Workshop despre infertilitate, Timisoara. FOTO!

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Joi Dec 09, 2010 3:20 pm

Workshop despre infertilitate, Timisoara. FOTO!

Asociatia SOS Infertilitatea a fost invitata sa participe vineri seara la un eveniment organizat de catre Centrul RUAM Gynatal din Timisoara, una din cele 15 clinici acreditate sa efectueze proceduri de reproducere umana asistata medical in Romania.

Vom reveni cu amanunte.
Ati gasit macar o data in acesti cinci ani informatii interesante si utile pe platforma web SOS Infertilitatea? Credeti ca este nevoie de reprezentarea si de sprijinul cuplurilor hipofertile in lupta lor pentru a avea un copil, cu ajutor medical sau prin adoptie? Daca da, va rugam sa ne ajutati, fie si cu 5 lei, tranzactie fara comision: viewtopic.php?f=6&t=577

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Vin Dec 10, 2010 8:11 am

Re: SOS Infertilitatea la Gala GYNATAL, Timisoara

Daca la ultimul eveniment la care au participat reprezentantele SOS Infertilitatea, masa rotunda organizata de catre Asociatia Embriologilor, ploua cu grindina, azi ninge cu viscol, din ce vad pe site-urile de stiri! :( Succes prin nametzi reprezentantelor noastre, asteptam vesti!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.
<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Vin Dec 10, 2010 12:21 pm

Ma rog, pana la urma cica e frig si soare la Timisoara, stirile catastrofice cu cod oranj si viscoliri de le citesc eu pe net par nu fi valabile in Banat.

Dar nu musai pentru actualitatea meteo scriu, ci pentru ca am aflat o agenda sumara a evenimentului:

- discurs de bun-venit din partea organizatorilor
- discurs dnul. dr. Anastasiu, decanul Facultatii de Medicina din Timisoara
- discurs reprezentant Directia de Sanatate Timis
- discurs vice-primar Timisoara
- discurs reprezentant SOS Infertilitatea
- discurs reprezentat Salvati Copiii
- alte discursuri

Apoi un cocktail, discutii informale. In paralel, in alta sala e petrecerea de Craciun pentru copiii angajatilor, cu Mos, brad si tot tacamul. :)

O scurta stire in Ziua de Vest: http://ziuadevest.ro/stiri-pe-scurt/155 ... rului.html
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

<<

Elenada

Mesaj Vin Dec 10, 2010 12:51 pm

Bafta multa fetelor si multumim pentru efortul depus.

Ralu nici in Bucuresti nu ninge nu viscoleste dar cine stie ce o sa fie peste vreo ora :)
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)
<<

mihaele

Mesaj Vin Dec 10, 2010 1:04 pm

Bafta fetelor :-* [floare]
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh
<<

Loredana

Mesaj Vin Dec 10, 2010 2:34 pm

Succes fetelor!! :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 9:28 am

Pana revin colegele cu informatii si fotografii, un articol de pe un site local: http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/ ... 0-07365789

Din ianuarie, discutam despre infertilitate la Timisoara

Centrul de Reproducere Umană Asistată Gynatal şi Clinica de Obstetrică-Ginecologie President demarează în luna ianuarie o campanie de dezbateri publice intitulată „Sănătatea - fundamentul viitorului meu” la Timişoara, campanie în cadrul căreia vor fi organizate dezbateri pe subiecte din domeniul obstetricii şi ginecologiei, al neonatologiei, al cuplului, al pediatriei şi psihologiei.

Dezbaterile vor fi organizate lunar, începând de anul viitor, în diferite spaţii publice din oraş. Astfel, specialişti în domeniile amintite le vor răspunde celor interesați la întrebări cu scopul de a acoperi absența informațiilor medicale de specialitate în rândul populației, dar și al medicilor, spun organizatorii. „Totodată se continuă mediatizarea luptei cu infertilitatea, pentru a stopa ca acest fenomen să devină tabu, iar societatea românească, la toate nivelurile ei, să accepte că infertilitatea nu este un capriciu, nici o rușine, ci o condiție medicală, care necesită sprijin și empatie. Tema primei dezbateri este chiar «Infertilitatea – impact psihologic asupra cuplului și hățișul legislativ»”, a precizat Liliana Dorneanu, coordonator de proiect.

Lansarea campaniei a avut loc vineri, iar la eveniment au fost prezenţi acad. prof. dr. Ioan Munteanu, care a ținut să felicite clinica President pentru inițiativă, prof. dr. Doru Anastasiu și Sorin Grindeanu, viceprimar al Timişoarei, care a făcut și o mărturisire: „Acțiunea dumneavoastră de informare şi prevenţie în ce privește infertilitatea e extrem de binevenită și spun asta și din punctul de vedere al unei persoane care a trecut printr-o perioadă de acest tip, iar ceea ce încercaţi să faceţi e foarte bine pentru viaţa de cuplu, pentru sănătate”, a afirmat edilul.

Organizatorii vor anunţa data şi locul primei dezbateri la începutul lunii viitoare.

Asociatia SOS Infertilitatea va fi speaker la acest eveniment, vom amenaja stand, vom activa voluntarii din baza de date, speram sa particpe cat mai multi dintre cei care locuiesc in Banat la conferinta.
Ati gasit macar o data in acesti cinci ani informatii interesante si utile pe platforma web SOS Infertilitatea? Credeti ca este nevoie de reprezentarea si de sprijinul cuplurilor hipofertile in lupta lor pentru a avea un copil, cu ajutor medical sau prin adoptie? Daca da, va rugam sa ne ajutati, fie si cu 5 lei, tranzactie fara comision: viewtopic.php?f=6&t=577

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

Chocolate

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 10:38 am

Buna dimineata! Eu sunt una dintre reprezentantele SOSI care au luat parte la evenimentul de aseara. Multumesc Asociatiei pentru increderea acordata, stiu ca sunt noua aici. Sper ca nu am dezamagit. Multumesc si organizatorilor care s-au ocupat de noi si care ne-au acordat intreaga asistenta necesara pe parcursul evenimentului (si nu numai), dovedind ca apreciaza Asociatia si eforturile noastre.
Impresia mea principala este foarte buna, a fost un inceput de campanie bine pus la punct. Au fost invitati cadre medicale (atat ginecologi, cat si medici de familie, psihologi, biologi), reprezentanti ai autoritatilor (vice-primarul Timisoarei mentionat mai sus) si ai organizatiei "Salvati Copiii", pe langa noi, SOSI. Temele mentionate in articol (a caror ordine de desfasurare nu o stim inca fiind vorba, in principiu, de anul viitor) vor fi abordate in cadrul mai multor dezbateri cu public, deschise oricui vrea sa ia parte, si vor avea forma unor discutii neoficiale doctori - pacienti. Este posibil ca prima dezbaterea sa fie aceasta, in care suntem noi implicati, si sper ca oamenii (de pe strada sau membri, voluntari si simpatizanti SOSI) sa vina in numar mare (nu vor exista invitatii, va rog sa retineti ca dezbaterile se adreseaza TUTUROR).
Sper ca aceasta campanie si eforturile tuturor celor implicati sa nu ramana fara ecou in randurile populatiei si ale autoritatilor.
Va stau la dispozitie pentru orice intrebari aveti legate de eveniment. :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard
<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 11:38 am

Chocolate, multumim mult pentru participare!! Ne bucuram mult ca din ce in ce mai multe persoane vorbesc deschis despre infertilitate, se implica in actiunile noastre iar campania capata mai multe "chipuri". [floare]

Am scris un articolas pe blog http://infertilitate.com/2010/12/11/sos ... timisoara/ , va fi updatat pe masura ce vom primi noi amanunte si imagini. Deocamdata doua imagini de la event:

Imagine

Imagine

In aceasta a doua imagine, timisoreanca Chocolate prezinta activitatile SOS Infertilitatea.

<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 11:43 am

Chocolate scrie:
Impresia mea principala este foarte buna, a fost un inceput de campanie bine pus la punct. Au fost invitati cadre medicale (atat ginecologi, cat si medici de familie, psihologi, biologi), reprezentanti ai autoritatilor (vice-primarul Timisoarei mentionat mai sus) si ai organizatiei "Salvati Copiii", pe langa noi, SOSI. Temele mentionate in articol (a caror ordine de desfasurare nu o stim inca fiind vorba, in principiu, de anul viitor) vor fi abordate in cadrul mai multor dezbateri cu public, deschise oricui vrea sa ia parte, si vor avea forma unor discutii neoficiale doctori - pacienti. Este posibil ca prima dezbaterea sa fie aceasta, in care suntem noi implicati, si sper ca oamenii (de pe strada sau membri, voluntari si simpatizanti SOSI) sa vina in numar mare (nu vor exista invitatii, va rog sa retineti ca dezbaterile se adreseaza TUTUROR).

Da, am scris si noi pe blog, una dintre primele dezbateri din aceasta serie va avea ca subiect infertilitatea, iar Asociatia SOS Infertilitatea va fi partener.

Va trebui sa ne organizam, sa facem materiale promotionale, prezentare power point etc., dar este o foarte buna ocazie sa se instituie un dialog intre medici si pacienti, sa simta persoanele afectate de infertilitate din Timisoara ca se intampla ceva, ca li se da ocazia sa vorbeasca, ca nu e un subiect complet ignorat.

Dar trebuie facuta multa publicitate evenimentului, sa afle populatia locala de el. Noi vom activa baza noastra de date, platforma web si retelele sociale, dar trebuie lucrat si de catre organizatori in plan local.

<<

mihaele

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 2:05 pm

Bravo fetelor felicitari! incet incet ne vom face auzite. [floare]
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh
<<

Loredana

Mesaj Sâm Dec 11, 2010 8:23 pm

Chocolate :ymhug: .Multumim pentru implicare. [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Dum Dec 12, 2010 12:49 pm

Fotografii de la eveniment:

Dr. Daniel Bran:
Imagine

Dr. Florin Dorneanu:
Imagine

Reprezentanta "Salvati Copiii":
Imagine

Dl. Sorin Grindeanu, viceprimar al orasului Timisoara, care a marturisit ca si cuplul sau s-a confruntat cu infertilitatea, pe care a invins-o:
Imagine

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Dum Dec 12, 2010 12:51 pm

Dna Liliana Dorneanu, manager al Clinicii President:
Imagine

Dl prof. dr. Ioan Munteanu, "parintele" primului bebe-FIV din Romania, nascut in 1996:
Imagine

Dl prof dr. Doru Anastasiu, Decanul Facultatii de Medicina din Timisoara:
Imagine

Fotografie de grup - dna Liliana Dorneanu, dr. Florin Dorneanu, Claudia si Sabina de la SOS Infertilitatea, dr. Lavinia Bran, dr. Daniel Bran si dna Corina Gluhovschi, organizatoarea evenimentului:
Imagine

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Lun Dec 13, 2010 12:34 pm

Re: SOS Infertilitatea la Gala GYNATAL, Timisoara. FOTO!

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Lun Dec 13, 2010 4:54 pm

Misiune indeplinita cu succes, multumim Sabina si Claudia. [floare] [floare] Acum trebuie sa ne organizam pentru conferinta dedicata din ianuarie, care va fi strict pe infertilitate. Vom reveni cu amanunte!

<<

Mademoiselle PasDeChance

Mesaj Lun Ian 03, 2011 1:15 pm

Conferinta despre infertilitate de la Timisoara va avea loc sambata 29 ianuarie. Vor participa medici, un biolog, un psiholog si reprezentatnti ai Asociatiei SOS Infertilitatea. Prima parte va fi conferinta, prezentare de informatii, iar a doua parte va fi dialog cu publicul, intrebari si raspunsuri.

<<

Chocolate

Mesaj Lun Ian 10, 2011 3:31 pm

Daca mai e valabila data de 29, eu voi fi acolo. ;)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Mar Ian 11, 2011 12:39 pm

Da, Chocolate, data event-ului Gynatal este fixata pentru 29 ianuarie. Mai avem confirmata participarea altor voluntari din Timisioara si chiar din imprejurimi (o membra a forumului va veni de la Oradea). Daca mai sunt persoane interesate care citesc aici - nu e obligatoriu sa confirmati participarea, intrarea va fi libera. Vom reveni cu amanunte concrete cand le vom afla.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Vin Ian 14, 2011 9:40 am

Gynatal a inceput sa comunice pe eveniment: http://www.roportal.ro/evenimente/works ... _fund.html

Campania de dezbateri publice desfasurata sub genericul "Sanatatea – fundamentul viitorului meu!" debuteaza sambata 29 ianuarie, de la orele 12:00 la Casa Adam Muller Guttenbrunn.

Tematica abordata in cadrul primei dezbateri, la care publicul are acces liber si unde se vor putea pune intrebari specialistilor, vizeaza Infertilitatea.

Vor raspunde intrebarilor din public, dar vor sustine si informari in ceea ce priveste Infertilitatea medici specialisti in obstetrica ginecologie, biologi, psihologi si geneticieni.

Dezbaterile Campaniei "Sanatatea – fundamentul viitorului meu" se bazeaza pe implicarea oamenilor care au posibilitatea de a adresa intrebari directe specialistilor, dar si sa primeasca informatii care sa le permita sa priveasca si sa abordeze din perspective noi sanatatea lor si a famililor.

Cei prezenti, de asemenea au posibilitatea de a propune si tematici care ii intereseaza. In acest scop au la dispozitie adresa de e-mail: office@maternitate-privata.ro sau office@infertilitate-timisoara.ro sau numarul de telefon 0256/240250.

Campania "Sanatatea-fundamentul viitorului meu!" se alatura campaniei nationale "Infertilitatea este o boala" pentru o maxima vizibilitate a acestei cauze si pentru a stopa fenomenul prin care infertilitatea a devenit un subiect tabu, greu de abordat; iar societatea romaneasca trebuie sa accepte ca infertilitatea nu este un capriciu, nici o rusine, ci o conditie medicala, care necesita sprijin si empatie.

Dezbaterile incearca sa acopere absenta informatilor medicale de specialitate coerente in randul populatiei si vine in sprijinul medicilor pentru a combate informatile eronate, sosite pe diverse canale. De asemenea, campania militeaza pentru importanta preventiei in locul eforturilor de a trata. Tinerii parinti sunt pregatiti corespunzator, sunt orientati in ceea ce priveste starea de graviditate, nasterea si starea noului nascut.

Cand oamenii primesc informatiile pe care le cer si de care au nevoie, sfaturi directe, fara retete preconcepute, nivelul de intelegere in randul populatiei sporeste, exigentele in privinta actului medical vor fi intelese, justificate si intemeiate.

Dezbaterile campaniei ofera acces populatiei la informatie medicala de ultima ora, la investigatii ca un drept al fiecarui cetatean, dar si posibilitatea medicilor si al celor implicati in actul medical de a le face cunoscute pe intelesul oamenilor si de a-i indruma sa aplice corect conduitele de preventie si tratament pentru a nu se expune riscurilor inutile si de a nu fi vulnerabili in fata celor care nu inteleg sa practice medicina ca stiinta in sprijinul omului.

Dezbaterile publice vor fi sustinute de specialisti recunoscuti, au acces liber si se adreseaza tuturor celor care doresc sa fie informati.

Initiatorii Campaniei "Sanatatea-fundamentul viitorului meu!" (Asociatia Medicala Gynatal, Agentia de evenimente Life Style) isi doresc sa atraga in acest proiect cat mai multi factori de decizie, parteneri cu impact la nivel social, in vederea atingerii scopului propus: informare, constientizare. In acest scop proiectului s-au alaturat: SOS Infertilitatea Romania, Asociatia Salvati Copii, U.M.F Timisoara si mass-media.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Următorul

Înapoi la Conferinte, workshop-uri, seminarii.