Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

Vrem SA PUTEM adopta copii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:34 pm

Imagine

Sectiunea dedicata adoptiei pe blogul SOS Infertilitatea.

Pagina Facebook dedicata campaniei "Vrem SA PUTEM adopta copii!"

Imagine

Imagine

Imagine

Later edit: Am comasat cele doua subiecte despre adoptie care existau pe forumul SOS Infertilitatea, pentru ca discutiile sa nu se deruleze in paralel.

Campania "Vrem sa putem adopta copii!" desfasurata de Asociatia SOS Infertilitatea va continua si dupa adoptarea legii, caci lucrurile nu se vor simplifica foarte mult in mod efectiv.

Adoptia si reproducerea umana asistata medical nu se exclud; dimpotriva, destul de des se completeaza. Mentionam ca in nucleul Asociatiei “SOS Infertilitatea” exista persoane care au devenit deja parinti prin adoptie sau spera sa devina.

Adoptia reprezinta o alta modalitate de a deveni parinte. Femeia – si, implicit, partenerul ei – nu are sansa de a trai experienta sarcinii si a nasterii, insa adoptand un copil devine mama, ceea ce ii poate aduce satisfactii depline, ei si tatalui.

Ne-am dori insa ca aceasta procedura sa nu fie atat de complicata si de cronofaga, sa se respecte interesul superior al copilului, dar si drepturile parintilor adoptatori. Din aceasta perspectiva, Asociatia SOS Infertilitatea isi propune sa activeze civic in sfera adoptiei in Romania.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Despre adoptie

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:35 pm

Daca va ganditi sa incepeti o procedura de adoptie (destul de lunga si birocratica, din pacate: inarmati-va cu multe rabdare!), va sunt utile informatiile existente pe site-ul Oficiului Roman pentru Adoptii: http://www.adoptiiromania.ro/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:36 pm

Un articol despre chinul administrativ prin care trec persoanele ce doresc sa adopte: http://smartwoman.hotnews.ro/despre-ado ... mania.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:39 pm

Chestionarile pe care Asociatia SOS Infertilitatea le-a adresat Oficiului roman pentru Adoptii referitor la posibilitatea ca cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sa poata adopta copii din Romania.

1. (februarie 2010) http://infertilitate.com/2010/02/24/cet ... ea-curand/

2. (februarie 2011) http://infertilitate.com/2011/02/09/cet ... ii-romani/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:40 pm

Un reportaj cutremurator despre situatia copiilor abandonati din Romania: http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te ... tatul.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:44 pm

Astazi, 9 martie, Guvernul anunta un proiect de lege menit a simplifica procedura de adoptie.

Transcrierea declaratiei de presa pe site-ul Guvernului: http://www.guv.ro/declaratii-de-presa-s ... 12558.html

O stire de sinteza la ProTV: http://stirileprotv.ro/stiri/social/pro ... icate.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:45 pm

Declaratie de presa sustinuta de secretarul de stat la Oficiul Român pentru Adopţii, Bogdan Panait:

Bogdan Panait: Bună ziua. Astăzi este de fapt rezultatul unei munci de circa doi ani de zile, doi ani în care am consultat, în repetate rânduri, toţi actorii implicaţi în procesul de adopţie, începând cu directorii de direcţii, cu cei care lucrează în serviciile specializate. Pe de altă parte, este începutul unui drum, este finalul unui drum şi începutul unui alt drum în care am înfiinţat Corpul de Control al Oficiului Român pentru Adopţii tocmai pentru a supraveghea şi analiza modalitatea în care se aplică legea. Pe de altă parte, am reuşit, printr-o hotărâre de guvern, să înfiinţăm la nivelul fiecărui direcţii de asistenţă socială şi de protecţie a drepturilor copilului din cadrul consiliilor judeţene, deci cele 47, o structură specializată în adopţie şi post-adopţie. Această structură are doi asistenţi sociali, doi psihologi şi un jurist - este structura standard - structură care va fi instruită în circa doi ani de zile, cu experţi români şi străini, în aşa fel încât în următorul timp să avem un sistem coerent de adopţie şi post-adopţie la nivelul ţării şi un sistem profesionist. Ce aduc nou modificările? După cum ştiţi, noi am mai ieşit în presă şi am discutat aceste lucruri. Am redefinit noţiunea de adopţie internă şi internaţională precizând practic ce înseamnă domiciliul şi reşedinţa - am clarificat acest lucru - care vine în sprijinul familiilor. Pe de altă parte, am corelat legislaţia cu noul Cod Civil adoptat, am introdus acea prevedere de care am vorbit foarte mult şi care a fost foarte mult discutată, proba ADN-ului pentru cei care recunosc un copil dintr-o legătură extraconjugală, şi care, sigur, este o acţiune premergătoare recunoaşterii soţiei şi adoptabilităţii copilului. De asemenea, un lucru care iarăşi trebuie subliniat: am găsit soluţii pentru anumite categorii de copii ca ei să fie mai repede declaraţi adoptabili, deci, să fie la vârste mai mici adoptaţi aşa cum doresc foarte multe familii de români. Astfel, pentru copiii care au părinţi necunoscuţi, nu e nimeni pe certificatul de naştere mai simplu, ei pot fi declaraţi adoptabili la 30 de zile după obţinerea certificatului de naştere. De asemenea, un lucru care este foarte important: am reglementat situaţia copiilor ai căror părinţi, timp de un an de zile, manifestă dezinteres faţă de situaţia lor, chiar dacă sunt în cadrul sistemului de protecţie, în aşa fel încât, după un an de zile, ei să poată fi declaraţi adoptabili. Vrem deci să micşorăm durata de staţionare a copilului în sistemul de protecţie. Vreau să vă fac o precizare, şi anume că astăzi, în centrele de plasament, un copil de circa 6 ani şi jumătate în asistenţă maternală stă circa 5 ani, deci, perioadă în care el clar rupe legătura cu familia şi posibilitatea de reintegrare se diminuează foarte mult. Ca să eliminăm acest risc, să stea foarte mult în sistem am introdus această clauză, în aşa fel încât, după un an de zile, dacă părinţii sunt dezinteresaţi de situaţia copiilor, dacă nu manifestă niciun interes faţă de copilul respectiv el poate să fie declarat adoptat. Am introdus şi am clarificat perioada de monitorizare a adopţiei timp de doi ani şi aici am introdus serviciile pe care le putem acorda în această perioadă în aşa fel încât să venim în sprijinul familiei şi să avem garanţia că adopţia a fost una reuşită. Şi aici vreau să fac precizarea legată de un lucru destul de discutat privind aceea reticenţă pe care o au multe familii româneşti atunci când trebuie să-i spună copilului că este adoptat. Noi milităm pentru acest lucru, recomandăm acest lucru şi dăm consiliere şi sprijin pentru familiile care au nevoie de consiliere când îi spun copilului că este adoptat. Sunt câteva dintre măsurile esenţiale pe care le-am pregătit. Desigur, legea a fost postată pe site-ul nostru, va fi din nou afişată. Ea va urma parcursul şi va merge în discuţia Parlamentului în aşa fel încât să poată să intre cât mai repede în vigoare. Un lucru foarte important pe care vreau să vi-l precizez este că ne-am asumat ca Oficiul Român pentru Adopţii, fără să ceară vreun post în plus, să preia o parte din potrivirea teoretică dintre copil şi familie. Ce urmărim prin acest lucru? Să mărim numărul de adopţii, să avem o imaginea mai clară a sistemului şi a modalităţii în care se face adopţia, pe de o parte, iar pe de altă parte, să venim în sprijinul familiilor - şi aici fac o paranteză: sunt familii care au 2-3 atestate deschise, deci, 2-3 ani de zile în care nu au fost niciodată solicitaţi să vadă un copil, şi acest lucru vrem să-l reglementăm - intenţia noastră este să mărim numărul de adopţii, intenţia noastră este să mărim numărul de copii adoptabili, intenţia noastră este să venim în sprijinul familiilor care vor să adopte copii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:46 pm

Reporter: Câţi copii au fost adoptaţi anul trecut şi câţi sunt în centrele de plasament? Câţi aşteaptă să fie adoptaţi?

Bogdan Panait: În medie, sunt circa 1.200 de copii adoptaţi. Anul trecut însă, numărul lor a crescut şi nu numai. În ultimii doi ani a avut un trend ascendent şi au ajuns în jur de 1.700 de copii.

Reporter: Dintr-un total de ?

Bogdan Panait: Dintr-un total circa de 67.000 în sistem, dintre care 22.000-23.000 de copii sunt în centrele de plasament şi vă spuneam cât stă acolo durata medie şi circa 20.000 de copii la asistenţi maternali, unde iarăşi stau circa 4,5-5 ani.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:46 pm

Reporter: Aţi menţionat că nu există schimbări în ceea ce priveşte adopţiile internaţionale. Aş vrea să vă întreb de un caz specific. Dacă o familie de români, care este stabilită în altă ţară, Spania, Italia, poate acum să adopte un copil din România?

Bogdan Panait: Nu, numai pe etapele adopţiei internaţionale. Numai pe adopţie internaţională se poate, dar de România, nu. La România sunt nişte clauze foarte clare. Deci, trebuie să aibă domiciliul aici, practice, sau în ultimul an să facă dovada că domiciliază de un an în România.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:47 pm

Reporter: Când un copil este adoptat de către o familie, în general, înainte trebuie întrebaţi părinţii lui naturali, dacă sunt de acord, dacă au vreo obiecţie sau nu, şi se ajunge până şi la rude de gradul 3 sau 4, cu aceste interogări. Există vreo modificare în acest sens?

Bogdan Panait: Da. Este exact ceea ce vă spuneam, că într-un an de zile, direcţia de asistenţă socială trebuie să găsească toate aceste posibilităţi de reintegrare a copilului, şi dacă, după un an de zile, constatăm că nu există sau că există un dezinteres pentru copilul respective, după ce au fost identificate, atunci copilul este declarat adoptabil.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2011 10:48 pm

Reporter: Cum definiţi dezinteresul?

Bogdan Panait: Simplul contact. Avem nişte studii şi probabil că o să le dăm în curând publicităţii când vor fi finalizate...

Reporter: Daţi-ne un exemplu concret.

Bogdan Panait: Vă dau exemplul imediat. Unde am constatat că o mare parte, un mare procent din copiii care sunt în sistem sunt contactaţi o dată pe an - contactul acesta poate să fie şi un contact telephonic, deci acolo sigur este un dezinteres, sigur că familia respectivă este dezinteresată de copilul respectiv.

Reporter: Şi ce ar trebui să facă familia ca să nu fie considerat dezinteres? Unde este graniţa?

Bogdan Panait: Familia, în momentul în care un copil intră în sistemul de protecţie el are un manager de caz, are un program de intervenţii. În acel program este prevăzut şi contactul cu familia şi serviciile pe care le poate acorda sistemul în cadrul comunităţii. Este un lucru mult mai complex şi nu ştiu dacă pot să intru să intru acum foarte mult în amănunte. În momentul în care familia nu participă la acest program, nu contactează, îşi schimbă domiciliul, are alţi copii în sistemul de protecţie, este o familie dezbinată, trăieşte din ajutor social de ani de zile, nu are nicio perspectivă de integrare socială, nu are nicio dorinţă să-şi reia copilul în familie, este un lucru care poate fi luat în considerare.

Reporter: Şi în privinţa probelor ADN, care este diferenţa între ceea ce aţi spus în proiectul de lege acum şi ce se întâmplă în prezent?

Bogdan Panait: În prezent este că nimeni nu cere proba ADN.

Reporter: Şi acum este obligatoriu?

Bogdan Panait: Va fi pentru aceste cazuri.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Mar 10, 2011 8:59 am

Felicitari pentru implicare! Foarte utile articolele. [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 10, 2011 9:12 am

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 10, 2011 3:41 pm

http://www.adoptiiromania.ro/images/cus ... 202011.pdf

ŞEDINŢĂ DE GUVERN
COMUNICAT DE PRESĂ II

Guvernul a aprobat astăzi modificarea şi completarea legii privind regimul juridic al adopţiilor, pentru a veni în sprijinul familiilor care doresc să facă adopţii şi pentru reintegrarea cât mai rapidă a copiilor adoptabili într-un mediu familial.

„Executivul a decis, la solicitarea expresă a primului-ministru, să fie menţinute reglementările în vigoare privind adopţiile internaţionale. Cu alte cuvinte, modificările şi completările adoptate astăzi vizează doar cererile de adopţie internă”, a precizat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.

Cadrul juridic în materie de adopţie a fost revizuit în sensul redefinirii noţiunilor de adopţie internă şi adopţie internaţională şi introducerii criteriului reşedinţei familiei care adoptă în locul criteriului domiciliului. De asemenea, o serie de dispoziţii care vizează condiţiile de fond ale adopţiei au fost corelate cu noul Cod Civil, a explicat, la rândul său, Bogdan Panait, secretar de stat în cadrul Oficiului Român pentru Adopţii (ORA).

De asemenea, noile reglementări oferă soluţii pentru ca anumite categorii de copii, cum este cazul celor cu părinţi necunoscuţi, să poată fi mai repede adoptaţi. Astfel, copiii cu părinţi necunoscuţi pot fi declaraţi adoptabili după 30 de zile de la emiterea certificatului de naştere.

Este reglementată, de asemenea, situaţia copiilor aflaţi în sistemul de protecţie socială faţă de care părinţii manifestă dezinteres timp de un an, astfel încât aceşti copii să poată fi declaraţi adoptabili după un an în care direcţia de asistenţă socială constată clar că nu a existat nicio legătură între copil şi familia biologică şi că nu există posibilităţi de reintegrare a lui.

O altă reglementare importantă aprobată de Guvern se referă la introducerea probei ADN-ului în cadrul procedurii de încuviinţare a adopţiilor unor copii care provin din relaţii extraconjugale ale soţilor.

Actul normativ introduce, totodată, o perioadă de monitorizare post-adopţie de doi ani, în care se asigură şi consiliere familiei pentru a avea garanţia unei reintegrări reuşite a copilului adoptat într-un mediu familial.

Proiectul de lege a fost trimis Parlamentului spre aprobare în procedură de urgenţă.

Biroul de presă
GUVERNUL ROMANIEI
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Mar 10, 2011 8:24 pm

67.000 de copii potential adoptabili si doar 1200-1700 adoptati pe an!

Dar Romania nu permite cetatenilor SAI care isi exercita dreptul de libera stabilire pe teritoriul Uniunii Europene sa adopte copii din Romania!

Mi-e lehamite!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mar 11, 2011 6:52 am

Adolescenţii din centrele de plasament din Iaşi descriu bătăile sistematice pe care le încasează de la educatori şi agresiunile copiilor mai mari asupra celor mai mici.

Articolul integral, aici: http://www.evz.ro/detalii/stiri/povesti ... 23708.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Mar 11, 2011 10:58 am

Nu am putut citi tot articolul. Mi s-a facut pielea de gaina efectiv. E oribil ce se intampla SI STATUL NU FACE NIMIC CA SA SCHIMBE SITUATIA ACESTOR COPII. Sunt atat de multi parinti care vor sa adopte SI NU POT. Imi vine sa urlu :((
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mar 12, 2011 4:24 pm

Imagine
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mar 12, 2011 4:25 pm

Raspunsul Romaniei: NU! Nu, cetateni romani, nu se poate. Duceti-va si adoptati din China!

elena11

Mesajde elena11 » Lun Mar 14, 2011 10:41 pm

Locuiesc în Franta si Sunt si eu f hotarâta sa adopt în România iar barajul imposibil de crezut al incompetentei legislative din românia nu ma dezarmeaza complet (înca!) si am întentia de a face ceva EFICACE ! înainte sa îmbatrânesc de tot si sa “depasesc vârsta” daca o fi vreo vârsta limita, pâna se catadicsesc sa se miste … mai trist e ca acesti copii PRIZONIERI ai sistemului incompetent si corupt devin adulti si sunt privati total de familie ascendenta pe toata viata lor !!!!
Comunitatea europeana a pus presiune pentru deschiderea adoptiilor internationale … fara reusita
Ce ziceti de o Petitie la Guvern sau de dare în judecata caci ca si români ! ne priveaza de dreptul constitutional al oricarui român si anume de a adopta ca orice alt român de oriunde ar fi!
Sau o sesizare a CE ?
Nu am forst preveniti ca alegând sa locuim în afara Ro ne pierdem dreptul de adoptie!
Ce ziceti ? Ati avea curajul sa facem o miscare de genul asta???
Elena

Înapoi la “Adoptie.”