MS: 250 de cupluri vor face FIV compensat in 2010 (amanat)

Prima editie a Subprogramului FIV.
psj

MS: 250 de cupluri vor face FIV compensat in 2010 (amanat)

Mesajde psj » Lun Oct 19, 2009 7:10 pm

Reiau aici comunicatul, l-am scris si pe blog

o Programul va fi funcţional începând cu anul 2010 şi are drept scop susţinerea, de la bugetul de stat, a costurilor necesare procedurilor de fertilizare in vitro pentru 250 de tinere cupluri infertile.

“Este timpul ca infertilitatea să fie recunoscută de către autorităţi ca o problemă medicală ce produce suferinţă şi care necesită compensare. Este corect ca şi pacienţii români să aibă acces gratuit la tratamente medicale dovedite utile. Am avut astăzi o întâlnire cu reprezentanţii Comisiei de obstetrică –ginecologie a Ministerului Sănătăţii şi am decis că este necesar ca de anul viitor programele naţionale ale Ministerului Sănătăţii să cuprindă şi o iniţiativă pentru a ajuta tinerele cupluri”, a declarat prof. Dr. Adrian Streinu –Cercel, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii.

În program vor fi incluse, în principal, cupluri cu vârsta cuprinsă între 25 şi 40 de ani, urmând ca, ulterior, membrii Comisiei de Obstetrică Ginecologie a MS să stabilească şi alte criterii. Conform iniţiativei, Ministerul Sănătăţii va susţine financiar prima procedură de fertilizare in vitro. În cazul în care este nevoie ca acaesta să fie repetată, următoarele costuri financiare vor fi suportate de cupluri.

Bugetul noului program este estimat la aprox. 500 000 de euro anual.

Începând de mâine, 20 octombrie 2009, pe site-ul ministerului, la adresa http://www.ms.ro va fi postată o altă iniţiativă a MS, proiectul de Legea Reproducerii Umane Asistate şi Embriologiei, precum si Codul de Procedură.

Legea Reproducerii Umane Asistate şi Embriologiei, precum si Codul de Procedura au fost create ca urmare a unei reale îngrijorări publice cu privire la implicaţiile pe care noile tehnologii de reproducere asistată ar putea să le aibă asupra percepţiei şi valorificării vieţii umane şi a relaţiilor de familie.

Intervenţia sau cercetarea medicală din domeniul reproducerii umane asistate are ca scop diminuarea problemelor de infertilitate sau reducerea riscului de apariţie a anomaliilor ereditare

Legea Reproducerii Umane şi Embriologiei priveşte toate modalităţile de utilizare a spermei, ovulelor şi embrionilor cu aplicare umană şi toate investigaţiile care implică folosirea de embrioni umani vii. Această lege prevede obligaţii pentru centrele de cercetare în sensul practicării unor standarde de calitate şi siguranţă adecvate, furnizării şi înregistrării de informaţii, asigurării de consultanţă.

psj

Re: MS- 250 de cupluri vor face FIV gratis in 2010

Mesajde psj » Lun Oct 19, 2009 7:14 pm

Din cate stiu eu, si va rog sa ma corectati daca sunt fete juriste de meserie, o lege trebuie sa fie in dezbatere publica timp de 30 de zile, de aceea o publica pe site.
Este important sa citim cu mare atentie ce va scrie acolo si sa trimitem amendamente unde e cazul.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Oct 19, 2009 7:32 pm

primul pas bun este ca: infertilitatea este recunoscuta in sfarsit ca fiind o boala!!!

al doilea pas - reglementarile pentru clinicile care fac RUAM vor face ca noi, pacientii sa apelam cu un plus de incredere si sa speram mai mult in corectitudinea procedurilor FIV si IA

mai departe ramane de vazut daca va fi doar un fas electoral, sau daca va fi un nou inceput pentru cuplurile infertile, chiar si ca program pilot pentru primul an de implementare

vom fi cu ochii pe proiectul de lege - ca pe butelie

felicioc

Mesajde felicioc » Lun Oct 19, 2009 7:40 pm

Din pacate, mai ales ultimele evenimente din viata politica m-au facut taaare sceptica... Sunt curioasa daca vor publica maine legea, si cum arata.
Daca e ceva adevarat in povestea asta, trebuie sa urmarim sa vedem cad apar criteriile de selectie a celor 25o de cupluri. Si iar sunt curioasa... vor gasi bani sa aloce pentru programul asta?
Bine-ar fi sa fie asa!

claudia

Mesajde claudia » Lun Oct 19, 2009 7:56 pm

Este un prim pas.
Si eu sunt destul de sceptica, nu ca nu vor gasi banii necesari, pt ca o data ce se aproba bugetul si se dau banii catre ministere, banii vor fi, insa cele 250 de cupluri oare cum vor fi alese? Care va fi criteriul principal de selectie, eu ma tem ca "atentia" fata de medic. In orice caz este un inceput, sper ca undeva in viitor sa ajungem si noi in randul tarilor civilizate.

Si eu stiu ca legea sta 30 zile in dezbatere publica, atunci trebuie sa fim foarte atente si sa facem corectiile necesare.

Sa speram ca va fi bine pana la urma!

Elenada

Mesajde Elenada » Lun Oct 19, 2009 8:32 pm

sa speram ca nu e doar manevrav de campanie sa isi mai atraga cateva voturi
vom trai si vom vedea
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

miki70

Mesajde miki70 » Lun Oct 19, 2009 9:52 pm

Pt mine prea tarziu, la anul fac 40 :( . Sper sa nu mai am nevoie , sa fiu [gravi] atunci.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Oct 19, 2009 10:45 pm

Este timpul ca infertilitatea să fie recunoscută de către autorităţi ca o problemă medicală ce produce suferinţă şi care necesită compensare.

ei da, am ajuns sa o auzim si pe asta!!! electoral sau nu, nici nu conteaza foarte tare. bineinteles ca faza cu 250 de cupluri e aletoarie si discriminatorie, SOSI va solicita oficial sa se explice care sunt criteriile de selectie. exista un proiect de lege!! suntem nerabdatoare sa il citim si vom participa intens la dezbaterea publica, vom face tot ce tine de noi sa fie inclus in acest proiect de lege si in varianta finala, cea votata, dreptul de acces universal la tratament pentru cuplurile infertile, nediscriminatoriu. avem o baza!! avem pe ce lucra. se intampla. nu va iluzionati, ma stiti ca nu-s o angelica in raportarea la politic, insa va rog sa nu uitati nici contextul!

cand in urma cu un an jumate lansam ideea asta - exact aia din citat, recunoasterea infertilitatii si compensarea tratamentelor - cati ne-au dat o sansa?!

repet: raportati-va la context! este exceptional ce se intampla si tine de noi ca inceputul asta sa devina baza unei normalitati in tratarea infertilitatii in romania!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mirimir

Mesajde mirimir » Lun Oct 19, 2009 11:44 pm

RalucaBonzi scrie:
E este exceptional ce se intampla si tine de noi ca inceputul asta sa devina baza unei normalitati in tratarea infertilitatii in romania!

Da, ai dreptate, important este sa inceapa sa se intample.Astept si eu criteriile, mai ales ca au spus ca se aloca 2 000 euro per cuplu, in aceasta suma intra si stimularea si procedura(pe mine atat m-a costat decat stimularea).Si mie imi este teama de aceste criterii, mi-am adus aminte de dosarul care trebuia pentru compensarea in cazul infertilitatii de cauza hormonala.

ninamarina

Mesajde ninamarina » Mar Oct 20, 2009 8:35 am

Tocmai am verificat site-ul MS. Nu au postat inca nimic:
http://www.ms.ro/proiecte-acte-normative.php?pag=1

Trebuie sa-i tinem din scurt.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Oct 20, 2009 9:15 am

Girls, eu sunt infiorator de prinsa in perioada asta, dar nu pot lasa garda jos tocmai acum, cand SE INTAMPLA! am tras un comunicat de presa azi noapte, e deja pe siite http://infertilitate.com/ si pleaca azi personalizat la toti membrii bazelor noastre de date - ziaristi, politicieni, voluntari, parteneri.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

sophie76

Mesajde sophie76 » Mar Oct 20, 2009 9:52 am

Raluca, felicitari pentru efortul depus ! Comunicatul este f bine scris si f corect punctat!!!

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Oct 20, 2009 11:23 am

Raluca, multumim din suflet ca ai facut noapte alba pentru cauza! [floare]
stim prea bine ca nu e prima noapte in care lucrezi pentru cuplurile infertile
Comunicatul este PERFECT!

fetelor, sa urmariti azi antena 1 si pro tv, minim aceste doua televiziuni vor atinge subiectul la stiri si Elena [floare] va sustine punctele de vedere SOSI

alinutz

Mesajde alinutz » Mar Oct 20, 2009 11:48 am

Multumim, Raluca. Intr-adevar, ai pus punctul pe i. Si eu sunt curioasa sa vad legea. Anul trecut am incercat sa-mi fac dosar pt decontarea medicamentelor pt fiv, insa am aflat ca cei cu infertilitate masculina sunt taiati de pe lista din start. Sper ca de data aceasta, sa nu fim uitati.
Sunt pregatita sa fiu mamica!

mirimir

Mesajde mirimir » Mar Oct 20, 2009 12:17 pm

Multumiri, Raluca si felicitari.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Oct 20, 2009 5:46 pm

Avem interventii la radio & tv in seara asta - principalele jurnale de stiri, iar au sunat telefoanele la Elena si Adina ca la gara.

Ideea, sintetizata si aici: http://www.topsanatate.ro/articol/cifra ... 29587.html

Avem criteriile conform carora MS preconizeaza ca se vor alege cele 250 de cupluri - la prima vedere par totodata discriminatorii si in acelasi timp laxe, in sensul ca vor fi miiiiiiiiiiiii de cupluri care indeplinesc conditiile alea, cum naiba se va alege? Le studiem cu atentie si vom reveni cu articol pe site si info pe forum.

psj

Criteriile (neoficiale inca) pentru eligibilitatea FIV

Mesajde psj » Mar Oct 20, 2009 6:59 pm

Am scris si pe blog http://infertilitate.com/2009/10/20/conditiile-preconizate-de-catre-ministerul-sanatatii-pentru-selectionarea-celor-doar-250-de-cupluri-fiv/
SOS Infertilitatea a aflat ca Ministerul Sanatatii ia in calcul urmatoarele criterii pentru selectionarea celor 250 de cupluri care vor beneficia de o tentativa de FIV/ ICSI gratuita, incepand cu anul 2010:

Cupluri Eligibile
    infertilitate dovedita: minim 12 luni (masculina sau feminina)
    inexplicabila: minim 36 luni
    varsta partenerei
    maxim 39 ani - cu ovocite proprii
    maxim 49 ani - cu ovocite donate
    participare la sesiuni de consiliere
    informare inainte de includerea in tratament
    acces pt cupluri stabile de minim 24 luni impreuna
    prioritate au cei aflati la primul ciclu de tratament

Cupluri neeligibile:
    cele care au recurs la mai mult de 3 proceduri FIV (in clinici private sau de stat)
    daca unul din parteneri a fost sterilizat voluntar
    daca minim unul din parteneri poate fi exclus in functie indicele de masa corporala
    cuplurile cu unul sau mai multi copii pot fi pe lista de asteptare

psj

Re: Criteriile (neoficiale inca) pentru eligibilitatea FIV

Mesajde psj » Mar Oct 20, 2009 7:01 pm

Ce parere aveti?
Ma gandesc cum determina ei cine a facut mai mult de 3 proceduri nereusite?

Nu mai spun de prevederea cu indicele corporal, mi se pare discriminatorie.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Oct 20, 2009 7:06 pm

si mie mi se pare discriminatorie faza cu indicele corporal si nu am auzit pana acum de ea in alta tara
(precizez ca dispun de un indice corporal impecabil :-)

asa cum zicea si Raluca pe alt subiect, vor fi mii de cupluri care vor indeplini conditiile

parerea mea este ca nu au cum sa verifice clar ce cupluri au la activ minim 3 fiv-uri, mai ales daca le-au facut si in alta tara

unele criterii par de bun simt, altele nu

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Oct 20, 2009 7:12 pm

in cazul unui cuplu cu vechime de 24 de luni si infertilitate inexplicabila: pt a fi eligibil, trebuie sa mai stea un an pe tusa, ca sa faca 36 de luni de infertilitate inexplicabila
corect?

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”