Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 10:50 am

Mai multe amanunte despre cum puteti ajuta campania Asociatiei SOS Infertilitatea.

Asociatia "SOS Infertilitatea" [barza3] si-a propus sa fie foarte transparenta pe toate planurile, inclusiv pe cel financiar. Nu avem ce sa ascundem:), se stie: asociatia nu a avut pana acum nici un fel de venituri "exterioare", tot ce s-a facut a fost din donatiile membrilor fondatori. Am facut un raport financiar 2009, intrucat, acum ca avem personalitate juridica, va trebui sa depunem un bilant contabil, conform legii. Am luat in calcul doar cheltuielile pentru care exista facturi (nu si telefoanele, deplasarile, timbrele, printarile etc. care au intervenit de-a lungul timpului, dar pentru care nu exista facturi).

Later edit: iata sinteza bilantului contabil depus in aprilie 2010, pentru anul fiscal 2009:

Imagine

[Patrimoniul initial al Asociatiei este constituit exclusiv din donatiile membrilor fondatori.]

* Venituri 2009: 20 RON
* Cheltuieli: 563 RON
* Rezultatul net al exercitiului: deficit 543 RON

. Cheltuieli 2009

- Cheltuieli constituire Asociatie (taxe administrative, taxe postale, comisioane bancare, confectionare stampile s.a.)

- Cheltuieli pentru tiparire materiale de promovare – Ziua Nationala de Lupta impotriva Infertilitatii, Bucuresti & Iasi (mape, CD-uri, pliante, carti de vizita Asociatia SOS Infertilitatea)

Later edit, mai 2011.

Bilantul contabil aferent anului 2010

Imagine

Imagine

Later edit, mai 2012.

Bilantul contabil aferent anului 2011

Imagine
Imagine
Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Raport financiar 2009 - Asociatia "SOS Infertilitatea"

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 10:57 am

Noi lasam modestia deoparte si spunem ca raportul cost/beneficiu este remarcabil.:)

Campania "Infertilitatea este o boala" fost realizata cu costuri financiare minimalissime, dar asta pentru ca dispunem de excelente resurse umane si informatice.

Insa anul 2010 va fi foarte solicitant. Daca ne dorim ca aceasta campanie sa continue in acelasi ritm, va trebui sa dispunem de un oarece buget. Partea buna este ca, avand personalitate juridica, cu tot ce presupune ea (cod de identificare fiscala, inregistrare la Registrul Asociatiilor si Fundatiilor, cont bancar al Asociatiei etc.), avem posibilitatea legala de a atrage donatii si sponsorizari pentru campanie si pentru cauza infertilitatii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 11:00 am

Ne-am documentat si iata cum stau lucrurile cu donatiile si sponsorizarile:

DONATIA SI SPONSORIZAREA

Actiunile de donatie si sponsorizare presupun incheierea unor contracte, fiecare dintre ele in conditii juridice si contabile diferite.

Donatia, conform Codului Civil, este un contract “prin care o persoana, donator, transmite, de regula in mod gratuit si irevocabil, dreptul de proprietate asupra unui bun catre o alta persoana, donatar, care il accepta si nu implica existenta unor beneficii”. Donatia este un act unilateral, iar beneficiarul unei donatii are obligatia sa foloseasca bunurile exclusiv in scopul declarat. In cazul actiunilor de donatie, beneficiarul nu are obligatia de a aminti compania/persoana care l-a sprijinit.

Pe de alta parte, sponsorizarea este o plata in bani sau in natura facuta catre o organizatie non-profit sau catre o persoana sustinuta de o astfel de organizatie, in echivalentul anumitor beneficii cum ar fi promovarea si dreptul companiei care sponsorizeaza de a cere organizatiei / persoanei sponsorizate sa-i afiseze in locuri vizibile logo-ul si principalele elemente de identificare, pe scurt sa-i faca publicitate.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 11:02 am

Sponsorizarea si impozitul pe profit al companiei care sponsorizeaza

Cheltuielile cu sponsorizarea nu sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit datorat, asa cum sunt cele curente (de ex. cheltuielile cu materia prima, cu salariile, etc.). Cheltuielile curente sunt deductibile in sensul ca din veniturile realizate se scad cheltuielile deductibile si astfel se obtine profitul brut impozabil.

Cheltuielile pentru sponsorizare au un regim diferit referitor la deductibilitatea acestora din impozit.

In acest sens, Codul fiscal spune ca o companie poate deduce din impozitul pe profit datorat, si anume deducerea reprezinta scaderea sumelor aferente acestor cheltuieli din impozitul pe profit datorat, daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

1. este in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;

2. nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

Traducere libera: daca o firma sponsorizeaza in masura procentelor de mai sus nu pierde ABSOLUT NIMIC, suma respectiva este scazuta din impozitul pe profit datorat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 10, 2010 11:14 am

Pana pe 24 ianuarie a.c., firmele inca mai pot incheia contracte de sponsorizare in baza cifrei de afaceri din 2009.

Daca voi insiva aveti sau cunoasteti firme care nu si-au epuizat plafonul de sponsorizari pe 2009 (respectiv nu au incheiat contracte de sponsorizare in valoare de 3 la mie din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat) si daca doriti sa ajutati aceasta campanie, scrieti-ne la contact@infertilitate.com. Juristii si economistii nostri au pregatit deja contracte-tip de sponsorizare si donatie, efortul pentru firma va fi minim, semnare si inregistrare in contabilitatea proprie a contractului (putem oferi spatiu publicitar, daca respectiva firma isi doreste, sau poate fi non-public, in regim de donatie). Ceea ce trebuie sa se inteleaga este ca banii respectivi oricum vor fi platiti de catre firma respectiva, ca impozit pe profit, vor pleca la bugetul de stat. Daca sunt directionati ca donatie/sponsorizare catre Asociatia "SOS Infertilitatea", noi ne angajam sa trimitem firmei respective un raport financiar privind cheltuirea respectivei sume, insotit de copii ale facturilor.

In masura in care cunoasteti firme care ar putea fi interesate sa ajute cauza luptei impotriva infertilitatii, va rugam sa ne contactati. Va multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Mademoiselle PasDeChance

Re: Ajutati campania pentru cauza infertilitatii in 2010!

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 11, 2010 1:19 pm

Am primit prima propunere de donatie pe mail (foarte probabil respectiva persoana e chiar aici, pe forum)!! :ymapplause: Multumim!

Contul bancar si celelalte date ale Asociatiei sunt aici: http://infertilitate.com/about-2/ si sunt suficiente pentru donatii in nume propriu, de la persoane fizice (pur si simplu depunere/virament). Pentru donatii/sponsorizari de la persoane juridice / firme e nevoie de contract (avem contracte-tip, nu e deloc birocratica procedura, doar ca trebuie o intalnire fizica pentru semnarea contractului).

Pentru fiecare donatie, indiferent cat de mica e suma (nici o suma nu e prea mica!) vom furniza un raport despre cheltuirea banilor, insotit de copii ale facturilor.

Ajutati-ne sa ajutam!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 07, 2010 3:36 pm

Am primit 40 de RON in cont, multumim donatorilor (le-am confirmat pe mail receptia sumelor).

Va reamintesc contul: Asociatia "SOS Infertilitatea" poseda codul fiscal 26227202 si contul bancar IBAN: RO51RZBR00000600122 11872, deschis la Raiffeisen Bank, Agentia Drumul Taberei.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 08, 2010 12:34 pm

RalucaBonzi scrie:Pana acum actiunile campaniei au fost realizate doar din donatii personale ale membelor nucleului SOSI si am mai castigat noi concursuri, dar de obicei ne alegeam cu diplome si mediatizare pentru cauza - [haha, da, la unul din concursuri am castigat bere, multa bere, dar nu am fost acolo sa primim premiul:]. De data asta, am castigat o "bursa de blogger", la categoria "bloguri implicate in comunitate" http://danvoiculescu.net/blog/2009/10/bursierii/ , care ne aduce si vizite pe site via blogul organizatorului, Dan Voiculescu, dar si cate 300€ timp de trei luni! Deci, pentru prima data vom dispune de un buget, 900€, suma pe care o vom investi in mediatizarea campaniei - tiparirea si distribuirea pliantului de prezentare a Asociatiei si a celorlalte materiale de promovare. Vom trimite copii ale facturilor organizatorului, sa vada ca banii au fost investiti pentru binele cauzei (desi nu e o conditie asta cu facturile, dar o facem noi din corectitudine si verticalitate).

Va multumim mult celor care ati votat blogul campaniei in concurs si sper sa ne ajutati cand vom avea pliantul tiparit, sa il distribuim.

Asta scriam pe la jumatatea lui octombrie 2009. In sfarsit, pe la jumatatea lui februarie 2010, am primit si banutii. In contul SOS Infertilitatea au intrat 2460 RON, echivalentul bursei pe primele doua luni (in principiu, vom primi inca cca. 1200 RON la un moment dat). Este practic prima noastra finantare externa, sa speram ca nu si ultima! Primele promotionale tiparite in baza promisiunii acestei burse le-am platit din banii nostri, ca nu ne-au pasuit tipografiile atat de mult. Deci acum, cu aceste fonduri, vom tipari materiale promotionale ale campaniei aduse la zi, vom avea mare nevoie, sunt actiuni importante in lunile viitoare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Feb 17, 2010 7:30 pm

Am primit 50 de RON in cont, multumim donatoarei! (careia i-am confirmat pe mail receptia sumei)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Feb 19, 2010 9:22 pm

Am primit 20 de RON in cont, multumim donatoarei! (careia i-am confirmat pe mail receptia sumei.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mar 20, 2010 9:40 am

Am primit echivalentul in lei a 300€, ultima transa a bursei pe care a castigat-o blogul nostru. Pica excelent, in ultima vreme am facut, dupa cum ati vazut, tiparituri:

Imagine

Nu mai putin de 10.000 de fluturasi "2% pentru lupta impotriva infertilitatii" sunt distribuiti pana in luna mai in spitale din cele mai importante orase din tare de catre partenerul nostru, Asociatia Info-Sanatate, care o face la modul gratuit, noi am platit doar tiparirea flyer-elor.

Din experienta nostra la evenimente recente, va spunem ca reusim sa fentam aparentele, ne prezentam la fel de profesionist ca asociatiile cu bani, nimeni n-ar zice ca suntem voluntari care se autofinanteaza.

Ne-am dori si un banner SOS Infertilitatea pentru ONGFest din mai (banner generalist, pe care sa il folosim apoi la toate evenimentele), sa vedem unde gasim o oferta rezonabila.

Din fericire, participarea noastra la meeting-ul Fertility Europe de la Viena este suportata integral de ESHRE, le multumim!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mar 20, 2010 9:48 am

Va reamintesc contul: Asociatia "SOS Infertilitatea" poseda codul fiscal 26227202 si contul bancar IBAN: RO51RZBR00000600122 11872, deschis la Raiffeisen Bank, Agentia Drumul Taberei, in cazul in care doriti sa contribuiti la realizarea actiunilor campaniei. Nici o suma nu este prea mica!

Dupa cum vedeti, totul este foarte transparent, facem doar cheltuieli minimale, indispensabile, si anuntam public toate intrarile in cont (pana acum au fost doar cei 900€ castigati de blog si contributiile de la membri anuntate mai sus, plus contributiile initiale ale membrilor fondatori).

Daca stiti firme care ar putea sa faca donatii /sponsorizari (sumele pot fi deduse din impozitul pe venit, deci ei nu pierd nimic), nu ezitati sa ne contactati, Asociatia are toate formele legale, poate incheia contracte.

Va multumim!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Apr 01, 2010 10:16 pm

Am primit 50 de RON in cont, multumim donatorilor! (carora le-am confirmat pe mail receptia sumei.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 08, 2010 10:47 am

Asociatia "SOS Infertilitatea" a trebuit sa plateasca 350 RON pentru o stampila pe bilantul contabil 2009, care trebuia depus inainte de 1 mai. Bilantul l-a facut una din membrele noastre, care e economist, dar nu are stampila de expert contabil, deci am platit doar simpla vizare. Am incercat sa gasim un expert contabil printre voluntarele noastre - exista si ar fi facut-o cu drag, dar e in concediu de ingrijire a copilului si si-a suspendat activitatea. Asa ca a trebuit sa platim o suma care reprezinta cca 40% din intreg bugetul 2009 pentru o simpla viza. Asta este, trebuia facut, daca nu depuneam bilantul la timp eram amendate cu o suma si mai mare.

La aceasta "iesire" din buget se adauga cheltuielile recente cu ONGFest (taxa de participare, banner, tiparire flyers, diverse), deci este indispensabil sa gasim ceva surse de finantare pe termen scurt/mediu. Nu neglijati operatiunea 2%, va rugam, ne este vitala (dar, oricum, pe banii din 2% putem conta abia in 2011, ramane de vazut cum ne vom descurca pana atunci).

Nu ezitati sa ne aduceti la cunostinta la contact@infertilitate.com orice posibilitate de finantare, donatie, sponsorizare etc.

Ajuati-ne sa va ajutam!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 14, 2010 1:06 pm

Ne face placere sa anuntam ca Asociatia "SOS Infertilitatea" a primit in cont cea mai mare donatie de pana in prezent: 200 de RON, din partea unei vechi prietene a campaniei noastre. Ii multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 29, 2010 10:03 am

Dupa cum poate ati observat pe blog, avem pentru prima data un banner publicitar, cel al companiei aeriene Blue Air. De fapt, este un barter, un schimb de servicii, aceasta pubicitate nu ne aduce bani, ci un zbor dus-intors la Roma, ceea ce ne-a permis sa fim prezenti fara costuri la congresul ESHRE si la intalnirea Fertility Europe de la Roma.

Ideea este ca, iata, companiile pot fi interesate de publicitate pe site-ul nostru, va rugam sa nu ezitati sa ne contactati daca stiti o firma ce si-ar dori acest serviciu, va reamintim ca resursele noastre financiare sunt extrem de limitate (strict ce s-a facut public pe acest topic, nu exista nicio alta intrare de fonduri). Va multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 04, 2010 4:10 pm

O firma ne-a scris sa ne propuna un serviciu platit, noi i-am raspuns ca serviciul ne-ar interesa la nivel organizational insa, din pacate, nu dispunem de fonduri.

Raspunsul primit este un un delicios compliment involuntar:

Buna ziua!
Intelegem lipsa dvs de fonduri, dar observ in schimb ca aveti un site
destul de bine elaborat, care sunt convinsa ca a fost pe niste foarte
multi bani
. De asemenea, in sectiunea de Premii observ ca ati acumulat o
multime de premii, deci sunteti foarte cunoscuti.
Sincer, nu cred ca sunteti in situatia de lipsa totala de fonduri precum
afirmati.

Am mai avut un caz de asociatie pe care am adaugat-o in mod gratuit, dar
aceea nu detinea site de prezentare.
Ne pare rau, dar nu putem da curs cererii dvs.
O zi buna in continuare!

Ne-a crescut selfesteem-ul, suntem FOARTE TARI! :))

Nimeni nu ne crede ca bugetul nostru in doi ani si jumatate de campanie foarte vizibila abia daca a sarit de mia de euro cu totul, si aia din buzunare proprii plus bursa de blog. Care blog, btw, ala de care se spune mai sus ca ne-ar fi costat "niste foarte multi bani", ne-a usurat pana acum cu totul de fix sase dolari, cumpararea domeniului. O:-)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 26, 2010 10:14 am

Dupa cum probabil ati observat, avem sistem de donatii online, puteti dona de acasa / de la birou, cu cardul bancar - sigur, rapid si securizat: viewtopic.php?f=2&t=98

Se pot dona si sume mici, gen 10 RON sau 5 euro, pe noi ne vor ajuta sa ne desfasuram activitatile, nici o suma nu e prea mica. Va multumim! [floare]

Edit: Sistemul functioneaza, pana in prezent avem trei donatii, dn tara si din strainatate!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 09, 2010 3:49 pm

Am primit 30 de RON prin virament in cont, multumim donatoarei! (careia i-am confirmat prin e-mail receptia sumei.)

Nota: Pe acest topic de fundraising vom mentiona toate sumele primite direct in cont sau prin eventuale contracte, precum si cheltuirea acestora, si vom face si o sinteza a sumelor primite prin sistemul de donatii online (care are topic separat din motive de vizibilitate). By the way, avem patru donatii online, multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 07, 2010 12:05 pm

28 de euro in doua luni.

Centras este pe cale sa ne faca viramentul de pe platforma de donatii online. Suma totala donata in lunile iulie si august, echivalentul primelor sapte donatii, este de 123 RON (echivalentul a 28€). Ultimele doua donatii sunt efectuate in luna septembrie, vor fi virate in contul SOS Infertilitatea la sfarsitul lunii.

Va multumim mult!

Pentru moment, insa, suma este mult prea mica pentru a putea redemara campania, altfel decat online. Contam pe voi! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Fundraising.”