Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
skittles

Re: Infertilitatea masculina

Post by skittles » Wed Oct 17, 2012 9:55 am

Multumesc mult tuturor [floare] .... e foarte greu sa vezi cum toate asteptarile, planurile si sperantele ti se duc pe apa sambetei....dar asta este...mergem mai departe si probabil vom mai incerca o data cand vom fi iar pregatiti...

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Nov 06, 2012 4:12 pm

Buna ,

Bine v-am gasit!

Ca si restul fetelor am si eu o probelema in obtinerea unui frumos [bebe]

Vestea proasta: a iesit spermograma si dr a zis f putini "gigei"

numar spermatozoizi/ml 3.5 (interval de referinta/ UM 15-150/mil/ml)

Precizez ca in luna iunie am fost operata laparoscopic si mi a fost descoperita endometrioza. Din fericire, daca pot sa zic asa, nu era foarte avansata in comparatie cu durerile pe care le aveam.

Deci eu inca nu ma pricep asa de bine ca voi dar doctorul a spus ca ramane in continuare la ideea de inseminare.

O zi frumoasa va doresc!
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

OanaBlue

Post by OanaBlue » Tue Nov 06, 2012 11:36 pm

AdrianaG,

La cei 3,5 milioane spermatozoizi/ml ma indoiesc ca ar putea reusi o inseminare. Nu ne-ai dat detalii despre morfologie, mobilitate si volumul total de sperma, dar ar trebui sa aveti valori foarte bune la toate aceste capitole ca sa puteti incerca o IA. De obicei, sub 7milioane spermatozoizi /ml se recomanda FIV, iar sub 5 milioane - FIV+ICSI.

Nu vreau sa fac speculatii asupra deciziei medicului de a propune IA, dar - sincer - te sfatuiesc sa mai ceri o parere daca nu vrei sa arunci niste bani pe fereastra. [floare]

Adriana.G

Post by Adriana.G » Wed Nov 14, 2012 10:22 am

Neatza fetelor,

Ce inseamna cand iti ies doua teste de sarcina aproape pozitive si unul negativ? Adik a doau liniuta era mai roza asa...

Si am dureri de sani f mari, sunt f tari si umflati, de o saptamana manac dulciuri muuulte si imi este foame la cateva ore dupa ce manac doua feluri ceea ce de obicei nu mi se intampla. AA si luna trecuta mi a venit pe 15 octombrie menstruatia..

Nici nu stiu daca sa ma bucur..imi e frik sa nu fiu dezamagita

Va pupi.
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

mimi77

Post by mimi77 » Wed Nov 14, 2012 11:07 am

AdrianaG wrote:Neatza fetelor,

Ce inseamna cand iti ies doua teste de sarcina aproape pozitive si unul negativ? Adik a doau liniuta era mai roza asa...

Si am dureri de sani f mari, sunt f tari si umflati, de o saptamana manac dulciuri muuulte si imi este foame la cateva ore dupa ce manac doua feluri ceea ce de obicei nu mi se intampla. AA si luna trecuta mi a venit pe 15 octombrie menstruatia..

Nici nu stiu daca sa ma bucur..imi e frik sa nu fiu dezamagita

Va pupi.
Sa dea Dumnezeu sa fie [barza3], putera Lui e mare.Mergi la medic sa fii sigura si scrie-ne si noua sa ne bucuram cu tine %%- %%- %%- .

Adriana.G

Post by Adriana.G » Wed Nov 14, 2012 11:31 am

Saru'mana..sa dea Domne Doamne tuturor :*
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Nov 20, 2012 9:16 am

Hey fetelor,

am facut ieri un test beta hcg . rezulatul: 236.27.
Se pare ca o sa avem o minune!

Va pupi! [feed2]
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

skittles

Post by skittles » Tue Nov 20, 2012 10:35 am

Felicitari Adriana! Sa fiti sanatosi amandoi! [majoreta]

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Nov 20, 2012 10:54 am

skittles wrote:Felicitari Adriana! Sa fiti sanatosi amandoi! [majoreta]

saru'mana mult!

Va doresc numai bine tuturor:*
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

mimi77

Post by mimi77 » Tue Nov 20, 2012 9:25 pm

AdrianaG wrote:Hey fetelor,

am facut ieri un test beta hcg . rezulatul: 236.27.
Se pare ca o sa avem o minune!

Va pupi! [feed2]
Felicitari! %%- %%- %%-

Adriana.G

Post by Adriana.G » Wed Nov 21, 2012 11:13 am

Multumim si uram tuturor numai bine! :*
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Adriana.G

Post by Adriana.G » Fri Nov 23, 2012 12:34 pm

Revin cu ultimele noutati: testul beta de ieri a iesit 1022.47.
astazi dimineata bebe se vedea bine..la locul lui in uter..totul este ok :D
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Simonika

Post by Simonika » Sun Nov 25, 2012 12:27 am

Buna seara fete si baieti [floare] ,

Dupa ultimul FIV esuat (no 4) am primit indicatia sa mergem la un dr androlog.
Problemele noastre sunt mixte :D infertilitate tubara & OATS mai nou. Evolutia spermogramei sotului meu a fost urmatoarea:
FIV 1 - normospermie, usoare pb cu motilitatea (facut ICSI)
FIV 2 - asteno-teratospermie (ICSI)
FIV 3 - asteno-teratospermie (IMSI)
FIV 4 - OATS si hipospermie (pICSI).

In acest moment nu sunt sigura ca va mai urma vreun FIV in viitorul apropiat, insa ca sa nu zicem ca n-am facut-o si "p-asta" , am vrea sa mergem si la androlog. Imi puteti recomanda un medic din Bucuresti (clinica privata de preferat) ?
Multumesc [floare]
Mamica implinita [cf]

blue eyes

Post by blue eyes » Mon Nov 26, 2012 9:10 am

Simonika,noi am mers la dr androlog mihalca radu la medlife grivita.este un dr bun,care se ocupa de pacient,acum spun cum il interpretez eu.dar mi s-a parut si prea optimist.am auzit ca este bun dr voinea de la fundeni,desi nu am mers la el.succes! [floare]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Simonika

Post by Simonika » Mon Nov 26, 2012 7:59 pm

Multumesc Blue eyes [floare]
Mamica implinita [cf]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 10, 2012 5:28 pm

Semen concentration and quality fell in French men between 1989 and 2005

New research shows that the concentration of sperm in men’s semen has been in steady decline between 1989 and 2005 in France. In addition, there has been a decrease in the number of normally formed sperm. The study is published online today (Wednesday) in Europe’s leading reproductive medicine journal Human Reproduction [1].

The study is important because, with over 26,600 men involved, it is probably the largest studied sample in the world and although the results cannot be extrapolated to other countries, it does support other studies from elsewhere that show similar drops in semen concentration and quality in recent years.

The researchers used the French assisted reproduction technology (ART) database Fivnat, which collected data from 126 main ART centres in France. They examined semen samples provided by men who were the partners of women undergoing fertility treatment because their Fallopian tubes were blocked or missing – in other words, the couples’ infertility was due to these problems rather than to any problems with the men’s sperm.

They found that over the 17-year period there was a significant and continuous 32.2% decrease in semen concentration (millions of spermatozoa per millilitre of semen), at a rate of about 1.9% per year. The researchers calculated that in men of the average age of 35, semen concentrations declined from an average of 73.6 million/ml in 1989 to 49.9 million/ml in 2005.

In addition, there was a significant 33.4% decrease in the percentage of normally formed sperm over the same period. Changes in the way sperm shape (morphology) was measured during this time may partly explain this decrease and make it difficult to give an estimate for the general population. However, the researchers say that these changes do not account for the total decrease in the quality of sperm morphology observed over the study period.

In their paper, the researchers write: “To our knowledge, it is the first study concluding a severe and general decrease in sperm concentration and morphology at the scale of a whole country over a substantial period. This constitutes a serious public health warning. The link with the environment particularly needs to be determined.”

One of the authors, Dr Joëlle Le Moal, an environmental health epidemiologist at the Institut de Veille Sanitaire, Saint Maurice, France, said: “The decline in semen concentration shown in our study means that the average values we have for 2005 fall within the ‘fertile’ range for men according the definition of the World Health Organisation. However, this is just an average, and there were men in the study who fell beneath the WHO values. The 2005 values are lower than the 55 million/ml threshold, below which sperm concentration is expected to influence the time it takes to conceive.”

The researchers also looked at how well the sperm moved (motility) and found that the proportion of motile sperm increased slightly from 49.5% to 53.6% between 1989 and 2005.

Although they made adjustments for variables that could affect the results, such as the men’s ages, the season, the centre where they gave their sperm samples, and the technique (standard in vitro fertilisation or intra-cytoplasmic sperm injection), they were unable to control for socioeconomic factors, including smoking and weight, which can affect semen quality and concentration. However, the authors say that, even though ART is equally accessible to the whole population, it tends to be the better educated who undergo it in France and they are less likely to smoke and to be overweight. “Therefore, the real values for sperm parameters in the general population could be slightly lower than those that we present and the decreases could possibly be stronger,” they write.

The authors say that there needs to be more research into the possible causes for the decline in semen concentration and percentages of normally formed sperm, but other studies have pointed to the role played by environmental factors such as endocrine disruptors (chemicals that disturb the body’s normal hormonal balance). Furthermore, such factors could induce epigenetic changes (changes in the way genes and cells behave) that might be passed down the generations, and which could contribute to a longer process of decline in men’s fertility.

Dr Le Moal said: “Impairments in the quality of human gametes (male sperm and female eggs) can be considered as critical biomarkers of effects for environmental stresses, including endocrine disrupters. Firstly, this is because gametes are the very first cells from which human beings are built up during their lifetimes. According to the theories about the developmental origins of health and diseases, early (foetal, postnatal, but possibly also preconceptional) exposures may have an impact on adult health; the testicular dysgenesis syndrome hypothesis could be regarded as an example.

“Secondly, it has been shown in humans and animals that intergenerational effects may occur after foetal exposures, particularly via epigenetic changes. If such exposures and effects occur in successive generations, accumulated outcomes are plausible. So the observed trends could be the result of several generations’ changes.”

For this reason, the authors say they are concerned that there could be effects on the next generation’s health.

“Our public health warning may help health authorities to reinforce their actions on endocrine disruptors, hopefully at the European level, and to sustain research as well as monitoring systems,” said Dr Le Moal. “We plan to implement a national monitoring system with the French competent authority (the Biomedicine Agency), which now runs the national registry of ART. Our example could help other countries to implement their own systems. International monitoring systems could be a good idea to understand what is happening on human reproductive outcomes around the world, and evaluate public health actions in future,” she concluded.

Sursa: http://www.eshre.eu/page.aspx/1780
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue Dec 11, 2012 10:12 am

Simonika wrote:Buna seara fete si baieti [floare] ,

Dupa ultimul FIV esuat (no 4) am primit indicatia sa mergem la un dr androlog.
Problemele noastre sunt mixte :D infertilitate tubara & OATS mai nou. Evolutia spermogramei sotului meu a fost urmatoarea:
FIV 1 - normospermie, usoare pb cu motilitatea (facut ICSI)
FIV 2 - asteno-teratospermie (ICSI)
FIV 3 - asteno-teratospermie (IMSI)
FIV 4 - OATS si hipospermie (pICSI).

In acest moment nu sunt sigura ca va mai urma vreun FIV in viitorul apropiat, insa ca sa nu zicem ca n-am facut-o si "p-asta" , am vrea sa mergem si la androlog. Imi puteti recomanda un medic din Bucuresti (clinica privata de preferat) ?
Multumesc [floare]

Simonika, imi pare rau sa aflu si de FIV4 esuat.

Ma gandisem la cercetarea gradului de fragmentare ADN, dar inteleg ca l-ai facut si e ok.

Un articol despre asta:

Cause Of Unexplained Infertility Discovered For 80% Of Couples

Article Date: 15 Nov 2012

The cause of 'unexplained infertility' for 80% of couples trying to have a baby has been discovered by researchers from Queen's University Belfast and published in the journal Reproductive BioMedicine Online.

According to the report, around 50,000 couples in the UK, and 1 million couples worldwide, undergo fertility treatments every year. Upwards of one third of them are told that they have unexplained or idiopathic infertility, meaning doctors cannot seem to find anything wrong with either the male or female after analysis of sperm and fallopian tubes or uterus.

Professor Sheena Lewis from the School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences at Queen's has found that around 80% of couples who are diagnosed with unexplained or idiopathic infertility have a known cause called high sperm DNA damage. The new trial can help these couples understand better treatment options, which will keep them from wasting their money, time, and emotions.

Lewis explained:

"The majority of couples experiencing problems with fertility are able to receive an explanation for their infertility. These causes range from low sperm count, poor sperm motility in the man to blocked falllopian tubes or endometriosis in the women. Once the causes for infertility have been established the appropriate course of assisted conception treatment can be undertaken.

For almost one third of couples, until now, there has been no obvious cause for infertility and these couples are given the diagnosis of 'unexplained fertility'. These couples often invest a lot of time and money in fertility treatments like intrauterine insemination (IUI) unlikely to be successful. In our study we have now had a breakthrough which explains the cause of infertility for many of those couples. Now that we have found the cause of infertility for many of those couples suitable treatments can be tailored for them which will direct them straight to the best treatment and increase their chances of having a baby."

The other significant finding revealed by the study is that it is the first to present evidence suggesting that the likelihood of conceiving after IVF is linked to the amount of damaged DNA a man's sperm contains. A small amount of damage (less than 15% of sperm) is considered normal. However, if the damage reaches more than 25% of sperm, the chances of having a baby are lowered, even if the couple is going through fertility treatment.

The new evidence, which came from over 500 couples, and utilized the male fertility test called SpermComet™, is the most recent from a round of trials conducted by the well-known male fertility experts at Queen's Centre for Public Health.

Lewis concluded, "We are Queen's have developed the SpermComet™, which is a unique test for male infertility that measures damaged DNA in individual sperm - providing all couples with specific information about the causes and extent of their infertility. This test can predict the success of infertility treatments and fast-track couples to the treatment most likely to succeed, leading to reduced waiting times and improved chances of success. With one million couples worldwide requiring fertility treatment, these new research findings will give many fresh hope of having a family."

Sursa.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 15, 2012 7:04 am

Un reportaj la Observator - Antena1 despre infertilitatea masculina:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Rib

Post by Rib » Wed Jan 09, 2013 9:54 am

Oana Blue. Te-ai oferit sa imi dai mai multe detalii daca vrem sa mergem la dr Voinea. Te rog frumos daca s-ar putea sa imi spui tot ce stii despre cum am putea obtine o programare la dumnealui sau cum se procedeaza. Iti multumim. Si de asemenea cat ai platit consultatia. Noi suntem de departe si cand venim in Bucuresti am vreea sa fim siguri ca rezolvam. Multumim.

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Wed Jan 09, 2013 11:09 am

Rib wrote:Oana Blue. Te-ai oferit sa imi dai mai multe detalii daca vrem sa mergem la dr Voinea. Te rog frumos daca s-ar putea sa imi spui tot ce stii despre cum am putea obtine o programare la dumnealui sau cum se procedeaza. Iti multumim. Si de asemenea cat ai platit consultatia. Noi suntem de departe si cand venim in Bucuresti am vreea sa fim siguri ca rezolvam. Multumim.
rib, incearca la nr. de tel 0765212232, este tel dr. voinea (daca il mai are) si stabilesti cu dansul cand este de serviciu si va poate consulta. consultatia nu o platesti daca ai trimitere dar vorbeste cu el si despre acest aspect.
Oligoastenospermie severa

Post Reply