Campania 2% in 2011. Va multumim!

Campaniile 2% din 2010 pana in prezent
simi

Re: Ultima strigare!

Mesajde simi » Mar Mai 10, 2011 12:10 pm

SUNT NOUA PE FORUM.
VREAU SA AJUT CU 2%.
CUM PROCEDEZ?
pOATE IMI DATI SI CEVA INDICATII LA COMPLETAREA ACELUI FORMULAR.
aM INTELES CA SE COMPLETEAZA UN FORMULAR.

GIANINA

Mesajde GIANINA » Mar Mai 10, 2011 12:26 pm

eu am directionat anul trecut catre SOSI, trebuie sa repet actiunea sau ramane valabil?
05.2008 laparoscopie-aderente multiple, 03.2009 IA1-sarcina oprita in evolutie,09.2009 IA2-nereusita, 06.2010 IA3-SEU, 08.2011 inceput protocol lung FIV-SEU natural, 11-12.2011 FIV 1- punctie 9.12.2011,13ovocite,ET14.12.2011 cu blastocisti, test 23.12.2011 - hiperstimulare ovariană gravă

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Mai 10, 2011 12:36 pm

Actiunea se repeta anual. Deci, trebuie sa repeti operatiunea de anul trecut. Completat formular cu datele SOSI, atasat fisa fiscala, mers la Administratia finantelor publice din zona ta. Grabeste-te, mai sunt doar cateva zile!

Toate amanuntele si declaratiile precompletate sunt aici: http://infertilitate.com/doilasuta/ Exista acolo si adresele administratiilor fiscale din tara.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mai 11, 2011 10:53 am

Inca cinci zile. Gata, n-o mai lalaitzi. :) Si nu mai puteti trimite la sediul SOSI, e prea tarziu, bagati direct la administratiile financiare, aveti adresele in link http://infertilitate.com/doilasuta/ . Asta e pedeapsa pentru lenesi si procrastinatori, categorie in care raportez cu smerenie ca ma inscriu. :ymblushing:

Cand eram in Romania am directionat 2% in fiecare an, dar n-am facut-o niciodata mai devreme de cu trei zile inainte de deadline. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

GIANINA

Mesajde GIANINA » Mie Mai 11, 2011 2:52 pm

am depus si eu azi,din nou...nu inteleg de ce trebuie in fiecare an sa depun declaratia, daca nu imi schimb optiunea?
am incercat la serviciu sa "conving" sa depuna catre organizatia noastra, nu prea am reusit ca nu am eu calitati din astea,din pacate, dar nici nu si-au depus nimic. unde se duc cei 2% ai lor?
Mult succes in continuare!
05.2008 laparoscopie-aderente multiple, 03.2009 IA1-sarcina oprita in evolutie,09.2009 IA2-nereusita, 06.2010 IA3-SEU, 08.2011 inceput protocol lung FIV-SEU natural, 11-12.2011 FIV 1- punctie 9.12.2011,13ovocite,ET14.12.2011 cu blastocisti, test 23.12.2011 - hiperstimulare ovariană gravă

aldina

Mesajde aldina » Mie Mai 11, 2011 4:52 pm

eu am dat anul trecut la SMURD. voiam sa dau tot la ei dar n-am apucat, poate e mai bine, o sa va dau voua ! [floare] eun nu am probleme dar nici nu vreau sa-mi imaginez ce ar fi insemnat sa nu fi putut avea copii ! copilasi sanatosi va urez tuturor!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Mai 11, 2011 4:55 pm

Aldina, e foarte important ca si oamenii care nu au problemele noastre sa le inteleaga si sa ne inteleaga si ajute si sprijine. Eu iti multumesc anticipat pentru tot sprijinul si sper ca vei ajunge sa depui declaratia cu 2% pentru SOSI in timp util. [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 12, 2011 8:07 am

Multumim tuturor! @};-

GIANINA scrie:am depus si eu azi,din nou...nu inteleg de ce trebuie in fiecare an sa depun declaratia, daca nu imi schimb optiunea?
am incercat la serviciu sa "conving" sa depuna catre organizatia noastra, nu prea am reusit ca nu am eu calitati din astea,din pacate, dar nici nu si-au depus nimic. unde se duc cei 2% ai lor?
Mult succes in continuare!

Gianina, trebuie sa depui anual declaratia pentru ca platesti impozit in fiecare an. :)

Si, tocmai, ai dreptul sa iti schimbi optiunea cui sa directionezi, cei mai multi directioneaza din principiu spre marile ONG-uri de tipul Fundatia pentru SMURD, Crucea Rosie, Salvati Copiii s.a., dar la un moment dat se pot atasa real de un ONG mai targetat si mai mic, asa, ca noi. :)

Doar 20% dintre contribuabili isi exercita dreptul de a directiona cei 2% din impozit. "Unde se duc cei 2% ai celorlalti"? La bugetul de stat, fara ca cel care cotribuie (exceptand cazul in care este politician!) sa aiba un control asupra destinatiei lor.

Deci fiecare contribuabil a platit in 2010 cate 16% din toate veniturile sale impozit la stat. Banii sunt deja prelevati din salariu, lunar, deci sunt deja in contul statului. Acum contribuabilul are dreptul sa zica "ok, ok, statule, ti-am platit suma respectiva ca impozit anul trecut, dar acum eu vreau ca tu sa dai 2% din ce ti-am platit unui ONG ales de mine". Iar statul se executa. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Omul este un animal care amâna. :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 12, 2011 9:18 am

Doar 20% dintre contribuabili isi exercita dreptul de a directiona cei 2% din impozit.

...iar aproape jumatate dintre ei o fac in ultima saptamana.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 13, 2011 9:36 am

Toate ca toate, dar saptamana asta n-ati fi vrut sa fiti la coada la posta IN SPATELE uneia din voluntarele din nucleul SOSI. :D

Am primit aproape 200 de declaratii la sediu (desi cei mai multi dintre sustinatori le-au depus direct - speram!), le-am triat, am cautat adresele administratiilor financiare respective, am pus in plicuri, am scris adresele, ni le-am impartit intre noi. Asta a fost partea usoara. Nu vreti sa stiti insa ce inseamna sa pui la posta cate 30 - 40 de scrisori recomandate, cu borderou.

Deci le prezentam scuze celor care erau in spatele nostru la coada de la posta! :ymblushing:
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mireille

Mesajde mireille » Vin Mai 13, 2011 11:15 am

SOSI [floare] [floare] [floare] :ymhug:

Loredana

Re: Doar pana luni!

Mesajde Loredana » Vin Mai 13, 2011 2:22 pm

:ymblushing: Eu credeam ca azi e ultima zi asa ca mi-am somat sotiorul sa le faca odata pe cele de la colegii lui...ma scuz si eu acum ca am stat pana la final...In total depus borderou si 11 declaratii.Sa fie cu noroc!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Re: Doar pana luni!

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mai 14, 2011 11:52 am

In principiu, 15 mai e ultima zi, dar cum anul asta pica dumica, se pot depune si luni 16.

http://infertilitate.com/doilasuta/

Si azi exista persoane care vor suferi daca vor avea nesansa de a se afla la coada la posta dupa voluntarele SOSI, operatiunea "borderoul" continua. :D
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Completati azi si puneti la posta luni!

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mai 15, 2011 5:43 am

Campania 2% pentru SOSI se apropie de final, le multumim si animalelor care vor stapani mici si care au facut campanie pe Facebook:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Ultima zi pentru 2%. De maine, banii raman la stat.

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 16, 2011 9:26 am

Ultima zi din operatiunea "borderoul", azi una din voluntarele SOSI face naveta cu ultimele formulare completate, primite la sediu, intre administratiile financiare si oficiul postal. Iar dupa-amiaza are punctia ovocitara, ii uram mult noroc! %%- @};- %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Campania 2% s-a incheiat. Va multumim!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 16, 2011 10:02 pm

Campania 2% pe anul 2011 s-a incheiat, formularele nu mai pot fi depuse. Va multumim tuturor celor care ne-ati sustinut, indiferent daca sunteti sau nu afectati de infertilitate! @};-

Viramentele de la trezorerii ne vor parveni in octombrie - decembrie, pana atunci vom functiona din fondurile 2% atrase in 2010 (echivalentul a 3.333€) si din donatii si sponsorizari punctuale, toate anuntate public pe topicul "fundraising".

Transparenta va continua sa ramana un principiu de baza pentru SOS Infertilitatea, nu avem ce sa ascundem; dimpotriva, suntem mandre ca obtinem rezultate notabile indiferent de cat de firave sunt resursele noastre financiare. Forta noastra o reprezinta resursele umane.

Va multumim pentru incredere si sprijin.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 19, 2011 7:57 am

Va anuntam ca Asociatia SOS Infertilitatea a achizitionat domeniul www.doilasuta.net si pentru campania de anul viitor vom crea website separat, pentru a avea o vizibilitate maxima.

Ca o concluzie, noi suntem multumite de cum s-a desafasurat campania de anul acesta. Desi doar la toamna "se numara bobocii", noi stim ca am facut tot ce tinea de noi pentru ca mesajul sa ajunga la public.

Multumim mult TUTUROR celor care s-au implicat in aceasta campanie! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 02, 2011 4:42 pm

Un articol de sinteza despre cei opt ani de cand exista posibilitatea de a directiona 2% din impozit pentru un ONG in Romania: http://www.stiriong.ro/pagini/prevedere ... elor-8.php

Fragmente:

Instrumentul 2% s-a dovedit a fi cea mai dinamica resursa de venit pentru organizatiile neguvernamentale, reusind ca in decursul a 6 ani de implementare (2004 – 2009) sa mobilizeze pentru sectorul ONG aproximativ 80 mil. Euro (plecand de la 1,5 mil in primul an de implementare). Raportul FDSC Sectorul neguvernamental – profil, tendinte, provocari prezinta dinamica anilor 2004 – 2009 a directionarilor 2% si reliefeaza dinamica cresterilor veniturilor colectate prin acest instrument: 2004 – 1,5 mil Euro, 2005 – 3 mil Euro, 2006 – 8,5 mil Euro, 2007 – 14,7 mil Euro si 30 mil Euro in anul 2008. In anul financiar 2009 au fost colectate aproximativ 29 mil. Euro, o suma similara cu cea colectata in anul 2008, aspect ce se datoreaza scaderii veniturilor financiare ale cetatenilor, numarul contribuabililor care au directionat fiind acelasi.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 02, 2011 4:43 pm

Propuneri de imbunatatire

Dupa 8 ani de la promovarea acestui mecanism si mai bine de 5 ani de implementare, se resimte nevoia de a se realiza o evaluare a acestui mecanism, de a corecta sau a elimina unele bariere identificate intre timp dar si de a dezvolta o strategie comuna pe acest domeniu. Principalele probleme pe agenda sectorului ar putea fi:

- Clarificarea situatiei in care contribuabilii pot utiliza formulare pretiparite cu datele organizatiei precum si neacceptarea de catre admnistratiile financiare a declaratiilor depuse prin plic sau posta de catre alte persoane decat contribuabilii sau primirea in acelasi plic a mai multor declaratii. In multe cazuri organizatiile distribuie formulare pretiparite catre cetateni si le colecteaza de la acestia urmand a le depune in numele acestora. Aceste practici au fost considerate de catre MFP a incalca principiul confidentialitatii relatiei contribuabil – organizatie si printr-o circulara in anul 2009 si 2010 au fost eliminate aceste directionari.

- Publicarea de catre Ministerul Finantelor Publice a listei beneficiarilor care au primit peste 5000 Euro echivalent RON din surse 2%. Aceasta promunere a fost sustinuta de sectorul ONG inca din anul 2004 dar la acea vreme nu a fost adoptata.

- Identificarea unui mecanism care sa asigure corectitudinea directionarilor si in special a abuzurilor unor angajati, sindicate, etc asupra contribuabililor de a directiona catre anumite organizatii.

- Promovarea unor conditii (obligatii) de transparenta cu privire la cheltuirea sumelor colectate din 2%. Aceste conditii pot consta in depunerea unor situatii contabile speciale, distingerea in contabilitate a cheltuirii acestora, depunerea unui raport de activitate (conditii ce pot exista in functie de valaorea sumei colectate).

- Extinderea prevederii 2% si la deductibilitatea actelor de sponsorizare. Activitatea de colectare a 2% se realizeaza cu preponderenta in lunile aprilie – mai iar resursele financiare se primesc de la administratiile financiare in lunile septembrie – octombrie. Posibilitatea de a putea asimila directionarile si sponsorizarile efectuate de catre cetateni pe parcursul anului ar contribui si la cresterea actului filantropic si la increderea cetatenilor in societatea civila.

- Dezvoltarea unui mecanism prin care contribuabilul poate sa verifice daca a fost sau nu realizata directionarea. Au fost identificate situatii in care directioanrile nu au fost operate de catre administratiile fiscale.

- Dezvoltarea unui fond special constituit din sumele care nu au fost directionate catre entitati eligibile, nu aveau datele fiscale mentionate corect in declaratii pentru sprijinirea de campanii ale organizatiilor neguvernamentale sau pentru proiecte de promovare a mecanismului 2%.

- Identificarea impreuna cu diversi finantatori dar si cu autoritatile guvernamentale a unor surse de finantare in acest sector poate fi un subiect de advocacy pe termen lung (includerea ca activtiati eligibile pe diferite programe de finantare, inclusiv fondurile structurale – Masura 3.3 POSDRU, program de finanatare sustinut de Fondul National Cultural sau SGG, etc).

- Realizarea unei cercetari si analize de impact a acestui mecanism de finantare poate sa ofere mai multe solutii si oportunitati de dezvoltare in continuare a acestui demers.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 1:26 pm

Un obiectiv pe termen scurt al Asociatiei SOS Infertilitatea este realizarea site-ului dedicat operatiunii 2% - www.doilasuta.net

Speram ca acesta sa fie gata la inceputul anului viitor, astfel incat in primavara, cand incepe campania 2%, sa fim foarte vizibili si organizati.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie