Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Mademoiselle PasDeChance

Re: Infertilitatea masculina

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Noi 14, 2010 9:28 pm

Andreea, mi-a iesit la un search general un articol despre FIV in Istanbul: http://www.ziuaveche.ro/actualitate/sanatate/8012.html

În spitalul de la Maslak funcţionează şi o puternică secţie de fertilizare in vitro şi de tratare a problemelor legate de preconcepţie. Doctorul Tansu Kucuk ne-a explicat că în zona balcanică femeile au o problemă legată de feritiliate, mai mare decât bărbaţii. „Soseşti la Istabnbul să vizitezi oraşul şi în două săptămâni de la vizita în clinica noastră poţi pleca acasă însărcinată a estimat profesorul Kucuk timpul cheltuit pentru o şedinţă de fertilizare in vitro. De asemenea, părinţii au posibilitatea de a alege sexul copilului, iar doctorii pot alege, prin metode de laborator, cei mai sănătoşi şi mai frumoşi spermatozoizi. Costul unui tratament este între 2.500 şi 2.900 de euro.

Ma socheaza faptul ca s-ar putea alege sexul copilului... Nici nu iau informatia de buna, sa o intrebi pe persoana al carei mail ti l-am transmis daca este adevarat, eu tind sa cred ca nu. Daca e asa, mai ales intr-o tara musulmana unde nasterea unei fetite era (este?) vazuta ca o seminenorocire, prevad un dezechibru demografic sesizabil in Turcia in deceniile urmatoare.

Personal, sunt ferm impotriva alegerii sexului copilului, cu exceptia rarissimelor cazuri unde exista boli genetice foarte grave care se pot transmite in functie de sexul copilului. Este unul din criteriile de baza de bioetica!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Noi 18, 2010 9:40 am

Raluca, mai intai imi cer scuze ca am raspuns asa tarziu. Noi suntem prinsi cu sarbatorile, e sarbatoarea sacrificiului la musulmani, asa ca am fost ocupati cu vizite, gratare si altele :).

Am vorbit cu Nicoleta si ea a facut FIV la ISTANBUL TUB BEBEK MERKEZI, e o clinica mai mica dar unde a avut parte de toata atentia.

Despre Maslak si intrebarea daca intr-adevar pot sau nu sa aleaga sexul copilului, nu stiu ce sa zic. Pe site-ul lor am citit ca pot sa faca teste genetice inainte de preimplantare, pentru a preintampina problemele ce pot aparea si a scuti femeia de a trece prin chinul pierderii sarcinii si a chiuretajului.

"The center also applies preimplantation genetic diagnosis, which is an early prenatal diagnosis method, especially to the families who are carrying high risk for certain genetic diseases. In this way, besides having a healthy baby, mother candidates can be protected from repeated curettages and abortions."

Asta inseamna ca ar putea afla si sexul copilului?

Cat despre faptul ca in Turcia parintii ar vrea sa aiba mai mult baieti decat fete, sa stii ca fenomenul nu e mai des intalnit decat in Romania. Adica, majoritatea taticilor vor baieti, la fel ca peste tot in lume, dar nu pentru ca nasterea unei fete ar fi o nenorocire, ci din aceleasi motive ca si in Romania, sa le duca numele mai departe, sa joace forbal cu ei etc. Nu stiu, poate la tara, unde oamenii sunt mai religiosi o fi altfel, eu nu am cunoscut acea fata a Turciei, dar nu sustin ca nu ar exista. Cazuri de acest gen, din pacate, gasesti inca si pe la noi prin sate.

Sotul meu, spre exemplu isi doreste fetita :).
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Noi 18, 2010 5:15 pm

Andreea, eu din fragmentul dat de tine (in engleza) inteleg ca respectiva clinica se centreaza pe analize si investigatii pentru familiile in care exista anumite probleme genetice, in vederea impiedicarii transmiterii lor catre viitori bebelusi. Nu cred ca se pune accentul determinarea sexului, ci pe sanatatea copilului si a mamei. :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Noi 18, 2010 7:09 pm

Andreea, la diagnosticul genetic de preimplantare embriologul vede clar sexul embrionului, cromozomii XX / XY, dar nu inseamna neaparat ca il si afli / alegi. In general, in Europa DGP e interzis, nu se face sistematic, ci doar in cazuri dovedite de risc de transmitere a unei boli grave pe cale genetica. In Franta, doar trei centre fac diagnostic genetic de preimplantare (printre care clinica mea), dar pentru a avea acces la aceasta procedura totul este foarte strict reglementat, exista un comitet care studieaza dosarul si da acordul, este departe de a fi procedura curenta. Iar aflarea/alegerea sexului embrionului este interzisa, cu exceptia cazului in care respectiva boala genetica grava se transmite tocmai in functie de sex, doar pe linie masculina sau doar pe llinie feminina.

Cate ceva despre DGP aici: http://www.stiriazi.ro/ziare/articol/ar ... 9499/#lifr
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Noi 19, 2010 11:34 am

Multumesc, Raluca. Acum totul e clar. Imi imaginam ca daca se fac teste genetice asta inseamna ca s-ar putea afla si sexul. Nu stiam insa ca e interzis.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 19, 2010 9:15 pm

Mai multe informatii despre PGD in documente ESHRE de pe site-ul Fertility Europe:

http://www.fertilityeurope.eu/page/PGD%20Folder.pdf

Consimtamantul informat obligatoriu in caz de FIV cu PGD: http://www.fertilityeurope.eu/page/Info ... %20PGD.pdf
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Noi 22, 2010 9:26 pm

Ia uite, Andreea, ai zice ca spitalele din Turcia fac o campanie de PR in Romania, alt articol pe aceeasi tema, in EvZ de data asta: http://www.evz.ro/detalii/stiri/romanii ... 12930.html

Românii aleg Turcia pentru tratamentele complicate

[...] Interes pentru fertilizarea in vitro şi medicina sportivă

Fertilizarea in vitro este un alt motiv pentru care românii au mers în Turcia. Din cei 600 de pacienţi, 20% au fost interesaţi de acest tratament.

"La români, femeile sunt cele care au probleme mai mari de fertilitate. În funcţie de ceea ce doreşte pacienta se poate realiza reproducerea asistată concomitent cu testul de diagnostic al preimplantării genetice, detectându-se astfel bolile genetice înainte de implantarea embionilor în scop de prevenţie", completează medicul ginecolog Tansu Kucuk.

Preţul pentru fertilizare se ridică la 2.250 de euro, iar rata de succes este în jur de 35-40%. La această metodă pot apela şi femeile bolnave de cancer. Lor li se poate conserva ţesutul ovarian. Părinţii îşi pot alege inclusiv sexul copilului. [...]

Se confirma informatia cu posibilitatea de a alege sexul copilului. :-s

Aia cu "La români, femeile sunt cele care au probleme mai mari de fertilitate" e o generalizare colosala. Uite, dom'le, ca facura turcii statistici despre infertilitatea in Romania!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Noi 22, 2010 9:34 pm

RalucaBonzi scrie:Ia uite, Andreea, ai zice ca spitalele din Turcia fac o campanie de PR in Romania,

Heh! Chiar am ranjit.

Sâmbătă, 13 Noiembrie 2010 09:14 Cătălin F. VĂRZARU

http://www.ziuaveche.ro/actualitate/sanatate/8012.html

Doctorul Tansu Kucuk ne-a explicat că în zona balcanică femeile au o problemă legată de feritiliate, mai mare decât bărbaţii.

Duminică, 21 Noiembrie 2010. Autor: Ramona Dragomir

http://www.evz.ro/detalii/stiri/romanii ... 12930.html

[...]detectându-se astfel bolile genetice înainte de implantarea embionilor în scop de prevenţie", completează medicul ginecolog Tansu Kucuk.

Ati inteles, da? ...Asa merg lucrurile.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Dec 15, 2010 8:30 pm

L-am contactat pe dl Dr Socolov la clinica si dlui ne-a condus spre o noua pista:
(continui sa port in suflet o frustrare enorma in urma op de varicocel, cu atat mai mult cu cat marele urolog nu a dat nici o explicatie)

deferentografie sau vasografie - a facut cineva in tara? se pare ca prin acest procedeu se verifica canalele care transporta sperma, pot fi ingustate sau blocate si atunci degeaba te operezi de varicocel, degeaba faci oriec tratament.......
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Dec 19, 2010 4:51 pm

Littlegirl, eu stiam de faza cu canalele deferente in caz de azoo (obstructiva). Citeste pe aici: http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... i-in-azoo/ despre tehnici de extragere a spermatozoizilor in azoospremie, poate sunt mai multe info.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Dum Dec 19, 2010 7:47 pm

Raluca, asa citisem si eu; l-am rugat pe dl Dr Socolov sa-mi spuna parerea lui medicala despre rezultatul dezastruos in urma acestei operatii; si mi-a vb de aceste canale...ma intreb daca sunt afectate in timpul operatiei...vasografia sau deferentografia e un fel de verificare a trompelor in varianta masculina....asa inteleg eu...urologii ori nu stiu ori nu vor sa spuna inainte de operatie, sa nu te piarda de musteriu

Uite ce am mai gasit pe net, o metoda de operare a varicocelului fara bisturiu, la Tg Mures, poate ca in felul asta nu sunt riscuri, daca nu se ajunge la sange:
O echipă de medici a reuşit ieri performanţa de a efectua două operaţii de varicocel, fără bisturiu

Afecţiunea este întâlnită doar la bărbaţi şi reprezintă o dilatare a plexului venos pampiniform şi a venelor spermatice interne. Intervenţia de ieri a constat în injectarea unei substanţe printr-o venă de la piciorul pacientului, substanţă care ajunge şi acţionează direct la nivelul venelor testiculare, fără să fie afectate şi alte vase de sânge din jur. Pe lângă faptul că această operaţie este foarte dureroasă, dacă se face după metoda clasică, timpul de recuperare este foarte îndelungat. Prin noua metodă endovasculară radiologică, timpul de operare şi de recuperare este foarte scurt. „Operaţia în sine durează cam două ore. După aceste două ore, pacientul poate merge acasă şi îşi poate continua activitatea în mod normal", a explicat medicul urolog Daniel Porav. „Dacă din punct de vedere al rezultatelor tehnicilor clasice, niciodată nu eşti sigur că ai rezolvat varicocelul, prin această tehnică, în momentul în care s-a efectuat controlul radiologic, niciunul din vasele colaterale nu s-au mai deschis, toate au fost blocate printr-o manevră ce m-a surprins şi pe mine, cu privire la uşurinţa efectuării şi a rezultatelor mai mult decât surprinzătoare ale acestei tehnici" , a mai spus medicul urolog.

Costul unei astfel de operaţii se ridică la 1200 de lei, însă efortul financiar merita din plin având în vedere că, practic, nu există durere nici în timpul operaţiei şi nici după.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Dum Dec 19, 2010 7:55 pm

Iar acum o revelatie (nu a mea), dar e bine de bagat la cap (si de postat pe la clinici):

Cum functioneaza Clomid* la barbati

Pentru a intelege cum functioneaza Clomid-ul, trebuie sa stii in ce masura hipofiza controleaza producerea testosteronului in testicule. Testoseronul este produs in testicule de catre celulele Leydig. Hipofiza elibereaza un hormon numit “hormonul luteinizant” (LH), care stimuleaza celulele Leydig sa produca testosteron. Testosteronul este transformat in hormonul feminin numit estrogen, iar acesta din urma ii transmite hipofizei ca nu mai este nevoie sa produca LH. Acest tip de feedback negativ este tipic pentru functionarea hormonilor. Sa luam un exemplu: termostatul si centrala. Pe masura ce camera se incalzeste, termostatul trimite mai putina electricitate catre centrala. Cand camera se raceste, termostatul trimite mai multa electricitate catre centrala.

Clomifenul functioneaza blocand accesul estrogenului la hipofiza. Hipofiza recepteaza mai putin estrogen si produce mai mult LH. Mai mult LH inseamna ca celulele Leydig din testicule produc mai mult testosteron.

Imagine

Administrarea testosteronului la barbati are efect invers. Hipofiza crede ca in testicule se produce mult testosteron si atunci nivelul LH scade. In consecinta, testiculelele nu mai produc testosteron iar nivelul de testosteron din sange scade.
Deci administrarea Clomifen-ul este o metoda de a creste testosteronul din sange. Se pastreaza marimea si buna funtionare a testiculelor iar nivelul de testosteron din sange creste.

Din pacate, Clomifen-ul nu este aprobat pentru administrarea la barbati. Companiile farmaceutice care il produc au obtinut acordul doar pentru femei. Partea buna este ca acesta este un medicament ieftin, mai ieftin decat orice forma de testosteron. Poate un doctor sa prescrie Clomifen? Da. « neoficial », insemnand ca ca nu este aprobat de catre FDA (Autoritatea Alimentelor si a Medicamentelor din SUA) pentru a putea fi folosit la barbati.

Ca medicament, Clomifen-ul este bine tolerat de catre barbati. Majoritatea pacientilor nu simt nimic atunci cand nivelul de testosteron creste. Cei care totusi simt ceva, raporteaza mai multa energie, apetit sexual mai ridicat, cresterea masei musculare, mai ales daca fac fac exercitii la sala. Foarte rar pacientii au zis ca sunt mai agresivi sau mai nervosi. Foarte foarte rar patientii se plang de tulburari ale vederii. Acest lucru poate fi ingrijorator deoarece hipofiza se afla langa nervul optic din creier si inseamna ca a crescut ca si marime. Cutia craniana fiind un spatiul limitat, inchis, orice crestere in marime este alarmanta. Au fost pacienti carora li s-au marit sanii in timpul administrarii de Clomid. Ca o concluzie, considerand aceste efecte secundare, este inutil sa mai spun de ce administrarea lui a fost intrerupta.

Aceasta este povestea Clomifenului. Poate fi folosit pentru fertilitate sau pentru nivel scazut de testosteron. Este un medicament nerecunoscut pentru barbati, dar functioneaza si de obicei este bine tolerat de catre acestia..

*Clomid=Clomiphene sau Serophene sau Clostilbegyt

Sursa: http://www.maledoc.com, autor Craig Niederberger, urolog specializat in andrologie la Universitatea din Illinois Chicago

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 19, 2010 8:53 pm

Foarte interesante ambele articole, Littlegirl! [floare]

Multumim pentru traducerea celui de-al doilea, am pus link spre el la finalul paginii despre infertilitatea masculina de pe blog: http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... masculina/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Dec 19, 2010 11:38 pm

littlegirl scrie:Uite ce am mai gasit pe net, o metoda de operare a varicocelului fara bisturiu, la Tg Mures, poate ca in felul asta nu sunt riscuri, daca nu se ajunge la sange:
O echipă de medici a reuşit ieri performanţa de a efectua două operaţii de varicocel, fără bisturiu

Afecţiunea este întâlnită doar la bărbaţi şi reprezintă o dilatare a plexului venos pampiniform şi a venelor spermatice interne. Intervenţia de ieri a constat în injectarea unei substanţe printr-o venă de la piciorul pacientului, substanţă care ajunge şi acţionează direct la nivelul venelor testiculare, fără să fie afectate şi alte vase de sânge din jur. Pe lângă faptul că această operaţie este foarte dureroasă, dacă se face după metoda clasică, timpul de recuperare este foarte îndelungat. Prin noua metodă endovasculară radiologică, timpul de operare şi de recuperare este foarte scurt. „Operaţia în sine durează cam două ore. După aceste două ore, pacientul poate merge acasă şi îşi poate continua activitatea în mod normal", a explicat medicul urolog Daniel Porav. „Dacă din punct de vedere al rezultatelor tehnicilor clasice, niciodată nu eşti sigur că ai rezolvat varicocelul, prin această tehnică, în momentul în care s-a efectuat controlul radiologic, niciunul din vasele colaterale nu s-au mai deschis, toate au fost blocate printr-o manevră ce m-a surprins şi pe mine, cu privire la uşurinţa efectuării şi a rezultatelor mai mult decât surprinzătoare ale acestei tehnici" , a mai spus medicul urolog.

Costul unei astfel de operaţii se ridică la 1200 de lei, însă efortul financiar merita din plin având în vedere că, practic, nu există durere nici în timpul operaţiei şi nici după.

Interesant, Littlegirl. Chiar nu am citit/auzit despre tehnica asta de a opera varicocelul, nici in Romania nici abroad.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 03, 2011 1:36 pm

Am urcat aici o prezentare power point despre ICSI in Franta 2009, e plina de date statistice, inclusiv rata de reusita in functie de medicamentul de stimulare (gonal vs. puregon): http://www.slideshare.net/SOSInfertilitatea/icsi-france

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Ian 05, 2011 8:50 am

Buna fetelor si un an nou plin de impliniri pe toate planurile! M-am intors si eu din vacanta si am intrat pe forum sa va mai iau plusul :). Eu nu am noutati, nici bune, nici rele. Nu am avut nici timp, nici chef sa refacem spermograma sotului. Mai vedem ce ne-o aduce anul 2011. Probabil un fiv in Turcia, ca tot sunt ei asa buni la asta, nu-i asa Raluca? :)

littlegirl

Mesajde littlegirl » Dum Ian 09, 2011 12:50 pm

La fel si la noi. Fara vesti. fara spermograme noi, desi ar fi trebuit una dupa tratament. Asteptam FIv-ul gratuit si in mod sigur atunci intram din nou in priza. Eu ma gandesc ca se va face doar la stat, asa am un feeling. Vad ca nu prea este trafic pe acest subiect de infert masculina...nu-s prea multe de zis, de analizat...

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 8:46 am

In schimb, la noi anul nou a inceput cu o spermograma, de ale carei rezultate imi este foarte frica (ultimele doua au aratat o cadere libera).

Littlegirl, fiv-ul prin programul MS nu va fi doar in clinicile de stat, ci in toate clinicile acreditate din Ro, la alegerea pacientului (dar probabil va exista un plafon fix, deci in clinicile foarte scumpe va exista o diferenta mai mare de acoperit de catre pacient).

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mar Ian 11, 2011 7:34 pm

Raluca, aveti rezultatul de la noua spermograma?

turqoise

Mesajde turqoise » Mie Ian 12, 2011 2:36 pm

buna fetelor! :ymhug:

Raluca, cum arata noua spermograma?

recent, am descoperit cateva articole despre un puternic antioxidant denumit pycnogenol, aveti aici si cateva extrase de articol

Pycnogenol

The extract of the French maritime pine tree has numerous benefits on health, but the latest research of the West Essex Center for Advanced Reproductive Technology shows that pycnogenol can also benefit male fertility. Pycnogenol contains bioflavonoids and natural antioxidants that protect sperm until they reach the egg. The October 2002 issue of the Journal of Reproductive Medicine documents a study where 19 subfertile men had improved sperm quality and function after 90 days of consuming pycnogenol. The study recommends taking 100mg - 200mg pycnogenol supplements three months before an ART cycle for best results. Pycnogenol can be found in most health food stores.

Due to the pycnogenol and the isotonic solution this antioxidant is delivered in, it states that it is 20 times more potent than vitamin C and 50 times more powerful than vitamin E in neutralizing free radicals.

si aici cateva povesti de succes :

http://www.fertilethoughts.com/forums/m ... ories.html

a auzit/ incercat cineva acest antioxidant???

in cateva zile vom repeta spermograma pt. ca au trecut cele 3 luni de la trat. naturist si in functie de rezultat vom decide daca vom incerca si pycnogenolul, 100-200mg/zi/3 luni. sincer, si eu sunt tentata sa-l iau pt. mine, nu are ce rau sa-mi faca.

little, foarte interesant cum functioneaza acest Clomid la barbati insa cam controversat :-? sunt curioasa ce efect a avut in cazul vostru :ymhug:

va doresc un an plin de reusite [floare]
FIV + FET 1 + FET 2, Acibadem -Turcia, nereusite!

Punct. Si de la capăt !

Înapoi la “Infertilitate.”