FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
lauragar

Re: FIV in Romania

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 10:47 am

acum sa va dau si eu vestile de la eco:ov.dr 5 foliculi:1-16,3;2-15,4;1-14,3;1-13,9.ov.stg:5 foliculi:1-15,4;1-14,9 si 3 mai mici(cred ca nu ne bazam pe ei ) si endo 10,3.mai am stimulare pana pe 17 inclusiv+inhibare,pe 17 la ora 23 am 2 doze de pregnyl,iar pe 19 dimineata punctia.
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 15, 2011 10:53 am

Asociatia EMMA - Alaturi de Parintii de Ingeri ne invita sa luam parte, direct sau indirect, la un eveniment special care va avea loc diseara, 15 octombrie. ♥

Vizionati filmuletul si cititi detaliile de pe http://www.organizatiaemma.ro/node/671" onclick="window.open(this.href);return false;

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 15, 2011 11:03 am

Multumesc pentru urari, fetelor. Suntem 5 in casa acum, dar nu cred ca indrazneste nici unul dintre noi sa se gandeasca la ce vom afla in 26. Momentan am grija de ei cat de bine pot eu si vedem cum ne-o fi norocul.
Laura, Nicoleta Luciu zici? Aoleu, pai eu am 1.63. Crezi ca as face fata? @-)
Orice se va intampla, noi ne rugam sa fie bine. :YMPRAY:
Last edited by Giorgia on Sat Oct 15, 2011 11:09 am, edited 1 time in total.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 15, 2011 11:08 am

lauragar wrote:acum sa va dau si eu vestile de la eco:ov.dr 5 foliculi:1-16,3;2-15,4;1-14,3;1-13,9.ov.stg:5 foliculi:1-15,4;1-14,9 si 3 mai mici(cred ca nu ne bazam pe ei ) si endo 10,3.mai am stimulare pana pe 17 inclusiv+inhibare,pe 17 la ora 23 am 2 doze de pregnyl,iar pe 19 dimineata punctia.
Bravo, Laura! Ai ouat super! Iti doresc sa mearga totul bine miercuri si pe la inceputul lui noiembrie sa vii cu un beta gigantic. Tin pumnii! %%-

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 15, 2011 11:11 am

Caress, ma gandesc la tine in dimineata asta sa primesti vesti bune de la clinica. %%-

nusha

Post by nusha » Sat Oct 15, 2011 11:34 am

Laura, felicitari pt. productia de ouute. Pana la punctie, nu mai faci nici o monitorizare? Miercuri e punctia? MULTA BAFTA.

Caress, iti tin pumnii.Sa de DD sa fi rezistat embrionasii tai, si sa ajungi la transfer

Giorgia, de acum vine partea urata a fivului. Rabdare multa si relaxare
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

lauragar

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 11:46 am

nu mai fac nici o monitorizare!au spus ca e f. bine dupa 8 zile de stimulare si mai am 4 zile de stimulare ,in total 12 zile de stimulare.miercuri e punctia.eu am incredere in ei si atat,ei au experienta nu eu.am vazut ca la alte clinici se obisnuieste altfel,dar...in aceesi zi cu mine mai erau 2 fete:una face punctia odata cu mine,iar cealalta i-au schimbat dozele(nu erau suficient de mari foliculii).
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Caress

Post by Caress » Sat Oct 15, 2011 1:30 pm

Giorgia wrote:Caress, ma gandesc la tine in dimineata asta sa primesti vesti bune de la clinica. %%-

Multumesc mult, din pacate vestea nu a fost buna, inchei aici capitolul 7. Ai grija de tine stau si iti fac galerie pana pe 26 si pana peste 9 luni!!!!Sa vina [barza2] [barza1] okey? Bafta!!!

mari g.

Post by mari g. » Sat Oct 15, 2011 1:44 pm

cami30 wrote:In primul rand ma bucur pentru campania initiata de voi.
Poate ca si povestea mea poate ajuta pe cineva sau poate fi o lectie.
Am inceput investigatiile din 2004 cand am inceput sa ma tratez de diverse: rani pe col, etc. Am banuit intotdeauna ca am probleme cu trompele din cauza unei anexite puternice si netratata din adolescenta. Si asa a fost. In 2005 am ajuns la Tutunaru, care prin laparoscopie mi-a facut salpingectomie partiala bilaterala ( a taiat zona de trompa afectata) si neosalpingostomie ( a refacut pavilionul trompelor). Mi-a dat un an de incercari natural apoi indivatie de FIV.
Am incercat un an, a fost greu sa-mi conving sotul sa "presteze" la comanda, desi m-a sustinut intotdeauna in ceea ce am facut, ba mai mult el a fost cel care m-a carat pe la doctori. Totusi nici dupa un an, nici dupa 2 nu s-a intamplat nimic.
Anul trecut, in 2008 m-am hotarat sa fac FIV, dupa ce am adunat banii necesari. Mi-am construit singurica dosarelul cu analize si m-am prezentat la MEdlife pentru o consultatie la doua doamne tinerele si dragute care au tot strambat din nas la faptul ca eram eu prea informata, si care dupa o discutie de max 10 minute, fara eco, fara nimic m-au programat la urmatoarea consultatie peste ....2 luni. Am ajuns acasa, dupa 2,5 ore de condus masina, cu lacrimi in ochi si hotarata sa-mi abandonez visul in fata sistemului sanitar romanesc. Aici nimic nu se poate intampla fara sa pierzi ore si zile pe la usile doctorilor, chiar si in clinicile particulare, fara sa nu alergi kilometri de la un laborator de analize la altul , etc si fara sa te lovesti de superficialitatea medicilor romani care de multe ori isi fac "mana" avandu-ne pe noi drept cobai.
Asadar, am ajuns acasa, si am intrat pe forum sa spun fetelor cum a decurs consultatia, trista si dezamagita. Si tot frunzarind pe ici pe colo , am dat peste website-ul in limba romana al unei clinici germane de fertilizare in vitro. Medicul de origine romana, stabilit de multi ani in Germania, mi-a raspuns la email-ul disperat in doar cateva ore si am reusit sa obtin o programare in functie de posibilitatea mea de a gasi un avion catre Germania. Asa ca dupa doua zile ma urcam in avion cu ceva sperante pentru a ma intalni cu omul care urma sa ma ajute sa-mi implinesc visul.

Sa va povestesc de conditiile de acolo? De faptul ca in 2 ore aveam toate analizele facute si plecam cu schema de tratament? E inutil. Plecam cu numarul de telefon al medicului pe care puteam sa-l sun la orice ora, aveam o reteta de medicamente si o carte de vizita a unei farmacii din Franta de unde puteam sa cumpar mai ieftin tratamentul si aveam speranta ca se va intampla....
Am raspuns bine la tratament, am obtinut embrioni frumosi, am avut bhcg mare, si... sarcina s-a oprit in evolutie la 6 saptamani. A fost o sarcina cu ou clar, in care s-a dezvoltat doar placenta nu si embrionul. De ce? Nu se stie, eroare genetica poate..
Am facut depresie, n-am mai vb cu nimeni saptamani intregi, nu mai puteam sa-mi privesc nepotica, m-am certat cu sotul dar pana la urma a trecut. El a zis ca nu mai vrea sa auda de FIV ca prea m-am chinuit, eu m-am ambitionat sa nu mai vb despre copil dar in sufletul meu era un haos total. Intre timp cumnata mea a ramas gravida din nou, o alta prietena sta sa nasca si eu... nu mai am loc nicaieri.
Si totusi, intr-o zi de inceput de toamna, dupa o intarziere a CM de 2 zile, intr-o doara fac un test de sarcina. Surpriza! Pozitiv. Nu stiam daca sa ma bucur sau nu, pentru ca aveam in minte avertizarea unui medic ca dupa o operatie de reconstructie tubara am risc de sarcina ectopica. Cat ghinion sa ai ca dupa un FIV nereusit si 4 ani de la operatia pe trompe, sa ramai gravida natural si sa fie sarcina tubara? Eh, eu l-am avut, asa ca azi am 2 saptamani de la operatia laparoscopica pentru extragerea nu numai a trompei distruse de sarcina extrauterina, dar si a celei drepte care avea aspect de hidrosalpinx.
Asadar, azi sunt in fata dumneavoastra, fara vreo sansa de a mai concepe natural ( nu-mi pierdusem speranta in toti acesti ani chiar daca nu ma asteptam sa raman gravida natural), si cu acordul sotului meu de a mai incerca un FIV.
De ce am plasat povestea aici si nu la FIV peste hotare? Pentru ca nu mai am bani de un FIV peste hotare si pentru ca o saptamana incerc sa ma hotarasc pentru o clinica+ medic in Romania. Si nu pot. Toti mi se par superficiali, toti mi se par ca fac experimente si toti mi se par ca nu se gandesc decat la bani. Asta este concluzia dupa ce am citit atat povesti de succes cat si esecuri in Romania.
Concluzia mea?
Marinescu- face Fiv prin asistenta lui intr-un spital murdar in care trebuie sa alergi de la o usa la alta sa prinzi un medic pentru cateva secunde. Cred ca nu mai acorda atentie decat pacientelor venite cu interventii si cred ca a devenit plictisit si superficial
Tutunaru- e coplesit de numarul de paciente si are toane si e dezorganizat
Protopopescu- e scumpa si merge pe principiul "las ca reusesti la urmatorul"
Ron-el- ma duce cu gandul la scandalul Sabyc si traficul de ovule ( s-ar putea ca ovulele mele sa ajunga la altcineva)
Medlife - succese putine si destul de multa nesiguranta in administrarea tratamentelor
cezara bucur- super ocupata
laura dracea- ar fi cam singura care mai sta de vorba cu pacientul

Nici una din clinici nu respecta punctualitatea, nu are evidente clare si indosariate ale procedurilor FIV ( eu la finalul procedurii in Germania am primit un dosar destul de gros cu tot ce mi s-a facut, rezultatele analizelor, calitatea embrionilor, poze cu embrionii, schemele de tratament , etc).

Unde sa ma duc, ce sa fac? In cine sa am incredere ca ma va asculta cap-coada si ca imi va da o schema de tratament corecta?
Asta este problema FIV-ului in Romania. Faptul ca aici esti taxat la fel ca afara, iar calitatea actului medical este net inferioara. Platesti 2500-3000 de euro in Austria de exemplu pentru un act medical desavarsit si platesti aceeasi suma in Romania pe experimente si neseriozitate.
Eu mi-am sunat medicul din Germania la orice ora, de la Medlife am primit doar o carte de vizita cu numerele de la "receptie" , pt ca doamnele nu vor sa fie deranjate de pacienti. Medicul din Germania , a venit sambata seara si a deschis clinica special pt mine pentru a ma vedea la eco, iar in Romania am fost programata dupa o luna la o urmatoare consultatie. Si asta pe aproape aceiasi bani.

Cum vedeti situatia in viitor? Ce sanse avem sa ne implinim dorintele fara a ne indatora la banci, prieteni sau rude? Fara sa alergi din usa in usa, din laborator in laborator si fara a smulge efectiv un raspuns corect din partea unui medic?

buna... eu o recomand cu caldura pe dr. dracea. chiar are timp cu tine si preturile de la gynera (unde o gasesti pe dr. dracea) sunt ok. ti se face dosar la prima vizita la clinica si esti monitorizata cu atentie si caldura. cand m-am inscris in Subprogram mi-a facut scrisoarea de recomandare fara macar sa ii cer acest lucru... la momentul respectiv nu stiam ca am nevoie si de o scrisoare de recomandare. bafta multa!
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 15, 2011 5:29 pm

Caress wrote:din pacate vestea nu a fost buna, inchei aici capitolul 7.
Caress, imi pare tare rau. Nici nu stiu ce sa-ti spun, decat ca te admir pentru taria cu care ai primit si ne-ai impartasit vestea. Nu stiu ce planuri aveti pe mai departe, dar mi-as permite sa te incurajez sa nu renuntati la visul de a fi parinti printr-o metoda sau alta.
:ymhug:

mari g.

Post by mari g. » Sat Oct 15, 2011 7:06 pm

Frida wrote:Buna fetelor,

Am finalizat si eu analizele, par OK, mai putin AMH care este foarte mic. Pentru FIV vreau sa fac programare la Gynera dar inainte voi consulta din nou ginecologul din orasul meu pentru presupusa endometrioza de pe ovarul stang (chist de 3 cm). Am inteles ca nu se poate face stimulare ovariana pana nu rezolv treaba cu chistul. Are cineva recomandari pro/contra Gynera?
probabil deja ai inceput sa colaborezi cu gynera... o recomand cu caldura... cel putin eu am fost multumita de ei.
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

mari g.

Post by mari g. » Sat Oct 15, 2011 7:58 pm

am inceput si eu procedura fiv la dacia... sunt curioasa sa vad cum decurge totul... este primul fiv la mine.

mara80

Post by mara80 » Sat Oct 15, 2011 8:44 pm

prima zi de stimulare si la mine! :ymapplause:
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mari g.

Post by mari g. » Sat Oct 15, 2011 9:11 pm

mara80 wrote:prima zi de stimulare si la mine! :ymapplause:
baaaftaaa mara80!

silviacris

Post by silviacris » Sun Oct 16, 2011 10:08 am

mary g si mara80 mult succes va doresc [floare]
sa ne tineti la curent,vrem sa auzim numai vesti bune...

lauragar bravo pt productia buna si mult noroc,sigur o sa ai muuulti foliculi grasi :ymdaydream:
eu ieri seara am facut a-2-a injectie a decurs totul ok si e chiar super simplu cu acel pen,numai la prima am avut emotii mari,nu am putut sa ma intep din prima,am stat vreo 5 min cu acul langa piele :)) dar chiar nu doare
oare o sa simt ceva pe la ovare? adica ca are efect? caci pana acum nu simt nimic...

ralucabonzi cum decurge la tine,m-am tot gandit....da-ne o veste,nu ai mai scris nimic...sper din tot sufletul sa fie ok [floare]
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Caress

Post by Caress » Sun Oct 16, 2011 11:26 am

Giorgia wrote:
Caress wrote:din pacate vestea nu a fost buna, inchei aici capitolul 7.
Caress, imi pare tare rau. Nici nu stiu ce sa-ti spun, decat ca te admir pentru taria cu care ai primit si ne-ai impartasit vestea. Nu stiu ce planuri aveti pe mai departe, dar mi-as permite sa te incurajez sa nu renuntati la visul de a fi parinti printr-o metoda sau alta.
:ymhug:

Giorgia multumesc de incurajari!Tu cum esti?Sper ca reusesti sa tii stressul sub control !Ai grija de voi!! %%- %%- %%-

Caress

Post by Caress » Sun Oct 16, 2011 11:29 am

Marig, Mara, Lauragar, Silviacris, Raluca bafta tuturor!Maria, Mara si Silvia, din pura curiozitate, voi ce scheme de tratament urmati ?
[floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 16, 2011 11:42 am

Wow, ce de evolutii in doar cateva zile! Campania de toamana e intotdeauna animata, iar Subprogramul a accentuat-o!

Dirida, cum esti? Nu fugi, vino si povesteste aici. Te imbratisez tare!

Adyrem, mai rezisti? Esti pe altenanta deal-vale? :D Cand faci beta?

Giorgia, felicitari pentru cei trei embrionasi, eu nu iti urez tripleti ci un bebe sanatos, nascut la termen! :)

Sorina, imi pare rau ca embrionasii n-au fost de cea mai buna calitate, dar continua sa speri. Cand faci beta?

Fetele de la Timisoara, voiam sa va zic ca Gynatal-ul a raportat beta pozitiv la primul FIV din Subprogram realizat la ei!! :YMPARTY: Sper sa fiti voi urmatoarele pe lista! %%-

Laura, Silvia, spor la injectat!

MariG, Mara, start norocos!

Am uitat pe cineva, oare? 8-| Mult noroc tuturor, oricum!

ralucabonzi cum decurge la tine,m-am tot gandit....da-ne o veste,nu ai mai scris nimic...sper din tot sufletul sa fie ok [floare]
Am scris pe "Fiv abroad", sunt ok acum, adica sper sa fiu ok, maine fac monitoring si sper sa mi se dea ok-ul pentru aincepe Gonalul.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

silviacris

Post by silviacris » Sun Oct 16, 2011 11:45 am

caress imi pare rau ca nu ai reusit ,iti admir optimismul,sa nu il pierzi niciodata [floare]
eu am facut Diphereline in ziua 21 a CM si acum fac zilnic Gonal-F 225 U.I....sper sa raspund bine la stimulare.
Si eu din pura curiozitate intreb,ai facut vreun FIV si in Ro? ai vazut o diferenta intre proceduri,caci am vazut ca ai facut in strainatate...
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 16, 2011 11:50 am

lauragar wrote:nu mai fac nici o monitorizare!au spus ca e f. bine dupa 8 zile de stimulare si mai am 4 zile de stimulare ,in total 12 zile de stimulare.miercuri e punctia.eu am incredere in ei si atat,ei au experienta nu eu.am vazut ca la alte clinici se obisnuieste altfel,dar...in aceesi zi cu mine mai erau 2 fete:una face punctia odata cu mine,iar cealalta i-au schimbat dozele(nu erau suficient de mari foliculii).
Am scris si pe FIV abroad, si eu eram mirata cand pe fetele care faceau in Ungaria le monitoriza prima data la Z8 de stimulare, dar iacata ca s-a schimbat si la mine ritualul: pana acum ma chemau dupa 5 zile de gonal, deci la Z6, acum ma cheama la Z8. Au constatat statistic ca la normal responder nu se intampla nimic notabil pe faza asta, primele doua treimi ale stimularii, ci doar pe faza finala. Adevarul e ca mie nu mi-au schimbat niciodata dozele dupa monitorizarea de la Z6. Dar cred ca de la Z8 incolo ma vor chema zilnic, caci eu am avut o singura data 11 zile de stimulare, in rest 10.

Succes la punctie, Laura! [fecundare]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Post Reply