"Copiii Romaniei nu sunt de vanzare!". Featuring SOSI.

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

"Copiii Romaniei nu sunt de vanzare!". Featuring SOSI.

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 05, 2012 9:44 pm

Observator - Antena 1 a demarat o campanie pe tema ilegalitatilor socante care se intampla cu unii nou-nascuti, traficati de catre parintii lor si de catre intermediari, efectiv vanduti.

Imagine

In paralel, se prezinta, prin interventiile voluntarilor SOS Infertilitatea, dificultatile pe care le intampina cuplurile care doresc sa adopte in mod legal un copil.

Campania va continua in serile urmatoare, vor oferi testimoniale si alti voluntari SOSI, ramaneti pe receptie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare!"

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 05, 2012 9:45 pm

Primul reportaj din campanie, cu participarea Alinei @};- :

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Noi 06, 2012 8:25 am

Tara noastra, eterna tara a paralelelor... dar aceste fapte sunt prea dure si prea socante [jale!] Chiar nu imi imaginam ca exista asa ceva in Romania mileniului trei, membra UE. Sa ne rugam pentru copiii care au fost vanduti pana acum, sa fi ajuns in familii reale si nu pe mana traficantilor de carne vie sau organe. Statul roman trebuie sa ia masuri urgente!!!

Cat despre cealalta paralela - familiile cu atestat de adoptie care isi doresc sa adopte LEGAL un copil, si asteapta si asteapta si asteapta...

Ce pot sa spun? Suntem fericitii parinti adoptatori ai unui baietel, am reusit pe legea veche si am avut parte de profesionalism din partea autoritatilor cu care am avut noi de a face. Se pare ca reusita noastra a fost o exceptie si nu regula.

De cand cu legea noua (in care multe familii si-au pus speranta) si in care am crezut ca va putea debloca situatia pentru mai multi copii neadoptabili in prezent - iata ca lucrurile s-au blocat de-a binelea in sistemul de adoptii. Sa ia Antena 1 interviuri si celor de la Oficiul Roman pentru Adoptii, sa ne explice dumnealor cum asigura managementul adoptiilor in Romania in prezent si cum au facut "mari" progrese pe legea noua. Mie imi este clar ca este nevoie de o alta lege, una dreapta si realmente in interesul superior al copiilor; imi este clar ca politicienii trebuie sa se implice real in acest fenomen, sa se ocupe de cei peste 60.000 de copii din sistem. O mare parte dintre ei ar putea ajunge in familii care ii doresc din toata inima, familii de romani de aici si din afara tarii.

Imi doresc pentru cat mai multe familii sa poata cunoaste bucuria de a deveni parinti adoptatori, sa traiasca emotiile si fericirea pe care o simtim noi cand ne privim fiul nostru minunat!

claudia

Mesajde claudia » Mar Noi 06, 2012 3:03 pm

Am vazut reportajul aseara, impreuna cu sotul meu si am fost socati efectiv. Este de neimaginat ce se intampla in tara noastra, oameni care nu pot fi catalogati ca oameni, ce-si vand copii cu asa o usurinta: " pe asta nu-l vreti? e prea mare?", aceea este mama? a fost vreodata? va fi vreodata? eu ma-ndoiesc, si asta in paralel cu atatea familii care incearca sa adopte un copil si stau si asteapta ani de-a randul, si adorm in fiecare seara cu speranta ca vor ajunge si ei sa aiba copilul mult dorit.
Ma lupt cu infertilitatea, imi doresc enorm de mult un copil, dar cand vad atata nedreptate in tara asta si prin cate trebuie sa treaca o familie ce doreste sa adopte un suflet ce are atata nevoie de parinti adevarati, iar noi facem legi care in loc sa ajute mai mult incurca, nu pot sa nu ma intreb la ce s-au gandit cei care au facut legea adoptiilor? chiar nu suntem in stare sa facem si noi ceva bun in tara asta? Poate aceste reportaje vor trage un mare semnal de alarma si vor da de gandit celor care trebuie, poate vor lua in seama si vocile celor care se lovesc de sistem si macar in viitor vor face ceva sa imbunatateasca situatia, sunt atatia copii care au nevoie disperata de parinti adevarati, DATI-LE O SANSA!!!!!!!!!!!

Sper sa citeasca aceste mesaj cine trebuie.

alif

Mesajde alif » Mar Noi 06, 2012 3:21 pm

Cu emotie, inca asteptam copilul mult dorit si visat! :ymhug:

Cunoastem problemele din sistem: angajati putini in cadrul serviciilor de Protectia copilului si salarii de bugetari!
Sunt 60.000 de copii in sistem si doar 1400 de familii adoptatoare, deci fiecare familie poate avea copii mult doriti! Asa reiese dintr-o simpla ecuatie matematica, dar cati sunt adoptabili din aceste 60000 de suflete?!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 06, 2012 7:28 pm

Continuarea anchetei, cele doua materiale de la Observator din aceasta seara:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Mar Noi 06, 2012 9:15 pm

Reportajele vor continua toata saptamina... autoritatile incep sa se sesizeze.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Andreea84

Mesajde Andreea84 » Mie Noi 07, 2012 7:21 am

Chiar nu pot sa inteleg cum pot unii oameni sa faca asa ceva .... sa isi vanda propriul copil ca pe o bucata de carne.
Ce suflet au oamenii astia?
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

sofia

Mesajde sofia » Mie Noi 07, 2012 1:00 pm

Este de-a dreptul socant ce se intampla. Imi amintesc ca am mai vazut un reportaj despre un caz similar in urma cu vreun an dar nu mai tin minte la ce televiziune. Ar fi interesant de urmarit daca s-a luat vreo masura atunci.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 07, 2012 1:59 pm

Ceea ce continua sa mi se para socant este contrastul incredibil cu care anumiti angajati ai DGASPC pe de-o parte tolereaza asemenea acte incredibile, de comercializare a unor fiinte umane lipsite de aparare, iar pe de alta parte manifesta atat de multa vehementa atunci cand vine vorba sa dea lectii potentialilor adoptatori de buna-credinta si sa ii judece.

Aud la nesfarsit scuza referitoare la numarul mic de angajati din sistem si la nivelul scazut al salariilor. Insa cand vine vorba sa trateze cu oameni bine-intentionati care vor sa dea o mana de ajutor fara sa ceara vreo recompensa materiala sau de orice alt fel in schimb (cum ar fi voluntarii diverselor ONG-uri de profil) nu stiu cum sa le mai puna bete in roate. Majoritatea adoptatorilor potentiali care apuca drumul legal sunt descurajati rapid, in ciuda dorintei arzatoare de a face loc in viata lor unui copil.

Eu una marturisesc, la primul meu contact cu cei "din sistem", am avut sentimentul ca sunt privita ca un intrus nedorit si total neavizat cu privire la ce nevoi ar putea avea un copil abandonat. Impresia aceea de tip "las ca stim noi mai bine si nu avem nevoie de asistenta" este departe de a le veni in ajutor si de a face lucrurile sa mearga inspre mai bine. Mie imi este clar ca, oricat de multa mediatizare s-ar face acestei situatii, problemele nu se vor ameliora atat timp cat autoritatile nu-si schimba perspectiva si atitudinea si nu inteleg ca este nevoie de mobilizarea civica si de incurajarea ei.

Sper ca aceasta campanie insistenta sa reuseasca sa schimbe ceva si nu doar sa mobilizeze defensiv autoritatile timp de cateva zile doar. Tot sper.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 07, 2012 7:32 pm

Emisiunea din aceasta seara, pretul creste la 80.000E / „cap de copil”!

Cu Nicole:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 07, 2012 7:39 pm

80.000 de euro! ...Cine da mai mult?? Of! [jale!]

SOS Infertilitatea scrie:Cu Nicole:

Da. Nu sunt deloc multumita de cum au prezentat povestile, au amestecat in redactie cazul meu cu al Alinei, cred. O parte din titlurile de pe ecran au denaturat adevarul, nu corespund realitatii.

Dupa cum cei care urmaresc forumul stiu, eu abia am obtinut atestatul de adoptie, „lupta” de care vorbeam (ianuarie - octombrie) era pentru obtinerea atestatului, eu (inca!) nu am esecuri concrete pe faza privind ne/prezentarea unui copil.

Insa tot ce s-a scris pe ecran corespunde din pacate unei realitati, cea a Alinei si a atator altii ca ea, care chiar asteapta de ani buni cu atestatul in sertar, pe care il reinnoiesc in fiecare an.

Si cer scuze celor care au ascultat pentru pronuntia la limita dintre „eu insami” si „eu insumi”, care pe mine m-a zgariat major, nu stiu cum a putut sa imi scape. :|
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mie Noi 07, 2012 8:48 pm

Asa este, in seara aceasta in titlurile de pe ecran au incurcat povestile - au amestecat situatia lui NCB cu a Alinei si a altei voluntare cu atestat de adoptie, care au atestat de ani de zile.

Dar cum se fabrica acestor copii vanduti certificate de nastere, nu inteleg eu, sincer. Cum e posibil sa le falsifice la evidenta populatiei, cand se cer atatea acte la declararea unui copil?

Cand vad copilasii abandonati crescuti printre gratiile paturilor in care isi petrec copilaria, simt DURERE IN SUFLET.

Dupa 22 de ani in care statul roman a neglijat problema copiilor abandonati, chiar nu este posibil sa se ia masuri la nivel de parlament/ gurvern? Chiar toti politicienii care au un loc caldut in parlament (si pentru care se vor lupta acum in viitoarea campanie ca niste sacali) pot dormi linistiti noaptea dupa ce vad imagini cu copii crescand dupa gratii?

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Noi 08, 2012 9:08 am

Nu-i adevarat, eu am auzit clar "insami" si stiu sigur ca TU nu poti face o asemenea greseala niciodata. :ymhug: Felicitari pentru implicare, mi-a parut bine sa te revad (chiar si doar la TV)! [floare]

Cred ca e mai greu pentru ei sa nu amestece, pentru ca vor ceva cu impact emotional mare. Si in domeniul asta, asa ceva puteau obtine numai prezentand niste titluri un pic exagerate, timpul fiind mult prea scurt ca sa prezinte 2 povesti in paralel, 2 tipuri de probleme, etc. Oricum, pentru cei neimplicati, care habar nu au ce se intampla, reportajele sunt mult prea scurte ca sa cuprinda magnitudinea completa a dezastrului (copiii abandonati, copiii vanduti, imposibilitatea familiilor adoptatoare sa primeasca un copil, in ciuda eforturilor sustinute, blocajul de la nivelul legii, blocajul de la nivelul celor desemnati sa o aplice, afectarea emotionala majora a celor care vor sa adopte, impasibilitatea politiei si celor care ar trebui sa stopeze comercializarea de fiinte umane si multe altele). Sa speram ca, macar in ceasul al 12-lea, autoritatile se vor sesiza si vor face ceva, cu toate ca...mi-am cam pierdut increderea.

60.000 copii si 1.200 adoptii anul trecut e INGROZITOR. Cineva trebuie sa fie vinovat pentru asta si ceva trebuie sa se schimbe, fie ca e vorba de concedierea angajatilor Directiilor care nu vor sau nu stiu sau le e lene sa-si faca treaba (sau chiar urmarirea penala a celor care fac trafic cu fiinte umane si fals in acte oficiale), fie ca e vorba de modificari legislative. Inclin spre prima varianta, totusi.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

sdmdi

Mesajde sdmdi » Joi Noi 08, 2012 10:58 am

Beatrix scrie:Cand vad copilasii abandonati crescuti printre gratiile paturilor in care isi petrec copilaria, simt DURERE IN SUFLET.

Da, e extrem de trist cand vezi acesti copii. Iar impactul acelor luni/ani petrecuti in spatele acelor gratii este devastator pentru dezvoltarea lor ulterioara. Insa sunt prizonieri ai unui sistem nedrept, ai unui sistem pentru care sunt doar niste numere pe hartie. Si multi din sistem cunosc situatia insa nu fac nimic pentru a o indrepta sau de multi ori o neaga. Am avut la un moment dat o discutie cu un asistent social care spunea ca nu exista copii abandonati in spital...imi este greu sa cred ca nu stia de existenta lor, mai ales ca de acolo iau copiii pentru a-i da asistentilor maternali. Insa sunt instruiti sa spuna o poveste frumoasa, instruiti de cei care ar putea sa schimbe ceva, insa de ce nu o fac, imi este greu sa inteleg. Nu pot sa inteleg cum o institutie menita sa protejeze acesti copii nu isi da seama de magnitudinea problemei si nu ia masuri...

De curand mi-a povestit cineva ca unii copii abandonati in aceste maternitati nu au certificat de nastere, iar daca inregistrarea nasterii se face dupa expirarea termenelor prevazute de lege trebuie acordul primarului sau hotarare judecatoreasca. Iar primarul "isi da acordul" odata pe an... E povestea unui copil care a asteptat un an sa primeasca certificat de nastere, copil cu parinti necunoscuti, copil care ar fi trebuit sa fie adoptabil de mult timp...insa acum are aproape 3 ani si inca asteapta familia care sa-l ia acasa.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Irina_

Re: "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare!". Featuring SOSI.

Mesajde Irina_ » Joi Noi 08, 2012 5:10 pm

Nu s-a insistat pe subiect, dar la un moment dat o doamna binevoitoare se ofera benevol sa si faca un copil "la comanda" pentru cel interesat sa achizitioneze la un pret negociat... Probabil pe baza unei plati in avans? Cu termen de livrare ferm? Abominabile idei si practici, mai ales din perspectiva unei persoane care se lupta cu infertilitatea de ani de zile.

Mi s-a facut pielea de gaina. Cand aud asa ceva e mereu ceva in mine care lanseaza intrebarea "Unde o fi echitatea sortii??". Cred ca daca as fi o persoana credincioasa aceasta realitate mi-ar zgudui serios temeliile credintei.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 08, 2012 10:25 pm

Al cincilea reportaj din campania "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare":

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 09, 2012 5:46 pm

Campania continua si in aceasta seara.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 09, 2012 10:14 pm

Reportajul din aceasta seara, cu Alina si Maria:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Noi 10, 2012 3:31 pm

Mi-as dori ca acest reportaj sa fie vazut de cat mai multi romani. As vrea ca vizionarea lui sa ii faca sa se gandeasca macar o secunda inainte de a intreba pripit, pe un ton semi-acuzator, "Dar daca nu puteti concepe un copil, de ce nu adoptati unul? Sunt atatia copii abandonati in Romania..."

Si imi pare rau ca Alina si Maria nu au putut povesti deschis la ce traume au fost supuse in incercarea de a adopta un copil. Le inteleg insa, din pacate inca sunt prizonierele sistemului si mai pastreaza speranta ca in final vor gasi copilul mult dorit care sa le completeze familia. Probabil pe asta se si bazeaza stimabilii de la DGASPC. Faptul ca cineva a cerut semnarea unui "contract de confidentialitate" ar trebui sa ridice un semn de intrebare pentru public vis a vis de ce ar avea de ascuns autoritatile.

Înapoi la “Adoptie.”