Patru reportaje despre infertilitate la Observator - Antena1

<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Lun Oct 25, 2010 5:40 pm

Patru reportaje despre infertilitate la Observator - Antena1

Later edit: inregistrarile celor patru reportaje din campania Observator Antena1 despre infertilitate:

Acum am primit confirmarea, timp de trei seri consecutiv (luni, marti, miercuri) in principala editie a Observatorului Antenei1 vor fi reportaje despre infertilitate.

Bineinteles, cu participarea voluntarelor SOS Infertilitatea! @};-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.
<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Lun Oct 25, 2010 5:47 pm

Re: Diseara la Observator, Antena1!

Aici e linkul: http://observator.antena1.ro/temazilei/ ... 5/288.html
TEMA ZILEI
PROCEDURA TREBUIE SA FIE GRATUITA?
Peste 20% din cuplurile din Romania traiesc drama infertilitatii. Pentru multe dintre ele fertilizarea in vitro e singura varianta de a avea copii. Procedura nu este subventionata de stat si costa intre 3500 si 5000 de euro. La Observator, la ora 19 veti vedea primul reportaj dintr-o serie de trei despre sacrificiile facute de acesti oameni care isi doresc sa devina parinti.

Va rugam sa adaugati comentarii pe site-ul Antena1.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Lun Oct 25, 2010 7:36 pm

Reportajul din seara aceasta, cu Nicoleta [floare] si Elena [floare], aici: http://observator.a1.ro/campanii-observ ... 22421.html

<<

littlegirl

Mesaj Lun Oct 25, 2010 8:13 pm

Excelent reportaj! Nota 10! Pe mine m-a emotionat pana la lacrimi. Va felicit fetelor pentru tot efortul si sufletul depus in aceasta campanie! Eu cred ca incet-incet, pentru ca apar la TV reportaje de acest gen cel putin cei din jurul nostru, din anturajul nostru, vor incepe sa ne priveasca cu mai multa intelegere.....drama noastra este amplificata la nivel national, de reportaj TV, stie o tara intreaga prin ce durere trecem..

sunt tulburata
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Cariotip ok ambii parteneri; mutatia MTHFR homozigot A1298C
<<

verga

Mesaj Mar Oct 26, 2010 10:11 am

Re: Luni - marti - miercuri seara la Observator, Antena1!

Felicitari fetelor pentru reportaj [floare] am plans cu lacrimi amare regasindu-ma in toate vorbele Nicoletei [floare] [floare] [floare]
<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Mar Oct 26, 2010 10:23 am

Adevarul e ca reportajul a fost emotionant. Si bine facut, au pus accentul si pe lipsa finantarii, dar si pe conditiile din clinicile romanesti etc. Asteptam continuarea!

<<

Loredana

Mesaj Mar Oct 26, 2010 10:52 am

Excelent reportaj. Bravo din nou fetelor. [floare] :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mar Oct 26, 2010 11:56 am

Ca de obicei, avem multe reactii si comentarii pe Facebook:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mar Oct 26, 2010 6:01 pm

In seara aceasta:

TEMA ZILEI: CE SACRIFICII ATI FACE PENTRU A AVEA COPII?

In Romania infertilitatea este o problema pentru doua cupluri din zece. In multe cazuri, fertilizarea in vitro nu este o rezolvare pentru ca nu pot suporta costurile procedurilor medicale. La Observator, la ora 19 veti vedea al doilea reportaj despre sacrificiile facute de acesti oameni care isi doresc sa devina parinti.

Puteti lasa comentarii: http://observator.antena1.ro/temazilei/ ... 6/289.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mar Oct 26, 2010 6:53 pm

Link catre reportajul din seara aceasta: http://observator.a1.ro/social/Unii-fac ... 22496.html

Ca de obicei, multe reactii si comentarii pe Facebook si cu ocazia acestui al doilea reportaj:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mie Oct 27, 2010 5:57 pm

Reportajul de ieri seara a fost la randu-i excelent, credem ca sunt cele mai elaborate mediatizari din cei peste doi ani de campanie. Si sunt extraordinar de ample, nu stim daca va dati seama ce inseamna cate 8-9 minute in prime time, este nesperat de amplu!

In seara asta ar tebui sa intre ultimul reportaj din aceasta serie, dar avem emotii, caci nu stim daca avem loc de motiune si alte stiri arzatoare, tocmai pentru ca reportajul este foarte lung. In cel mai rau caz, va fi reprogramat. Vedem.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mie Oct 27, 2010 6:55 pm

A fost atat de trist reportajul despre infertilitate de la Observator din seara asta!! Cum e sa astepti un copil ani de zile, sa faci eforturi colosale pe toate planurile pentru a il avea si apoi sa piara in incendiul de la maternitate? Ce poate fi in sufletul acelei mame? Mai ales cand nu are certitudinea ca va mai putea obtine o sarcina?! Ileana, toate gandurile noastre catre tine si catre bebelusul tau cel atat de dorit, care a plecat la ingeri in mod atat de tragic!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mie Oct 27, 2010 7:11 pm

Reportajul din seara aceasta: http://observator.a1.ro/campanii-observ ... 22580.html

Ileana este o tinara mama. A fost. Copilul ei, un baietel, a venit pe lume dupa aproape doi ani de tratamente. Ileana l-a strins la piept doar zece zile. Minunea ei a ars in incendiul de la Maternitatea Giulesti. Acum, stringe la piept o perna, plinge si nu are sperante ca va mai fi vreodata mama.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

Loredana

Mesaj Mie Oct 27, 2010 8:28 pm

Atunci cand am auzit de incidentul cand au ars copilasii am si discutat cu sotul meu ca drama este cu atat mai mare cu cat poate vreuna din mame obtinuse copilasul prin fiv. Este o pierdere imensa pentru oricare din mame dar pentru Ileana cred ca a fost cea mai mare durere. Simteam ca mi se face rau la reportajul din aceasta seara cand am vazut-o. Ileana, sa iti dea Dumnezeu multa putere sa depasesti cu bine perioada asta neagra din viata ta, de uitat nici nu incape vorba, sigur asa durere nu se va uita toata viata :(( :((.Vinovatii sa fie pedepsiti si tot nu m-ar incalzi cu nimic..nu stiu...este ceva care m-a afectat indirect..atat de mult...Iti doresc sa nu-ti pierzi credinta ca intr-o zi vei deveni din nou mama si te vei bucura de copilasul tau. Sunt cu sufletul alaturi de tine. :ymhug:
Condoleante tuturor familiilor care sufera in urma incendiului. Nici nu pot sa imi imaginez ce traiti...e cumplit... :(( :((
Ultima oară modificat de Loredana pe Mie Oct 27, 2010 9:04 pm, modificat 1 dată în total.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară
<<

alif

Mesaj Mie Oct 27, 2010 9:00 pm

Foarte trist reportajul din seara asta! Nu-mi pot opri lacrimile!
Cel mai greu in viata este sa-ti ingropi copilul!
Doamne, cat de grea este infertilitatea...
iar tragedia de la Giulesti amplifica drama societatii romanesti!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).
<<

littlegirl

Mesaj Mie Oct 27, 2010 9:54 pm

Dur!
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Cariotip ok ambii parteneri; mutatia MTHFR homozigot A1298C
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Joi Oct 28, 2010 12:10 pm

Se pare ca vom continua campania la Observator! Antena1 a decis sa ne mai acorde spatiu! Daca totul merge bine poate vom avea si un interviu cu ministrul Sanatatii pe tema asta!

Apel important si urgent catre voi: avem nevoie de persoane care sa isi spuna povestea, lupta cu sistemul! Fie ca ati invins deja infertilitatea, fie ca inca luptati - avem nevoie de marturii, indiferent din ce oras sunteti.

Daca noi nu vorbim, nimeni nu o va face in locul nostru. Este o oportunitate extraodinara, nu o putem rata, ati vazut ce reportaje de impact ies. Cine doreste sa dea un scurt interviu pentru Observator - Antena1, sa ne scrie la contact@infertilitate.com

Va asteptam!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Joi Oct 28, 2010 4:06 pm

Re: Avem nevoie URGENT de voluntari pentru Observator, Antena1!

Apelul nostru la voluntari/marturii pe Facebook a dat ceva roade, dar asteptam in continuare persoane care doresc sa dea un scurt interviu pentru Antena1, Observator!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Vin Oct 29, 2010 11:17 am

Aseara campania de la Observator a continuat cu un al patrulea material, in care veti regasi comentariile voastre: http://observator.a1.ro/social/Totul-pe ... 22658.html

Apelul la marturii ramane valabil, avem deja (alte) patru persoane care vor sa dea interviuri, dar mai avem nevoie! Campania la Antena1 va continua, iar asta este exceptional!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

littlegirl

Mesaj Vin Oct 29, 2010 1:53 pm

Salut fetelor!
am urmarit fiecare material, din fiecare seara, sunt foarte bine elaborate ideile. Ma gandeam, sa se faca un material strict pe drama barbatului care afla ca este infertil, el stalpul casei! Poate se emotioneaza un politician care a numarat si el 2-3 spermatozoizi si se teme ca-l paraseste nevasta. sau ca-si pierde din barbatie.

Si inca o idee: sunt foarte multe boli care se pot preveni, care tin efectiv de stilul nostru de viata, de alegerile noastre; ma intriga faptul ca sunt campanii sociale pt alcoolici, drogati, fumatori, toate suventionate de stat iar pentru infertilitate, boala care tine doar intr-o mica masura de noi, NIMIC.
Următorul

Înapoi la Testimoniale