La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
rainyday

Re: La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Mesajde rainyday » Dum Dec 04, 2011 1:52 pm

Am
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 12:55 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

selina

Mesajde selina » Lun Dec 05, 2011 4:50 am

Buna, fetelor.
M-a impresionat povestea lui Miki , foarte tare.
As dori sa ma primiti si pe mine printre voi. V-am citit povestea trista la toate.
Ma simt suparata si ma doare pt ca femei care ar da orice sa aibe un copil, se chinuie atat de mult , ani de zile
Miky curaj, avem viata inainte. Am si eu 40 si ma confrunt cu PCOS de toata frumusetea.
Dupa un tratament hormonal facut in Ro _Bucuresti la o clinica particulara, am reusit intr-un tarziu sa obtinem 3 emb. dar momentan sunt criogenati, am raspuns foarte tarziu la tratament si nu s-a mai putut continua embriotransferul si de comun acord cu D-na doctor sa ma ocup si un pic de kg in plus , am ales sa continui in martie.
Am evitat sa stiu prea mult deoarece, simteam ca asa, nestiind, voi trece mai usor peste problemele emotionale create de aceste momente.
Imi cer scuze pt exprimare si in eventualitatea ca am greseli de gramatica si exprimare, eu va scriu din UK unde sunt de 15 ani de zile si poate asta ma impiedica un pic sa fiu mai coerenta in romana.
Numai bine tuturor, sarbatori fericite, sa nu ne pierdem speranta, D-zeu ne iubeste si are grija de noi. Fara El am ajuns la concluzia ca nimic nu e posibil.

Caress

Mesajde Caress » Lun Dec 05, 2011 11:51 am

Selina,
Bine ai venit. Greselile de scriere sunt din pacate normale dupa atatia ani de stat in afara. Eu am 9 ani de cand traiesc in afara granitelor si vad ca am inceput si eu sa stau sa ma gandesc daca mai scriu corect sau nu :(
Spuneai ca aveti 3 omuleti de zapada in Romania de ce nu ati ajuns la transfer, care a fost problema?
@};-

littlegirl

Mesajde littlegirl » Lun Dec 05, 2011 6:07 pm

Rainyday....e foarte trista povestea ta...dar uite ca macar aveti o speranta....va puteti rezolva problema acasa, in mod natural, macar sunteti scutiti de iadul reproducerii umane asistate..asta ca sa vedem partea plina a paharului.....Dupa 3 ani de infertilitatea si 2 sarcini oprite din evolutie m-am convins mai mult ca niciodata ca e alegerea oarba a naturii. Fara explicatii, fara vinovati.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

rainyday

Mesajde rainyday » Mar Dec 06, 2011 12:39 pm

littlegirl scrie:Rainyday....e foarte trista povestea ta...dar uite ca macar aveti o speranta....va puteti rezolva problema acasa, in mod natural, macar sunteti scutiti de iadul reproducerii umane asistate..asta ca sa vedem partea plina a paharului.....Dupa 3 ani de infertilitatea si 2 sarcini oprite din evolutie m-am convins mai mult ca niciodata ca e alegerea oarba a naturii. Fara explicatii, fara vinovati.
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 12:59 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 06, 2011 6:45 pm

RainyDay, m-a intristat foarte, foarte tare povestea ta. Da, viata poate fi de kkt, uneori in serie.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 06, 2011 6:49 pm

Referitor la asta:
rainyday scrie:
mi-e foarte foarte greu, sunt aproape 3 ani de cand ne luptam sa avem un copil, 2 rateuri si inca 6 luni de asteptare....si suntem pe un forum de infertilitate fara sa avem totusi probleme de fertilitate, cel putin teoretic, fiindca practic se vede in semnatura...

Din pacate, ai probleme de infertilitate. Medical, infertilitatea este definita drept incapacitatea de a duce o sarcina la termen, de a naste copii viabili. Sterilitatea este incapacitatea de a obtine o sarcina si cu aceasta nu te confrunti tu.

Dar, iata, adesea nu este suficient sa poti obtine o sarcina (sau mai multe), esti confirmat fertila doar cand ajungi sa nasti la termen, cand se inregistreaza take home baby.

Ceea ce iti urez sa ti se intample!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

rainyday

Mesajde rainyday » Mie Dec 07, 2011 12:13 pm

[quote="N.C.B."]Referitor la asta:
[quote="rainyday"]
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 12:57 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

AliaS

Mesajde AliaS » Vin Dec 16, 2011 10:10 am

rainyday , iti urez din tot sufletul ca a treia incercare sa fie cu noroc ! multa putere !

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 22, 2011 2:21 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Apr 26, 2012 11:57 am

Buna,

Mi s-a parut un topic bun pentru a impartasi cu voi descoperirea recenta a unui blog de infertilitate care mi-a imbogatit perspectivele si care, in opinia mea, merita citit, mai ales la capat de drum, cand, dupa lupta cu infertilitatea, viata trebuie sa continue intr-un fel sau altul.

Este in engleza, din pacate, pentru ca in Romania exista deocamdata mult prea putine relatari despre aceasta experienta (insa pentru aceia dintre voi care il pot citi, e o lectura care merita). Nici nu este de mirare, tinand cont de faptul ca infertilitatea continua sa fie un stigmat, iar in lipsa unei educatii adecvate prea multi se grabesc sa judece, fara a se pune in pielea celor afectati.

Este vorba despre http://www.coming2terms.com, (de la infiintarea lui si pana astazi metamorfozat in A fresh start - http://blog.silentsorority.com). Autoarea acestuia, americanca Pamela Mahoney Tsigdinos (cunoscuta initial in comunitatea online ca Pamela Jeanne), este una dintre veteranele luptei cu infertilitatea. Diagnosticata la varsta de 29 de ani, a incercat cu disperare timp de 11 ani sa devina mama din punct de vedere biologic. La capat de linie, epuizata fizic si psihic si in conditiile in care pentru ea adoptia nu a parut sa fie o alternativa potrivita (este, pana la urma o decizie extrem de personala a fiecaruia), a reinvatat sa traiasca si sa se bucure de existenta ei in absenta unui copil. Iar in acest proces de invatare si de acceptare a scris o multime de articole pline de esenta, pentru cititorii ei.

In opinia mea este un om cu un talent oratoric deosebit, in povestile ei simtind permanent acea sinceritate bruta, dar si ironia fina, atat de necesara pentru a te regasi cu bine la finalul unui astfel de drum. A scris si o carte despre experienta infertilitatii, premiata in 2010 de asociatia RESOLVE din SUA. Se numeste "Silent Sorority" si dupa lectura ei, v-o recomand cu caldura. Merita din plin (versiunea Kindle se poate procura contra a doar 10$ pe Amazon). A avut de asemenea si cateva articole de impact in New York Times.

Concluzia ei este una care, dupa parerea mea, ar trebui sa ne serveasca drept reper. Indiferent de ceea ce ne rezerva soarta si oricat de dureroase ar fi experientele prin care trecem, viata continua. Este doar in puterea noastra sa decidem daca vrem sa facem tot posibilul pentru a ne bucura de ea asa cum ne-a fost data, sa profitam de ceea ce avem. Sa luptam cu prejudecatile, cu ideea de normalitate predefinita. Sunt experiente care ne schimba permanent si care ne insotesc pe tot parcursul vietii, fara sa putem impiedica acest lucru. Insa nu sunt incompatibile cu ideea de fericire. Trebuie sa ramanem mereu deschisi catre noi inceputuri.

Lectura placuta!
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:13 am

Giorgia @};- a tradus la rugamintea mea articolul despre Pamela din New York Times. Multumim Irina pentru sugestie! @};-

10 iunie 2008
A ÎNFRUNTA VIAŢA FĂRĂ COPII ATUNCI CÂND ACEST FAPT NU SE ÎNTÂMPLĂ ÎN MOD VOLUNTAR

Atunci când Pamela Mahoney şi Alex Tsigdinos s-au căsătorit, nu s-au gândit nici o clipă că vor avea probleme în a concepe un copil. Cu toate acestea, după 11 ani şi multe tratamente de fertilitate, ei formează încă o familie de doi membri.
Frustraţi şi obosiţi de procedurile costisitoare şi prelungite, care nu dădeau niciodată rezultate, cei doi au renunţat în cele din urmă. Provocarea peste care trebuie să treacă acum este să înveţe să accepte o viaţă fără copii.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:14 am

Frustraţi şi obosiţi de procedurile costisitoare şi prelungite, care nu dădeau niciodată rezultate, cei doi au renunţat în cele din urmă. Provocarea peste care trebuie să treacă acum este să înveţe să accepte o viaţă fără copii.

Zece la sută din toate cuplurile întâmpină dificultăţi în a concepe, uneori din cauza unei probleme fizice, iar alteori din cauze inexplicabile. Dar pe măsură ce tehnologia privind reproducerea asistată a avansat, multe cupluri primesc ajutor şi speranţă.

Pentru familia Tsigdinos din Los Gatos, statul California, doctorii s-au arătat optimişti privind fiecare pas. La vârsta de 29 de ani, după 2 ani de încercări de a rămâne însărcinată, doamna Tsigdinos a aflat că avea mici leziuni pe uter – un semn de endometrioză în fază incipientă, o afecţiune marcată de o dezvoltare necontrolată a ţesutului în uter. Leziunile au fost îndepărtate chirurgical, iar medicii au trimis-o acasă în speranţa că nu va mai avea alte dificultăţi în a concepe.

Timpul trecea şi sarcina întârzia să apară. Domnul Tsigdinos şi-a făcut şi el analizele şi a descoperit că suferă de varicocel, un blocaj al fluxului sangvin la nivelul scrotului, care îi diminua numărul de spermatozoizi. Problema a fost corectată pe cale chirurgicală. Au trecut însă alţi doi ani şi nu s-a întâmplat nimic.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:14 am

În anii care au urmat, cuplul a încercat două cicluri de fertilizare in vitro şi două tratamente de inseminare artificială, fără a lua în calcul metodele mai puţin tradiţionale, inclusiv acupunctura, suplimentele pe bază de plante şi tratamentul chiropractic.

Timpul devenea tot mai crud: pentru femeile sub vârsta de 35 de ani, rata sarcinilor obţinute prin fertilizare in vitro este de 43%, însă ea scade până la 4% pentru femeile de peste 42 de ani. Anii de programări şi facturi medicale şi vise care nu-şi găsiseră împlinirea îşi spuneau acum şi ele cuvântul, slăbind economiile, răbdarea şi căsnicia cuplului.

În cele din urmă, după cum îşi amintea de curând doamna Tsigdinos, au simţit că era suficient. „Împlinisem 39 de ani, când m-am uitat în oglindă şi am întrebat: Cât mai putem continua aşa?”, spune ea.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:16 am

Cu doi ani în urmă, domnul şi doamna Tsigdinos au luat decizia dificilă să o încheie: să înceteze procedurile invazive, să înceteze monitorizarea zilnică a temperaturii ei bazale pentru a determina perioada ovulaţiei, să înceteze documentarea privind orice nou tratament şi să înceteze a mai spera că vor avea copii.

Doamna Tsigdinos ştie ce gândiţi: Dar cum rămâne cu adopţia? Însă, deşi cuplul a luat în calcul opţiunea, nu au găsit-o potrivită pentru ei.

„Nu este o opţiune binară – fie faci un copil, fie adopţi. Nu e atât de simplu”, spune ea, amintindu-şi eforturile prietenilor care au urmat proceduri de adopţie.

„Nu este clar câte femei nu au copii fara ca aceasta sa tina de vointa lor. Stigmatul infertilităţii şi al unei vieţi fără copii le împinge pe unele femei să păstreze tăcerea în legătură cu eforturile lor”, spune doamna Tsigdinos, adăugând: „Nu este genul de subiect pe care ai vrea să-l abordezi într-o discuţie la o petrecere.”

Aproape doi ani mai târziu, doamnei Tsigdinos, acum în vârstă de 45 de ani, încă i se umplu ochii de lacrimi când discută despre aceasta. „Nu e un proces liniar”, spune ea. „Accepţi faptul că vei face tot ce-ţi stă în puteri să mergi mai departe, dar vin unele zile când totul te copleşeşte.”

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:17 am

Experţii recomandă ca femeile care luptă cu decizia de a întrerupe tratamentele de fertilitate să trateze această pierdere ca pe oricare alta.

„Persoana în cauză trebuie să treacă printr-un proces de doliu privind ceea ce avea să reprezinte capitolul acesta în viaţa lor şi cine aveau să fie ei în viaţa aceasta”, spune Mardy S. Ireland, un medic psihanalist din Berkeley, statul California, specializată în traumele provocate de lipsa copiilor.

Tratamentul infertilităţii poate deveni atât de acaparant, încât multe femei continuă să încerce mult timp după ce şansele le devin potrivinice. Aceia care acceptă posibilitatea ca nici un tratament din lume să le permită să obţină o sarcină vor avea şansele cele mai mari de a învăţa să accepte o viaţă fără copii.

„Cei care acceptă cel mai greu realitatea vieţii lor sunt aceia care nu iau nici o decizie,” spune dr. Ireland. „Cei care nu iau o decizie,” adaugă aceasta, „se vor trezi într-o bună zi cu sentimentul că decizia de a încheia acest capitol le-a fost răpită.”

Cu toate acestea, femeile precum doamna Tsigdinos se trezesc uneori plângând la vederea unei proaspete mămici care impinge un cărucior, înfrânându-şi furia faţă de prietenii care-i invită cu naivitate la petreceri organizate pentru sărbătorirea unei sarcini şi certându-se cu propriii părinţi, care nu au înţeles că nu vor fi niciodată bunici.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:17 am

Susan B. Slotnick, membră a consiliului de conducere a organizaţiei „Resolve”, o asociaţie non-profit axată pe infertilitate, înţelege această durere. Cu unsprezece ani în urmă şi ea a luat decizia de a întrerupe tratamentele de infertilitate şi de a accepta o viaţă fără copii. „Durerea nu dispare niciodată cu adevărat,” spune ea. „Dar, la fel cum faci cu o durere cronică de spate, înveţi să trăieşti cu ea.”

Durerea aceea surdă le uneşte pe femeile care trec prin orice etapă a luptei lor pentru a avea copii, iar comunitatea online tot mai numeroasă le ajută să facă faţă multor aspecte ale infertilităţii. Doamna Tsigdinos, distribuitor al unei societăţi specializate în capital de risc, şi-a organizat propriul blog despre latura opusă a unui tratament de succes, la adresa www.Coming2Terms.com, atunci când nu a găsit resursele necesare care s-o ajute să facă faţă deciziei de a încheia tratamentul infertilităţii.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:18 am

După ani de concentrare asupra încercărilor de a rămâne însărcinată, pasiunea doamnei Tsigdinos este acum să intre în contact cu alte femei aflate în situaţia ei. Scrie despre lucrurile de zi cu zi care îi amintesc de viaţa ei fără copii, dar şi despre încercările peste care a trebuit să treacă de-a lungul drumului: cum să ştie când este momentul să oprească tratamentul, cum să facă faţă prietenilor şi rudelor curioase, cum să accepte o viaţă lipsită de rutina îndelung aşteptată a lecturii cărţilor pentru copii, a serbărilor şi a ceremoniilor de absolvire. Femeile şi puţinii bărbaţi care lasă comentarii pe blogul acesteia nu sunt poate mereu de acord cu alegerile ei, dar cu toţii sunt înduioşaţi de încercările ei şi o ajută să se simtă mai puţin singură.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 6:18 am

Şi poate că infertilitatea a decis ritmul vieţii doamnei Tsigdinos, însă aceasta insistă că nu a împiedicat-o să vadă ce are cu adevărat.

„Trebuie să recunosc că sunt una dintre cele mai norocoase femei de pe planetă, deoarece, în ciuda altor lucruri, am cel mai răbdător soţ,” spune ea. „Cum suntem doar noi doi, petrecem o grămadă de timp făcându-ne fericiţi unul pe celălalt.”

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 24, 2012 9:09 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]