu mereu. Sunt epuizata nu mai am putere sa merg mai departe nu mai pot!!!! Cred ca nu sunt facuta pentru a fi mama cred ca nu as fi o mama buna de Dumnezeu nu vrea sa ma ajute deloc. Asta este menirea mea pe aceasta lume sa nu pot da nastere unui sufletel si doar sa traiesc cu dorinta de a fi mama toata viata mea. Am intra sa ma descarc putin nu mai pot sunt sfarsita de putere, credinta etc. Stau si ma intreb unde este DD de nu imi aude strigatul dipserat si rugaciunile mele catre el disperarea mea de a fi mama . Va pup si vom merge mai departe in viata asta de tot rahatul.
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

mireille

Mesajde mireille » Sâm Iun 04, 2011 12:24 pm

mihaele, imi pare atat de rau... :( pot doar sa incerc sa-mi imaginez cum e sa treci prin atata deznadejde....e greu, e tare greu, asta simt... nu stiu daca e momentul potrivit, cuvintele potrivite, acum situatia e inca poate prea delicata sa iti sugerez sa te gandesti si la cealalta varianta, adoptia... Noi, cele care ducem lupta asta si care ne dorim experienta propriei sarcini intelegem perfect toata deznadejdea ta....sa te iei in piept cu D-zeu nu e cea mai buna solutie insa pentru tine, mai mult rau iti pot aduce frustrarea, neputinta si furia. Nu e usor dar o data ce iti recapeti, treptat, echilibrul, poti vedea lucrurile intr-o alta lumina.

mihaele

Mesajde mihaele » Sâm Iun 04, 2011 12:57 pm

mireille este enorm de greu am cazut nu cred ca mai am putere sa ma ridic si sa merg mai departe. Dumnezeu mi-a dat sa trec pin toate cele. Cand am aflat ca nu pot avea copii nici nu m-am gandit la fiv, pentru mine fiv nu exista. Am fost si am luat spre adoptie un baietel avea 8 luni cand la-m luat noi eram cei mai fericiti oameni de pe lume nu ne mai trebuia nimic aveam puiul nostru.Insa fericirea nu a durat decat 3 ani inainte sa se finalizeze adoptia baietelul a alergat prin casa si a intrat cu capul in tocul usii. Nu a avut mai nimic decat o simpla zgarietura eu am luat copilul si am fugit repede la cel mai apropiat spital, la Bagtazar. Cand am intrat cu copilul in cabinet a venit avalansa de intrebari din partea dr-ului cum l-am nascut etc. I-am explicat care este situatia nostra mi-a spus ca nu are nimic decat o simpla zgarietura dar problema este alta copilul are grave probleme psihice. Sincer ati spun am zis ca dr nu stie ce spune am mers la toti medicii posibili din bucuresti cum intram in cabinet acelasi lucru ne spuneau, citeau totul de pe fata copilului. Atunci s-a format o comisie si ne-a luat baietelul, au zis ca acest baietel nu era adoptabil. Am trecut prin clipe grele pentru mine a fost ca si cum eu l-am nascut si apoi cineva mi l-a luat. Dupa toata tragedia asta am luat calea fiv-ului care regret tare mult ca am plecat pe aceasta cale. De-aia spun ca Dumnezeu nu vrea sa fiu mama. Si sincer ati spun imi este foarte frica sa mai fac un alt pas spre adoptie nu mai am putere.
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Înapoi la “Testimoniale”