FIV: după 35 de ani și peste 5 milioane de copii

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
SOS Infertilitatea
Administrator

FIV: după 35 de ani și peste 5 milioane de copii

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 3:43 pm

Cu ocazia Saptamanii Nationale de Constientizare a Infertilitatii, va oferim un amplu articol despre istoria FIV, ca sa realizam de unde s-a plecat si unde s-a ajuns.

Multumim voluntarelor noastre Talida @};- si Chocolate @};- , pentru traducere si editare.

Uimitoarea poveste a fertilizării în vitro: după 35 de ani și peste 5 milioane de copii

Nașterea Louisei Brown în 1978 a constituit debutul unei revoluții în tratamentul infertilității. Însă mai sunt încă multe care se vor întâmpla în acest domeniu abia de acum înainte.

SURSA.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV: după 35 de ani și peste 5 milioane de copii

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 3:48 pm

Există un recipient vechi, așezat în vitrina unui dulap din clinica de fertilitate din Cambridgeshire, clinica unde s-a scris istorie. În interiorul acestui recipient, se află o cutie de laborator unde și-a petrecut primele ore de la concepția sa întâiul copil din lume rezultat în urma tratamentelor FIV. Prin succesul procedurii de fertilizare in vitro (FIV), cercetătorul Robert Edwards și colegul său ginecolog Patrick Steptoe au schimbat viitorul pentru cuplurile infertile din întreaga lume.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 3:49 pm

Louise Brown, primul copil FIV, împlinește 35 de ani luna aceasta [iulie 2013] și ceea ce a fost atunci un progres științific revoluționar a devenit astăzi un tratament medical de rutină. Peste cinci milioane de copii FIV s-au născut până în prezent, și este destul de ușor de uitat cât de controversata a fost, la momentul nașterii Louisei, ideea de fertilizare a ovulelor umane in laborator. "Acest fapt a fost privit cu suspiciune absolută", spune profesorul Peter Braude, conducătorul Departamentului de Sănătate a Femeilor de la King’s College din Londra. "Dacă vorbești cu oamenii de astăzi despre clonarea în scopul reproducerii umane, sentimentul este acela că te joci de-a Dumnezeu; la fel a fost în 1978 cu fertilizarea in vitro."
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 3:50 pm

Steptoe și Edwards au început să lucreze împreună în anii 1960. Oamenii de știință au făcut experimente cu fertilizarea ovocitelor de animale în afara corpului, dar puțini au crezut că ar fi vreodată posibil să se creeze embrioni umani în acest fel. Steptoe și Edward s-au gândit că ar putea ajuta cuplurile cu probleme de fertilitate dacă ar putea preleva ovocite direct din ovare pentru a le reintroduce în uter după ce au fost fertilizate. Multe persoane, chiar și din comunitatea științifică, au considerat că cercetarea lor, care utiliza ovule umane și spermă, era imorală și lipsită de etică. În ciuda faptului că le-a fost refuzat un grant de către Consiliul Medical de Cercetare, cercetătorii au deschis un laborator în Oldham, unde nu au dus lipsă de femei infertile care s-au oferit ca voluntare pentru tratamentul experimental.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 3:51 pm

Grace MacDonald, al cărei fiu, Alastair, a fost al doilea copil FIV din lume, a citit un articol în The Lancet despre cercetarea desfășurată de Steptoe și Edwards, iar dorința ei copleșitoare de a avea un copil a determinat-o să se ofere ca voluntar. "Totul era foarte nou, astfel încât atunci când am început în Oldham a trebuit să păstrăm secretul asupra procedurilor. Cred că aceasta era pentru propria noastră protecție", explică ea. "Au existat atât de multe controverse. Decizia de a merge acolo nu a avut nimic de-a face cu curajul, a fost doar determinare.”

MacDonald a descoperit ca era însărcinată după a doua ei încercarea FIV, și i-a dat naștere lui Alastair, primul băiat născut prin FIV, în ianuarie 1979. Peste tot în lume, alți oameni de știință au încercat sa reproducă realizarea britanicilor, iar primul succes din Australia a venit în 1980. Un an mai târziu, a fost născut primul copil FIV în SUA, dar numărul total de copii din întreaga lume, concepuți cu ajutorul procedurii menționate, a fost de doar 15.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 4:07 pm

Steptoe și Edwards au sperat inițial să-și desfășoare activitatea în cadrul Departamentului de Sănătate (NHS), dar era clar că nu exista nicio încurajare în acest sens, astfel că, în cele din urmă, ei și-au înființat propria clinică privată la Bourn, chiar lângă Cambridge. Tratamentul era scump, fiecare ciclu FIV costând 3.000 de lire sterline, la momentul respectiv venitul mediu anual fiind de aproximativ 6.000 de lire sterline. Accesul la tratamentul de fertilitate era limitat pentru cei care puteau plăti și erau dispuși să se supună acestei tehnici inovatoare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 4:09 pm

Fascinația mass-media referitoare la FIV era crescută, iar literatura de specialitate recomandată pacienților cuprindea consiliere cu privire la publicitate, femeile fiind avertizate să nu vorbească cu reprezentanții mass-media și să evite menționarea numelui altor femei întâlnite la clinica. Mulți oameni, chiar și din cadrul profesiei medicale, nu știau nimic despre procedură, cum era și cazul lui Ro Facer, care a ajuns să aibă trei copii cu ajutorul FIV. Ea încerca de câțiva ani să rămână însărcinată când l-a auzit pe Steptoe intervievat la radio. "Nu mai auzisem de FIV, nu auzisem de Louise Brown, iar când m-am dus la doctorul meu, ea la rândul ei nu auzise de FIV, așa că a trebuit sa descopăr eu despre ce era vorba", explică Facer. "În cele din urmă, am primit o recomandare. L-am întâlnit pe Patrick Steptoe și m-am simțit în mâini foarte sigure și atente. Nu am simțit niciodată că a profitat de mine sau că a experimentat pe mine."
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 16, 2013 4:09 pm

Cu rate de succes medii în primii ani de cca. 12%, majoritatea femeilor care au mers la Steptoe și Edwards nu au reușit să aibă un copil, dar asta nu a descurajat cuplurile din întreaga lume să se înscrie pe lista de așteptare. Lucy Daniel Raby a fost supusă unui număr de opt cicluri de tratament în anii 1980 înainte de a rămâne însărcinată cu fiica ei, Izzy. "Totul a fost nou și un pic SF", spune ea. "Noi am fost pionierii, dar și o parte a acestui proces experimental interesant. Nu am avut niciodată îndoieli si am știut că era singura modalitate de a rămâne însărcinată. Am fost norocoși că exista FIV-ul."
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 18, 2013 10:26 am

Doctorul ginecolog Thomas Mathews s-a mutat din Scoția pentru a învăța mai multe despre FIV de la Steptoe și Edwards și povestește că pacienții țineau mai degrabă secret faptul că urmau un tratament FIV, și nu spuneau prietenilor sau familiei ce fac . "Termenul de copil în eprubetă a reprezentat un stigmat și nu era considerat ceva natural", explică el. "Am fost pasionat de această procedură, dar mulți oameni nu au înțeles-o".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 18, 2013 10:27 am

Embrionii creați în timpul FIV sunt stocați în mici cutii de laborator, numite plăcuțe Petri, și nu în eprubete, dar termenul de "copil în eprubetă" s-a permanentizat și, așa cum sugerează Mathews, are conotații negative. Au existat zvonuri nefondate cu privire la ceea ce se întâmpla la clinică și a trebuit sa treacă o perioadă de timp pentru ca ostilitatea și suspiciunea ce înconjurau această procedură să dispară, așa cum a descoperit Vivien Collins când a început să lucreze pentru Steptoe și Edwards ca recepționer, în anii 1980. "Totul era foarte nou și mereu erau oameni care criticau. Am avut pe cineva care a fost dezgustat când a aflat că lucram în cadrul a ceea ce ea numea un centru de testare unde se fabricau copii.”
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 18, 2013 10:28 am

Procedura FIV era, la acel moment, mult mai solicitantă pentru pacienți decât este în prezent. Femeile erau obligate să-și petreacă două-trei săptămâni ca pacienți internați la clinică, cazate în clădiri modulare, așa-numitele Portakabins. Întreaga lor cantitate de urină trebuia colectată în timpul tratamentului, deoarece aceasta era singura modalitate prin care medicii puteau monitoriza nivelul hormonal. În cazul în care acestea nu ar fi fost internate la clinică, ar fi trebuit să aibă mereu asupra lor recipiente de colectare foarte mari. Trebuia ca pacienții internați să dea probe la fiecare trei ore, chiar și în timpul nopții, așa cum își amintește Daniel Raby. "Eram cazate în paturi așezate în linie, câte 6 în fiecare dintre aceste clădiri modulare. Personalul medical venea să ne trezească în miezul nopții și noi ne aliniam să urinăm fiecare într-un recipient, astfel încât să ni se poată monitoriza nivelurile hormonale. Totuși, asta a ajutat la crearea unei legături între noi".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 18, 2013 10:30 am

De la momentul când aceste controale relevau hormonul care indica ovulația, trebuia ca ovocitele să fie colectate exact 26 de ore mai târziu. Aceasta însemna că echipa medicală trebuia de multe ori să se trezească în miezul nopții pentru a efectua procedurile de recoltare. Se considera pe atunci că gravitația ar putea crește șansele de implantare a embrionilor, astfel încât, după transferul embrionilor, a devenit o practică ca femeile să stea cu bazinul ridicat timp de una sau două ore. Cu toate acestea, fosta pacientă Ro Facer spune că a fost un mediu prietenos, care a făcut ca solicitările emoționale provocate de infertilitate și tratament să fie mult mai suportabile. "Atmosfera de colaborare a ajutat la diminuarea stresului și presiunii", explică ea. "Am simțit că eram cu toții implicați în asta împreună, personalul medical și pacienții."
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 18, 2013 10:31 am

În prezent, FIV-ul este un proces mult mai simplificat. Femeile sunt tratate ca pacienți în ambulator, și nu există colectări de urină la fiecare trei ore și nicio oră de stat in pozitii dificile după recoltarea ovocitelor. Deși problemele de ordin moral și etic încă înconjoară noile progrese, în cea mai mare parte tratamentul FIV a devenit unul obișnuit. Congelarea permite stocarea embrionilor excedentari în vederea unei utilizări viitoare, iar descoperirea injecției intracitoplasmatice cu spermă (ICSI), astfel încât sperma este injectata direct in ovul, a însemnat că problemele de fertilitate de sex masculin pot fi de asemenea depășite cu succes. Ovulele, sperma și embrionii donați pot fi folosite pentru a ajuta cuplurile cu probleme de fertilitate mai complexe, iar rata nașterilor multiple, care a constituit cel mai mare risc pentru sănătate în timpul procedurii FIV, începe să descrească.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 25, 2013 6:10 am

Progresele continua. De curând a fost raportat că în Statele Unite a fost născut primul copil FIV conceput prin aplicarea unei proceduri care poate citi fiecare literă a genomului uman. Nașterea lui Connor Levy în Philadephia, în luna mai, sugerează că procedura „secvențiere de generație următoare” (NGS), care a fost dezvoltată pentru a citi genoame complete într-un mod rapid și ieftin, poate transforma selecția embrionilor din clinicile FIV.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 25, 2013 6:10 am

Cu privire la o altă ramură de dezvoltare importantă, a fost raportat de curând că prețul tratamentului FIV ar putea fi redus semnificativ de la mii de lire sterline la aproximativ 170 de lire, ceea ce ar putea marca începutul unei "noi ere" în FIV. Medicii de fertilitate din Belgia au declarat, la o conferință care a avut loc la Londra în iulie 2013, ca au fost deja născuți 12 copii prin aplicarea acestei tehnici, care înlocuiește echipamentele medicale costisitoare cu ingrediente dintr-un banal „dulap de bucătărie”, cum ar fi bicarbonat de sodiu și acid citric, cu o rată de succes similară celei a tratamentelor FIV convenționale.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 25, 2013 6:11 am

În cei 35 de ani de la nașterea lui Louise Brown, FIV a devenit o afacere mondială producătoare de profit foarte substanțial, și există sute de centre care oferă acest tip de tratamente în întreaga lume. Lordul Winston, conducătorul unității FIV din Hammersmith, a fost foarte critic cu privire la tarifele cu care se confruntă pacienții în mai multe clinici. „Cea mai mare schimbare a fost piața comercială din ce în ce mai extinsă care a acționat ca forța motrice a tratamentelor FIV”, a declarat acesta. „Consider că inegalitățile referitoare la tratament sunt scandaloase, și sunt foarte nemulțumit că NHS a folosit FIV ca un mijloc de îmbogățire”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:24 pm

Susan Seenan este director executiv adjunct al Infertility Network UK, o organizație de caritate care sprijină pacienții hipofertili și derulează campanii de modificare a loteriei codurilor poștale referitoare la compensarea tratamentelor. „Infertilitatea este o condiție medicală devastatoare, iar impactul emoțional este extraordinar atunci când oamenii nu pot avea acces la tratament”, spune ea. „După treizeci și cinci de ani de când tratamentul FIV a debutat în Marea Britanie, avem o situație în care șansele de a beneficia de tratament de fertilitate finanțat de NHS depind în totalitate de locul în care locuiești, lăsând mulți oameni în imposibilitatea de a primi ajutorul de care au nevoie.”
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:25 pm

În ciuda acestui fapt, cele mai recente cifre arată o rată anuală a natalității FIV de peste 17.000 de copii în Marea Britanie, iar rata medie de succes a crescut la aproximativ 25%. Profesorul Braude se teme că femeile pot avea prea multă încredere în tratamentele de fertilitate, crezând că acestea pot contribui la anularea ceasului biologic. „Există o așteptare foarte mare, iar oamenii cred că dacă ei amână maternitatea indiferent de motiv, atunci FIV-ul va fi mântuirea lor, dar acest lucru este fals. Dacă oamenii sunt realiști, adevărul este că tratamentul FIV nu are o rată de reușită chiar atât de mare.”
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:26 pm

Deci, unde vom fi peste alți 35 de ani? Yacoub Khalaf, directorul departamentului de FIV din cadrul spitalului Guy's and St Thomas, sugerează că cercetarea în domeniul celulelor stem în curs de desfășurare este noua zonă de interes. „Tratamentul FIV a evoluat în mod semnificativ, dar cred că se apropie de limitele biologiei dacă nu găsim o cale de a crea ovocite”, explică el. „Noi avem pacienți care se lupta cu infertilitatea la vârsta de 40 - 45 ani, iar singurul lucru care ar putea schimba rezultatul tratamentului ar fi dacă am putea face gameți din celule stem, dacă am putea face spermă din celule epiteliale masculine sau ovocite din celulele părului femeilor”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:26 pm

Dacă totul pare a suna gen „minunata lume nouă”, merită să ne amintim că este exact ceea ce mulți oameni au crezut despre tratamentul FIV în sine acum 35 de ani. Oricare ar fi viitorul, este clar că Steptoe și Edwards, acum decedați, au lăsat o moștenire extraordinară. Mike Macnamee a lucrat împreună cu aceștia de la începuturi și este acum director executiv la Bourn Hall. „Ei au inspirat o incredibilă loialitate, iar ceea ce s-a simțit din partea amândurora a fost că au înțeles durerea provocată de infertilitate”, explică el. „Noi uităm că, anterior nașterii Louisei, nu exista nicio speranță pentru multe cupluri”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie