Proiect de lege RUAM cu tert donator [abandonat].

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Vom avea o lege RUAM? Se incearca pentru a sasea oara!

Post by N.C.B. » Wed Mar 21, 2012 6:01 am

SOS Infertilitatea wrote:Ca la noi: desi anuntat cu surle si trambite, prin conferinta de presa, noul proiect de lege, elaborat de Comisia pentru Drepturile Omului de la Senat, nu a trecut.

A trecut in mod tacit forma initiala, proiectul de lege propus de Guvern / MS, deci ne-am intors de unde am plecat.

...Ce-am mai putea zice?!
Nu mai e nimic de zis.

Proiectul asta de lege se naste mai greu decat copilul biologic al unei femei cu AMH 0,1 care s-a nimerit sa se indragosteasca de un azoospermic.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Wed Mar 21, 2012 11:28 pm

Proiectul asta de lege se naste mai greu decat copilul biologic al unei femei cu AMH 0,1 care s-a nimerit sa se indragosteasca de un azoospermic.
Ce dreptate ai ... :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Oligoastenospermie severa

Claudia R

Re: Proiectul de lege RUAM cu tert donator (la Senat).

Post by Claudia R » Mon Mar 26, 2012 7:33 pm

doresc sa aflu ce se intampla cu un proiect de lege care trece de Camere?ce se intampla,de ex, cu proiectul de lege al guvernului privind ruam,acum,dupa ce a trecut tacit de senat? mai poate fi initiat un alt proiect sau acesta va fi dezbatut in continuare? sau va fi lasat intr-o asteptare continua ca si pana acum...

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Mar 31, 2012 11:26 am

Claudia R, situatia este intr-un fel in care iti vine sa faci pluta pe spate cu nuferi pe burta.

O sa incerc sa fac o sinteza: Guvernul / MS propusese acel proiect strict pe RUAM cu tert donator. Care este o mare duda, a scris pe larg dl. Gutan, cu argumente jurice, de ce - gasesti textul pe forum. Asociatia SOS Infertilitatea l-a adus pe dl. Gutan de la Sibiu la Bucuresti cand se discuta proiectul de lege in comisiile Senatului iar dumnealui i-a convins pe senatori ca nu e posibil ca un astfel de proiect de lege sa treaca.

Misiune indeplinita.

Comisia pentru Drepturile Omunului de la Senat realizeaza situatia, concepe in urgenta un alt proiect de lege, pe care il anunta public, scopul fiind sa se inlocuiasca actualul proiect (cel doar pe donator, plecat de la MS) si sa nu mai parcurga intreg circuitul legislativ, sa plece de la Senat la Camera Deputatilor (care e camera decizionala) in aceasta forma.

Ar fi fost bine.

Nu perfect, dar macar aveam pe ce depune amendamente, caci actualul e atat de praf, ca nici amendamente nu se pot depune, trebuie inlocuit pur si simplu (ceea ce se incercase).

Problema s-a complicat din cauza grevei parlamentare.

Legea prevede ca daca un proiect de lege nu este discutat si votat in plen pana la o anumita data, acest proiect trece tacit, in forma initiatorului, si pleaca la Camera decizionala, Camera Deputatilor.

Pe proiectul RUAM au lungit termenul maxim si era astfel:
Termen adoptare: Termenul de adoptare tacită este de 60 de zile, și se calculează de la data de 17.10.2011.
Termenul se împlinește la data de 13.03.2012.
http://www.senat.ro/legis/lista.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; L643/2011

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Mar 31, 2012 11:35 am

Proiectul a fost introdus pe ordinea de zi a Senatului in timp util, teoretic:
12-03-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
insa, din cauza grevei parlamentare, nu a existat cvorum (de fapt, la Senat, spre deosebire de CDep, nu mai este cvorum deloc, lucrarile sunt complet suspendate).

Deci nu a putut fi votat, ca sa plece la Camera in noua forma, cea propusa de Comisia pentru Drepturile Omului a Senatului.

Asa ca se revine, cf. legii, al forma initiatorului, aceea va pleca la CDep.

Spun "va pleca", caci, atat timp cat nu exista cvorum si sedinte la Senat, nici macar nu se poate consemna oficial trecerea tacita a proiectului initial, deci e asa, in aer.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Mar 31, 2012 11:38 am

Claudia R wrote: mai poate fi initiat un alt proiect sau acesta va fi dezbatut in continuare?
Da, acesta (cel initial, pe donator, plecat de la MS) va fi dezbatut in continuare, cand va ajunge, la un moment dat al existentei, la CDep. Teoretic, acolo se pot depune amendamente, insa, cum ziceam, baza de plecare e descurajanta.

Noi bineinteles ca o vom lua de la capat, vom semnala comisiilor Camerei problemele, asa cum am facut si la Senat (avem deja totul gata, de data asta).

Complicat.

Eterna si fascinanta.

* * *

Claudia R

Post by Claudia R » Sat Mar 31, 2012 10:23 pm

Multumesc din suflet ptr lamuriri. Tinand cont de faptul ca aceasta lege face eforturi de cativa ani sa apara si nu reuseste decat sa se destrame ,de fiecare data din cauza ignorantei... nu ma surprinde atunci ca celor care nu mai pot avea copii decat printr-o astfel de metoda, nu le ramane decat varianta de a a 'actiona pe langa lege'. E frustrant. Pacat de cei cativa oameni care fac eforturi imense ptr ca aceasta lege sa aiba un final ...favorabil.

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Apr 17, 2012 2:40 pm

Nu ne lasam: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=293" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 18, 2012 1:57 pm

Proiect de Lege privind reproducerea umană asistată medical cu terţ donator, dupa ce a trecut tacit de Senat, este la Camera Deputatilor, inregistrat sub numarul PL-x nr. 63/2012

Fisa proiectului aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=12651" onclick="window.open(this.href);return false;

Are aviz negativ de la Comisia Juridica, ceea ce este logic.

Ceea ce conteaza insa este raportul de la Comisia pentru Sanatate.

Marea intrebare este daca va mai fi realizat in actuala legislatura, in contextul perioadei electorale (multi deputati sunt candidati, pleaca in teritoriu) si al apropiatei vacante parlamentare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Proiect de lege RUAM cu tert donator (Camera Deputatilor

Post by SOS Infertilitatea » Wed May 23, 2012 10:59 am

Asociatia SOS Infertilitatea a adresat un punct de vedere oficial Comisiei pentru Sanatate de la Camera Deputatilor, atragand atentia asupra problemelor privind proiectul de lege RUAM cu tert donator, in forma adoptata tacit de catre Senat.

Practic, am luat-o de la capat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 08, 2012 11:24 pm

La noi se stagneaza, dar sunt vesti de peste Prut:

Mamele surogat „bagă zâzanie” între deputaţi
Articol de Lilia Strîmbanu, publicat in data de 08-06-2012, ora 14:04

Iniţiativa legislativă privind sănătatea reproducerii a provocat schimburi de replici în Parlament. Nici chiar deputaţi din aceeaşi fracţiune nu au găsit limbă comună. Chiar şi după încheierea dezbaterilor, aleşii poporului nu s-au putut linişti. Astfel, în timp ce votau alte proiecte de lege, parlamentarii continuau să se certe tot tot pe subiectul mamelor surogat.

Potrivit preşedintelui comisiei parlamentare protecţie socială, sănătate şi familie, care a examinat proiectul, majoritatea deputaţilor s-au exprimat pentru excluderea articolului 14, care le permite femeilor să devină mame surogat.

„Deşi în comisie nu am ajuns la un consens privind menţinerea sau retragerea articolului 14, care prevede maternitatea de substituţie, majoritatea deputaţilor susţin retragerea acestuia”, a declarat Vladimir Hotineanu.

Anunţul a provocat reacţii din partea liberalilor. Deputatul PL Gheorghe Brega a propus ca legea să permită practica din articolul 14 măcar rudelor de gradul I şi II. „Dacă sunt de acord rudele de gradul I şi II, ele au tot dreptul, e absurd dacă excludem art. 14. Majoritatea femeilor din ţară îşi doresc copii, dar noi le interzicem. Poate e problema domnului Ghileţchi, dar...”, a precizat acesta.

Replica liberal democratului Valeriu Ghileţchi nu s-a lăsat aşteptată. „Am venit cu propunerea ca articolul 14 să fie exclus, prezentând mai multe argumente, din punct de vedere moral, social, ştiinţific: 1. contravine poziţiei pe care majoritatea bisericilor o susţin, 2. există pericolul exploatării fetelor tinere, 3. nu avem cercetări care să fi anaizat impactul psiho-social asupra mamei surogat, 4. majoritatea ţărilor din UE nu permit această noţiune în legislaţie, iar noi tindem spre UE”, a menţionat deputatul PLDM.

Acesta, însă, nu a găsit susţinere din partea colegului de fracţiune Petru Ştirbate, care este şi coautor al proiectului de lege. „Fac apel să rămânem la ce am propus, să menţinem art. 14, dar vreau să rămână toate alineatele, altfel limităm persoanele care nu au nicio rudă. Vă rog frumos să fim maturi, în 12 din cele 27 de state memebre ale UE, legislaţia este permisivă în acest sens”, a spus Ştirbate.

Ghileţchi nu s-a lăsat convins de argumentul lui Ştirbate. „Am participat la ultima şedinţă a Consiliului Europei, se pregăteşte o moţiune vizavi de mamele surogat. E o poziţie a ţărilor occidentale foarte rezervată, de aceea nu cred că e de nivelul R. Moldova să se aventureze în astfel de practici şi să îşi asume asemenea riscuri”, a insistat deputatul.

Preşedintele Parlamentului, Marian Lupu, a încercat să calmeze spiritele: „Chiar şi în statele membre ale UE, legislaţia este neunivocă. În jumătate din ele se admite, în alta nu”. Dar nu i-a reuşit. În cele din urmă, liberal-democraţii au solicitat o pauză şi au cerut convocarea Alianţei.

După un sfert de oră de discuţii cu uşile închise, Vladimir Hotineanu a cerut anularea votului proiectului în lectura a II-a. Deputaţii au decis, astfel, ca examinarea iniţiativei legislative să fie transferată pentru o altă şedinţă a Parlamentului.

Sursa: http://www.publika.md/mamele-surogat-ba ... 85411.html" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Caress

Post by Caress » Sat Jun 09, 2012 12:41 pm

SOS Infertilitatea wrote:Proiect de Lege privind reproducerea umană asistată medical cu terţ donator, dupa ce a trecut tacit de Senat, este la Camera Deputatilor, inregistrat sub numarul PL-x nr. 63/2012

Fisa proiectului aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=12651" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Are aviz negativ de la Comisia Juridica, ceea ce este logic.

Ceea ce conteaza insa este raportul de la Comisia pentru Sanatate.

Marea intrebare este daca va mai fi realizat in actuala legislatura, in contextul perioadei electorale (multi deputati sunt candidati, pleaca in teritoriu) si al apropiatei vacante parlamentare.

In timpul astei vacante parlamentare, mii de femei si barbati din Romania care au nevoie de un tertz donator pentru a avea copilul mult dorit, vor face nopti albe, vor face depresii, vor incearca sa gaseasca solutii in afara, solutii la care mai mult de jumatate dintre ei nu pot apela din motive pur financiare....

SabihaS

Post by SabihaS » Tue Jun 12, 2012 5:43 pm

N.C.B. wrote:
SOS Infertilitatea wrote:Ca la noi: desi anuntat cu surle si trambite, prin conferinta de presa, noul proiect de lege, elaborat de Comisia pentru Drepturile Omului de la Senat, nu a trecut.

A trecut in mod tacit forma initiala, proiectul de lege propus de Guvern / MS, deci ne-am intors de unde am plecat.

...Ce-am mai putea zice?!
Nu mai e nimic de zis.

Eu am AMH <0.1 si sot azoospermic :D , dc astept legea mi se duce si bruma de foliculi care ii mai am [jale!]
Ma intereseaza f mult donarea de embrioni, multe clinici au embrioni la care pacientii au renuntat si nu pot sa-i dea cuplurilor doritoare din cauza acestei legi neaprobate :( .

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Wed Jun 13, 2012 7:18 am

Eu cand aud un parlamentar ca-mi vorbeste despre parerea bisericii, ma apuca nervii. Frateeee, daca aveam nevoie de pareri religioase apelam la preot.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Jun 13, 2012 10:56 am

Ce parerea Bisericii? Biserica stie cum se fac copii???
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jun 16, 2012 1:01 pm

Oficial! Mamele surogat sunt interzise in Moldova

In Republica Moldova sunt interzise mamele surogat. Asta dupa ce parlamentarii au adoptat astazi, in lectura finala, proiectul de lege cu privire la sanatatea reproducerii. Pentru adoptarea proiectului au votat 53 de parlametari, iar deputatii comunisti s-au abtinut de la vot.

Astfel, a fost votat si amendamentul propus de deputatii din PLDM, cu privire la excluderea din proiect a articolului 14.

In articolul 14 se prevede ca mama purtatoare trebuie sa fie o ruda sau o cunostinta a femeii, cu varsta cuprinsa intre 20 si 40 de ani, care are deja un copil propriu, sanatos. Femeia ce este casatorita poate deveni mama-surogat numai cu acordul sotului. Dupa nastere, mama-surogat trebuies sa cedeze voluntar toate drepturile sale legale asupra acestui copil parintilor biologici.

Mentionam ca, saptamana trecuta, acest proiect de lege a starnit nemultumiri in randul deputatilor.

Sursa: http://portal.radioiasi.ro/oficial-mame ... 66260.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Aug 09, 2012 12:57 pm

Pe site-ul Camerei Deputatilor proiectul de lege apare ca stationar, in acelasi stadiu:
trimis pentru raport la comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor
.

Avem in schimb, vesti bune in plan legislativ din Croatia:

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Sep 01, 2012 4:43 am

La noi se stagneaza, dar sunt vesti din Italia:
Dear Clare and dear FE members,

The European Court of Human Rights has convicted Italy because the law on assisted reproduction violates Art. 8 of ECHR's Convention. http://www.associazionelucacoscioni.it/ ... -corte-edu

The proceeding has developed from a fertile couple bearer of cystic fibrosis that cannot access to ART in order to have preimplatation embryo diagnosis because the Law 40/04 allows the access only to infertile couples.

We, together with Luca Coscioni Association, Amica Cicogna Association, Cerco un bimbo Association and 60 parliamentarians have attended the action against the law 40, supporting the couple.

That is a great achievement that impose to Italian State to fit the law to the standards of ECHR Convention.

In 8 years, intervening in the courts, we have been able to change the national law and now we are proceeding on the prohibition of heterologous and use of embryos not suitable for pregnancy for research.

We are writing to share this success with you and in order to seek your support to the first European initiative for a free and responsible individual choice in the field of assisted reproduction.

We are asking you to sign and to ask your association members to sign the petition we are sending to European Parliament.

You can find the petition text here: http://www.freedomofresearch.org/articl ... production

With our best wishes,

Filomena Gallo

Associazione Amica Cicogna

Associazione Luca Coscioni per la libertà di ricerca scientifica
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Mar 09, 2013 2:14 pm

In vitro veritas

Adevăratele cauze din spatele traficului cu ovule: vidul legislativ și carențele din sistem

Postat la: 09.03.2013 10:29 | Scris de: Alice Nicolae

Un nou scandal privind comerțul ilicit cu ovule a izbucnit la jumătatea lunii februarie, când procurorii DIICOT au anunțat că au destructurat o rețea de 11 persoane - cetățeni români și israelieni - acuzate că traficau celule sexuale. Donatorii erau studente din provincie, fete sănătoase, cu vârste cuprinse între 18 și 30 de ani și cu situație materială precară. Tinerele primeau între 600 și 800 de euro. Potrivit procurorilor, membrii rețelei vindeau apoi ovulele cu 3.000 - 4.000 de euro, cuplurilor care apelau la serviciile de fertilizare in vitro. E vorba, în special, de cupluri din Israel, care se deplasau frecvent la București. Un caz similar a avut loc în 2009. Și atunci, filiera era tot româno-israeliană. E vorba de medici de la clinica Sabyc, acuzați, de asemenea, de trafic de ovule. Apariția unor astfel de cazuri este încurajată și de lipsa unei legi, în România, privind reproducerea umană asistată, dar și de lipsa unei evidențe clare a cuplurilor infertile și a tratamentelor pe care acestea le urmează.

Lucrurile stau în felul următor: dacă o femeie nu poate face un copil, atunci apelează la fertilizare in vitro. Dacă procedura nu reușește, încearcă din nou. Și de aici începe cercul vicios! Teoretic, medicii recomandă ca timpul scurs între două proceduri să fie de cel puțin șase luni. Nicio femeie nu așteaptă atât. Și nici o clinică nu verifică dacă femeia care i-a bătut la ușă pentru o fertilizare in vitro (FIV) respectă acest termen. În primul rând, nu ar avea cum să verifice - pentru că nu există o evidență clară -, iar în al doilea rând, are tot interesul - financiar vorbind - să nu o refuze.

Aproximativ 15% din populația tânără (de vârstă reproductivă) din România se confruntă cu infertilitatea. Asta înseamnă unul din șase cupluri tinere. Rata este asemănătoare cu cea din Uniunea Europeană. Diferențele apar la alt capitol. În Franţa, de exemplu, se asigură acoperirea cheltuielilor pentru şase inseminări şi patru FIV, în Austria, patru FIV, în Belgia - şase, în Danemarca - trei, iar în Ungaria, cinci FIV. La noi, Casa de Asigurări nu suportă cheltuielile pentru nicio fertilizare in vitro, deși infertilitatea este recunoscută de Organizația Mondială a Sănătății ca fiind o boală cu impact major asupra stării de sănătate a populației și evoluției demografice. Practic, un cuplu cu probleme de infertilitate luptă pe cont propriu pentru a avea copii.

Totul începe, de obicei, pe holurile spitalelor. După așteptări, analize, tratamente. Vestea că nu poți avea un copil vine ca o sentință. Te întrebi „de ce tocmai eu? Nu se poate, lasă că suntem tineri... mai încercăm!”. Apoi, realizezi că e o problemă. Accepți. „Nu-i nimic! O să fac un tratament - o lună sau două - până la urmă, o să se rezolve!” Numai că nu e vorba de o lună-două, ci de ani de chin.

„Fertilizarea e ca un joc de noroc”

Ioana, 35 de ani. „Procedura nu e dureroasă. Dar e foarte stresantă și costisitoare. Îți încearcă nervii. Cel mai greu e atunci când aștepți rezultatul. Ți se schimbă starea de la un minut la altul. Prima oară, treci ușor peste proceduri, mai ales dacă rezultatul e pozitiv. La mine, așa a fost. Am avut o sarcină gemelară: un băiat și o fetiță. La cinci luni, am pierdut, însă, sarcina. A fost cumplit. Nici nu știu dacă am trecut peste experiența asta. Dar, după un timp, am zis, hai să încerc din nou. Am pierdut și a doua sarcină. Am simțit că se sfârșește lumea, că se rupe ceva în mine. Dar m-am gândit la a treia încercare. Încă o sarcină pierdută. A patra încercare... iar am pierdut sarcina! Acum sunt însărcinată din nou și sper să fie cu noroc. N-am mai mers pe mâna doctorilor din România. Am ales să fac toate procedurile în străinătate, chiar dacă acolo e mai scump, și totul e sub control. E adevărat că nimeni nu așteaptă cel puțin șase luni între proceduri. Fertilizarea e ca un drog. Nici nu o termini bine pe prima, și te gândești la a doua. Și tot așa! E ca la jocurile de noroc. Nu-ți mai vine să te oprești, până nu reușești. Nu te mai gândești la sănătatea ta. E foarte greu să ieși din joc”.

Ligia, 30 de ani. „Cunosc cupluri care au încercat și de 7-8 ori și încă mai speră și mai încearcă. E greu să te oprești și să spui gata, mă opresc și înfiez un copil! Nu poți renunța. În ceea ce mă privește, cred că aș fi renunțat mai ușor înainte de a începe, atunci când totul mi se părea de neatins din punct de vedere financiar. Toate cheltuielile pentru o singură procedură depășesc 5.000 de euro. Dar... faci credit la bancă, apelezi la prieteni, la părinți și mergi mai departe. Când am făcut prima fertilizare in vitro, aveam speranțe foarte mari. La fel și la a doua. Dar nu s-a întâmplat nimic. Doar bani cheltuiți și foarte mult stres. După al doilea eșec, mă gândeam că mai am un embrion congelat la o clinică și eram convinsă că acela e copilul meu. Că a rămas acolo singur și la urmă, și că va fi cu noroc. Știam deja ce pătuț o să cumpăr, aveam pantaloni de gravidă... dar, nici de data asta n-a mers! Mama mi-a zis că e cazul să mă opresc. Nu e firesc să-mi bombardez organismul cu atâția hormoni. Medicii spun că nu există riscuri. Dar parcă poți să știi? Te trezești peste câțiva ani cu nu știu ce probleme și habar n-ai de unde vin!”

De la traficul cu ovule, la FIV-uri pe bandă rulantă

De obicei, holurile spitalelor sau ale clinicilor care se ocupă cu problemele de infertilitate sunt pline de femei care așteaptă. Ba un rezultat, ba un tratament. O doctoriță de la Maternitatea Giulești îmi spune, sub protecția anonimatului, că e greu de ținut o evidență a cuplurilor infertile. „Teoretic, de puțin timp, avem obligația să raportăm aceste cazuri. Dar nu toate clinicile o fac. E și foarte greu, în condițiile în care nu ni se decontează cheltuielile pentru această boală. Spitalele sunt nevoite să treacă în fișă orice alt diagnostic - pentru care Casa decontează cheltuielile. Da, suntem nevoiți să eludăm diagnosticul corect, pentru a supraviețui”.

Pe de altă parte, lipsa unei legi privind reproducerea umană asistată face ca, uneori, să nu lipsească abuzurile. De la traficul cu ovule, la FIV-uri pe bandă rulantă. Proiectul legii a intrat în dezbaterile din Parlament în februarie 2011. Legea ar urma să stabilească și vârsta până la care se pot face tratamentele, starea de sănătate a persoanei care poate beneficia de aceste tratamente. Totodată, va defini foarte clar ce pot și ce nu pot să facă clinicile.

Pentru prima dată în România, s-a discutat serios despre problema utilizării procedurilor de reproducere umană asistată, atunci când cazul Adrianei Iliescu a făcut înconjurul lumii. În vârstă de 65 de ani la vremea aceea, femeia a beneficiat de astfel de tratamente și a și născut un copil în urma acestora. Acest caz a iscat o serie de dezbateri care au vizat în special latura morală. Discuția a fost reluată în 2009, când au fost descoperite clinici neautorizate care făceau FIV.

Nu în ultimul rând, legea ar urma să stabilească și o serie de măsuri privind creșterea natalității. Astfel, persoanele care au contribuit cel puțin 12 luni neîntrerupt la Fondul Asigurărilor de Sănătate ar putea să beneficieze de gratuitate pentru investigații medicale preliminare aferente fiecărei proceduri demarcate, dar nu mai mult de patru seturi complete, de maximum patru proceduri de inseminare artificială, o procedură de fertilizare in vitro și de investigațiile medicale pe durata sarcinii. Legea se află încă în Parlament.

Drumul spre fecundație in vitro trece pe la psiholog

În comparație cu cel din alte state europene, în România, gradul de reușită al acestor proceduri este de aproximativ 30%. Adică aproape o treime din femeile care încearcă să aducă pe lume un copil prin FIV, reușesc. Pe holul Maternității Giulești se află un panou din care zâmbesc mai mulți bebeluși. Ei sunt norocoșii!

Andreea este o fetiță de câteva luni care s-a născut după a treia încercare de fertilizare in vitro. „A fost greu, dar a meritat” - îmi spune mama ei. „Tratamentul ca tratamentul! Dar psihic... ești terminat. Am apelat și la psiholog, pentru că nu înțelegeam și nu acceptam ce se întâmplă cu mine. Mă gândeam că poate nu sunt eu făcută să fiu mamă. Dacă nu reușeam din a treia încercare, voiam să renunțăm. Nu mai puteam nici cu banii, nici cu nervii. Dar am avut noroc, până la urmă!”

Psihologii atrag atenția asupra riscurilor la care se expun femeile. „De cele mai multe ori - îmi spune psihologul Domnica Petrovai - femeile cred că valoarea lor constă în capacitatea de a face copii. De fapt, ajung să pună semnul egal între maternitate și feminitate. Ceea ce e greșit. Ar trebui să-și amintească faptul că sunt multe mame care nu sunt nici fericite, nici împlinite, doar pentru că au născut.
Obsesia pentru maternitate le face să resimtă anxietate și depresie, accentuate și de o anumită presiune socială. Cei din jur le întreabă deseori < Dar tu când faci un copil? >. E cu atât mai dureros, atunci când văd că alte cupluri din jurul lor au copii. Gândul că nu poate face un copil controlează şi schimbă viaţa unei femei. Nimic nu mai este ca înainte. Ele percep ca pe o pedeapsă cumplită faptul că nu pot să facă un copil. Dar o femeie trebuie să-și găsească satisfacții dincolo de a fi sau a nu fi mamă”.

Infertilitatea, un subiect aprins pe forumuri

Pe Internet există o adevărată comunitate a femeilor care vor să aibă copii și apelează la inseminări artificiale sau fertilizări in vitro. Bărbații nu rezistă la atâtea discuții despre scutece, hormoni, tratamente! Așa că femeile se întâlnesc în mediul online și fac schimb de informații și de experiențe. „E o comunitate care poate da o putere incredibilă” - îmi mărturisește una dintre femeile cu care am vorbit. „Dacă una dintre noi așteaptă un rezultat, toate celelalte îi sunt alături. Toate așteaptă rezultatul și îi scriu celeilalte: suntem alături de tine! Continuă să scrii, te ajută foarte mult... Pur și simplu, o încurajează, indiferent de răspunsul pe care-l primește de la clinică”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Lege privind RUAM cu terţ donator - aprobata!

Post by SOS Infertilitatea » Sat Mar 09, 2013 2:17 pm

SOS Infertilitatea wrote:A aparut proiectul de lege pe site-ul Senatului http://www.senat.ro/legis/lista.aspx L643/2011

Image

Sa mentionam ca acest proiect de lege a trecut tacit de Senat, in martie 2012, de unde a plecat la Camera Deputatilor (iar acolo nu stim sa se mai fi miscat ceva):

Data Acțiunea
11-10-2011 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b515 (adresa nr.E203/11/10/2011)
17-10-2011 cu nr.L643 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
17-10-2011 trimis pentru raport la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 17/11/2011)
17-10-2011 trimis pentru raport la Comisia pentru sănătate publică (TERMEN: 17/11/2011)
17-10-2011 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 15/11/2011)
31-10-2011 prezentare în Biroul Permanent (Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relaţia cu UNESCO solicită să fie sesizată pentru elaborarea avizului)
31-10-2011 trimis pentru aviz la Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relatia cu UNESCO (TERMEN: 15/11/2011)
09-11-2011 Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relatia cu UNESCO transmite avizul cu nr. 44/171-NEGATIV
14-11-2011 prezentare în Biroul Permanent (termenul de adoptare tacită a fost prelungit de la 45 la 60 de zile, la solicitarea Comisiei pentru drepturile omului)
15-12-2011 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări transmite avizul cu nr. 528-FAVORABIL
05-03-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
05-03-2012 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi depune raportul cu nr. 292-FAVORABIL cu amendamente
05-03-2012 Comisia pentru sănătate publică depune raportul cu nr. 50-FAVORABIL cu amendamente
05-03-2012 trimis pentru raport suplimentar la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
05-03-2012 trimis pentru raport suplimentar la Comisia pentru sănătate publică
12-03-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
13-03-2012 adoptat de Senat ( adoptată în condiţiile art.75 alin.2 teza a III-a din Constitutie)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie