La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
Irina_

Re: La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Mesajde Irina_ » Vin Mar 13, 2015 12:40 am

Miki, felicitari! Sa fii o mamica super-fericita si sa ai parte de un copil sanatos si frumos care sa-ti compenseze macar in buna parte toata suferinta din anii de incercari. Ma bucur tare mult sa vad raze de speranta pe acest topic... Cu perseverenta nesfarsita uneori minunile prind viata, iar tu esti un foarte bun exemplu pentru cei carora le e greu sa mai spere.

layla

Mesajde layla » Lun Mai 11, 2015 11:23 am

Eu sunt relativ noua in ale infertilitatii, de aprox 1 an si 2 luni suntem in incercari. Spermograma nu e grozava (ultima oara A+B=28%, numar OK, forme normale 16%). Iar valorile astea is dupa tratament cu profertil. Eu nu ovulez, am avut un polip endometrial operat in februarie. Acum am inceput stimulare la Gynera ca sa produc si eu ceva.
Mi s-a luat foarte tare de facut copii si asteptat si teste. Chiar nu ma mai intereseaza ca fac 30 de ani curand si ca nu-mi iese sa raman gravida. Nu mai am chef sa vorbesc despre asta, sa ma vaicaresc, sau sa tot sper ca fraiera. Nu raman, asta e! Nu e capat de tara.
Si nici nu am chef sa ma caineze altii, care au copil, cum ca eu nu am. Bravo lor ca au, sa si-i creasca.

Stiti voi... taica-meu anul asta a fost diagnosticat cu cancer de prostata. Asta pentru ca l-am dus eu la doctor, nu pentru ca doctorii ar fi avut vreun merit. Fratele lui a murit acum 5 ani de cancer la colon, tatal lor(adica bunicul meu) a murit de cancer de esofag. Deci s-ar parea ca acestui cancer ii place la noi in familie :PP Cel mai probabil o sa fac si eu. Poate o sa credeti ca-s ipocrita, dar nu-mi e de mine ca fac cancer si mor. Imi e de aia care or ramane dupa mine.

Concluzia: niciodata problemele pe care le avem nu-s atat de mari precum le credem noi. Toata lumea zice ca viata e prea scurta, dar chiar au dreptate. Nu poti sa controlezi ce ti se intampla, si probabil ca intr-adevar, multe din lucuruile care ni se intampla, au legatura si cu norocul.

Va las o melodie interesanta:

incercari din martie 2014
Eu: 30 ani,SOP, polip endometrial, operat februarie 2015
El: 31 de ani, A+b=29%, forme normale 3%, dupa tratament cu profertil, forme normale 16%

Gynera
Mai 2015, stimulare closty Z3-Z7, 3FO<= 18mm, endometru 7.6mm, spargere cu Ovitrelle, CSD, fara sarcina (Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iunie 2015, stimulare closty Z3-Z7, 2FO~ 20mm, endometru 6.3mm Z14, 7mm Z15, spargere cu Ovitrelle, IUI cu 28 mil spermatozoizi, fara sarcina(Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iulie 2015, stimulare Femara:Z2-Z7(1cp/zi), 5XMenopur(75UI), Z12 endometru 8.1mm, 2FO(15mm,18mm),spargere Ovitrelle, IUI cu 49 mil spermatozoizi A, fara sarcina (Dr Anghelescu- recomand)

Wellborn, dr Bolintineanu
August 2015 stimulare closty:Z2,Z3(2cp/zi),10XGonal(50UI),Z13 endometru 8.3, 2FO(21mm,23mm), pregnyl X 2, dubla IUI Z15 cu 38 mil spermatozoizi, estradiol Z9 277, estradiol Z11 344 => beta Z14: 240

Imagine

Luana123

Mesajde Luana123 » Sâm Mai 16, 2015 4:22 pm

Buna fetelor...am 24 de ani, si am trecut prin primul meu FIV nereusit..ieri analiza beta mi a aratat <2, ce am simtit banuiesc ca stiti....totu a decurs normal, am avut 18 embrionasi..3 transferati, mai am congelati...ce ma sfatuiti?sa i folosesc pe cei congelati sau sa o iau de la capat cu fiv? Daca stiti cam cand as putea incepe procedura din nou...o luna sau doua? :ymsigh:

ellen

Mesajde ellen » Mar Mai 19, 2015 12:59 am

Buna,
Imi pare rau pentru nereusita. Eu ti as recomanda sa faci cu cei congelati. Nu vad de ce ti ai traumatiza degeaba corpul cu alti hormoni. Eu stiu ca de fel se recomanda sa treaca 2 menstruatii pana la un nou transfer.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 27, 2015 2:11 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 26, 2017 1:09 pm

'Six years, nine rounds of IVF and five miscarriages - and I’m finally going to be a mum'
http://honey.nine.com.au/2017/06/26/12/ ... riage-baby
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 13, 2017 8:47 am

'Sadness doesn't even begin to describe the feeling': Woman, 39, who spent 10 years trying to have a baby opens up about her fertility struggles after seven failed attempts at IVF

A 39-year-old Australian woman has opened up about her fertility struggles
Rachel Altman endured seven failed IVF cycles between the ages of 31 and 38
Ms Altman has finally accepted the admission she will never be able to conceive

http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... ggles.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie