Copilasii Subprogramului!

Toate informatiile despre Subprogramul FIV-ET al Ministerului Sanatatii (2011 - 2012, 2015- 2016, 2017 - 2018), rezultat al campaniei Asociatiei SOS Infertilitatea.
Va rugam sa cititi mai intai ceea ce s-a scris deja inainte de a adresa intrebari.
SOS Infertilitatea
Administrator

Copilasii Subprogramului!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 06, 2012 4:36 pm

In acest topic vom aduna informatii, testimoniale si eventual fotografii despre copilasii care au inceput sa se nasca de curand - acei copilasi care nu ar fi existat fara sprijinul din cadrul Subprogramului National pentru Fertilizare in Vitro si Embriotrasfer. :x
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

ela_ella

Re: Copilasii Subprogramului!

Mesajde ela_ella » Dum Sep 02, 2012 8:30 am

... si nu in ultimul rand, SOSI, daca nu existati voi acest program nu exista!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Dum Sep 16, 2012 11:12 am

Suntem pe cale sa strangem informatii despre bebelusii Subprogramului, am vorbit telefonic cu multe dintre mamici. Sunt toate ocupate tare, dar fericite. [feed]

Unele dintre ele ne-au acordat tot sprijinul cand le-am explicat ca este pentru cauza colectiva si ca suntem supli la nivel de confidentialitate (nu vrem neaparat datele civile reale, ne intereseaza mai mult povestea, si emotia, si mesajul) - ne-au trimis deja testimoniale si foto cu bebelusii. [great]

Altele ne plimba cu vorba, desi le-am explicat ca trebuie sa actionam pe termen scurt, acum se decid bugetele. :-S

Iar cateva fericite mamici ne-au refuzat explicit, nu le intereseaza ce se intampla dupa, sacii fiind in caruta. :ymsigh:

...Asa e-n viata.

Vom reveni in curand cu amanunte!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Sep 26, 2012 5:24 pm

Operatiunea continua. Pana la o „centralizare”, va propunem (cu acordul explicit al mamicii, ea ne-a postat imaginile pe wall-ul FB si ne-a spus ca putem posta si pe forum, motivational) imagini cu Sofia-Ioana, unul din primii bebelusi ai Subprogramului, fetita lui Adyrem de pe acest forum:

To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

monalisa

Mesajde monalisa » Mie Sep 26, 2012 7:00 pm

Adyrem, sa va traiasca minunea e frumoasa foc ca si voi de altfel. Sa fiti fericiti!

alif

Mesajde alif » Mie Sep 26, 2012 11:28 pm

Superba! Felicitari pentru micuta printesa. [floare]
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Miri

Mesajde Miri » Joi Sep 27, 2012 10:47 am

Foarte emotionant momentul. Felicitari parintilor pt asa un inger de fetita! Credeti-ma ca pling, dar sunt lacrimi de fericire.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Oct 05, 2012 11:07 am

Rezultate cu botosei roz si bleu: Bebelusii Subprogramului 2011 - 2012!

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Oct 06, 2012 5:48 pm

Da, poate ar merita sa adaugam aceasta brosura ori de cate ori un potential sponsor ne intreaba care sunt rezultatele concrete ale muncii noastre, alaturi de parintii acestor copii minunati! :) "Nepoteii SOSI", ei sunt cea mai mare satisfactie in schimbul efortului de voluntariat!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:44 pm

Irina, chiar asa vom face! Vom merge cu "rezultatele" in mapa! :)

"Nepoteii SOSI"

Pentru cine nu intelege expresia, vine de la faptul ca noi, membrele din nucleul SOSI, consideram Subprogramul copilul nostru colectiv, deci astia mici sunt "nepoteii". [great]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:46 pm

Sa detaliem:

Bebelușii Subprogramului de Fertilizare in Vitro și Embriotransfer

Imagine

Începând cu al doilea semestru al anului 2011 au fost efectuate în România primele fertilizari in vitro cu finanțare parțiala de la stat pentru un numar limitat de cupluri – o premieră în țara noastră, un fapt normal și în general garantat în celelalte state europene. Prin Subprogramul pentru Fertilizare in Vitro și Embriotransfer, creat și finanțat de către Ministerul Sănătății, la inițiativa și cu participarea Asociației SOS Infertilitatea (asociația are un reprezentant în comisia ce evaluează și aprobă dosarele), s-au aprobat până în prezent 1.133 de dosare; familii tinere care din motive materiale nu ar fi putut avea acces la tratament medical în încercarea de a concepe un copil au primit o șansă!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:48 pm

La jumătatea anului 2012 au început să se nască astfel „Bebelușii Subprogramului”, copii în familii care altfel nu i-ar fi putut avea! Fără campania Asociației SOS Infertilitatea și fără sprijinul concret al Ministerului Sănătății, acești copii nu ar fi existat.

Acest program are un impact, care, dincolo de cifre și de statistici, este imposibil de cuantificat. Vă prezentăm câteva extrase din testimonialele unora dintre tinerii care au devenit părinti cu ajutorul Subprogramului. Menționăm ca aceștia si-au exprimat acordul explicit pentru mediatizarea poveștilor lor de succes, pentru ca infertilitatea și fertilizarea in vitro sa iasă din zona de tabu și pentru a lansa un mesaj pentru continuarea și îmbunătățirea Subprogramului. Le mulțumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:50 pm

Mama lui Bogdan scrie:„Sunt astazi cea mai fericita mama a unui baietel, pe nume Bogdan, nascut pe data de 11 august 2012, dupa o foarte lunga perioada de asteptare. Ne doream un copil de opt ani, timp in care am trecut prin nenumarate analize, tratamente, sperante desarte, iluzii si foarte multe dezamagiri. In vara lui 2011 am depus dosarul pentru Subprogramul de Fertilizare in Vitro iar acesta a fost aprobat. Ne pusesem toate sperantele in acest program pentru ca era ultima solutie si a fost cea mai eficienta. Daca nu era Subprogramul, pe cont propriu nu ne-am fi permis costul integral al unei fertilizari in vitro. Doresc tuturor cuplurilor care trec prin cosmarul infertilitatii sa aiba sansa pe care am avut-o noi!”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:53 pm

Parintii lui Ioan scrie:„In momentul in care eforturile derulate pe parcursul a catorva ani devenisera frustrante, ideea fertilizarii in vitro a inceput sa fie luata in discutie in cuplul nostru. Evident ca atat investitia financiara, cat si gasirea unui centru medical civilizat care sa efectueze aceasta procedura, erau lucruri care amanau decizia. Astfel, pentru noi Subprogramul National al Ministerului Sanatatii care sustine fertilizarea in vitro a venit ca un stimulent, exact la momentul potrivit.

Surprinzator de lipsit de birocratie si de rapid, totul a mers excelent, iar in luna septembrie 2011 am inceput tratamentul de fertilizare, sub supravegherea profesionista a echipei medicale. La jumatatea lunii octombrie 2011, am aflat vestea mult asteptata. Sarcina a decurs fara probleme si in luna iunie 2012 a venit pe lume Ioan, de care nu incetam sa ne bucuram in fiecare zi ce trece.

Sustinem cu tarie acest program, in primul rand pentru ca ni l-a adus pe Ioan; dincolo de acest lucru, si datorita faptului ca prin investitia in aceste proceduri statul investeste in viitor. Valoarea proiectului este dincolo de investitia in procedura propriu-zisa, avand o importanta componenta de educare a populatiei si de stimulare a aplicarii procedurilor alternative de fertilizare. Mai mult, copiii nascuti in urma programului vor restitui societatii inzecit investitia facuta de stat la momentul actual.

Speram ca statul roman va continua sa finanteze si alte cupluri care au nevoie de sprijin in lupta lor pentru a avea copii!”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 07, 2012 3:55 pm

Mama lui Stefan si a Alexandrei scrie:„Suntem un cuplu din Iasi care ne-am dorit copii de cand ne-am cunoscut. Dupa trei ani de incercari nereusite, datorita Subprogramului finantat de Ministerul Sanatatii ne tinem in brate cele mai scumpe comori: gemenii nostri Stefan si Alexandra s-au nascut pe 15 iulie si ne-au umplut viata de fericire. Va atasez prima poza a bebelusilor mei din maternitate, in cea mai frumoasa zi din viata mea, ziua in care am devenit mama. Sper ca Subprogramul sa continue pentru a da o sansa si altor cupluri infertile sa traiasca clipele nepretuite in care-ti imbratisezi pentru prima data copilul.”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 13, 2012 1:23 am

Mama Isabellei si a lui Robert scrie:„Cu ajutorul Subprogramului national de Fertilizare in Vitro am reusit sa ne indeplinim visul! Suntem binecuvantati cu cei mai scumpi, sanatosi si cuminti gemenasi, un baietel si o fetita, Robert si Isabella. Nu am fi crezut ca este posibil sa existe atata iubire in inimile noastre, asa cum simtim acum pentru copilasii nostri!
Imi doresc enorm de mult ca acest program sa continue si sa fie si alte cupluri atat de fericite ca noi, fara acest program copilasii nostri nu ar fi existat, caci nu ne-am fi permis financiar sa facem FIV. Multumim SOS Infertilitatea pentru sprijinul moral si pentru toate informatiile pe care le-am primit de la voi.”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 16, 2012 9:55 am

Mama Mariei scrie:„In ziua de 30.07.2012, dupa nu mai putin de opt ani de asteptari si sperante, tratamente si lacrimi, sedinte de acupunctura, bioenergie, gemoterapie si homeopatie, trei inseminari artificiale si o procedura de fertilizare in vitro (FIV-ul norocos, ii spunem noi), s-a nascut minunea noastra: MARIA.

Ne gandeam de mult sa trecem la fertilizarea in vitro, insa nu puteam, fiind stramtorati de partea financiara. Tot cautand pe internet am gasit site-ul Asociatiei SOS INFERTILITATEA - unde am gasit informatii utile, pretioase, sfaturi si marturii ale celor care au invins in LUPTA CU INFERTILITATEA.

M-am inarmat cu rabdare si am asteptat demararea programului, cu speranta de a fi acceptati. Si iata ca in luna august 2011 ne-am depus dosarul la clinica, am asteptat cu sufletul la gura, iar in septembrie am aflat ca suntem ACCEPTATI. Din acel moment au inceput pentru noi “Marile Sperante”.

Suma decontata de Minister nu este foarte mare, tinand cont de cheltuielile adiacente pe care le-am suportat noi, dar a fost de un real ajutor.

In octombrie 2011 am inceput tratamentul, in decembrie aflam ca ni se va indeplini visul de a fi parinti, iar 9 luni mai tarziu s-a nascut ingerasul nostru.

Vrem sa multumim SOS INFERTILITATEA pentru implicare si eforturile depuse, multumim Ministerului pentru deschiderea de a ajuta cuplurile cu probleme si de a creste natalitatea si, nu in ultimul rand, multumim lui DUMNEZEU!”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 16, 2012 10:28 am

Parintii lui Mihai scrie:„Dupa 10 ani de lacrimi si incercari nereusite, in data de 30.08.2012 a venit pe lume fiul nostru Mihai Alexandru, care ne-a schimbat viata! Sansa noastra a fost Subprogramul de fertilizare in vitro, sprijinul acordat de stat, care ne-a dat curajul sa incercam TOTUL pentru a avea acest copil. Va multumim si consideram ca toate familiile merita sansa de acces la fericirea de a avea un copil!”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 17, 2012 8:47 pm

Mama Sarei si a lui David scrie:„Zece ani am luptat ca sa avem un copil, am mers de nenumarate ori la medic, am facut toate tratamentele posibile, fara succes. Ni s-a spus ca singura noastra sansa este fertilizarea in vitro, dar ne-am lovit de bariera financiara. Nu am fi crezut si nu am sperat ca in Romania va fi posibil ca statul sa finanteze fertilizarea in vitro, asa cum se intampla in toate celelalte tari din Europa. Dar iata ca am avut aceasta uriasa sansa, care pentru noi a fost de de doua ori castigatoare! Astazi avem o fetita, Sara, si un baietel, David, nascuti in data de 9 mai 2012. Ei sunt totul pentru noi! Ni se pare necesar si corect ca acest program sa existe, in sfarsit Romania ofera sansa ca acesti copii sa vina pe lume in familii care si-i doresc si nu ii pot avea decat cu ajutor medical!”

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Ariana

Mesajde Ariana » Sâm Oct 20, 2012 6:34 pm

Foarte-foarte-foarte emotionant, am citit tot, mi-au dat lacrimile ! Felicitari mamicilor si taticilor si doctorilor ! Si felicitari SOSI !!

Înapoi la “Subprogramul FIV 2015 - 2016 si 2017 - 2018”