Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 14, 2010 4:44 pm

Reamintim si pe aceasta pagina coordonatele bancare ale Asociatiei:

RO51RZBR00000600122 11872 (RON)
RO89RZBR0000060012859342 (€uro)
Raiffeisen Bank, Agentia Drumul Taberei.

Am primit in cont suma de 20 de RON, de la o persoana pe care nu o cunoastem / nu exista in baza noastra de date si care are initialele CNM. Cum nu avem e-mailul acesteia, nu i-am putut adresa un mesaj de multumire, speram ca citeste aici: Multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 14, 2010 4:47 pm

Am primit in cont suma de 150 de RON, de la o persoana pe care nu o cunoastem / nu exista in baza noastra de date si care are initialele VMR. Cum nu avem e-mailul acesteia, nu i-am putut adresa un mesaj de multumire, speram ca citeste aici: [floare] Multumim!

Persoanele care au donat direct, fara a lua in prealabil legatura cu noi, ne pot scrie la contact@infertilitate.com, astfel vom avea adresele lor si le vom putea tine la curent cu cheltuirea banilor in campanie. Multumim inca o data!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 14, 2010 4:50 pm

Azi am primit cea mai substantiala donatie de pana in prezent: 1000 de RON, de la o persoana privata care urmareste de mult timp campania si care a aflat ca suntem in dificultate. Persoana in cauza doreste sa ramana anonima. Dar, ca de obicei, in spiritul transparentei, noi facem publica primirea sumei. Multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 27, 2010 10:10 am

Am primit in cont o donatie de 30 de RON de la una din membrele noastre, activa pe acest forum. Este a treia donatie de la ea, doneaza in mod regulat. Ii multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 27, 2010 10:33 am

Pe langa aceste sume primite direct in cont, prin virament direct de la membri si simpatizanti, am mai avut un virament de 123 de RON de la Centras, aferent donatiilor online din lunile iulie si august, si viramente de la administratiile financiare, aferente operatiunii 2% din primavara, toate sumele de pana in prezent au fost anuntate aici: viewtopic.php?f=2&t=55&start=20#p3842

Continuam impreuna, la fel de transparent! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Raport financiar 2009 - Asociatia "SOS Infertilitatea"

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 05, 2010 11:38 am

SOS Infertilitatea scrie:

Nu ezitati sa ne aduceti la cunostinta la contact@infertilitate.com orice posibilitate de finantare, donatie, sponsorizare etc.

Veste buna pentru anemicul buget al Asociatiei SOS Infertilitatea. Vom avea un prim contract de sponsorizare / publicitate pe forum cu o clinica FIV din Romania. Toate actiunile din cadrul acestui contract (banner si advertorial) vor fi explicit marcate "publicitate".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 11, 2010 10:57 am

Dupa cum puteti observa, oferim timp de o luna de zile spatiu de publicitate (banner pe forum si advertorial) Clinicii Iscare din Iasi, care a sponsorizat Asociatia SOS Infertilitatea printr-un contract in valoare de 300 €. Fondurile vor fi investite in continuarea campaniei si cheltuirea lor va fi facuta publica, asa cum am procedat si in prezent.

Asociatia SOS Infertilitatea nu va face niciodata publicitate ascunsa, ci doar asumata, toate sumele vor fi facute publice si vor fi investite in actiunile campaniei.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 19, 2010 10:52 am

Am primit in cont suma de 10 RON, de la o persoana pe care nu o cunoastem / nu exista in baza noastra de date si care are initialele GP. Cum nu avem e-mailul acesteia, nu i-am putut adresa un mesaj de multumire, speram ca citeste aici: [floare] Multumim!

Am primit in cont suma de 30 RON, de la o persoana pe care nu o cunoastem / nu exista in baza noastra de date si care are initialele GD. Cum nu avem e-mailul acesteia, nu i-am putut adresa un mesaj de multumire, speram ca citeste aici: [floare] Multumim!

De asemenea, am primit in cont suma de 30 RON de la una din membrele noastre, care doneaza regulat, lunar, aceasta fiind a patra donatie de la ea. Multumim! [floare]

Persoanele care au donat direct, fara a lua in prealabil legatura cu noi, ne pot scrie la contact@infertilitate.com, astfel vom avea adresele lor si le vom putea tine la curent cu cheltuirea banilor in campanie. Multumim inca o data!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Dec 07, 2010 12:45 pm

Dupa cum probabil ati observat, Asociatia SOS Infertilitatea a continuat activitatea de promovare la diverse evenimente, cheltuielile necesare fiind acoperite din fondurile pe care Asociatia a reusit sa le atraga, gratie voua. [floare]

Imagine

Exista, de asemenea, multa munca a SOSI mai putin vizibila pe forum, avem de un an de zile un proiect care presupune, pe langa timp si knowhow, si multe deplasari, telefoane etc., deci bani. Speram sa venim in curand cu vestile bune pe acest plan si veti intelege. Ceea ce dorim sa va transmitem este ca suntem foarte cumpatate, facem apel la fonduri doar cand este inevitabil.

De asemenea, Asociatia SOS Infertilitatea a cumparat pe langa actualul domeniu web, infertilitate.com, alte doua: sosinfertilitatea.ro si sosinfertilitatea.org (care vor conduce tot la actuala pagina web, ne-am rezervat doar denumirea, sa nu avem surprize).
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Dec 15, 2010 11:47 am

SOS Infertilitatea scrie:
De asemenea, am primit in cont suma de 30 RON de la una din membrele noastre, care doneaza regulat, lunar, aceasta fiind a patra donatie de la ea. Multumim! [floare]

Donatoarea noastra constanta nu ne-a uitat nici in aceasta luna: a cincea donatie de la ea, inca 30 de RON.
Multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Dec 20, 2010 9:30 am

Dragi membri si simpatizanti,

Va scriem pentru ca avem nevoie de ajutorul vostru. Dupa cum stiti, in primii doi ani si jumatate campania «Infertilitatea este o boala» s-a desfasurat cu resurse financiare minime, practic doar contributiile noastre.

Insa activitatile au luat dimensiuni din ce in ce mai ample, care in mod inevitabil implica si cheltuieli in consecinta. Pe partea de online putem continua cu costuri minimale, resursele umane sunt inca aici, initiatorii campaniei vor continua sa isi dedice timpul, energia, network-ul si knowhow-ul pentru lupta comuna, in mod gratuit. Insa pentru a furniza cele necesare actiunilor concrete de advocacy (care necesita, printe altele, tiparituri, printari, fotocopii, telefoane, corespondenta postala, deplasari, benzina, parcari, diverse taxe etc.), plus proiectele ce vor incepe in 2011 Grupul de suport si Biblioteca SOS Infertilitatea, ne sunt necesare si fonduri banesti.

Stim ca tuturor ne este greu din punct de vedere financiar in contextul actual, dar nu ne trebuie sume enorme. Noi avem trei canale de fundrainging: donatiile online (cu cardul), cele prin virament in cont si operatiunea 2% (in prezent ne sunt facute viramentele pentru operatiunea de asta-primavara – multumim tuturor celor care au ales sa directioneze spre noi!) Sumele ce ne revin pe toate aceste canale, plus cea din (deocamdata) unicul nostru contract de sponsorizare/publicitate, sunt facute publice pe forum.
Imagine
Va scriem pentru a va semnala ca exista si o alta posibilitate de a ajuta Asociatia SOS Infertilitatea, directionand spre acesta o parte din banii care oricum trebuie platiti statului, ca impozit.

Pana la sfarsitul anului, firmele inca mai pot incheia contracte de sponsorizare in baza cifrei de afaceri din 2010.

Daca voi insiva aveti sau cunoasteti firme care au inregistrat profit si care nu si-au epuizat plafonul de sponsorizari pe 2010 (respectiv nu au incheiat contracte de sponsorizare in valoare de 3 la mie din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat) si daca doriti sa ajutati aceasta campanie, scrieti-ne la contact@infertilitate.com. Juristii si economistii nostri au pregatit deja contracte-tip de sponsorizare si donatie, efortul pentru firma va fi minim, semnare si inregistrare in contabilitatea proprie a contractului (putem oferi spatiu publicitar, daca respectiva firma isi doreste, sau poate fi non-public, in regim de donatie). Ceea ce trebuie sa se inteleaga este ca banii respectivi oricum vor fi platiti de catre firma respectiva, ca impozit pe profit, vor pleca la bugetul de stat. Daca sunt directionati ca donatie/sponsorizare catre Asociatia "SOS Infertilitatea", noi ne angajam sa trimitem firmei respective un raport financiar privind cheltuirea respectivei sume, insotit de copii ale facturilor.

Firmele respective pot avea orice obiect de activitate, inclusiv din sfera RUAM (clinica, producator de medicamente, laborator, …), in conditiile respectarii Cartei deontologice SOS Infertilitatea. viewtopic.php?f=2&t=137

In masura in care cunoasteti firme care ar putea fi interesate sa ajute cauza luptei impotriva infertilitatii, va rugam sa ne contactati. Va multumim!

Va uram un excelent sfarsit de an si speram sa revenim curand cu vesti bune,

Echipa SOS Infertilitatea

Ce spune Codul Fiscal:

Sponsorizarea si impozitul pe profit al companiei care sponsorizeaza

Cheltuielile cu sponsorizarea nu sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit datorat, asa cum sunt cele curente (de ex. cheltuielile cu materia prima, cu salariile, etc.). Cheltuielile curente sunt deductibile in sensul ca din veniturile realizate se scad cheltuielile deductibile si astfel se obtine profitul brut impozabil.

Cheltuielile pentru sponsorizare au un regim diferit referitor la deductibilitatea acestora din impozit.

In acest sens, Codul fiscal spune ca o companie poate deduce din impozitul pe profit datorat, si anume deducerea reprezinta scaderea sumelor aferente acestor cheltuieli din impozitul pe profit datorat, daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

1. este in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
2. nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

Traducere libera: daca o firma sponsorizeaza in masura procentelor de mai sus nu pierde ABSOLUT NIMIC, suma respectiva este scazuta din impozitul pe profit datorat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 23, 2010 12:46 pm

Avem bucuria sa anuntam ca una din prietenele campaniei, membra a forumului, va sponsoriza Asociatia SOS Infertilitatea cu 1.000 RON (pe care ii va deduce din impozitul pe profit, conform celor explicate mai sus).

Ii multumim mult ei si sotului, mai ales ca ei au invins infertilitatea. Dar nu au uitat! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 23, 2010 1:33 pm

Cum este final de an, am rugat membrii Asociatiei sa plateasca cotizatia. Aceasta este de 1 RON, dar acest ron trebuie sa se regaseasca in contabilitatea noastra (si trebuie sa taiem chitanta pentru 1 RON!)

Cativa dintre membri au procedat deja la viramente, consideram 1 RON cotizatie si restul donatie:

O membra a Asociatiei ne-a virat in cont suma de 50 RON. Ii multumim! [floare]

O membra a Asociatiei ne-a virat in cont suma de 10 RON. Ii multumim! [floare]

O membra a Asociatiei ne-a virat in cont suma de 10 RON. Ii multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 30, 2010 7:00 pm

Multumim tuturor persoanelor care au donat in acest an pentru a sustine actiunile desfasurate de catre voluntarii SOS Infertilitatea pentru cauza comuna! [floare]

Donatiile, sponsorizarile si alte actiuni de fundraising sunt "motorul" care tine in viata majoritatea ONG-urilor din lume, inclusiv cele hiperprofesioniste, multinationale, cu sute sau mii de angajati. Iata in schimb ce reactie am primit (este singulara, din fericire!) la apelul nostru de sustinere:

Imagine

.
O astfel de reactie, mai ales venita din partea unei membre (inactive) a forumului, deci teoretic aflata in publicul-tinta direct, ne uimeste. Dar asta e, sunt si astfel de oameni pe lume, atat o duce pe ea capul, asta a inteles: ca cersim. Sa fie sanatoasa!

Alegem sa ne concentram pe reactia larg majoritara de sustinere si multumim din suflet tuturor contribuitorilor, donatorilor, sponsorilor si celor care ne-au ajutat in natura.

2011 sa fie un an mai darnic si mai fertil!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Nu aduce anul ce aduce ceasul! :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Dec 31, 2010 5:08 pm

Dupa vestea cea buna privind hotararea de guvern prin care se instituie Subprogramul FIV, am mai primit inca o veste foarte buna pe final de an, de data aceasta la nivel strict asociativ.

Dupa cum stiti, noi am lansat un apel la sponsorizari, dat fiind ca daca se semneaza un contract inainte de finalul anului sponsorul poate deduce suma sponsorizata din impozitul pe profit aferent anului 2010.

Avem mai multe persoane care s-au aratat receptive, prieteni mai vechi sau mai noi ai campaniei noastre. Am avut insa marea bucurie ca o firma care nu are legatura directa cu reproducerea asistata, avand un cu totul alt domeniu de activitate (ferestre, usi, rulouri), la propunerea uneia dintre membrele fondatoare SOSI, sa hotarasca sa ne sustina printr-o sponsorizare.

Dat fiind ca toate fondurile atrase au fost facute publice, voi stiti cam care sunt sumele pe care le-am primit noi pana in prezent - intre 10 RON si max. 300€. Multumim foarte mult pentru ele, fiecare RON primit a fost pentru SOS Infertilitatea o dovada de incredere, care ne-a motivat si ne-a responsbilizat.

Vreti sa stiti cu ce suma ne-a sponsorizat firma ADF?

12.500 RON! :ymdaydream:

...Nu, nu am pus un zero in plus. Este mai mult decat TOT ce am avut ca finantare, cumulat, in doi ani si noua luni de activitate, inclusiv recentele viramente 2%. Deci nu aduc anii ce aduce ceasul. :)

Multumim nespus membrilor conducerii firmei ADF http://www.fereastra-adf.ro/ pentru faptul ca, desi nu sunt direct implicati, sustin cauza luptei impotriva infertilitatii si ne deschid o fereastra spre actiuni asociative concrete in 2011! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Re: Nu aduce anul ce aduce ceasul! :)

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 03, 2011 1:01 pm

Uhm. :x

Pot sa va spun ca in septembrie, cand voiam sa relansam campania, al treilea sezon, SOS Infertilitatea avea in cont vreo 140 de roni... Dar iata ca la barza chioara ii face Dumnezeu cuib.

Sa speram ca in acest 2011 vom culege ce am semanat timp de aproape trei ani cu rabdare si incapatanare, in toate planurile, inclusiv in cel al fundraising-ului.

Multumim firmei ADF pentru sponsorizarea nesperat de consistenta, precum si tuturor celorlalti donatori si sponsori. [floare]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Elenada

Mesajde Elenada » Lun Ian 03, 2011 10:16 pm

Multumim mult firmei ADF. Ma bucur enorm sa vad ca exista oameni carora le pasa de durerea semenilor lor si fac tot posibilul sa ii ajute.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Ian 05, 2011 12:56 pm

Multumim, ADF! Mai rar asa o firma care sa fie interesata si de problemele semenilor. Cinste lor! [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 06, 2011 6:44 pm

Revenim cu ultimele viramante din 2010:

Un membru nou-inscris in Asociatie a virat 100 RON (1 RON cotizatie si 99 RON donatie). Ii multumim! [floare]

Un cuplu din Targoviste a efectuat un virament de 10 RON, donatie. Le multumim! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 06, 2011 6:50 pm

O simpatizanta a Asociatiei ne-a facut un virament de 150 RON, donatie. Mai mult decat atat, aceeasi persoana, expert contabil, ne va ajuta cu bilantul contabil pe care va trebui sa il depunem in lunile urmatoare. Ii multumim! [floare]

De asemenea, asa cum anuntat, firma Fereastra ADF ne-a sponsorizat cu nu mai putin de 12.500 RON! Mii de multumiri! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie